Kontrakty CFD na bitcoina czyli handel BTC z dźwignią

Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą i najpopularniejszym cyfrowym aktywem. Wielka bitcoinowa mania i szalone wzrosty powtarzają się regularnie w kilkuletnich odstępach. Większość osób szansę zarobku widzi jedynie przy rosnącej wycenie. Jednak na rynku jest również wąska grupa inwestorów, która nie czeka na kolejny rajd w górę, ale stara się zarobić również na spadku ceny kryptowaluty. Ci wytrawni traderzy korzystają z narzędzia jakim jest kontrakt CFD na bitcoin. Czy warto inwestować tą metodą? Który broker oferuje najkorzystniejsze warunki? Jak zacząć handel z dźwignią na bitcoinie?

CFD na bitcoin jako alternatywna metoda inwestowania w kryptowalutę

Co to jest CFD na bitcoin? Jak odbywa się handel bitcoinem z użyciem kontraktów na różnice?

Używając kontraktów CFD, czyli kontraktów różnicowych, na bitcoina nie trzeba posiadać kryptowaluty. Jak działa CFD? Ten instrument jest derywatem, który reaguje na spadki lub wzrosty notowań najbardziej znanej kryptowaluty. Dzięki temu można wykorzystać CFD na rynku byka odnotowujący trwały i/lub znaczny wzrost) lub niedźwiedzia (odnotowujący trwały i/lub znaczny spadek). Kontrakt jest rozliczany dzięki porównaniu ceny otwarcia pozycji z ceną zamknięcia. Dużą zaletą kontraktów CFD (ale i ryzykiem) jest możliwość skorzystania z dźwigni finansowej do zwiększania wielkości pozycji z pomocą pożyczonego kapitału.

Kontrakty na różnice kursowe są powszechnie dostępne u brokerów CFD i Forex oraz w domach maklerskich. Ta metoda inwestowania gości w ofercie brokerów od wielu lat koncentrując się na handlu na surowcach, indeksach, akcjach, metalach szlachetnych itp. Bitcoin i pozostałe kryptowaluty zostały wciągnięte do oferty z uwagi na dużą zmienność, która idealnie sprawdza się w handlu krótkoterminowym.

Maksymalna wielkość dźwigni na bitcoinie (BTC)

Wielkość lewara określa maksymalną kwotę, jaką są zdolni pożyczyć brokerzy na przeprowadzenie transakcji z użyciem instrumentów CFD. W przypadku rynku bitcoina jest to 1:2 (np. w XTB), natomiast eToro pozwala na transakcje bez użycia dźwigni. Relacja 1:2 to wielkość zaangażowanego kapitału do wielkości całkowitej kwoty transakcji. Inwestor musi wyłożyć 50% kapitału, aby skorzystać z dźwigni na bitcoinie. Jest to niższa wartość niż w przypadku akcji czy surowców.

Dźwignia 2x wynika z regulacji prawnych i taką wartość znajdziesz wśród polskich domów maklerskich i europejskich brokerów. Takich ograniczeń nie stosują giełdy kryptowalut z siedzibami poza UE. Niejednokrotnie zobaczysz propozycję dźwigni (margin trading) na poziomie 10x, 50x czy nawet 300x. Taki handel jest ekstremalnie ryzykowny i w szybkim tempie może pozbawić się kapitału. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, zacznij od niskiej dźwigni.

Jak zacząć handel CFD na bitcoinie?

Aby zająć pozycję na rynku bitcoina z pomocą kontraktów CFD warto założyć konto u jednego z popularnych brokerów. Na polskim rynku inwestorzy chętnie korzystają z firm takich jak:

Z ich pomocą możesz kupić swoje pierwsze kontrakty CFD na bitcoina i poznać zupełnie inne tajniki inwestowania.

CFD na bitcoin - przykład z platformy transakcyjnej XTB
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Czy warto? Czy bitcoin jest odpowiedni do handlu kontraktami CFD?

Kontrakt na różnicę cenową został stworzony do krótkich transakcji, które mają charakter spekulacyjny. Dzięki elastycznej konstrukcji tego instrumentu można zarabiać w różnych okresach na rynku – zarówno w czasie bessy, jak i hossy. Są wykorzystywane przez wielu znanych graczy na rynku. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom wybitni traderzy zarabiają miliony dolarów shortując bitcoina oraz ethereum.

Nie jest to jednak narzędzie dla każdego. CFD na kryptowaluty to instrument pozwalający zwielokrotnić zyski dzięki możliwości użycia kapitału brokera. Jednocześnie zwiększa to ryzyko, które jest przejmowane przez inwestora. CFD na bitcoin jest odpowiedni tylko dla tej części inwestorów, którzy są gotowi zaakceptować ewentualną stratę.

Podsumowanie

Bitcoin jest aktywem przyszłości i nadzieją tysięcy inwestorów. Można na nim zarabiać za pomocą kilku metod:

  • kupnie rzeczywistego bitcoina
  • handlu kontraktami CFD na bitcoin zajmując pozycję long (na wzrosty)
  • handlu kontraktami CFD na bitcoin zajmując pozycję short (na spadki)

Dzięki możliwości pożyczania kapitału u brokera (dźwigni finansowej), szanse na zyski są jeszcze większe, niż w przypadku kupna jedynie samej kryptowaluty. Należy podejść jednak do tradingu CFD z należytą uwagą. Celowe jest opracowanie planu, skrupulatne podejście do zarządzania ryzykiem, konsekwentna realizacja strategii.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo