ETF na rynki wschodzące (Emerging Markets) – gdzie kupić? jaki wybrać?

Jest kilka ważnych powodów przemawiających za inwestowaniem w fundusze ETF na rynkach wschodzących. Przede wszystkim są o wiele tańsze niż akcje rynków rozwiniętych. Mają znacznie większy potencjał do wzrostów. Kolejnym powodem są interwencje FED-u, które osłabiają dolara, uznawanego za walutę antysurowcową. Rynki wschodzące należą do czołowych producentów ropy naftowej, płodów rolnych i produktów, które zyskują na spadkach dolara.

W rynki rozwijające się (m.in. poprzez fundusze ETF) zainwestujesz posiadając konto brokerskie tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czym są ETF-y na rynki wschodzące? 

ETF-y śledzące kondycję rynków wschodzących posiadają z reguły bardzo szeroki portfel spółek wydobywających surowce, spółki przemysłowe oraz technologiczne. Praktycznie niemożliwe jest kupno na własną rękę tak dużej ilości akcji z tak wielu różnorodnych krajów. Fundusz pasywny dokona tych wszystkich operacji za ciebie osiągając znacznie lepszy wynik niż gdybyś to zrobił samodzielnie. Przede wszystkim ze względu na niską opłatę utrzymania, ale również dzięki łatwiejszemu dostępowi do aktywów.

Rynki wschodzące to kilkadziesiąt państw zlokalizowanych na różnych kontynentach. Zaliczamy do nich m.in. kraje:

  • Europy: Polska, Czechy, Grecja, Węgry, Rosja, Turcja
  • Azji: Chiny, Indie, Indonezja, Korea Południowa, Malezja, Pakistan, Filipiny, Tajwan, Tajlandia
  • Afryki oraz z Bliskiego Wschodu: Egipt, Arabia Saudyjska, Katar, Kuwejt, RPA, Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Ameryki Południowej i Środkowej: Brazylia, Argentyna, Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru

Rynki finansowe zachowują się cyklicznie i w przewidywalny sposób. Kapitał spekulacyjny porusza się regularnie, co kilka lat pomiędzy krajami rozwiniętymi a rynkami wschodzącymi. Rynki wschodzące obejmują państwa, których produkcja przemysłowa w znacznym stopniu opiera się na produkcji surowców. Dlatego warto dywersyfikować portfel o fundusze inwestujące w tych krajach. Hossa na surowcach z dużym prawdopodobieństwem wywinduje wyceny spółek rynków wschodzących do góry.

Najlepsze ETF-y na rynki wschodzące na rynku

ETF-y na emerging markets to poszukiwane produkty inwestycyjne. Stąd wybór na rynku jest ogromny. Emitują je wszystkie największe firmy z branży: Blackrock, State Street, Vanguard, Amundi, Lyxor, WisdomTree, Schwab itd.

Poniższe zestawienie pokazuje najbardziej obiecujące ETF-y skupujące aktywa w krajach rozwijających się:   


Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO)

  • symbol: VWO 
  • emitent: Vanguard Group, Inc.  
  • opłaty roczne: 0,10%       
  • rok założenia: 2005   
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)  
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker
  • opis:       

Fundusz VWO śledzi indeks FTSE Emerging Markets All Cap China A Inclusion Index i posiada ekspozycję na rynki krajów rozwijających się. Nabywa akcje ponad 5000 spółek wliczając takie podmioty jak Tencent, Alibaba czy Taiwan Semiconductor Co. Ltd. Kupując jednostki funduszu inwestujesz w wiele rynków rozwijających się z terenu Chin, Brazylii, Tajwanu czy RPA. Fundusz pobiera niezwykle niską opłatę za zarządzanie, tylko 0,1% w skali roku.

Vanguard wyemitował też wersję „europejską wersję” o tickerze VWEM – skromniejszą w ilości nabywanych akcji, nieznacznie droższą w obsłudze, ale znacznie łatwiejszą do kupienia przez inwestora z tej części świata.


iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM)

  • symbol: EEM  
  • emitent: Blackrock Financial Management  
  • opłaty roczne: 0,70%       
  • rok założenia: 2003   
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)  
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker      
  • opis:       

Fundusz EEM jest jednym z najpopularniejszych tego typu ETF-ów na świecie. Jest także najstarszym funduszem inwestującym na rynkach wschodzących. Może być wykorzystany jako krótkoterminowa inwestycja w celu zwiększenia ekspozycji na ryzykowne aktywa lub jako długoterminowy pakiet inwestycyjny. ETF obejmuje ponad 1200 holdingów, do których zalicza się udziały spółek, ale również derywaty i walutowe kontrakty terminowe. 


SPDR MSCI Emerging Markets UCITS (EMRD)

  • symbol: EMRD 
  • emitent: State Street Global Advisors Limited 
  • opłaty roczne: 0,42%       
  • rok założenia: 2011   
  • notowane na giełdach: LSE (Wielka Brytania), Deutsche Borse (Niemcy), Euronext Paris (Francja), SIX Swiss Exchange (Szwajcaria), Borsa Italiana (Włochy) 
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
  • opis:       

Fundusz EMRD posiada największą ekspozycję na sektory: IT, finansowy, usługowy czy telekomunikacyjny w krajach rozwijających się. Posiada akcje spółek na terenie m.in. Chin, Tajwanu, Korei Południowej, Indii, Brazylii oraz RPA. Niskie koszty obsługi, ceniony emitent, bezproblemowy zakup w polskim domu maklerskim to tylko niektóre z wielu zalet tego funduszu pasywnego. Fundusz ten na niemieckiej giełdzie Deutche Borse występuje pod tickerem SPYM.


Jak i gdzie można kupić ETF-y na rynki wschodzące?      

Kupowanie ETF-ów jest dosyć proste i można to zrobić dosłownie w ciągu kilku minut. Poniżej przedstawiono najlepszy sposób, który umożliwia dostęp do funduszu: 

Krok 1 – wybierz ETF, w który zainwestujesz

Zdarza się, że w danej kategorii nie ma wyboru i tym samym nie ma się nad czym zastanawiać. Tak jest np. w przypadku ETF na Turcję – praktycznie dostępny jest tylko jeden produkt iShares MSCI Turkey ETF i decyzja jest prosta.

Inaczej jest z taką kategorią jak emerging markets czy developed markets. Tutaj dostępne są dziesiątki ETF-ów i bez głębszej analizy się nie obejdzie.

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Sprawdź, czy możesz dostać wybrany ETF u twojego brokera lub w twoim domu maklerskim. Sprawdź jego historyczne wyniki i porównaj z wyceną sektora, który Cię interesuje. Wyniki funduszu i benchmarku powinny się z grubsza pokrywać.  Sprawdź koszty utrzymania ETF-a. Roczne opłaty mogą wynosić tylko 0,1% a mogą też być bliskie 1%.   

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Kup fundusz, wybierając go z listy przeglądarki u brokera. Można go znaleźć wpisując kilkuliterowy symbol bądź wpisując jego pełną nazwę. Jeśli dany ETF nie jest dostępny, otwórz nowe konto u zaufanego brokera.

Instrumenty CFD na ETF 

W teorii, europejskie regulacje nie pozwalają inwestować w ETF-y notowane na amerykańskim rynku. W praktyce możesz nabyć ETF-y z USA jeśli zdecydujesz się na współpracę z takim brokerem jak Exante czy DIF Broker. Wiąże się to jednak z koniecznością wpłaty sporego depozytu lub uiszczenia wyższych opłat niż w polskim domu maklerskim.

Jeśli nie zdecydujesz się na bezpośrednie inwestowanie w amerykańskie ETF, możesz na wielu z nich otworzyć pozycję z wykorzystaniem kontraktów CFD. Kontrakty CFD pozwalają inwestować z dźwignią co może prowadzić do wzrostu zysków od udanych pozycji, wiąże się również z ryzykiem powiększenia strat.    

CFD na ETF-y są jeszcze dość mało popularne. Handlować nimi możesz w zasadzie tylko u największych brokerów. Przykładowo CFD na ETF na rynki wschodzące znajdziesz w domu maklerskim XTB, dostępny tu instrument bazuje na cenie rynkowej Vanguard FTSE Emerging Markets ETF.

Instrument CFD na ETF VWO w Domu Maklerskim XTB
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podsumowanie

ETF na rynki wschodzące to doskonały pomysł do zajęcia pozycji przed rozpoczęciem się hossy surowcowej. Rynki krajów wschodzących mogą być beneficjentem międzynarodowego kapitału spekulacyjnego, który widzi dużą przecenę na tym obszarze. 

Nie zapomnij jednak o ryzyku. ETF-y to fundusze notowane na giełdzie. I podobnie jak w przypadku akcji spółek, ich ceny mogą zarówno rosnąć jak i spadać.  

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo