Nikiel to niezwykle perspektywiczny metal, który jest bardzo potrzebny w nowoczesnym przemyśle motoryzacyjnym. Według raportów, do roku 2030 zapotrzebowanie na ten metal ma wzrosnąć ponad 12-krotnie. Czy należy się spodziewać hossy na rynku niklu? Czy warto nabyć jednostki ETF już teraz?
Jednostki ETF kupisz za pośrednictwem uznanych brokerów, m.in:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Czym są ETF-y na nikiel?
ETF-y z niskimi opłatami jako pierwsze przychodzą na myśl gdy zastanawiamy się jak zainwestować w dany surowiec. Fundusze pasywne z reguły osiągają dużo lepsze wyniki niż ich tradycyjne odpowiedniki i mają dużo niższe koszty zarządzania. ETF-y na nikiel starają się odwzorować cenę niklu bazując na indeksie Bloomberg Nickel Subindex.
Dla podkreślenia, nikiel jest szeroko wykorzystywany do produkcji najczęściej używanych baterii – NMC oraz NCA. W przyszłych latach ten metal może być towarem deficytowym. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrosty cen może być fakt, że największe wydobycie niklu jest zlokalizowane w Indonezji. Kraj ten wielokrotnie wprowadzał ograniczenia w handlu niklem zdając sobie sprawę, jak bardzo ten metal jest istotny w produkcji przemysłowej.
Najlepsze ETF-y na nikiel na rynku
Poniżej przedstawiono wybrane fundusze pasywne naśladujące cenę spot niklu:
WisdomTree Nickel
- symbol: NICK
- emitent: WisdomTree Commodity Securities Limited
- opłaty roczne: 0,49%
- rok założenia: 2010
- notowane na giełdach: London Stock Exchange (Wielka Brytania), Borsa Italiana (Włochy), TSX (Japonia), Xetra (Niemcy)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
- opis:
Fundusz NICK śledzi subindeks Bloomberg Nickel Subindex, który opiera się na cenie rynkowej niklu. ETF na nikiel ustanowiono w oparciu o model ETC, w którym udziały mogą być wykupywane na życzenie upoważnionych uczestników funduszu. NICK rozlicza się za pomocą umów swapowych zabezpieczonych przez środki na rachunku powierniczym.
iPath Series B Bloomberg Nickel Subindex Total Return
- symbol: JJN
- emitent: Barclays Capital Inc.
- opłaty roczne: 0,45%
- rok założenia: 2018
- notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
- broker u którego kupisz ten ETF: m.in. Exante, DIF Broker
- opis:
Fundusz JJC inwestuje wyłącznie w kontrakty terminowe wygasające co 2 miesiące. Jest to ETN, czyli fundusz dający szeroki dostęp do pojedynczych i sektorowych ekspozycji poprzez towarowe kontrakty terminowe. Na rynku funkcjonuje od kilku lat, został wyemitowany w 2018 roku przez Barclays Capital. Indeksem śledzonym przez JJN jest również Bloomberg Nickel Subindex Total Return.
Jak i gdzie można kupić ETF-y na nikiel?
Inwestowanie w ETF-y jest bardzo prostą czynnością. Można ją wykonać w ciągu paru minut:
Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz
Wybór ETF-ów na nikiel jest bardzo skromny. Głównym faworytem do zakupu jest łatwo dostępny WisdomTree Nickel ETF (NICK). Zapewne z uwagi na coraz większą popularność surowca oferta brokerów w tym zakresie będzie się rozszerzać.
Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF
Sprawdź, czy ETF jest odpowiednio skorelowany z ceną surowca. Najlepiej porównaj ostatnie wykresy funduszu z cenami niklu w dowolnym okresie Ważną sprawą jest kalkulacja kosztów. Roczne opłaty utrzymania funduszu powinny się kształtować w granicach 0,5% wartości instrumentu. Większe koszty mogą być efektem mechanizmu dźwigni lub wysokiej prowizji.
Krok 3 – załóż rachunek inwestycyjny u brokera i kup ETF
Kup wybranego ETF-a, przeglądając listę instrumentów twojego brokera. Najlepiej wpisać nazwę lub symbol funduszu. Jeśli nie znajdziesz wybranego ETF na swojej platformie transakcyjnej załóż konto u nowego brokera, który posiada ten produkt.
Instrumenty CFD na ETF
Bezpośrednie nabywanie jednostek ETF nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem (ograniczona oferta ETF w polskich domach maklerskich itp.). Czasami warto zainteresować się alternatywną formą jaką są CFD na ETF-y. Instrumenty CFD nie wymagają dużego depozytu, pozwalają zarabiać zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen surowców. Niestety wymienione w artykule ETF-y na nikiel nie doczekały się jeszcze takich instrumentów. Zwolennicy inwestowania poprzez CFD mogą natomiast tradować z wykorzystaniem CFD bezpośrednio na surowiec – taki instrument dostępny jest w Domu Maklerskim XTB.
Podsumowanie
ETF na nikiel to świetny sposób na inwestycję w rynek metali przemysłowych. Odpowiedni fundusz pozwala lepiej zarabiać na koniunkturze panującej w sektorze surowców. ETF-y oraz ETN-y dają możliwość na ciekawe zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.