Kontrakty CFD opinie. Wady i zalety handlu kontraktami CFD

Kontrakty CFD są od dawna obecne na rynkach finansowych. Cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość handlu z dźwignią. Jakie są opinie o CFD? Czy warto handlować kontraktami na różnice cenowe? Na co uważać?

  • Kontrakty CFD pozwalają handlować na najbardziej płynnych rynkach ze stosunkowo małym kapitałem. Są idealnym narzędziem dla day-traderów oraz spekulantów.
  • Jednocześnie nie są dobrym rozwiązaniem do rynków odznaczających się niską zmiennością.
  • Handel kontraktami CFD wymaga wysokich umiejętności i dużej wiedzy. Bardzo ważny jest również dobór wiarygodnego brokera.
CFD opinie - Contract For Difference
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 64% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszych dostawców CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Opinie pozytywne – zalety handlu kontraktami CFD

Handel kontraktami CFD to wygodna forma spekulacji na rynkach finansowych. Wynika to z samego mechanizmu funkcjonowania kontraktów na różnicę kursową oraz kilku rozwiązań:

  • CFD pozwalają na osiąganie wysokich zysków przy minimalnym wkładzie finansowym – nie trzeba mieć grubego portfela, aby cieszyć się z możliwości, jakie daje efekt dźwigni,
  • dzięki temu, że kontrakty są instrumentami pochodnymi nie trzeba kupować akcji ani innych aktywów, których kursy wyznaczają zachowanie CFD. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do instrumentów, których nie sposób nabyć na rynku,
  • jest to doskonałe narzędzie do spekulacji na rynkach, które charakteryzują się wysoką zmiennością i płynnością. Pozwala to na zarabianie nawet na niewielkich zmianach cen i trendów,
  • CFD jest dobrym rozwiązaniem dla day-traderów i osób, które preferują krótkoterminowy horyzont inwestycyjny. Konstrukcja tego instrumentu pozwala na uniknięcie większości prowizji w przypadku, gdy kupno i sprzedaż kontraktu jest przeprowadzana w ciągu tego samego dnia.

Kontrakty na różnicę kursową mogą być łączone ze strategiami, które pozwalają na uniknięcie większości pułapek, które czyhają na inwestora. Narzędzia takie jak stop loss czy zlecenia z limitem skutecznie chronią przed niekorzystnymi sytuacjami na rynkach.

Wiodący brokerzy oferujący akcje rzeczywiste jak i kontrakty CFD to m.in.:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Wady handlu kontraktami na różnicę

Każda metoda ma silne strony, ale nie istnieje idealny sposób na pomnażanie pieniędzy. Aby korzystanie z CFD było skuteczne, ten instrument musi być używany w określonych warunkach, zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z jego słabszych stron:

  • kontrakty różnicowe nie sprawdzają się na płytkich rynkach, które odznaczają się niską płynnością. Przykładem takiego sektora jest rynek obligacji, charakteryzujący się bardzo małą zmiennością,
  • za szybkimi zarobkami kryje się wysokie ryzyko. Jest to nieodpowiednie narzędzie dla osób, które nie są przygotowane na wysoką zmienność i możliwość utraty części lub całości kapitału. Większość osób traci głównie z uwagi na błędy popełniane przy użyciu dużej dźwigni finansowej,
  • aby handel kontraktami był skuteczny i zyskowny, warto wybrać wiarygodnego brokera – nie każdy broker cieszy się dobrą opinią – powoduje to konieczność dodatkowego wysiłku, który trzeba wydatkować na analizę i poszukiwanie informacji o rynku pośredników finansowych,
  • korzystanie z CFD wymusza zamrożenie części kapitału w portfelu inwestycyjnym na depozyty – jest to alternatywny koszt, który mógłby być wykorzystany w innej inwestycji,
  • brak tych samych praw, które mają posiadacze rzeczywistych walorów, np. inwestując w CFD na akcje nie masz prawa głosu w zgromadzeniu.

Dużo zależy od tego, jakim inwestorem jest osoba, która chce zacząć handel CFD. Jeśli ma zbyt dużą awersję do ryzyka, to powinna wybrać inne instrumenty i papiery wartościowe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: CFD – jak działa kontrakt na różnicę kursową

Opinie traderów na temat handlu CFD

Opinie na temat kontraktów na różnicę kursową są podzielone. Z jednej strony jest to instrument, z którego korzysta wielu inwestorów. Jest na tyle wygodny, że sami traderzy zwracają się do brokerów z prośbami o dodawanie CFD na wybrane aktywa. Wynika to z faktu, że dzięki nim można zarabiać zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen papierów wartościowych. Z drugiej strony podnosi się argument, że aż od 64% do 89% inwestujących za pośrednictwem CFD ponosi straty. Jest to narzędzie uważane za bardzo ryzykowne, które wymaga dużych umiejętności i doświadczenia.

„Kontrakty na różnicę kursową to tylko kolejny sposób handlu, więc zawsze możliwe są duże zyski. Oczywiście można też ponieść duże straty. Istnieje wiele historii ludzi, którzy odnieśli ogromne sukcesy na rynkach i przekonasz się, że wszyscy mają podobne cechy. Osoby, które tracą duże pieniądze, również mają podobne cechy – brak samokontroli, brak dyscypliny, brak dyscypliny itp.”

Doświadczeni traderzy podkreślają, że CFD są produktami inwestycyjnymi wysokiego ryzyka. Wymagają one szczególnej wiedzy, doświadczenia oraz wysokiej tolerancji na ewentualną stratę.

„Skoncentruj się na właściwych rzeczach, takich jak edukacja i zarządzanie ryzykiem, aby twój handel CFD był zrównoważoną podróżą.”

Czy handel CFD jest legalny?

Kontrakty różnicowe są zakazane w trzech krajach: Stanach Zjednoczonych, Belgii oraz w Brazylii.

W wielu krajach kwestia CFD nie jest obiektem regulacji w ramach prawa, dotyczy to w szczególności Meksyku, Niderlandów, Ukrainy, Peru, Kolumbii, Chin, Paragwaju, Kazachstanu, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli, większości państw afrykańskich.

W przypadku krajów Europy Zachodniej oraz Kanady CFD są dopuszczone do obrotu i w różnym stopniu podlegają regulacjom w ramach prawa finansowego. Konkludując, w Polsce handel CFD jest w pełni legalny, a pośredniczący w nim brokerzy podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

CFD w pytaniach i odpowiedziach

Specyfikę inwestowania na kontraktach różnicowych możesz lepiej poznać dzięki najczęściej zadawanym pytaniom i odpowiedziom początkujących adeptów rynków finansowych. Najczęściej mają oni nikłe pojęcie na temat nowych instrumentów i posiadają wiele obiekcji. Oto przykładowe pytania do ekspertów:

W jaki sposób można skutecznie korzystać z instrumentów CFD?

Jest to uzależnione od szeregu czynników. Znaczenie mają umiejętności i staż inwestora. Jego gotowość do codziennej analizy rynków, nieustannej nauki i pogłębiania wiedzy oraz posiadanie dobrej strategii. Nie bez znaczenia są właściwe nawyki oraz podejście do ryzyka.

Jak działa dźwignia finansowa?

Jest to kapitał, jaki inwestor pożycza od brokera. Zależnie od stopnia dźwigni, można pożyczyć 2-, 3-, 5-, 10- czy nawet 100-krotność kapitału potrzebnego na realizację transakcji.

Czy kontraktami CFD można handlować na giełdzie?

Kontrakty różnicowe są umową zawartą pomiędzy inwestorem a brokerem. Nie występują w notowaniach instrumentów funkcjonujących na giełdzie papierów wartościowych.

Podsumowanie opinii

CFD to jeden ze sposobów zarabiania na najbardziej zmiennych i ryzykownych rynkach. Nadają się do spekulacji na kryptowalutach, indeksach czy surowcach. Nie sprawdzają się w grze na rynkach o małej płynności. CFD można handlować legalnie w Polsce oraz w większości państw Europy Zachodniej. Jednocześnie warto zwracać uwagę na brokera, który oferuje kontrakty różnicowe i sprawdzić, jaką opinię posiada wśród traderów.

Jedne z najpopularniejszych kontraktów CFD na świecie to kontrakty na indeksy takie jak amerykański S&P 500 czy niemiecki DAX. Inne chętnie handlowane CFD to kontrakty oparte o wszelkiego rodzaju surowce. Bez wątpienia zaliczamy do nich kontrakty na złoto, ropę naftową, gaz ziemny, miedź czy nikiel. W ostatnim czasie rekordowe zainteresowanie wzbudzają kontrakty na najważniejsze kryptowaluty: bitcoin i ethereum.

1 Komentarz
  1. Rozpocząłem przygodę z CFD dwa dni temu dość „bezpiecznym” pakietem BTC/ETH/GOLD w proporcjach 20/40/40 i… po dwóch dniach jestem „w plecy” odpowiednio 6/9/14%. Czy mnie to w jakikolwiek sposób zdeprymowało? NIE! Bo od razu założyłem sobie horyzont jednego ROKU gry na CFD. Naprawdę, nie mam problemu z początkową stratą i mam mega dużo cierpliwości. I to jest jedyne dobre podejście do handlu CFD. Polecam.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo