Jak i gdzie kupić akcje Facebooka?

  • akcje Facebooka notowane są pod symbolem FB
  • jeśli chcesz kupić akcje firmy Facebook, musisz posiadać rachunek inwestycyjny u brokera lub w domu maklerskim, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy NASDAQ
  • od każdego zakupu i sprzedaży akcji Facebooka zapłacisz prowizję – wybierając brokera, zwróć uwagę aby ta opłata była jak najniższa (zdarza się, że niektórzy brokerzy w ramach promocji nie pobierają w ogóle prowizji – takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze)

Czy marzyłeś kiedykolwiek, aby zostać współwłaścicielem największego na świecie serwisu społecznościowego? Chciałbyś stanąć w jednym szeregu z Markiem Zuckerberg’iem? Myślałeś o zakupie akcji Facebook’a, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Świetnie trafiłeś! Z tego artykułu dowiesz się nieco na temat samej spółki, a także jak i gdzie kupić akcje Facebooka oraz jakie są argumenty za i przeciw takiej decyzji. 

Gdzie można kupić akcje Facebooka (FB)?

Akcje Facebooka na korzystnych warunkach kupisz m.in. u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2021

X-Trade Brokers

Polski dom maklerski z dostępem do 2000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

2 Exante opinie i recenzja 2021

EXANTE

Brytyjski broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

3 DEGIRO opinie i recenzja 2021

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

W praktyce, zakup akcji amerykańskich gigantów technologicznych takich jak Facebook, Google, Apple czy Amazon nie różni się niczym od kupna akcji polskich spółek. Wystarczy posiadać konto maklerskie, zwane w zależności od podmiotu również kontem brokerskim lub kontem inwestycyjnym, zasilić je odpowiednią kwotą i złożyć zlecenie kupna.

Na pytanie „gdzie kupić akcje Facebooka” należałoby odpowiedzieć: „tam gdzie najtaniej”. Firmy prześcigają się w ofertach umożliwiając początkującym inwestorom trading akcjami amerykańskimi z bardzo niskimi prowizjami lub nawet z ich pominięciem. Wśród aktualnych ofert z pewnością wyróżnia się polski dom maklerski XTB (X-Trade Brokers nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro, niezależnie czy są to akcje polskie, amerykańskie, europejskie) oraz brytyjski broker EXANTE (opłata za każdą nabytą akcję na rynku amerykańskim to tylko 0,02 USD).

Korzystając z usług brokera otrzymasz dostęp do tysięcy różnych instrumentów finansowych, które umożliwią ci inwestowanie w ETF-y, surowce, złoto, srebro itd. Zakup akcji choćby najlepszej spółki nie zwalnia z myślenia o konieczności budowy zdywersyfikowanego portfela.

Czym zajmuje się Facebook?

Platformy Facebook z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to najpopularniejszy serwis społecznościowy na całym świecie. Pierwotnym założeniem powstałego w 2004 roku „The Facebook”, było stworzenie platformy społecznościowej ułatwiającej komunikację dla studentów uniwersytetu Harvard. Stopniowo serwis rozszerzał swoją działalność, początkowo na inne uczelnie i szkoły średnie, by w końcu przybrać formę zbliżoną do dzisiejszego Facebooka i stać się dostępnym dla każdego użytkownika. W 2012 roku nastąpiła pierwsza emisja akcji Facebooka. Spółka przeszła do historii jako najlepiej wyceniania w momencie debiutu na amerykańskiej giełdzie. 

Obecnie spółka Facebook oferuje szeroko rozumiane usługi komunikacyjne, a do przedsiębiorstwa, obok serwisu najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie, należy także aplikacja do udostępniania zdjęć Instagram, komunikatory Messenger i WhatsApp, a także Mapillary (aplikacja do udostępniania zdjęć opatrzonych geotagami), Oculus (gogle VR) oraz Giphy (serwis umożliwiający publikowanie krótkich, zapętlonych filmików przypominających gify). 

Czy warto kupić akcje Facebooka? Argumenty za i przeciw

Zastanawiasz się nad inwestycją w spółkę Facebook, ale ciągle masz wątpliwości? Słusznie. Podejmując jakąkolwiek decyzję inwestycyjną warto rozważyć wszystkie wady i zalety takiego sposobu lokowania swoich oszczędności. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom potencjalnej inwestycji w Facebooka.

Argumenty za:

Najważniejszym powodem, dla którego powinieneś zainwestować w akcje spółki Facebook jest to, że jest ona niekwestionowanym liderem w branży social media. Liczba użytkowników portalu stale rośnie, a wprowadzanie nowych elementów serwisu dodatkowo przyciąga kolejne grupy osób. Ponadto użytkownicy, którzy już zbudowali sieć kontaktów w serwisie, niechętnie przeniosą się na inną platformę, gdzie będą musieli zaczynać od zera.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także portal Instagram, a komunikatory przejęte przez Facebooka są wykorzystywane przez osoby w każdej grupie wiekowej, zarówno do kontaktów prywatnych jak i służbowych. Rosnąca liczba użytkowników to oczywiście rosnąca liczba przychodów, co jest najistotniejsze dla ciebie, jako potencjalnego inwestora. Ponadto dzięki zastosowanym przez siebie silnikom Facebook ma możliwość określenia, za pośrednictwem swoich social mediów, zwyczajów użytkowników, tego co lubią i czym mogą być zainteresowani. Pozwala to na personalizację wyświetlanych reklam i tym samym – na zwiększanie przychodów uzyskanych od reklamodawców. Spółka stale się rozwija i dywersyfikuje swoją działalność, co zapewni jej stabilną pozycję na rynku jeszcze na długie lata.

Argumenty przeciw:

Na pierwszy rzut oka można uznać, że inwestycja w akcje spółki Facebook to żyła złota. Warto jednak pamiętać, że działa ona w branży social media, w której sytuacja może ulec zmianie w sposób błyskawiczny.

Podstawowym celem działalności Facebooka, jak każdej innej spółki, jest maksymalizacja przychodów. Im bardziej przedsiębiorstwo naciska na wzrost zysków, często denerwując przy tym użytkowników swoich portali i komunikatorów, na przykład niechcianymi reklamami czy nieprzemyślanymi dodatkami, tym większa szansa, że przeniosą się oni do konkurencji. Przyszłe decyzje dotyczące nowych produktów spółki, jak również rozwoju już istniejących, muszą być zatem rozwijane w sposób ostrożny i przemyślany. 

Jak inwestować w Facebooka? Metody warte rozważenia

Jak zatem możesz zainwestować w giganta z branży social media? Facebook nie jest oczywiście spółką, która jest notowana na warszawskiej GPW. Zakupu akcji należy zatem dokonać bezpośrednio lub pośrednio na amerykańskiej giełdzie. Przede wszystkim musisz odnaleźć dom maklerski, który posiada uprawnienia do obrotu papierami wartościowymi na rynkach zagranicznych. Następnie musisz zdecydować, w jaki sposób chcesz zainwestować w spółkę. Zakup akcji nie jest bowiem jedyną możliwością. Jakie opcje masz do wyboru? Możesz połączyć inwestycje w Facebooka z akcjami na inne spółki – taką możliwość dają pasywne fundusze ETF naśladujące dany indeks, kraj lub sektor. Możesz też skorzystać z dźwigni finansowej i handlować kontraktami CFD zwiększając swój inwestycyjny kapitał.

Akcje

Inwestowanie na rynku kapitałowym wymaga dokładnej analizy sytuacji spółki, w której zamierzasz ulokować swoje środki. Choć inwestycja w giganta jakim jest Facebook z pewnością kusi, a sama myśl o potencjalnych zarobkach przysłania racjonalne myślenie, to wiedz, że nie jest to wcale takie oczywiste. Każda inwestycja, nawet w instrumenty takiego potentata jakim jest spółka kierowana przez Marka Zuckerberga, ma swoje wady i zalety i niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli jednak przeanalizowałeś wszystkie mocne i słabe strony tego pomysłu i zdecydowałeś, że chcesz zostać współudziałowcem najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie, skorzystaj z rad zawartych w artykule i wybierz brokera oferującego niską prowizję o transakcji.  

Fundusze ETF

Jednym z alternatywnych sposobów, w jaki możesz zainwestować w spółkę jest zakup funduszy ETF (ang. Exchange Traded Fund) zawierających akcje Facebooka. Czym są fundusze ETF? Są to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie papierów wartościowych, które odzwierciedlają zachowanie danego indeksu giełdowego. Fundusze ETF są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą inwestować wyłącznie w akcje spółki Facebook, a chciałyby zdywersyfikować swoją inwestycję. Jeśli taki sposób inwestycji cię interesuje powinieneś poszukać takich ETF-ów jak:

  • Communication Services Select Sector SPDR ETF (XLC)
  • Vanguard Communication Services ETF (VOX)
  • iShares Global Comm Services ETF (IXP)

Kontrakty CFD

Inną formą jest handel kontraktami CFD na akcje spółki. Kontrakty CFD (ang. Contracts for Differences) to instrument pochodny, czyli oparty na zmianach wartości innego instrumentu (np. akcji, indeksów giełdowych itp.), który opiera się na różnicy w cenach nabycia pomiędzy momentem zakupu instrumentu i zakończenia transakcji.

Instrumenty CFD na akcje znajdziesz u wielu brokerów. Przykładowo, u brokera Plus500 zainwestujesz w instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Facebooka.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Na obrazku znajdują się ceny ilustracyjne.

[Total: 5 Average: 5]

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - jak zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał
Logo