- akcje Facebooka notowane są pod symbolem META (firma Meta Platforms Inc.)
- jeśli chcesz kupić akcje firmy Meta (Facebook), musisz posiadać rachunek inwestycyjny u brokera lub w domu maklerskim, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy NASDAQ
- teoretycznie od każdego zakupu i sprzedaży akcji Facebooka powinieneś zapłacić prowizję – wybierając brokera, zwróć uwagę aby ta opłata była jak najniższa (zdarza się, że niektórzy brokerzy w ramach promocji nie pobierają w ogóle prowizji – takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze)
Czy marzyłeś kiedykolwiek, aby zostać współwłaścicielem największego na świecie serwisu społecznościowego? Chciałbyś stanąć w jednym szeregu z Markiem Zuckerberg’iem? Myślałeś o zakupie akcji Facebook’a, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Świetnie trafiłeś! Z tego artykułu dowiesz się nieco na temat samej spółki, a także jak i gdzie kupić akcje Facebooka oraz jakie są argumenty za i przeciw takiej decyzji.
Gdzie można kupić akcje Facebooka (FB)?
Akcje Facebooka na korzystnych warunkach kupisz w Polsce m.in. w domach maklerskich:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
Oanda TMS BrokersPolski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu). | Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
Na pytanie „gdzie kupić akcje Facebooka” należałoby odpowiedzieć: „tam gdzie najtaniej”. Nie należy tego rozumieć w ten sposób, że w różnych domach maklerskich akcje Meta (Facebook) będą kosztować inaczej. Nie. To ty składając zlecenie określasz po jakiej cenie jesteś w stanie je nabyć. Różnice wynikają z wysokości prowizji stosowanej przez biura maklerskie. Jedne firmy w ramach promocji w ogóle nie pobierają prowizji, inne mają opłatę wynoszącą nawet 0,39% od wartości każdego zlecenia. Wniosek jest taki, iż dysponując tym samym kapitałem w jednym domu maklerskim będziesz w stanie nabyć więcej akcji niż w innym.
Firmy prześcigają się w ofertach umożliwiając początkującym inwestorom trading akcjami amerykańskimi z bardzo niskimi prowizjami lub nawet z ich pominięciem. Wśród aktualnych ofert z pewnością wyróżnia się polski dom maklerski XTB (X-Trade Brokers nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro, niezależnie czy są to akcje polskie, amerykańskie, europejskie), polski dom maklerski TMS Brokers (zakup i sprzedaż amerykańskich akcji bez prowizji oraz bez limitu kwotowego) czy brytyjski broker EXANTE (opłata za każdą nabytą akcję na rynku amerykańskim to tylko 0,02 USD).
Jak kupić akcje Meta (Facebook)?
W praktyce, zakup akcji amerykańskich gigantów technologicznych nie różni się niczym od kupna akcji polskich spółek. Sama transakcja przebiega podobnie. Jest jednak jeden warunek – musisz posiadać konto w domu maklerskim, który daje inwestorom dostęp do amerykańskiej giełdy papierów wartościowych NASDAQ. Aby kupić prawdziwe akcje Facebooka (Meta) wystarczy wtedy wyszukać tę spółkę po nazwie lub symbolu i wystawić zlecenie kupna. W najprostszej formie zlecenia określasz jedynie ilość akcji, którą chcesz nabyć – cena zostanie automatycznie dopasowana do istniejących ofert sprzedaży.
Możesz tez skorzystać z bardziej zaawansowanej formy zlecenia i ustawić parametry takie jak ilość, oczekiwana przez ciebie cena, czas wygaśnięcia. Tak zwane „zlecenie oczekujące” zostanie zrealizowane wtedy gdy osoba sprzedająca akcje zaakceptuje twoje warunki w określonym przedziale czasowym
Oczywiście przed transakcją musisz zasilić swoje konto maklerskie odpowiednią kwotą, która zostanie przeznaczona na zakup akcji.
Czym zajmuje się Facebook?
Platformy Facebook z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to najpopularniejszy serwis społecznościowy na całym świecie. Pierwotnym założeniem powstałego w 2004 roku „The Facebook”, było stworzenie platformy społecznościowej ułatwiającej komunikację dla studentów uniwersytetu Harvard. Stopniowo serwis rozszerzał swoją działalność, początkowo na inne uczelnie i szkoły średnie, by w końcu przybrać formę zbliżoną do dzisiejszego Facebooka i stać się dostępnym dla każdego użytkownika. W 2012 roku nastąpiła pierwsza emisja akcji Facebooka. Spółka przeszła do historii jako najlepiej wyceniania w momencie debiutu na amerykańskiej giełdzie.
Obecnie spółka Facebook oferuje szeroko rozumiane usługi komunikacyjne, a do przedsiębiorstwa, obok serwisu najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie, należy także aplikacja do udostępniania zdjęć Instagram, komunikatory Messenger i WhatsApp, a także Mapillary (aplikacja do udostępniania zdjęć opatrzonych geotagami), Oculus (gogle VR) oraz Giphy (serwis umożliwiający publikowanie krótkich, zapętlonych filmików przypominających gify).
Czy warto kupić akcje Facebooka? Argumenty za i przeciw
Zastanawiasz się nad inwestycją w spółkę Facebook, ale ciągle masz wątpliwości? Słusznie. Podejmując jakąkolwiek decyzję inwestycyjną warto rozważyć wszystkie wady i zalety takiego sposobu lokowania swoich oszczędności. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom potencjalnej inwestycji w Facebooka.
Argumenty za:
Najważniejszym powodem, dla którego powinieneś zainwestować w akcje spółki Facebook jest to, że jest ona niekwestionowanym liderem w branży social media. Liczba użytkowników portalu stale rośnie, a wprowadzanie nowych elementów serwisu dodatkowo przyciąga kolejne grupy osób. Ponadto użytkownicy, którzy już zbudowali sieć kontaktów w serwisie, niechętnie przeniosą się na inną platformę, gdzie będą musieli zaczynać od zera.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także portal Instagram, a komunikatory przejęte przez Facebooka są wykorzystywane przez osoby w każdej grupie wiekowej, zarówno do kontaktów prywatnych jak i służbowych. Rosnąca liczba użytkowników to oczywiście rosnąca liczba przychodów, co jest najistotniejsze dla ciebie, jako potencjalnego inwestora. Ponadto dzięki zastosowanym przez siebie silnikom Facebook ma możliwość określenia, za pośrednictwem swoich social mediów, zwyczajów użytkowników, tego co lubią i czym mogą być zainteresowani. Pozwala to na personalizację wyświetlanych reklam i tym samym – na zwiększanie przychodów uzyskanych od reklamodawców. Spółka stale się rozwija i dywersyfikuje swoją działalność, co zapewni jej stabilną pozycję na rynku jeszcze na długie lata.
Argumenty przeciw:
Na pierwszy rzut oka można uznać, że inwestycja w akcje spółki Facebook to żyła złota. Warto jednak pamiętać, że działa ona w branży social media, w której sytuacja może ulec zmianie w sposób błyskawiczny.
Podstawowym celem działalności Facebooka, jak każdej innej spółki, jest maksymalizacja przychodów. Im bardziej przedsiębiorstwo naciska na wzrost zysków, często denerwując przy tym użytkowników swoich portali i komunikatorów, na przykład niechcianymi reklamami czy nieprzemyślanymi dodatkami, tym większa szansa, że przeniosą się oni do konkurencji. Przyszłe decyzje dotyczące nowych produktów spółki, jak również rozwoju już istniejących, muszą być zatem rozwijane w sposób ostrożny i przemyślany.
Jak inwestować w Facebooka? Metody warte rozważenia
Jak zatem możesz zainwestować w giganta z branży social media? Facebook nie jest oczywiście spółką, która jest notowana na warszawskiej GPW. Zakupu akcji należy zatem dokonać bezpośrednio lub pośrednio na amerykańskiej giełdzie. Przede wszystkim musisz odnaleźć dom maklerski, który posiada uprawnienia do obrotu papierami wartościowymi na rynkach zagranicznych. Następnie musisz zdecydować, w jaki sposób chcesz zainwestować w spółkę. Zakup akcji nie jest bowiem jedyną możliwością. Jakie opcje masz do wyboru? Możesz połączyć inwestycje w Facebooka z akcjami na inne spółki – taką możliwość dają pasywne fundusze ETF naśladujące dany indeks, kraj lub sektor. Możesz też skorzystać z dźwigni finansowej i handlować kontraktami CFD zwiększając swój inwestycyjny kapitał.
Akcje
Inwestowanie na rynku kapitałowym wymaga dokładnej analizy sytuacji spółki, w której zamierzasz ulokować swoje środki. Choć inwestycja w giganta jakim jest Facebook z pewnością kusi, a sama myśl o potencjalnych zarobkach przysłania racjonalne myślenie, to wiedz, że nie jest to wcale takie oczywiste. Każda inwestycja, nawet w instrumenty takiego potentata jakim jest spółka kierowana przez Marka Zuckerberga, ma swoje wady i zalety i niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli jednak przeanalizowałeś wszystkie mocne i słabe strony tego pomysłu i zdecydowałeś, że chcesz zostać współudziałowcem najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie, skorzystaj z rad zawartych w artykule i wybierz brokera oferującego niską prowizję o transakcji.
Fundusze ETF
Jednym z alternatywnych sposobów, w jaki możesz zainwestować w spółkę jest zakup funduszy ETF (ang. Exchange Traded Fund) zawierających akcje Facebooka. Czym są fundusze ETF? Są to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie papierów wartościowych, które odzwierciedlają zachowanie danego indeksu giełdowego. Fundusze ETF są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą inwestować wyłącznie w akcje spółki Facebook, a chciałyby zdywersyfikować swoją inwestycję. Jeśli taki sposób inwestycji cię interesuje powinieneś poszukać takich ETF-ów jak:
- Communication Services Select Sector SPDR ETF (XLC)
- Vanguard Communication Services ETF (VOX)
- iShares Global Comm Services ETF (IXP)
Kontrakty CFD
Inną formą jest handel kontraktami CFD na akcje spółki. Kontrakty CFD (ang. Contracts for Differences) to instrument pochodny, czyli oparty na zmianach wartości innego instrumentu (np. akcji, indeksów giełdowych itp.), który opiera się na różnicy w cenach nabycia pomiędzy momentem zakupu instrumentu i zakończenia transakcji.
Instrumenty CFD na akcje znajdziesz u wielu brokerów. Przykładowo, w domu maklerskim XTB zainwestujesz zarówno w akcje rzeczywiste jak i w instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Facebooka.
Zwróć uwagę, iż w porównaniu do okna zlecenia kupna rzeczywistych akcji, kontrakt CFD na akcje ma dwa aktywne przyciski. Sell (Sprzedaj) pozwala na handel na spadki a Buy (Kup) to predykcja na wzrost wyceny.
Podsumowanie
Korzystając z usług domów maklerskich otrzymasz dostęp do tysięcy różnych instrumentów finansowych, które umożliwią ci inwestowanie w takich gigantów jak Facebook, Google, Apple czy Amazon. Zakup akcji choćby najlepszej spółki nie zwalnia jednak z myślenia o konieczności budowy zdywersyfikowanego portfela. W niepewnych czasach inwestorzy sięgają po ETF-y, surowce, złoto, srebro czy nieruchomości.