Jak i gdzie kupić akcje KGHM? Przewodnik krok-po-kroku

Jak kupić akcje KGHM? Gdzie założyć konto maklerskie aby zrealizować transakcję? W Polsce istnieje niewiele firm rozpoznawanych za granicą. W kraju nad Wisłą wciąż brakuje marek o zasięgu globalnym, które mogłyby przyciągnąć inwestorów zagranicznych. Jedną z takich spółek jest KGHM – należący do indeksu WIG 20 potentat na rynku wydobywczym, posiadający kopalnie na 3. kontynentach. Jego akcje są bardzo popularne wśród rodzimych inwestorów. Firma cały czas się rozwija, otwiera nowe projekty i zdobywa kolejne rynki.

KGHM logo
 • akcji KGHM szukaj wpisując symbol: KGH
 • jeśli chcesz kupić akcje firmy KGHM Polska Miedź S.A., musisz założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim lub u brokera z dostępem do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych
 • prowizja za każdą transakcję zakupu i sprzedaży akcji KGHM w zależności od pośrednika kształtuje się na poziomie od 0% do 0,39% – wybór dobrego domu maklerskiego ma spore znaczenie dla wyniku twojej inwestycji

Czym zajmuje się KGHM? 

Głównym przedmiotem działalności KGHM Polska Miedź S.A. jest wydobycie i rafinacja rud metali: 

 • miedzi – stanowi ponad 70% sprzedaży firmy, 
 • srebra – odpowiada za 26% przychodów, 
 • złota
 • ołowiu 

W ostatnim okresie KGHM wzbogacił swoją ofertę o molibden, pallad i nikiel. Spółka kontroluje ponad 38 milionów ton miedzi i jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na świecie. Pod względem geograficznym firma posiada miejsca wydobycia i centra produkcyjne w południowo – zachodniej Polsce, Chile, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Dzięki silnej dywersyfikacji dostaw surowców firma jest postrzegana jako bezpieczny i pewny kontrahent w biznesie wydobywczym. 

Jak kupić akcje KGHM w 5 krokach

Cały proces zakupu składa podzielić możemy na 5 prostych czynności:

 1. Wybierz dom maklerski. Sprawdź nasz ranking kont maklerskich aby ocenić, która firma ma najkorzystniejszą ofertę.
 2. Otwórz rachunek inwestycyjny. Na stronie internetowej domu maklerskiego dokonaj rejestracji podając swoje dane osobowe.
 3. Zasil swoje konto maklerskie odpowiednią kwotą. Zdecyduj jaką kwotę przeznaczasz na inwestycję i prześlij ją na swoje konto inwestycyjne
 4. Wyszukaj akcje KGHM wpisując ich symbol: KGH. Na platformie transakcyjnej, w oknie lecenia wpisz symbol KGH lub nazwę spółki KGHM polska Miedź.
 5. Kup akcje. Złóż zlecenie kupna określając ilość akcji (i ewentualnie ich cenę)

1. Wybierz dobry dom maklerski

Wybierając dom maklerski warto postawić na taki, który umożliwi nam zakup akcji przy niskiej prowizji i innych opłatach. Zdarzają się promocje biur maklerskich, w których prowizja wynosi 0%. Niska prowizja ma ogromne znaczenie dla wyniku, w szczególności dla osób planujących dużą ilość transakcji.

W drugiej kolejności dobrze jest spojrzeć na dostęp do światowych giełd – nawet jeśli planujesz skupić się na handlu na polskim parkiecie nie powinieneś całkowicie omijać rynków zagranicznych. Dywersyfikacja poprzez dodanie do portfela spółek ze Stanach Zjednoczonych, Europy czy Azji będzie mądrym rozwiązaniem w długiej perspektywie czasu.

Podsumowując, jedne z najtańszych kont maklerskich, odpowiednie do zakupu akcji KGHM to obecnie:

5
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB opinie i recenzja 2024 r.

Przyciągająca promocja 0% prowizji za handel akcjami i ETF-ami, dostęp do 16 światowych giełd, lecz brak możliwości …
4.9
Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Amerykańskie akcje bez prowizji, polskie akcje z niską stawką 0,19% od transakcji, setki instrumentów w ofercie, lecz …
4.9
DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO to holenderska firma inwestycyjna założona w 2013 roku. Plasuje się w czołówce najlepszych …

2. Otwórz konto maklerskie do zakupu akcji KGHM

Aby kupić akcje KGHM musisz poświęcić kilka minut na założenie rachunku maklerskiego. Nie ma sensu odwiedzać placówki domu maklerskiego, wszystkie formalności, włącznie z weryfikacją tożsamości przeprowadzisz online.

Jedno z biur maklerskich (Oanda TMS) reklamuje się, iż otwarcie konta maklerskiego zajmuje nie więcej niż 8 minut. Po tym czasie jesteś już w stanie złożyć zlecenie zakupu akcji. Nie ma w tym przesady, wypełnienie wniosku o konto polega na wpisaniu danych osobowych, przekazaniu informacji o rezydencji podatkowej i źródle środków na inwestowanie, wyborze waluty bazowego rachunku oraz uploadzie dokumentu tożsamości.


3. Przelej środki na swoje konto maklerskie

Przy realizacji przelewu na swoje nowe konto maklerskie zwróć uwagę aby dokonać transferu z rachunku bankowego, którego jesteś właścicielem. Najlepiej jedynym. Niektóre domy maklerskie wymagają aby inwestor był jedynym właścicielem rachunku bankowego, bez współwłaściciela. Jeśli nie posiadasz rachunku bankowego tylko na siebie, sprawdź ranking kont bankowych i założ sobie dodatkowy rachunek.

Wpłata na konto maklerskie jest z reguły bezpłatna (np. poprzez zwykły przelew bankowy), choć niektóre metody mogą generować opłatę (np. wpłata kartą). Nie spiesz się, nie trać kapitału na takie działania, wybieraj zawsze bezpłatne metody zasilenia konta.


4. Wyszukaj akcje KGHM na platformie transakcyjnej

Na platformie transakcyjnej przejdź do okna zlecenia i wpisz symbol spółki. Akcje KGHM Polska Miedź oznaczone są tickerem KGH. Możesz również wpisać pełną nazwę. W wielu przypadkach w wynikach wyszukiwania pojawi się instrument rzeczywisty oraz pochodny. Ten bez dodatkowego oznaczenia CFD to odpowiada prawdziwym akcjom.


5. Złóż zlecenie kupna akcji KGHM

O ile pierwsze trzy kroki uznać możemy za banalne o tyle, kolejny jakim jest wybór typu zlecenia wymaga już chwili namysłu. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę po jakiej cenie kupisz akcje musisz wybrać odpowiedni rodzaj. Takim typem będzie „zlecenie oczekujące” w którym samodzielnie określisz ilość akcji i oczekiwaną cenę. Nazwa „oczekujące” jest jak najbardziej zasadna, gdyż wykonanie zlecenia zależy od tego czy znajdzie się chętny inwestor, który sprzeda ci akcje po określonej przez ciebie cenie. Transakcja może być zrealizowana w ułamku sekundy, może się wydarzyć po dłuższym czasie a może też w ogóle nie dojść do skutku jeśli nie będzie zainteresowania przedstawionymi warunkami.

Innym typem zlecenia jest „egzekucja natychmiastowa” – ta forma pozwoli kupić ci akcje po cenie rynkowej. Bazując na arkuszu wystawionych zleceń transakcja wykona się natychmiast. W tym zleceniu określasz jedynie ilość akcji spółki, którą chcesz kupić.

Jak i gdzie kupić akcje KGHM - przykład z platformy XTB
Przykład okna zlecenia. Źródło xtb.com

Rodzaje zleceń maklerskich to temat na osobny artykuł. Musisz jednak wiedzieć, iż w zależności od wybranego domu maklerskiego spotkasz się z różnymi nazwami m.in. w użyciu często znajdują się zlecenia PCR (Po cenie Rynkowej), PKC (Po Każdej Cenie) itp.


Gdzie można kupić akcje KGHM? 

Akcje KGHM kupisz praktycznie w każdym domu maklerskim. W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt biur maklerskich, często występujących w strukturach bankowych. Istnieją też pozabankowe domy maklerskie łączące ofertę akcji rzeczywistych i instrumentów z rynku Forex. Oferta domów maklerskich jest bardzo różnorodna: prowadzenie rachunku może być bezpłatne, a może też kosztować w granicach 60 zł rocznie. Prowizja od każdej transakcji może wynosić 0% (brak opłat), a może być objęta stawką w granicach 0,4%.

Poniższa tabela przedstawia prowizję od transakcji kilku wybranych domów maklerskich:

DOM MAKLERSKI / BROKERPROWIZJA MIN. PROWIZJA
XTB0%brak
TMS0,19%min. 5 zł
DEGIRO1 zł + 10 zł opłaty manipulacyjnejbrak
Dom Maklerski ING0,30%
(stawka zależna od konta i obrotu z maks. zejściem do progu 0,16%)
min. 5 zł
Dom Maklerski Pekao0,375%
(stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,25%)
min. 5,90 zł
Dom Maklerski Alior0,38% (stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,29%)min. 3 zł
Dom Maklerski BOŚ (Bossa)0,38%min. 5 zł
Dom Maklerski mBank0,39%min. 5 zł
EXANTE 0,40%min. 5 zł

Jak inwestować w KGHM? Alternatywne metody

Aby zainwestować w akcje miedziowego giganta należy otworzyć rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim lub poprzez platformę brokerską. To już wiemy. Nie jest to jedyna metoda inwestowania w KGHM – równie dobrze można spróbować spekulacji w kontraktach CFD na akcje lub oprzeć się na ETF-ach z częściową ekspozycją na tę spółkę.

Fundusze ETF z ekspozycją na KGHM

Spółka KGHM należy do kilku indeksów giełdowych – m.in. WIG 20, WIG Górnictwo. Jej akcje są częścią wielu portfeli inwestycyjnych w funduszach ETF – w tym przypadku jednostki ETF możesz kupować podobnie jak akcje składając zlecenie poprzez utworzony rachunek maklerski. Ekspozycja na KGHM w takiej formie nie będzie duża (np. około 5% całości portfolio), natomiast pozwala znacznie zdywersyfikować inwestycję.

Przykłady ETF z częściową ekspozycją na akcje KGHM:

 • Lyxor WIG 20 UCITS ETF (ETFW20L)
 • iShares MSCI Poland UCITS ETF (EPOL)
 • Global X Copper Miners ETF (COPX)

Kontrakty CFD na akcje KGHM

Inwestowanie w KGHM możesz tez zrealizować w postaci kontraktu na różnice kursowe CFD. Ryzykowna forma przy użyciu dźwigni finansowej wymaga już pewnego doświadczenia. Możesz tu szybko zwielokrotnić zyski (ale również pogłębić stratę) w zależności od wyniku obranego kierunku zmiany ceny. Jedną z wad tego rozwiązania jest niewspółmierne ryzyko, a zaletą możliwość zarabiania zarówno na wzrostach jak i na spadkach cen akcji. Przeczytaj opinie o kontraktach cfd zanim wybierzesz tę formę inwestowania.

Podsumowanie

Akcje KGHM, podobnie jak akcje Orlen, PZU, PKO BP należą do najchętniej kupowanych walorów na polskiej giełdzie.

KGHM posiada dużą przewagę nad konkurentami w branży górniczej. Jest liderem na rynku wydobycia miedzi i srebra, swoje portfolio dywersyfikuje o kolejne aktywa i rynki. Dzięki wypłacaniu dywidendy i dużej zmienności cen na rynku surowców spółka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów. Piętą achillesową spółki jest kontrola Skarbu Państwa i wykorzystywanie spółki do celów politycznych. 

Decyzję o zakupie akcji KGHM najlepiej podjąć samodzielnie w oparciu o bezstronną analizę.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo