Jaki ETF na pallad? Gdzie i jak kupić najlepiej

Pallad to mniej popularny metal szlachetny, który obok złota i srebra jest doskonałym sposobem na inwestowanie w metale szlachetne. Większość tego surowca wydobywa się w północno-zachodniej Rosji oraz w RPA. Jest stosowany do produkcji katalizatorów w przemyśle motoryzacyjnym, w medycynie oraz w sektorze elektronicznym. Fizyczny zakup sztabek lub monet bulionowych palladu jest nie lada wyzwaniem, stąd inwestowanie w pallad poprzez fundusze ETF cieszy się dużą popularnością.

Jednostki ETF kupisz m.in. zakładając konto u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czym są ETF-y na pallad?

ETF-y na pallad koncentrują się w znakomitej większości na odzwierciedlaniu ceny spot palladu. Fundusze pasywnie zarządzane to świetna forma inwestowania w metale szlachetne. Są alternatywą dla tradycyjnych instrumentów finansowych, osiągają dużo lepsze wyniki, ponieważ nie ścigają się z rynkiem a naśladują ruchy indeksów. Mają bardzo małe, wręcz pomijalne roczne koszty zarządzania. 

ETF na pallad może być doskonałą inwestycją. Głównie ze względu na jego roczne wydobycie, które nie przekracza 200 ton. Zapotrzebowanie na ten metal jest dużo większe i cały czas rośnie. 

Najlepsze ETF-y na pallad na rynku 

Poniżej przedstawiono najlepsze ETF-y na pallad, posiadające największy potencjał inwestycyjny.  


Sprott Physical Platinum and Palladium Trust ETF

  • symbol: SPPP 
  • emitent: Sprott Inc.
  • opłaty roczne: 1,07%    
  • rok założenia: 2012   
  • notowane na giełdzie: NYSE (USA), TSE (Kanada)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker
  • opis:    

Fundusz SPPP Erica Sprotta posiada ekspozycję na platynę i pallad w jednym wspólnym ETF-ie. Jest w pełni pokryty przez zapasy metali w postaci fizycznej. Za jego bezpieczeństwo odpowiada Królewska Mennica oraz rząd Kanady. ETF Sprotta zgromadził ponad 44 tysiące uncji platyny i 39 tysięcy uncji palladu. Jego kapitalizacja na rynku to około 170 milionów dolarów. 


WisdomTree Physical Palladium ETF

  • symbol: PHPD, VZLB 
  • emitent: WTC Commodity Securities LTD 
  • opłaty roczne: 0,49%    
  • rok założenia: 2007  
  • notowane na giełdzie: LSE (Wielka Brytania), Borsa Italiana (Włochy), TSX (Japonia), Euronext (Niderlandy), Xetra (Niemcy)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. mBank
  • opis:    

Fundusz PHPD przechowuje ponad 85 tysięcy uncji trojańskich czystego palladu. Depozytariuszem ETF jest brytyjski bank HSBC, który akceptuje kruszec zgodnie z zasadami LPPM. Każda fizyczna jednostka jest traktowana indywidualnie i posiada przydzielony numer. ETF jest regularnie kontrolowany i podlega audytowi 2 razy do roku. Zaletą w porównaniu do funduszu Sprotta jest niższy koszt obsługi oraz dostępność na europejskich giełdach.


Aberdeen Standard Physical Palladium Shares ETF  

  • symbol: PALL.US 
  • emitent: Standard Life Aberdeen  
  • opłaty roczne: 0,60%    
  • rok założenia: 2010  
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)
  • broker u którego kupisz ten ETF: m.in. ExanteDIF Broker     
  • opis:    

PALL jest funduszem działającym w modelu Grantor Trust, co oznacza, że opłaca on samodzielnie wszystkie podatki dochodowe. Zwiększa to możliwości działania ETF na rynku. Fundusz śledzi cenę spot palladu. Posiada fizyczne zabezpieczenie w postaci sztabek metalu zgromadzonych w dobrze strzeżonym skarbcu. Jest to jedna z nielicznych metod na uzyskanie ekspozycji na pallad, ponieważ nie ma spółek, które wydobywają tylko i wyłącznie czysty pallad w postaci fizycznej. 


Jak i gdzie można kupić ETF na pallad?   

Inwestowanie w ETF-y nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Można to zrobić w kilku prostych krokach:    

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie ETF rzeczywiście odzwierciedla cenę palladu. Wystarczy porównanie wyników funduszu z cenami tego surowca przez okres kilku lat.   

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Zobacz czy kosztu funduszu nie są dla ciebie zbyt wysokie. Należą do nich cena pojedynczej jednostki, prowizja oraz roczne koszty utrzymania.

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Kup fundusz wpisując jego nazwę lub ticker (skrót) do przeglądarki twojego brokera. Jeśli wynik wyszukiwania będzie niezadawalający, załóż konto u brokera, który posiada poszukiwany przez ciebie ETF.

Podsumowanie 

ETF na pallad pozwala na wykorzystanie rosnącej ceny tego surowca bez konieczności jego zakupu. Bezdyskusyjnie ETF-y są najłatwiejszą metodą dodania palladu do swojego portfela.

Pamiętaj, że cena palladu jest bardzo zmienna. Głównie dlatego, że jest to mały rynek poruszający się pod wpływem dynamiki podaży i popytu.   

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo