Obligacje indeksowane inflacją uważa się za bezpieczny instrument i dobrą alternatywę dla lokat i kont oszczędnościowych. W ofercie przygotowanej przez Skarb Państwa, wersja z czteroletnią lokatą kapitału wydaje się najciekawsza. Czy oferta jest jednak na tyle dobra, żeby była w stanie pobić inflację? Czy warto inwestować w obligacje skarbowe 4-letnie w 2022 roku? W artykule poniżej sprawdzam różne scenariusze i wyciągam wnioski dla tych interesujących papierów wartościowych.
- Obligacje skarbowe 4-letnie to tzw. obligacje indeksowane inflacją
- Aby ocenić czy warto inwestować w te „skarbówki” musisz zrozumieć dokładnie jak ustalane jest oprocentowanie w każdym kolejnym roku czyli o co chodzi z tym indeksowaniem inflacją
- Inwestycja w obligacje 4-letnie jest właściwym podejściem pod warunkiem, że będą one stanowić skład portfela a nie jedyną formę lokaty kapitału. Uzupełnienie portfela o inne aktywa – akcje, kryptowaluty, nieruchomości, metale szlachetne – zależy od twojego poziomu akceptacji ryzyka.

Spis treści: Czy warto – Jak działają – Opinie – Portfele inwestycyjne – Przykłady
Czy warto inwestować w obligacje 4-letnie COI? Jak ustalane jest oprocentowanie?
Analizę 4-letnich skarbówek warto zacząć od zrozumienia mechanizmu ustalania oprocentowania. Pierwszy rok nie stanowi tajemnicy:
Oprocentowanie: 7 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym
To w sumie niewiele w porównaniu z 17% inflacją. Nie ma się co oszukiwać. W pierwszym roku nasza inwestycja przyniesie realną stratę. Szansa na zyski przychodzi dopiero w kolejnych trzech latach. Jakie oprocentowanie zostanie nam przypisane w kolejnych latach? W liście emisyjnym widnieje taka informacja:
…w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku…
Czytając pobieżnie moglibyśmy stwierdzić – super, wynik będzie zawsze 1% powyżej inflacji – wspaniała oferta. Zagłębiając się w szczegóły trzeba sobie jednak zadać pytanie co to znaczy „ta inflacja”, o której jest tutaj mowa. Poziom inflacji przez GUS ogłaszany jest co miesiąc. Czy to znaczy, że wysokość oprocentowania naszych obligacji też będzie weryfikowana co miesiąc? Niestety nie. W prospekcie jest jasno powiedziane:
Obligacje czteroletnie mają cztery okresy odsetkowe
Oznacza to, że zmiana oprocentowania następuje czterokrotnie podczas całej inwestycji czyli raz w roku. Pod uwagę nie bierze się średniej z całego roku a tylko jeden konkretny miesiąc zależny od daty zakupu obligacji. Omówię to na przykładzie poniżej.
Jak działają obligacje skarbowe 4-letnie? Wpływ inflacji na wysokość oprocentowania w drugim, trzecim i czwartym roku oferty
Inflacja w Polsce w 2021r. wyglądała następująco:
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru |
2,7% | 2,4% | 3,2% | 4,3% | 4,7% | 4,4% | 5% | 5,5% | 5,9% | 6,8% | 7,8% | 8,6% |
Duży rozstrzał. Od 2,4% w lutym do 8,6% w grudniu.
Przy ustalaniu inflacji na drugi, trzeci i czwarty rok nie kalkuluje się średniej arytmetycznej z całego roku. Sięga się po wartość inflacji, którą ogłosił prezes GUS w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie kolejnego okresu odsetkowego za okres 12 miesięcy wstecz. W praktyce oznacza to 2-miesięczne przesunięcie przy wyznaczaniu oprocentowania.
Przykład:
Załóżmy, że obligacje skarbowe kupione zostały w kwietniu 2020 roku. Od kwietnia 2020 do kwietnia 2021 oprocentowanie było stałe.
W kwietniu 2021 oprocentowanie uległo zmianie wg schematu „inflacja + marża”.
Do wyliczeń użyta została inflacja ogłoszona przez GUS w marcu 2021 za miesiąc luty 2021. W powyższej tabeli w lutym 2021 inflacja wyniosła 2,4%.
2,4% inflacja + 1% marża = 3,4% oprocentowanie na kolejny rok
W tym przykładzie nasze obligacje od kwietnia 2021 do kwietnia 2022 oprocentowane zostały tylko 3,4%. To nic, że inflacja skoczyła do prawie 10% w drugiej połowie roku. Pechowo do ustalania wysokości oprocentowania został wybrany najsłabszy okres roku.
Zobacz więc jak duże znaczenie ma miesiąc ustalania oprocentowania na kolejny okres. W okresach gdy inflacja jest zmienna ma to przeogromny wpływ na wynik całej twojej inwestycji. Zupełnie odmiennie wygląda sytuacja osoby, która kupiła obligacje skarbowe 4-letnie w kwietniu 2020 od tej, która kupiła te same papiery w grudniu 2020. Jedna otrzymała na drugi rok oprocentowanie 3,4% a druga 7,8%. Choć i tak, żadna z nich na ten moment nie była w stanie ochronić pieniędzy przed bardzo wysoką inflacją.
Obligacje skarbowe 4-letnie: opinie, wady i zalety.
Obligacje skarbowe 4-letnie zbierają skrajne opinie wśród osób zainteresowanych inwestycjami. Negatywne opinie dotyczą przekonania, że te skarbówki to „pewna strata”. Pozytywne komentarze wychwalają przewagę obligacji indeksowanych inflacją nad lokatami i rachunkami oszczędnościowymi.
Fakt jest, że 4-letnie obligacje prezentują się przyzwoicie w całej gamie produktów Ministra Finansów. Obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych nie warto w ogóle rozpatrywać. Z góry skazujesz się na porażkę w walce z szalejącymi cenami. Nowe obligacje Skarbu Państwa (1-roczne i 2-letnie) oparte o stopę referencyjną NBP mają zmienne oprocentowanie a ich zachowanie ciężko przewidzieć. 4-latki wydają się tutaj najsensowniejszym rozwiązaniem, gdyż zawierają mechanizm indeksacji inflacją.
W pierwszym roku oprocentowanie jest proste do rozszyfrowania – w aktualnej ofercie wynosi 7%. Niewiele. To na pewno minus tej propozycji. Patrząc z tej perspektywy – czyli konieczności odrobienia straty w kolejnych okresach – 4 lata to krótki czas. Tu mamy drugą wadę. Reasumując plusy i minusy:
Opinie w co jeszcze inwestować, oprócz obligacji skarbowych 4-letnich?
Nie daj się zwieść sloganom reklamowym mówiącym, że obligacje skarbowe 4-letnie gwarantują zysk powyżej inflacji. Nie jest to prawdą. Przy obecnym poziomie inflacji wręcz jest to mało prawdopodobne aby finalny wynik był lepszy od wzrostu cen produktów i usług. Nikt nie zna przyszłości i nie jest w stanie w 100% stwierdzić jak potoczy się sytuacja, ale powyższa analiza i przesłanki rynkowe wskazują, iż jest to mało realne.
Inwestując w obligacje skarbowe masz do wyboru:
a) pogodzić się, ze wynik będzie niższy od inflacji i czerpać satysfakcję z tego, że choć częściowo ochronisz majątek
b) zbudować portfel inwestycyjny, którego częścią będą obligacje skarbowe. Dobrać do niego bardziej ryzykowne aktywa z przekonaniem, iż to one wygenerują wyższy zysk.
Jakie aktywa mają szansę w ciągu 4 lat pobić inflację?
- kryptowaluty – bitcoin jest najlepszą inwestycją ostatniej dekady, regularnie co kilka lat sięga po nowe maxima
- akcje – wiele spółek zarówno z rynków rozwiniętych jak i wschodzących ma przed sobą świetlane perspektywy a ceny akcji znacznie ostatnio potaniały stwarzając okazję do zakupów
- nieruchomości – eksperci twierdzą, że w Polsce wciąż mamy niższe ceny niż w Europie, więc lokale będą drożeć. Do tematu trzeba jednak podejść ostrożnie, gdyż ceny mieszkań poszły już ostro w górę
- surowce – wzrostowi inflacji zawsze towarzyszy wzrost cen surowców. Ich dodanie do portfela może pomóc ochronić realną wartość kapitału
Im wyższe ryzyko, tym większy potencjalnie zysk możesz osiągnąć. Przy rozbudowie portfela o inne aktywa dochodzą czynniki emocjonalne. Obligacje są prostym instrumentem. Kupujesz, co roku otrzymujesz odsetki, po 4 latach inwestycja się kończy. W przypadku akcji czy kryptowalut musisz podjąć decyzję samodzielnie kiedy wyjść z inwestycji. Może okazać się, że zamknięcie pozycji już po roku będzie bardziej opłacalne niż po 4 latach. Punktem oceny mogą być właśnie obligacje. Jeśli twój zysk z akcji czy bitcoina jest dużo większy niż ze skarbówek to może być właśnie właściwy moment.

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z inwestowaniem warto abyś zwrócił uwagę na nową akcję promocyjną polskiego domu maklerskiego XTB. Zasady są niezwykle proste – każdy nowy klient, który otworzy konto maklerskie i zdeponuje środki w dowolnej wysokości otrzyma gratisowo jedną akcję o wartości wyższej niż 100 zł. Zupełnie bez zobowiązań i dużego wysiłku stajesz się właścicielem aktywa, co oznacza, że przysługuje ci zarówno prawo do dywidendy jak i zysku ze sprzedaży posiadanej akcji.
Więcej na temat samej akcji: https://www.poradnik-inwestora.pl/xtb-darmowa-akcja/
Link do rejestracji w XTB: https://www.poradnik-inwestora.pl/go/xtb-darmowa-akcja/
Przykłady portfeli inwestycyjnych zawierających obligacje skarbowe
Istnieje wiele strategii, które mają na celu ochronę kapitału wraz z próbą osiągnięcia wzrostu wartości. Warto zbudować zdywersyfikowany portfel, gdyż same obligacje skarbowe nie pokonają inflacji. W długim horyzoncie czasowym portfel złożony z kilku klas aktywów ma o wiele większe szanse na zwycięstwo na rynku kapitałowym.
Poniżej przykłady portfeli zawierające w swoim składzie obligacje skarbowe. Dla jasności, nie muszą to być koniecznie omawiane tu obligacje 4-letnie. Równie dobrze sprawdzą się obligacje roczne, 2-letnie czy 10-letnie.
Nowoczesny Portfel Inwestycyjny: Obligacje skarbowe, Akcje, Nieruchomości, Kryptowaluty (10/20/30/40)
Bitmilionerzy, nastolatkowie zarabiający fortunę, kryptowalutowi miliarderzy – takie nagłówki pojawiają się w mediach gdy sławny już bitcoin osiąga kolejny rekord. Wiele osób myśli wtedy dlaczego to przegapiłem, dlaczego nie spróbowałem i porzuca temat. Bitcoin jednak co parę lat regularnie zalicza wzloty i upadki i warto się nim naprawdę zainteresować w momencie gdy nikt o nim nie wspomina (lub twierdzi, że to już jego koniec). To może być dobry czas aby zaryzykować i znaleźć mu miejsce w portfelu inwestycyjnym wraz z innymi aktywami takimi jak obligacje.

Portfel Inwestycyjny Fabera – Obligacje skarbowe, akcje, nieruchomości, złoto (25/25/25/25)
Jeśli nie czujesz się na siłach by inwestować w kryptowaluty możesz sięgnąć po bardziej klasyczne aktywo jakim jest złoto. Marc Faber inwestuje globalnie w różne klasy aktywów osiągając przez dziesięciolecia dodatnie stopy zwrotu. Jego słynny portfel złożony z obligacji, akcji, złota i nieruchomości jest ceniony za stabilność – jest mniej podatny na zmiany koniunktury i wahania rynku niż inne zestawy aktywów.

Zobacz również artykuły:
- Jak kupić Bitcoina? Instrukcja krok-po-kroku dla początkujących
- Jak kupić Bitcoina za złotówki
- Co kupować w czasie inflacji? – 12 pomysłów na ochronę oszczędności
- Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – TOP 6 instrumentów finansowych
Sprawdź gdzie kupisz bitcoina i inne kryptowaluty: