Jak inwestować w gaz ziemny w 2024? Poradnik dla początkujących, metody, informacje jak handlować

Jeszcze do niedawna groźba zakręcenia „kurków z gazem” była niezwykle częstym elementem dyskusji o polityce zagranicznej. Już wtedy nie doceniano gazu ziemnego jako aktywa dla inwestorów indywidualnych. Błękitne paliwo ma jednak wiele do zaoferowania.

Inwestowanie w gaz ziemny - gazociąg na Alasce

Gaz ziemny – wartościowe informacje

Każdy inwestujący w gaz ziemny musi wiedzieć, że jest on jednym z najważniejszych nieodnawialnych źródeł energii. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej w niedalekiej przyszłości 1/4 energii elektrycznej na świecie będzie pochodziło z elektrowni gazowych. Jednocześnie uważa się, że złoża gazu ziemnego są coraz bardziej ograniczone i trudniejsze do wykorzystania. Oznacza to, że koszty wydobycia, jak i samego gazu powinny rosnąć.

Największymi producentami gazu ziemnego są Rosja, Iran, Katar. Często gaz ziemny jest produktem pochodnym przy wydobywaniu ropy naftowej. Co ważne, polskie złoża zaspokajają ok. 30% naszego zapotrzebowania. Wskazuje się również, że jest wiele złóż, które nie są eksploatowane przez zbyt dużą odległość od terenów zamieszkanych i brak infrastruktury.

Determinanty zmiany ceny gazu ziemnego

Najważniejsze elementy wpływające na cenę gazu ziemnego to wielkość wydobycia oraz poziomy zapasów gazu. Znikomy jest jednak wpływ rozwijającej się technologii. Natomiast po stronie popytowej największym czynnikiem cenowym są temperatury powietrza zimą. Jednocześnie im większe będzie zużycie gazu na cele energetyki, tym cena gazu powinna być wyższa w okresach ekstremalnie wysokich temperatur.

Nie wolno jednak nie zauważać czynników politycznych. Zmiany w politykach zagranicznych i handlowych mogą powodować bardzo duże zmiany na rynku gazu ziemnego. W tym kontekście warto przyglądać się również ustaleniom dotyczącym projektu Nord Stream 2.

Co istotne, niektóre duże przedsiębiorstwa mogą przełączać swoje zapotrzebowanie na energię między gazem ziemnym, a innymi paliwami (np. węgiel, ropa). Gdy spadną koszty innych paliw, popyt na gaz ziemny może spaść, co może wpłynąć na obniżenie cen gazu ziemnego.

Jak inwestować w gaz ziemny? Poznaj najlepsze metody

Zakup akcji spółek gazowych

Polski inwestor ma spore możliwości jeśli chodzi o inwestowanie w gaz ziemny. Liderem w Polsce jest spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG). Znanymi spółkami gazowymi w Polsce są również Unimot, Tesgas czy Serinus. Część z nich zajmuje się wyłącznie dystrybucją, więc przed przystąpieniem do zakupu powinniśmy sprawdzić dokładnie profil działalności spółki. Akcje tych spółek możesz kupić praktycznie w każdym krajowym biurze maklerskim.

Znanymi spółkami z tego sektora są także Exxon MobilPetroChinaChevron i brazylijski Petrobras, które zajmują się wydobyciem, sprzedażą i transportem gazu.

Inwestycja w gaz ziemny przez ETF

Największe fundusze ETF dające ekspozycję na gaz ziemny to: United States Natural Gas Fund (UNG)ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL), United States 12 Month Natural Gas Fund (UNL) oraz VelocityShares 3x Natural Gas ETN. Są to fundusze, które dokonują zakupu kontraktów terminowych a także utrzymują ekspozycje poprzez rollowanie kontraktów. Nie są kupowane akcje spółek gazowych. ETF-y to niezwykle proste i tanie instrumenty, które pozwalają skutecznie inwestować w dane aktywo. Warto również wiedzieć, że istnieje ETF o nazwie ProShares UltraShort Bloomberg Natural Gas (KOLD), który pozwala zarabiać na spadku cen gazu ziemnego.

Jednostek uczestnictwa w funduszu ETF opartych na gazie ziemnych najlepiej szukać u brokerów mających dostęp do amerykańskich ETF-ów (np. Exante).

Handel CFD na gaz

Możesz również zastanowić się nad handlowaniem kontraktami CFD na gaz ziemny. Pozwalają one np. inwestować za znacznie większą kwotę niż się ma, za pomocą dźwigni. Jednak duża szansa na zyski jest nieustannie powiązana z dużym ryzykiem straty. Instrumenty pochodne na gaz ziemny (takie jak CFD) znajdziesz u większości brokerów.

Przykładowo NATGAS (dostępny u brokera XTB) to instrument, którego cena oparta jest na notowaniach kontraktu na gaz ziemny ewidencjonowanego na rynku zorganizowanym.

Gaz, gaz, gaz

Perspektywa ograniczonego i coraz trudniejszego wydobycia sprawia, że gaz ziemny można nawet porównać do kryptowalut. Jedyna różnica polega na zmienności wyceny, a właściwie jej dynamiczności. Jest wiele możliwości inwestycji w gaz i wydaje się, że każdy duży portfel inwestycyjny powinien w jakiś sposób uwzględniać błękitne paliwo. Nie wydaje się, aby szybko miały pojawić się alternatywy. Ponadto prawdopodobnie skutki zmian klimatu będą powodować ekstremalne zjawiska pogodowe wraz z gwałtownymi zmianami temperatur powietrza, co powinno wpływać na zmiany cen w krótkich okresach.

Poradnik Inwestora
Logo