Jak i gdzie kupić akcje Google?

Google logotyp
 • akcje Google znajdują się w obrocie giełdowym pod nazwą Alphabet Inc. (Alphabet to obecna nazwa firmy firmy będąca właścicielem marki Google)
 • jeśli chcesz kupić akcje firmy Google, musisz znaleźć brokera lub dom maklerski, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy NASDAQ
 • W obrocie dostępne są akcje z tickerem GOOGL (klasa A) oraz z tickerem GOOG (klasa C)
 • od każdej transakcji kupna lub sprzedaży akcji Google zapłacisz prowizję – wybierając brokera, zwróć uwagę aby opłata ta była jak najniższa (zdarza się, że niektórzy brokerzy w ramach promocji nie pobierają prowizji – takie rozwiązanie jest oczywiście najlepsze)

Współcześnie wielu ludzi nie wyobraża sobie korzystania z Internetu bez wyszukiwarki Google. Stojąca za nią firma Alphabet jest jednym z najwyżej wycenianych przedsiębiorstw na świecie. Znajduje się na szczycie 500 największych korporacji USA, a wielu pracowników marzy o karierze w jej strukturach. Dzięki temu, że Alphabet jest notowana na NASDAQ, każda osoba posiadająca odpowiedni kapitał może nabyć jej udziały i stać się jej współwłaścicielem. Gdzie kupić akcje Google? Czy warto inwestować w tę spółkę? Zobaczmy!

Gdzie można kupić akcje Google (GOOGL) w Polsce?

Akcje Google (Alphabet Inc.) na korzystnych warunkach kupisz w Polsce m.in. u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Akcje Google możesz kupić u większości polskich i zagranicznych brokerów oraz maklerów. Wystarczy posiadać obywatelstwo i mieć skończone 18 lat, aby założyć rachunek inwestycyjny. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby załatwić wszystkie formalności. Wystarczy stałe łącze internetowe i udzielenie podpisu za pomocą komputera.

To na co powinieneś zwrócić uwagę to koszty transakcyjne. Większość domów maklerskich, od każdego twojego zlecenia pobierze od ciebie prowizję. Kupujesz akcje – prowizja, sprzedajesz akcje – prowizja. Jeśli planujesz grać na giełdzie sporadycznie opłata ta nie jest aż tak ważna. Jeśli natomiast systematycznie obracasz akcjami spółek jest to kluczowy element.

Warto więc poszukać brokerów, którzy mają niskie prowizje lub nawet, w ramach promocji dla klienta, nie pobierają ich wcale.  Wśród aktualnych ofert brokerskich z pewnością wyróżnia się polski dom maklerski XTB (X-Trade Brokers nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro, niezależnie czy są to akcje polskie, amerykańskie, europejskie) oraz brytyjski broker EXANTE (opłata za każdą nabytą akcję na rynku amerykańskim to tylko 0,02 USD). Bardzo dobrą ofertę ma również, coraz częściej wybierany w naszym kraju, holenderski broker DEGIRO.

Które akcje Google wybrać? Jaka jest różnica pomiędzy GOOGL a GOOG?

Alphabet Inc. ma dwa rodzaje akcji:

 • akcje Alphabet klasa A (ticker GOOGL)
 • akcje Alphabet klasa C (ticker GOOG lub GOOGC)

Jedyną różnicą między akcjami GOOGL i GOOG są prawa głosu. GOOGL ma jedno prawo głosu na każdą akcję, podczas gdy akcje GOOG nie dają żadnych praw głosu. Akcjonariusze GOOGL mogą brać udział w procesie podejmowania decyzji na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy Alphabet, podczas gdy akcjonariusze GOOG nie mogą uczestniczyć w takich spotkaniach. W wyniku tego przywileju, notowania akcji GOOGL są z reguły nieznacznie wyższe niż akcji GOOG. Różnica wynosi jednak nie więcej niż 1%.

Alphabet (Google) niestety nie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Gdyby jednak kiedyś spółka zdecydowała się wypłacić dywidendę, posiadacze GOOGL i GOOG otrzymaliby równą kwotę.

Zatem które akcje Google lepiej wybrać? W sumie nie ma to większego znaczenia. Patrząc z perspektywy czasu, obydwie klasy przynoszą podobny zwrot z inwestycji. Obydwie mają też równe prawa do potencjalnej dywidendy. Jeśli chcesz mieć prawo głosu lub uważasz, że może ono mieć znaczenie w przyszłości, wtedy wybierz akcje GOOGL.

Czy warto kupić akcje Google?

Czy warto inwestować w akcje Google (Alphabet Inc.)? Spójrzmy na wyceny i przykładowe stopy zwrotu z inwestycji w poprzednich latach:

 • wrzesień 2021: Alphabet Inc. (GOOGL) –  2 696,54 USD
 • wrzesień 2020: Alphabet Inc. (GOOGL) – 1 466,02 USD
 • wrzesień 2016: Alphabet Inc. (GOOGL) – 802,64 USD
 • wrzesień 2011: Alphabet Inc. (GOOGL) –  264,01 USD

Zysk w ciągu ostatniego roku – 83%. Patrząc na dłuższą perspektywę, w okresie 5 lat stopa zwrotu wyniosła 235%, a w ciągu 10 lat jest to 921%. Doskonały wynik.

Warto zastanowić się czy inwestycja w spółkę technologiczną Alphabet jest nadal perspektywiczna. Warto rozważyć wszystkie argumenty przemawiające zarówno za, jak i przeciw tej decyzji. Poniżej przedstawiono kilka faktów przemawiających pozytywnie za inwestycję w tę spółkę: 

Argumenty za:

 • Alphabet to spółka z “silną fosą”, jak określa to Warren Buffet. Ten termin dotyczy wszystkich firm, które zbudowały pozycję, której nie może podważyć żaden konkurent. Z 90 procentami wszystkich wyszukiwań w internecie Google nie musi się martwić o pozycję lidera. 
 • Spółka przoduje w nowoczesnych technologiach i już dzisiaj zajmuje pozycję w najbardziej innowacyjnych branżach przyszłości – technologii autonomicznych samochodów, automatyzacji domu, przetwarzaniu danych w chmurze i w sztucznej inteligencji.  

Należy pamiętać, że tak jak w każdej beczce miodu jest łyżka dziegciu, tak w każdym przedsięwzięciu należy dopatrywać się słabych stron: 

Argumenty przeciw:

 • obecnie prowadzone są intensywne kontrole firm technologicznych w zakresie kwestii prywatności danych i zwiększenia nadzoru. Rodzi to pytania o przyszłe wyniki finansowe i dynamikę zysków. 
 • W Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zgłoszono pakiet 5 ustaw, które mają ograniczyć działalność cyfrowych gigantów, takich jak spółka Alphabet. Jeśli firma stanie się ofiarą prawa antymonopolowego, to zostanie podzielona na kilka mniejszych podmiotów. 

Wiele różnych czynników ma wpływ na zmiany cen akcji. Jako akcjonariusz Google powinieneś śledzić z największym zaangażowaniem te dotyczące ogólnych zmian na rynku oraz dotyczące sektora, w którym działa spółka.

Czym zajmuje się Alphabet Inc. (Google)?

Spółka Alphabet ma postać holdingu – jest to grupa samodzielnych firm, które posiadają samodzielność prawną i organizacyjną. Jednocześnie są zależne od głównej spółki, czyli podmiotu dominującego. Głównym produktem tej firmy jest najbardziej znana wyszukiwarka, czyli Google. Posiada ona unikalne algorytmy, które pozycjonują strony internetowe w formie rankingu. Strona, która ma najlepszą pozycję wyświetla się większej liczbie osób, które szukają informacji powiązanych tematycznie z daną stroną. Dzięki lepszej pozycji firmy mogą trafić do większej liczby klientów i sprzedawać więcej produktów lub usług. Sama wyszukiwarka zarabia dzięki płatnym reklamom zamieszczanym na danych witrynach. Dzieje się to dzięki modelowi Google ads. Poza wyszukiwarką Alphabet posiada szereg produktów i usług: 

 • Google Cloud – inwestuje w infrastrukturę, bezpieczeństwo, zarządzanie danymi, analitykę i sztuczną inteligencję. Umożliwia przechowywanie danych na własnych serwerach – czyli w tak zwanej chmurze, 
 • Other Bets – jest to spółka zajmująca się sprzedażą usług internetowych i telewizyjnych za pomocą programu Access. Poza tym udziela licencji i zajmuje się usługami badawczo – rozwojowymi, 
 • Android – system operacyjny dla telefonów komórkowych. 
 • YouTube – platforma internetowa umożliwiająca zamieszczanie własnych filmów, prowadzenie kanału tematycznego i dzielenie się informacjami, 
 • Zdjęcia Google, 
 • Dysk Google, 
 • Mapy Google, 
 • Sklep Google Play, 
 • Chrome – przeglądarka internetowa. 

Usługi są cały czas rozwijane, a algorytmy wyszukiwarki podlegają ciągłym zmianom. Celem firmy jest jak najlepsze dopasowanie wyników wyszukiwarki do informacji jakie potrzebują internauci. 

Jak inwestować w Google? Alternatywne metody. Inwestowanie pasywne a aktywne.

Osoby, które chcą zainwestować w spółkę Alphabet mają wiele możliwości: 

 • mogą kupić bezpośrednio akcje o symbolu GOOGL lub GOOG  
 • jeśli zależy im na zdywersyfikowanym portfelu, mogą kupić fundusze pasywne ETF, posiadające w swoim portfolio akcje spółki Alphabet.  
 • dobrą metodą jest również inwestowanie poprzez kontrakty CFD. Są to kontrakty na różnicę kursową, które umożliwiają granie na wzrosty lub na spadki danego instrumentu. Daje to wiele ciekawych możliwości inwestycyjnych. 

ETF-y z ekspozycją na akcje Google

Duży rynek ETF-ów w USA oraz silna pozycja Alphabet na rynku powodują, że oferta ETF-ów zawierających w swoim portfelu akcje Google jest naprawdę szeroka. Oto kilka ETF-ów dających dość dużą ekspozycję na akcje firmy Alphabet:

 • iShares Global Comm Services ETF (IXP)
 • Communication Services Select Sector SPDR Fund (XLC)
 • Vanguard Communication Services ETF (VOX)

Udział akcji Google w portfolio takiego ETF może wynosić nawet ponad 20%. Dzieje się tak dlatego, iż fundusz kupuje dla swoich klientów zarówno akcje klasy A (GOOGL) oraz akcje klasy C (GOOG). Uzupełnienie stanowią akcje Facebook, Netflix, Walt Disney Co i wielu innych spółek z danego sektora.

Kontrakty CFD na akcje Google

Akcje uważa się za inwestycję długoterminową, ponieważ zazwyczaj potrzeba długiego okresu aby odnotować satysfakcjonujący wzrost ceny. Jeśli jednak jesteś niecierpliwy możesz spróbować swoich sił w handlu kontraktami CFD na akcje Alphabet.

Nabywając kontrakt na różnice kursowe (CFD) akcji Alphabet nie stajesz się faktycznym właścicielem akcji. CFD jest kontraktem pomiędzy brokerem a inwestorem, gdzie jedna strona zgadza się zapłacić drugiej różnicę w wartości akcji, pomiędzy otwarciem i zamknięciem transakcji. Handel CFD na akcjach Google umożliwia ci posiadanie długiej pozycji (oczekując, że cena wzrośnie) albo krótkiej pozycji (oczekując, że cena spadnie). CFD są zwykle używane w krótszych przedziałach czasowych stąd postrzegane są za krótkoterminową inwestycję.

Główną różnicą pomiędzy handlem CFD a bezpośrednim zakupem akcji jest dźwignia finansowa. Kontraktami CFD handluje się z depozytem zabezpieczającym, co oznacza, że inwestor może otwierać większe pozycje ze swoim kapitałem.

Instrumenty CFD na akcje znajdziesz w wielu domach maklerskich i u brokerów. Przykładowo, w XTB zainwestujesz w kontrakt CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Alphabet klasa C (GOOG).

Akcje Google w formie kontraktu CFD
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Na obrazku znajdują się ceny ilustracyjne.

Podsumowanie

Holding Alphabet to jedna z najbardziej znanych firm na świecie. Posiada bardzo szeroki pakiet usług i jest jednym z przodujących przedsiębiorstw technologicznych. Można w nią zainwestować poprzez kupno akcji, kupno jednostek funduszy ETF lub handel kontraktami CFD. Decydując się na inwestycję w tę spółkę należy rozważyć wszystkie szanse i zagrożenia, jakie towarzyszą tej innowacyjnej firmie. Wybierając firmę brokerską do współpracy warto wziąć pod uwagę poziom obsługi klienta, ilość dostępnych instrumentów finansowych, koszty obsługi.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo