Gdzie kupić ETF Sprotta?

Amerykańskie fundusze ETF Sprotta są bardzo popularne ze względu na zabezpieczenie fizycznym surowcem, niskie opłaty za zarządzanie oraz osiągane wyniki. Z powodu zupełnie niezrozumiałej regulacji Unii Europejskiej dostęp do ETF-ów z USA jest bardzo utrudniony. Na polskim rynku, tylko kilka europejskich firm oferuje możliwość zakupu tych wyjątkowych funduszy.

  • ETF-y Sprotta to amerykańskie fundusze. Nie kupisz ich w żadnym polskim domu maklerskim. Jeśli chcesz sięgnąć po te uznane ETF-y, musisz założyć konto inwestycyjne u odpowiedniego europejskiego brokera
  • Polski inwestor najchętniej korzysta z oferty portugalskiego DIF Broker lub cypryjskiego brokera Exante
  • Popularne ETF-y Erica Sprotta, w zależności od wybranego funduszu, dają ekspozycję na złoto, srebro, platynę, pallad lub uran.

Brokerzy z ofertą ETF-ów Sprotta

Amerykańskie fundusze ETF to rzadki instrument, prawie niespotykany w domach maklerskich i brokerskich. Przyczyną tego stanu rzeczy są akty prawne obowiązujące kraje Unii Europejskiej, które w teorii miały chronić konsumentów przed nadmiernym ryzykiem a w praktyce odcięły ich od bardzo bezpiecznych ETF-ów zza Oceanu. Tak naprawdę, obecnie ETF-y Sprotta kupisz poprzez cypryjskiego brokera EXANTE lub portugalskiego DIF Broker. Brokerzy ci mają największy udział w rynku w tej kategorii. Obydwie firmy posiadają polskie przedstawicielstwa i dbają o wysoki poziom obsługi klienta.


Broker Exante

Logo brokera Exante

Oferta brokera EXANTE jest przeogromna. To ponad 300 000 instrumentów z 50 rynków z całego świata. Po założeniu konta otrzymujesz dostęp do rynku akcji, ETF-ów, obligacji, derywatów, funduszy oraz rynku walutowego Forex. Mocną stroną brokera są wyjątkowo niskie opłaty oraz brak minimalnych prowizji za zlecenie. Dla przykładu, opłaty za handel na giełdach USA (NYSE, NASDAQ) to tylko 0,02 USD za akcję/etf. EXANTE jest podmiotem regulowanym przez Unię Europejską, posiada cypryjską licencję CySEC.

Aby zacząć inwestować z Exante musisz posiadać na start kapitał w wysokości co najmniej 10 000 EUR.

Czytaj więcej: Opinie o Exante


DIF Broker

Logo domu maklerskiego DIF Broker

DiF Broker to jedna z najlepszych firm inwestycyjnych Europy Zachodniej. Oprócz wspomnianych ETF-ów z USA, kupisz tutaj akcje ze wszystkich największych giełd świata wliczając to parkiety Hong Kongu, Tokio, Australii. Broker przyciąga również również fanów inwestowania w nieruchomości oferując singapurskie REIT-y. Firma z ponad 20-letnią historią, na polskim rynku funkcjonuje od 2009 roku. Cechuje ją spersonalizowany, bezpośredni kontakt z klientem (nie call center). Postrzegana jest jako zaufana, bezpieczna instytucja. Jest podmiotem regulowanym przez Unię Europejską, pod nadzorem portugalskiego CMVM.

Minimalny, wymagany depozyt na start to kwota o równowartości 2 000 EUR.

Czytaj więcej: Opinie o DIF Broker


Jakie są najpopularniejsze fundusze ETF Sprotta?

Eric Sprott to kanadyjski miliarder, który emituje fundusze ETF inwestujące na rynkach metali szlachetnych i surowców. Ze względu na swoje bogate doświadczenie i renomę w branży finansowej fundusze występują pod jego nazwiskiem, czyli marką Eric Sprott ETF. Wśród nich znajdziesz takie instrumenty:

  • Sprott Physical Gold and Silver Trust (CEF) – ETF ten został powołany do życia całkiem niedawno, bo dopiero w 2018 roku. Jest odpowiedzią na ogromny sukces takich ETF-ów Sprotta jak PHYS i PSLV, które zdobyły uznanie inwestorów na całym świecie. Posiada całkowite pokrycie w srebrze i złocie przechowywanym przez Royal Canadian Mint – Kanadyjską Mennicę Królewską. Proporcje metali szlachetnych to 66% złota oraz 34% srebra.
  • Sprott Physical Gold Trust (PHYS) – działa od 25 lutego 2010 roku. To najpopularniejszy produkt z całej oferty emitenta. Jest w pełni zabezpieczony w postaci ponad 3 milionów uncji czystego złota o wartości 5,93 miliarda dolarów. Wszystkie sztabki należące do funduszu spełniają zasady good delivery, honorowanej przez LBMA. Koszty zarządzania funduszu to zaledwie 0,42% w skali roku. PHYS jest notowany na giełdzie NYSE Arca w Nowym Jorku.
  • Sprott Physical Silver Trust (PSLV) – funkcjonuje od 27 października 2010 roku. Do jego głównych aktywów zalicza się ponad 161 milionów uncji czystego srebra, przechowywanych przez Royal Canadian Mint, posiadającego gwarancje rządu Kanady. Uważa się, że atrakcyjność srebra wynika nie tylko z rosnących cen surowca, ale także jego niedowartościowania w relacji do złota. Aktywa funduszu opiewają na 3,67 miliardów dolarów.
  • Sprott Physical Platinum and Palladium Trust (SPPP) – fundusz istnieje od 18 grudnia 2012 roku i pobiera rocznie 1,04% opłaty za zarządzanie. Pod jego kontrolą znajduje się około 61 tysięcy uncji platyny (56%) oraz 47 tysięcy uncji palladu (44%) w postaci fizycznej. Tak jak pozostałe fundusze Sprotta, również i ten umożliwia inwestorom comiesięczną wymianę jednostek uczestnictwa na fizyczną platynę lub pallad przy spełnieniu określonych warunków.
  • Sprott Physical Uranium Trust (URNM) – ETF utworzony 19 lipca 2021 roku. Najnowszy produkt dobrze dopasowany do zmieniającej się sytuacji surowcowej na świecie. Jest notowany na giełdach w Nowym Jorku oraz w Toronto. Posiada ponad 55,5 milionów funtów (lbs), czyli około 25 tysiąca ton uranu U3O8, przechowywanego w Kanadzie (firma Cameco), USA (ConverDyn) oraz we Francji (Orana).  Opłaty za zarządzanie to około 0,96% w skali roku. Jego kapitalizacja wynosi już około 3 miliardów dolarów.

Amerykańskie fundusze ETF są trudno dostępne? To może kontrakt CFD na ETF Sprotta?

Jeśli posiadasz konto maklerskie u polskiego brokera możesz spróbować wpisać w wyszukiwarkę tickery ETF-ów Sprotta: PHYS, PSLV czy URNM. Prawdopodobnie system podpowie ci instrumenty zawierające w nazwie te symbole. Nie będą to jednak rzeczywiste ETF-y a jedynie kontrakty CFD na ETF-y Sprotta. Jak działa CFD? CFD to kontrakt rozliczany według różnicy pomiędzy ceną zamknięcia i otwarcia. Umożliwia handel na wzrosty i spadki instrumentów bazowych. Korzysta z mechanizmu lewara, który pozwala zająć większą pozycję niż ta wynikająca z wniesionego depozytu. Większa pozycja oznacza szansę na dużo wyższy zarobek, ale również ryzyko pogłębionej straty.

Przykład CFD na ETF Sprotta

Kontrakty CFD, w przeciwieństwie do funduszy ETF, są przeznaczone dla inwestorów krótkoterminowych, posiadających większą aprobatę na podejmowane ryzyko. Są popularnym instrumentem dostępnym u większości domów maklerskich i brokerskich.

CFD na ETF Sprotta URNM
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Gdzie dostępne ETF-y Sprotta – podsumowanie

ETF-y to doskonała odpowiedź na tanie inwestowanie i lepsze wyniki niż w przypadku aktywnych funduszy inwestycyjnych w długim terminie. Do takich ETF-ów należą fundusze Sprotta, dające ekspozycję na uran oraz metale szlachetne. Są one dostępne za pośrednictwem wyselekcjonowanych brokerów takich jak EXANTE czy DIF Broker.

Na zakończenie warto wspomnieć, iż Eric Sprott rozważa wejście ze swoimi funduszami do Europy (ETFy UCITS). W niedalekiej przyszłości, na londyńskiej giełdzie ma być notowany Sprott Uranium Miners UCITS ETF, z zakupem którego nie będzie zapewne większych ograniczeń.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo