Akcje CFD – co to za instrument?

Rynek akcji jest jednym z największych ze wszystkich rynków finansowych. Codziennie miliony inwestorów wymieniają się udziałami największych i najbardziej wartościowych firm. Jest to także znakomity instrument do krótkoterminowego tradingu z użyciem kontraktów CFD. Dzięki temu rozwiązaniu nie potrzeba mieć akcji w portfelu, aby móc skutecznie zarabiać. Czym dokładnie są akcje CFD? Czy warto korzystać z tej metody? Sprawdźmy. 

Akcje CFD

Akcje CFD – czym są? Jak inwestować w akcje za pomocą kontraktów na różnice cenowe?

Czym są akcje CFD? Bardziej poprawnie należałoby zapytać czym są CFD na akcje. CFD to rodzaj umowy, którą zawiera broker z inwestorem. To porozumienie, w którym jedna ze stron zobowiązuje się zapłacić drugiej stronie różnicę pomiędzy ceną instrumentu bazowego (np. akcji) w momencie otwarcia kontraktu a ceną instrumentu w momencie zamknięcia kontraktu.

Oznacza to, że kupując kontrakt CFD na akcje nie stajesz się posiadaczem akcji danej spółki. Określasz tylko czy cena akcji wzrośnie czy spadnie. Kontrakty CFD są bardziej elastyczne od rzeczywistych akcji, gdyż dają możliwość zarabiania zarówno na spadkach jak i na wzrostach wycen. Jeśli uważasz, że cena akcji wzrośnie otwierasz kontrakt z pozycją długą (buy). Gdy przewidujesz, ze cena akcji danej spółki spadnie, otwierasz kontrakt z pozycją krótką (sell). W rezultacie, zarabiasz gdy twoje prognozy rynkowe się sprawdzą. Tracisz jeśli twoje przewidywania są błędne.

Okno zlecenia akcji CFD jest z reguły dość podobne do okna zlecenia akcji rzeczywistych. Określasz ilość kontraktów (wolumen), ewentualnie dodatkowo cenę po której chciałbyś zawrzeć kontrakt. Spójrzmy na okno kontraktu CFD na akcje PZU oferowanego przez polski dom maklerski XTB:

Kontrakt CFD na akcje PZU oferowany przez brokera XTB
Żródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Dźwignia w kontraktach CFD na akcje

Zwróć uwagę, że kontrakty CFD to produkty lewarowane, inaczej zwane produktami z dźwignią finansową. Takie transakcje oznaczają zwiększenie potencjalnych zysków, ale także potencjalnych strat.

Bierze się to stąd, iż broker wymaga od inwestora zainwestowania tylko pewnego procentu całkowitej wartości transakcji. Część, którą przeznacza inwestor nazywana jest depozytem. Pozostałą kwotę stanowią środki pożyczone od brokera. Przykładowo, na rynku akcji, maksymalna wielkość dźwigni finansowej wynosi 5x. Przy takiej opcji otwierając kontrakt CFD na akcje należy posiadać 20% kapitału własnego. Tym samym możesz handlować akcjami z kapitałem znacznie mniejszym niż gdybyś chciał kupić normalne akcje giełdowe.

Maksymalna dźwignia przy akcjach (5x) jest znacznie niższa na przykład przy CFD na złoto (20x). Jest to związane z bardzo wysoką amplitudą wahań jaka ma miejsce na rynkach akcji każdego dnia. W przypadku bardziej zmiennych udziałów notowanych na giełdzie brokerzy wprowadzają ograniczenia na poziomie 4x, 3x, 2x, a nawet jednokrotności ceny pojedynczego pakietu akcji.

Podstawowe informacje o kontrakcie CFD na akcje

Przed transakcją warto sięgnąć po podstawowe informacje dotyczące danego kontraktu. Niewątpliwie wysokość dźwigni to podstawa. Przydatne będą też godziny handlu. Przeanalizuj także wysokość opłat: prowizję, dzienny swap i spread.

Podstawowe informacje o kontrakcie CFD na akcje PZU
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Przykład kontraktu CFD na akcje

Załóżmy, że w tym scenariuszu cena PZU waha się od 33 do 36 zł. Dzięki wyraźnej formacji wybicia z trendu postanawiasz zająć pozycję długą. Kupujesz 1000 kontraktów na akcje w cenie 34 zł za każdą sztukę. Całkowita wielkość pozycji wynosi 34 000 zł. Nie musisz jednak posiadać takiej kwoty. Środki, które przeznaczasz na zabezpieczenie tej transakcji to 10 200 zł (depozyt). Ta kwota wynika z faktu, iż dźwignia w omawianym przykładzie wynosi 3,3x (30%).

Twoja prognoza była trafna. Sprzedajesz kontrakt CFD z zyskiem po cenie 38 zł. Na rachunku masz o 3 958 zł więcej niż przed transakcją. Wynika to z mechanizmu, który da się opisać prostym wzorem:

  • zainwestowany kapitał x wielkość dźwigni x wzrost wartości pozycji:

10 200 x 3,3 x 11,76% = 3 958 zł -zysk

Od tej kwoty odliczasz koszty z tytułu utrzymania tzw. dzienny swap jeśli nie zamknąłeś pozycji w tym samym dniu.

CFD przykład kontraktu na akcje PZU
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czy warto handlować kontraktami CFD na akcje?

Korzystanie z mechanizmu CFD to jeden ze sposobów na pomnażanie pieniędzy na rynkach akcji. Dużą zaletą tej metody jest możliwość „grania na krótko”, czyli obstawiania spadków. Można w ten sposób handlować kontraktami CFD na akcje polskich i zagranicznych spółek. Dzięki temu można wykorzystać chwilowe wahania cen akcji amerykańskiego Facebooka, Tesli czy Amazona.

Jeśli jesteś początkującym inwestorem na rynku CFD zacznij ostrożnie. Wybierz instrumenty z niską dźwignią. Zacznij od małej ilości kontraktów. Dopiero z czasem, gdy nabierzesz wprawy i respektu do dynamicznie zmieniającego się rynku, zwiększaj pozycje. Pamiętaj, że handel CFD niesie ze sobą ogromne ryzyko, ponieważ efekt dźwigni działa w obu kierunkach.

Jak zacząć handel akcjami CFD? Wybór brokera

Instrumentami CFD nie handluje się na giełdzie. Jest to tzw. rynek OTC (over-the-counter = obrót pozagiełdowy). Kluczowy jest zatem wybór dobrego brokera CFD. Firma warto zaufania to ta, która oferowuje sprawiedliwe ceny i natychmiast realizuje wprowadzone zlecenia inwestorów. Wśród wielu dostawców CFD wymienić można:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Wybierając brokera warto sprawdzić, jakie akcje mają te firmy w ofercie. Trzeba zobaczyć także, jakie oferują warunki do handlu i jaka jest wysokość kosztów inwestowania. Różnice wynikają z kosztów przewalutowań i wielkości spreadów, czyli różnicy między cenami kupna i sprzedaży.

Akcje CFD – podsumowanie

Mechanizm kontraktów CFD pozwala używać wielu rodzajów instrumentów – dotyczy to także akcji największych firm. Dużą zaletą kontraktów jest nie tylko możliwość zajmowania długiej pozycji, ale także zarabianie na spadkach. To daje inwestorom nieograniczone możliwości konstruowania różnorodnych scenariuszy i strategii postępowania na rynku. Zawierając kontrakty CFD na akcje można wykorzystać kilka wyjątkowych cech, jakie posiadają te instrumenty:

  • prosty sposób rozliczania transakcji – wynika on z różnicy między ceną zamknięcia a ceną otwarcia instrumentu,
  • mechanizm dźwigni – pozwala na wykorzystanie pożyczonego kapitału do zwiększania pozycji zajmowanej na rynku.

Kontrakty CFD dedykowane są inwestorom, którzy w szybkim czasie chcą dokonać zmian kapitału. Ten ekscytujący trading wymaga ogromnej dyscypliny i przygotowania dobrej strategii inwestowania.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo