Kontrakty CFD na surowce

Surowce są klasą aktywów, która zazwyczaj świetnie radzi sobie w otoczeniu negatywnych stóp procentowych. Jest to sytuacja, w której inflacja znacząco przewyższa oprocentowanie lokat i innych bezpiecznych metod przechowywania pieniędzy. W takich momentach inwestorzy sięgają po sprawdzone instrumenty finansowe. Czy kontrakty CFD na surowce są warte uwagi? Jak działa kontrakt na różnice cenowe? Jak duży jest lewar przy tym narzędziu?

Kontrakty CFD na surowce jako jedna z metod inwestowania

W jaki sposób działa handel CFD na surowcach

Kontrakty na różnicę kursową to instrumenty pochodne, które są zbudowane w oparciu o tzw. instrumenty bazowe. Od zmiany ceny tych ostatnich zależy zachowanie się kontraktów CFD. Mogą być oparte na różnych rodzajach surowców:

Każdy kontrakt inaczej reaguje na zmiany cen surowców. Jest rozliczany na podstawie różnicy między ceną otwarcia i zamknięcia zlecenia. Dzięki konstrukcji CFD można zarabiać w przypadku wystąpienia wzrostów oraz spadków na rynkach towarowych.

Wysokość dźwigni na surowcach

Brokerzy, którzy oferują kontrakty CFD określają wysokość dźwigni, której można użyć do zawarcia kontraktu. Są oni zobligowani do stosowania wymogów KNF co do maksymalnego poziomu lewara. W większości surowców maksymalna wartość dźwigni to 1:10, czyli do zawarcia kontraktu należy posiadać 10% kapitału własnego. Jedynie złotem można handlować przy użyciu dźwigni o wartości 1:20.

SurowceDźwignia
Ropa naftowa, gaz ziemny, miedź, bawełna, kakao, pszenica, cukier, pallad1:10
Złoto1:20

Dźwignia określa kapitał pożyczany inwestorowi na zajęcie większej pozycji niż jego środki własne

Oferta brokerów

Istnieje wiele metod na inwestowanie w surowce. Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na tym rynku są fundusze ETF oraz kontrakty na różnice CFD. Tam gdzie jest to możliwe (złoto, srebro) sprawdzić się może również fizyczna forma danego surowca. Po kontrakty terminowe oraz opcje sięgają tylko zaawansowani traderzy.

Handel surowcami z użyciem instrumentów CFD to obecnie standard w ofercie wielu platform brokerskich. Aby korzystać z tej możliwości, wystarczy założyć konto inwestycyjne u jednego z nich. Można to zrobić na przykład w:

  • polskim domu maklerskim XTB
  • w TMS Oanda – spółce specjalizującej się w kontraktach na różnice kursowe
  • poprzez brokera eToro – światowego lidera handlu społecznościowego z opcja kopiowania najlepszych inwestorów

Poniżej przykładowe okno zlecenia kontraktu CFD na bawełnę z platformy brokerskiej XTB. Przycisk Buy oznacza zajęcie pozycji długiej (na wzrost wyceny) a Sell to pozycja krótka (na spadki). Po określeniu wolumenu jakim jesteś zainteresowany, system automatycznie pokaże ci wartość kontraktu oraz wymagany depozyt zabezpieczający (kapitał, który musisz posiadać aby zrealizować transakcję).

Kontrakt CFD na bawełnę na platformie xStation w XTB
Źródło: xtb.com. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Czy warto używać kontraktów CFD na surowce?

CFD na surowce to świetna metoda do zarabiania bez konieczności posiadania prawdziwych towarów. Umożliwia korzystanie z lewarowania, które może zwielokrotnić wysokość zysków, pomimo niewielkiego wkładu własnego. Jednocześnie daje szansę na zysk w przypadku różnych scenariuszy na rynku – wzrostów lub spadków cen surowców.

Wadą jest dość duże ryzyko – dźwignia działa w dwie strony, może pogłębić i przyspieszyć utratę kapitału. To narzędzie dla osób, które chcą szybko osiągnąć zamierzony efekt. Nie jest dedykowane inwestorom długoterminowym.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo