Kanga Exchange – opinie o giełdzie i kantorze kryptowalut

Kantor i giełda kryptowalut Kanga Exchange - logo

Kanga Exchange to marka stworzona przez Polaków w 2018 roku, w zakres której wchodzi giełda kryptowalut oraz duża sieć partnerskich kantorów kryptowalutowych. Zainteresowanie użytkowników, firma wzbudziła wprowadzając do obrotu nowatorskie projekty takie jak omega stablecoiny, tokeny personalne czy tokeny nieruchomości. Jakie opinie mają użytkownicy o Kanga Exchange? Co mówią o giełdzie eksperci? Czy warto tu kupić bitcoina i inne kryptoaktywa? Sprawdźmy.

  • Kanga Exchange to giełda kryptowalut dostępna pod adresem https://kanga.exchange
  • Rozbudowana sieć kantorów stacjonarnych posiada swoją witrynę https://kangakantor.pl
  • W ofercie Kanga, zarówno tej online jak i offline, znajdziesz kilkadziesiąt kryptowalut – od tych najbardziej znanych (BTC, ETH, LTC) po niszowe, a także stablecoiny i własny token giełdy (KNG)

Spis treści:

Opinie o Kanga Exchange

Kanga to od jakiegoś czasu gorący temat. Na temat firmy pojawiło się w internecie wiele komentarzy oraz opinii. Rozgłos, jak zawsze w przypadku giełd kryptowalut z rodowodem z Polski, dotyczy kwestii prawnych.

Aby dobrze ocenić sytuację należy przyjrzeć się faktom.

Założycielami giełdy są Polacy – Sławek Zawadzki, Łukasz Żeligowski – doświadczeni przedsiębiorcy z niemałym zapleczem technologicznym i doświadczeniem w projektach FinTech. Twórcy, z uwagi na to, iż „Rynek kryptowalut w Polsce nie posiada szczególnej regulacji i nie jest częścią rynku finansowego w rozumieniu przepisów” postanowili jako siedzibę firmy wybrać kraj Belize a jako operatora giełdy spółkę Good Solution Investments Limited. Nie kryją się z tym , transparentnie informując o tym na stronie internetowej giełdy. Nie oni pierwsi poszli tą drogą, i prawdopodobnie nie ostatni.

Urzędnikom w głównej mierze (choć nie tylko) nie spodobał się sposób komunikacji Kanga Exchange, która we wszystkich materiałach informuje, iż jest polską giełdą kryptowalut. Zaskutkowało to wpisaniem Kanga na listę ostrzeżeń KNF oraz interwencją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W całym zamieszaniu istotne jest, iż:

Konsumenci powinni być rzetelnie informowani o cechach oferowanych produktów i usług. Wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki wprowadza konsumentów w błąd i może mieć wpływ na ich decyzje finansowe.

Kwestionowany zapis o „polskiej giełdzie kryptowalut” ma uwierzytelnić działalność serwisu. Gdyby konsumenci od razu wiedzieli, że prawo polskie nie jest prawem właściwym do wykonania umowy ze spółką, mogliby wziąć pod uwagę ryzyka ekonomiczno-prawne i nie zdecydować się na skorzystanie z oferowanych usług” – przekazuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Trudno się nie zgodzić z opinią rzecznika. Rejestrując się na danej giełdzie kryptowalut powinniśmy być zawsze rzetelnie informowani o wszystkich szczegółach. Czy jednak zapis „polska giełda kryptowalut” jest mylący? Jak giełda rozpowszechniała nieprawdziwe informacje o posiadaniu aprobaty KNF? Czy Kanga będzie musiała zapłacić karę? Tego dowiemy się w wyniku trwającego postępowania.

Dla nas użytkowników najważniejsze jest, że Kanga Exchange funkcjonuje bez zarzutu, traderzy chętnie korzystają z giełdy kryptowalut oraz kantorów stacjonarnych a wolumen obrotów jest na wysokim poziomie.

Oferta: kryptowaluty, stablecoiny, tokeny

Przechodząc do recenzji samej giełdy. Czym można handlować na Kanga Exchange? Oferta jest unikatowa, znajdziemy tu wiele kryptoaktywów nigdzie więcej niedostępnych. Do handlu mamy:

  • Znane kryptowaluty: bitcoin (BTC), ethereum (ETH), ethereum classic (ETC), litecoin (LTC), polygon (MATIC), shiba inu (SHIB), chainlink (LINK), dash (DASH), omiseGO (OMG) itd.
  • Niszowe kryptowaluty i tokeny: everdome (DOME), Nakamoto.Games (NAKA), 10set Token (10SET), maker (MKR), airdance (DANCE) itd.
  • Stablecoiny: tether (USDT), USD coin (USDC), omega PLN, omega USD itd.
  • Tokeny giełdowe: Kanga Exchange Token (KNG), Binance Coin (BNB)
  • Tokeny personalne: Jacek Kołodziejczak (JKCOIN)

I choć brakuje kilku topowych kryptowalut (ripple, dogecoin, solana, polkadot) to oferta pozostałych, obiecujących projektów w zupełności rekompensuje i zaspokaja apetyty inwestorów.

Kanga Exchange strona główna serwisu
źródło: kanga.exchange

Stablecoiny z rodziny Omega

Na szczególną uwagę zasługują autorskie stablecoiny Omega. Kanga Exchange posiada w swojej ofercie 5 takich walut: oPLN (omega złotówka), oEUR (omega euro), oUSD (omega dolar amerykański), oGBP (omega funt) i oAED (omega dirham). Idea jest taka sama jak w przypadku innych stablecoinów. Przykładowo, oPLN (omega złotówka) to coin o wartości zbliżonej do polskiej złotówki, oEUR (omega euro) to aktywo odpowiadające 1:1 walucie euro itd.

Omega coiny spotkamy w najważniejszych parach walutowych na giełdzie, przykładowo BTC/oPLN, ETH/oPLN.

Oprócz wyżej wymienionych, na Kanga dostępne są również ważne stablecoiny – USDT oraz USDC – czyli kryptograficzne wersje amerykańskiego dolara.

KNG token

Wśród wielu tokenów dostępnych na giełdzie istotne znaczenie dla wszystkich użytkowników ma Kanga Exchange Token (KNG) – dedykowana kryptowaluta Kanga Exchange. W zasadzie jest to token użytkowy, notowany zarówno do BTC, ETH jak i oPLN. Zgromadzony w odpowiedniej ilości, alokowany w stakingu pozwala zaoszczędzić na prowizjach od transakcji.

Ponadto, KNG jest tokenem rozliczeniowym w usługach dostępnych na giełdzie. Jego szerokie zastosowanie znajdziemy przy wymianie kryptowalut w kantorach fizycznych, brakach płatniczych, pożyczkach zabezpieczonych kryptowalutami, systemach billingowych. Wszystkie opłaty za korzystanie z wymienionych usług usługi są gromadzone są właśnie w tokenie KNG.

Jak kupić kryptowaluty na giełdzie i w kantorze Kanga. Co wybrać kantor czy giełdę?

Jeśli jesteś zdecydowany skorzystać z usług Kanga pozostaje pytanie, co wybrać – giełdę czy kantor? Pomiędzy tymi dwoma platformami istnieją znaczne różnice w zakresie anonimowości, w wysokości opłat czy obsłudze klienta. Przyjrzyjmy się bliżej tym sposobom, aby móc wybrać miejsce najbardziej dopasowane do własnych potrzeb.

Giełda Kanga Exchange

Aby kupić krypto na giełdzie kryptowalut Kanga musisz zarejestrować się online oraz przejść weryfikację tożsamości. Jest to związane z przepisami dotyczącymi przeciwdziałaniu prania pieniędzy i terroryzmowi.

Weryfikacja tożsamości jest w pewnym sensie niedogodnością ale w zamian ponosimy dużo niższe opłaty niż w kantorze stacjonarnym. Nie ma też co ukrywać, iż samodzielna transakcja poprzez giełdę jest szybsza i wygodniejsza – nie tracimy czasu na dojazdy, realizujemy czynność w dogodnym dla nas momencie.

Kantory Kanga

Aby kupić krypto w kantorze stacjonarnym musimy również odwiedzić stronę giełdy Kanga Exchange https://kanga.exchange i założyć konto. Do rejestracji konta na potrzeby transakcji w kantorach wystarczy podać wyłącznie adres e-mail. Do kwoty 4000 zł weryfikacja nie jest wymagana (po przekroczeniu tej kwoty pracownik kantoru ma obowiązek poprosić klienta o dokument tożsamości). Tym samym, w kantorach stacjonarnych, do pewnej kwoty możliwy jest zakup bitcoina zupełnie anonimowo.

Do realizacji transakcji potrzebna będzie jeszcze aplikacja Kanga Wallet, w której należy wygenerować kod potwierdzający transakcję. Kryptowaluty kupione w kantorze Kanga, są księgowane na koncie użytkownika w Kanga Exchange. Masz do nich dostęp zarówno z poziomu aplikacji Kanga Wallet jak i platformy Kanga Exchange.

Wpłata PLN. Jak przesłać złotówki na giełdę Kanga Exchange?

Zakładając, że chcemy dokonać transakcji na internetowej platformie, musimy na nią przesłać środki, za które kupimy kryptowaluty.

Jak tego dokonać? Jak wpłacić złotówki na Kanga Exchange?

Pierwszym krokiem jest rejestracja konta, drugim weryfikacja tożsamości. Następnie logujemy się na swoje konto, i wchodzimy w zakładkę PORTFEL ➞ WPŁATA. W kolejnym kroku z listy wybieramy walutę – omegaPLN, wprowadzamy kwotę oraz przechodzimy dalej.

Dlaczego omegaPLN a nie po prostu PLN? Przecież chcemy wpłacić złotówki a nie stablecoiny. Wynika to z faktu, iż obligatoryjnie musimy wymienić wpłacone złotówki na stablecoiny. Pary walutowe, którymi handluje się na giełdzie skonstruowane są na stablecoinach a nie walutach fiducjarnych np. na platformie transakcyjnej mamy BTC/oPLN a nie BTC/PLN.

W trakcie realizacji wpłaty PLN przekierowany zostaniesz finalnie do platformy Kanga Cash. Uzyskasz tam dane do przelewu. Bardzo ważne, abyś poprawnie przepisał/skopiował tytuł przelewu, inaczej nie będzie możliwe zaksięgowanie twoich środków. Wykonanie przelewu bankowego jest darmowe, wpłaty księgowane są w ciągu 8 godzin roboczych od momentu wpływu środków na giełdowy rachunek bankowy.

Transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut w kantorach stacjonarnych Kanga realizowane są tylko za pomocą gotówki.

Opłaty i prowizje

Zarabianie na kryptowalutach to nie tylko „kup tanio” i „sprzedaj drogo”, ale również pełna świadomość kosztów i ich ograniczanie do minimum. Handlując na giełdach kryptowalut, pod uwagę musisz wziąć zawsze 3 kategorie uszczuplające twój kapitał: opłaty za wpłatę środków, prowizję od transakcji oraz opłatę za wypłatę środków.

Wpłata pieniędzy – opłaty

Zasada jest następująca:

  • wpłata PLN przelewem – nie są pobierane opłaty
  • wpłata PLN karta ZEN – 1%
  • wpłaty kryptowalut – darmowe

Prowizja od transakcji

Przy każdej zrealizowanej na giełdzie transakcji zostaniesz obciążony prowizją 0,2% wartości transakcji, niezależnie czy jesteś sprzedającym czy kupującym, i czy wystawiasz ofertę czy z niej korzystasz.

Sposobem na obniżenie prowizji transakcyjnej jest stacking tokenu KNG. Aby uzyskać niższą prowizję od transakcji (wyłącznie „maker”), należy zdeponować do puli stakingowej określoną ilość tokenów Kanga (KNG) i aktywować autozasilanie puli. Możliwy do uzyskania poziom zniżek przedstawiony jest w poniższej tabeli:

Poziom IPoziom IIPoziom III
Staking minimum 100 KNGStaking minimum 500 KNGStaking minimum 5000 KNG
Prowizja (maker): 0.16%Prowizja (maker): 0.09%Prowizja (maker): 0%

Wypłata pieniędzy – opłaty

Za wypłatę środków z giełdy naliczane są opłaty, po części wynikające z opłat sieciowych danej kryptowaluty. Koszty wypłaty zmieniają się dynamicznie w zależności od obciążenia sieci i mogą nieznacznie odbiegać od przedstawianych przez Kanga Exchange w swoim cenniku. Aktualny koszt jest zawsze widoczny w oknie zlecenia wypłaty.

Przykładowe opłaty za wypłatę z Kanga Exchange wynoszą:

  • wypłata PLN przelew bankowy – 0,4%, min 5 oPLN, max 99 oPLN
  • wypłata PLN karta ZEN – 1%
  • wypłata Bitcoin (BTC): 0.0003 BTC
  • wypłata Ethereum (ETH): 0.003 ETH
  • wypłata tokeny Ethereum: 5.50456755 KNG

Plusy i minusy giełdy Kanga

Jeżeli szukasz nowoczesnej platformy kryptowalutowej, na którą swobodnie możesz wpłacić i wypłacić złotówki to Kanga Exchange spełni Twoje oczekiwania. Giełda ma ponadto duży potencjał do dalszego rozwoju i umacniania swojej pozycji na polskiej scenie kryptowalutowej.

Zalety

  • szeroka oferta kryptowalut oraz kryptoaktywów
  • jedyna giełda na świecie posiadająca stablecoin odwzorowujący walutę PLN!
  • własny token użytkowy
  • transparentność – znamy twórców giełdy, podmioty powiązane, kanały komunikacji
  • możliwość uzyskania dochodu pasywnego
  • aktywny support

Wady

  • mało intuicyjny system wpłat PLN (poprzez Kanga Cash)
  • brak kilku ważnych kryptowalut
  • niska płynność niektórych tokenów

Kontakt

Jednym z ważnych wyróżników giełdy jest kontakt z obsługą poprzez Infolinię, media społecznościowe (Facebook), komunikatory (Telegram). Giełda zapewnia, że chce być w kontakcie z użytkownikami oferując możliwość rozmowy telefonicznej czy komunikacji poprzez e-mail.

Support zapewnia, iż odpowie na każde pytanie w przeciągu 48h. W praktyce, najczęściej wyczerpująca odpowiedź na maila pojawia się już po kilku minutach.

Podsumowanie opinii

Ogólna ocena: 4.5

Podsumowując, Kanga Exchange to godny polecenia partner dla twoich inwestycji. Firma zbudowała silną pozycję na polskim rynku, zapewnia atrakcyjne warunki transakcyjne oraz obsługę klienta na wysokim poziomie. Prawdopodobnie największym minusem jest brak w ofercie kilku popularnych kryptowalut.

Możliwość współpracy z Kanga na wielu płaszczyznach (giełda, kantory, kanga locals) jest naprawdę imponująca. Warto podkreślić, iż oprócz klasycznego handlu giełda zapewnia inwestorom możliwość budowy dodatkowych zysków z pobieranych opłat transakcyjnych. Dzieje się tak dzięki innowacyjnej metodzie zarabiania na depozytach poprzez specjalne konta PoS (Proof-of-Stake).

Jeśli planujesz kupić kryptowaluty, na pewno korzystniej pozyskasz je na giełdzie, niż poprzez kantory stacjonarne (na prowizję w kantorach Kanga składają się dwie wartości: 1% opłaty sieciowej i dodatkowy % prowizji partnera prowadzącego kantor). Niezależnie od wybranej metody, przed dokonaniem transakcji i tak zacząć musisz od założenia konta na platformie Kanga Exchange.

Metodologia

Poradnik Inwestora powstał z myślą aby ułatwić osobom zainteresowanym inwestowaniem w kryptowaluty podejmowanie świadomych i bezpiecznych decyzji. Naszym celem jest dostarczanie naszym czytelnikom bezstronnych recenzji i opinii o najważniejszych giełdach kryptowalut.

Przed publikacją recenzji zawsze zakładamy konto, aktywnie tradujemy, wpłacamy i wypłacamy środki aby poznać wszelkie niuanse danej platformy handlowej. Na większości znanych giełd kryptowalut posiadamy aktywne konto inwestycyjne od wielu lat! Przeprowadziliśmy analizę a następnie opublikowaliśmy recenzje wielu giełd kryptowalut, uwzględniając ich poziom bezpieczeństwa, opłaty, liczbę dostępnych kryptowalut, pracę supportu, dostosowanie do lokalnego rynku, opinie klientów i inne aspekty. Przyjrzeliśmy się historii giełdy, regulacjom, lokalizacji siedziby oraz osobom stojącym za daną platformą. Nasz zespół badawczy ocenia każdą giełdę na bazie 23 kryteriów przyznając jej punkty wg ustalonej hierarchii wartości. Zapoznaj się z naszą metodologią opiniowania giełd kryptowalut zawierającą cały proces oceny oraz wagę poszczególnych punktów.

4.5 Ocena
Kanga Exchange

Giełda oraz duża sieć partnerskich kantorów kryptowalutowych. Jedyna giełda na świecie posiadająca stablecoin odwzorowujący walutę PLN!

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo