Jak kupić akcje PZU? Oto 5 prostych kroków od założenia konta maklerskiego do zakupu akcji

Jak kupić akcje PZU - logo firmy
  • akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń notowane są pod symbolem PZU
  • jeśli chcesz kupić akcje PZU, musisz założyć rachunek maklerski
  • wybór domu maklerskiego ma istotne znaczenie – w promocji handel na giełdzie może być darmowy (prowizja 0%) a może też być objęty wysoką opłatą (np. prowizja 0,4% od każdej transakcji kupna i sprzedaży)

Zastanawiasz się jak i gdzie kupić akcje PZU? Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt domów maklerskich stosujących różne cenniki dotyczące transakcji giełdowych i opłat za prowadzenie konta. Nasz ranking kont maklerskich pomoże w wyborze odpowiedniego partnera a poniższy artykuł wyjaśni proces od założenia konta do złożenia zlecenia giełdowego.

Jak kupić akcje PZU

  1. Wybierz dom maklerski. Zapoznaj się z ofertą, dostępem do giełd, ilością instrumentów i przede wszystkim opłatami za prowadzenie konta i prowizję od transakcji. Wybierz najkorzystniejsze warunki.
  2. Otwórz konto maklerskie. Zarejestruj się, wypełnij wniosek i podpisz umowę online.
  3. Przelej pieniądze przeznaczone na inwestycję na swoje konto maklerskie. Zdecyduj jaką kwotę przeznaczasz na zakup akcji i prześlij ją na swoje konto inwestycyjne
  4. Wyszukaj akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń wpisując ich symbol: PZU. Na platformie transakcyjnej, w oknie zlecenia wpisz symbol PZU.
  5. Kup akcje. Złóż zlecenie kupna określając ilość akcji (i ewentualnie ich cenę). To bardzo proste.

1. Znajdź najlepszy dom maklerski

Wybierając dom maklerski warto postawić na taki, który umożliwi nam zakup akcji przy niskiej prowizji i innych opłatach. Zdarzają się promocje biur maklerskich, w których prowizja wynosi 0%. Niska prowizja ma ogromne znaczenie dla wyniku, w szczególności dla osób planujących dużą ilość transakcji.

W drugiej kolejności dobrze jest spojrzeć na dostęp do światowych giełd – nawet jeśli planujesz skupić się na handlu na polskim parkiecie nie powinieneś całkowicie omijać rynków zagranicznych. Dywersyfikacja poprzez dodanie do portfela spółek ze Stanach Zjednoczonych, Europy czy Azji będzie mądrym rozwiązaniem w długiej perspektywie czasu.

Podsumowując, jedne z najtańszych kont maklerskich, odpowiednie do zakupu akcji PZU to obecnie:

5
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB opinie i recenzja 2024 r.

Przyciągająca promocja 0% prowizji za handel akcjami i ETF-ami, dostęp do 16 światowych giełd, lecz brak możliwości …
4.9
Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Amerykańskie akcje bez prowizji, polskie akcje z niską stawką 0,19% od transakcji, setki instrumentów w ofercie, lecz …
4.9
DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO to holenderska firma inwestycyjna założona w 2013 roku. Plasuje się w czołówce najlepszych …

2. Otwórz konto maklerskie do zakupu akcji PZU

Aby kupić akcje PZU musisz poświęcić kilka minut na założenie rachunku maklerskiego. Wszystkie formalności, włącznie z weryfikacją tożsamości przeprowadzisz online.

Jedno z biur maklerskich (Oanda TMS) deklaruje, iż otwarcie konta maklerskiego zajmuje nie więcej niż 8 minut. Po tym czasie jesteś już w stanie złożyć zlecenie zakupu akcji. Nie ma w tym przesady, wypełnienie wniosku o konto polega na wpisaniu danych osobowych, przekazaniu informacji o rezydencji podatkowej i źródle środków na inwestowanie, wyborze waluty bazowego rachunku oraz uploadzie dokumentu tożsamości.


3. Wpłać środki na swoje konto maklerskie

Metody wpłat na konto maklerskie zależą od wybranego domu maklerskiego. W bankowych instytucjach niejednokrotnie jedyną możliwą formą zasilenia swojego konta maklerskiego będzie przelew z konta osobistego (tym samym musisz posiadać zarówno konto bankowe jak i konto maklerskie w danej firmie).

Ta forma jednak odchodzi powoli w zapomnienie – w nowoczesnych domach maklerskich swoje konto maklerskie możesz zasilić z dowolnego banku szybkim przelewem, BLIKiem, kartą płatniczą, PayPalem itd.

Metody wpłat na konto maklerskie
Metody wpłat na konto maklerskie. Przykład, źródło xtb.com

Zwróć uwagę – niektóre formy wpłat mogą być darmowe, inne skutkować będą pobraniem prowizji.


4. Wpisz ticker PZU – wyszukaj akcje na platformie transakcyjnej

Po zalogowaniu się na swoje konto maklerskie znajdź zakładkę z dostępem do platformy transakcyjnej. W zależności od domu maklerskiego przyjmować będzie ona różne nazwy np. xStation, MetaTrader. Wiele firm posiada własne, autorskie rozwiązania umożliwiające handel akcjami.

Będąc już na platformie wpisz w pole wyszukiwania symbol spółki, czyli w tym przypadku „PZU” a następnie znakiem „+” otwórz okno zlecenia.


5. Złóż zlecenie kupna akcji PZU

Teraz kluczowa czynność. Możesz skorzystać z różnych typów zleceń giełdowych. Najprościej jest określić ilość akcji i dokonać transakcji po cenie rynkowej (tzw. egzekucja natychmiastowa, zlecenie po każdej cenie)

Możesz też wybrać zlecenie z limitem ceny. W takim przypadku, oprócz ilości określasz też cenę, po której chcesz kupić lub sprzedać akcje PZU. Zlecenie to zostanie zrealizowane tylko w przypadku, gdy cena rynkowa osiągnie poziom określony w twoim zleceniu.(tzw. zlecenie oczekujące).

Jak kupić akcje PZU? - przykład zlecenia
Okno zlecenia, przykład. Źródło xtb.com

Gdzie kupić akcje PZU?

Akcje PZU notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Nie możesz ich jednak kupić bezpośrednio na giełdzie – aby dokonać transakcji, musisz skorzystać z usług domu maklerskiego (lub brokera), który pełni rolę pośrednika między tobą a rynkiem.

Instytucji, które oferują usługi maklerskie jest naprawdę sporo. Wiele z nich, stworzonych w strukturach banków jest ci znanych chociażby ze słyszenia: Dom Maklerski mBanku (usługa eMakler), Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska (Bossa), Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, Dom Maklerski Alior Banku itd.

Inne jak Dom Maklerski XTB, Dom Maklerski TMS Brokers, Degiro, Exante, DIF Broker to pozabankowe podmioty, w wielu przypadkach specjalizujące się zarówno w akcjach rzeczywistych jak i instrumentach pochodnych.

Gdzie kupić akcje PZU? Zdecydowanie najbardziej opłaca się kupować akcje tam gdzie jest najtaniej, w domu maklerskim oferującym najniższą prowizję transakcyjną. Przeanalizować trzeba również pozostałe opłaty i warunki przy jakich można ich uniknąć.

W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie prowizji od transakcji na polskich akcjach kilku wybranych domów maklerskich:

DOM MAKLERSKI / BROKERPROWIZJA MIN. PROWIZJA
XTB0%brak
TMS0,19%min. 5 zł
DEGIRO1 zł + 10 zł opłaty manipulacyjnejbrak
Dom Maklerski ING0,30%
(stawka zależna od konta i obrotu z maks. zejściem do progu 0,16%)
min. 5 zł
Dom Maklerski Pekao0,375%
(stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,25%)
min. 5,90 zł
Dom Maklerski Alior0,38% (stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,29%)min. 3 zł
Dom Maklerski BOŚ (Bossa)0,38%min. 5 zł
Dom Maklerski mBank0,39%min. 5 zł
EXANTE 0,40%min. 5 zł

Jak inwestować w PZU? Alternatywne metody

Istnieją różne alternatywne metody inwestowania w PZU oprócz akcji. Korzystając z funduszy uzyskujesz częściową ekspozycję na spółkę PZU jednocześnie inwestując w zbiór innych firm z wybranego sektora. W naszym kraju coraz chętniej sięgamy samodzielnie po ETFy. Cały czas sporę rolę w naszych inwestycjach odgrywają też fundusze inwestycyjne. Najbardziej doświadczeni traderzy sięgają po kontrakty CFD na akcje.

Fundusze ETF

Jeśli oprócz PZU interesują cię też inne spółki notowane na GPW powinieneś zastanowić się nad kupnem jednostek ETF. Kupisz je podobnie jak akcje giełdowe, z tego samego konta maklerskiego wpisując w wyszukiwarce odpowiedni symbol ETF. Zaletą tego rozwiązania jest to, że zamiast dokonywać wielu transakcji kupując różne spółki, jednym zleceniem inwestujesz w szeroki koszyk polskich akcji, w tym również w PZU.

Przykładem może być:

  • Lyxor WIG 20 UCITS ETF (ETFW20L)
  • iShares MSCI Poland UCITS ETF (EPOL)

Fundusze TFI

Co ciekawe, częścią grupy PZU oprócz głównego podmiotu zajmującego się działalnością ubezpieczeniową jest również Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA (TFI PZU SA). Z pomocą tego lub innego TFI możesz inwestować w akcje z polskiej giełdy kupując wybrany program inwestycyjny (np. subfundusz akcji polskich opartych o WIG 20). Aktywnie zarządzane fundusze nie cieszą się jednak dobrą opinią wśród inwestorów indywidualnych ze względu na wysokie koszty operacyjne.

Kontrakty CFD na akcje PZU

W poszukiwaniu okazji na zyski możesz napotkać też oferty handlu kontraktami na różnice kursowe CFD (ang. Contract for Difference). Handel CFD polega na spekulowaniu na zmianach cen instrumentów finansowych bez faktycznego ich posiadania. Próbujesz jedynie przewidzieć czy cena danego aktywa, w tym przypadku akcji PZU, pójdzie w górę czy w dół. Otwierając pozycję krótką (short), czyli sprzedając kontrakt CFD (trochę to mylące, bo sprzedajesz coś czego w rzeczywistości nie posiadasz) oczekujesz spadku wyceny – jeśli tak się stanie zarabiasz, w przeciwnym razie tracisz. I odwrotnie, otwierając pozycję długą (long), czyli kupując kontrakt CFD oczekujesz wzrostu wyceny akcji – jeśli prognoza się sprawdzi zarabiasz, w przeciwnym razie uszczuplasz swój kapitał.

W przypadku gdy zamierzasz kupić kontrakty CFD na akcje PZU, rozważ zastosowanie bardziej zaawanasowanych zleceń typu take profit lub stop loss. Pozwalają one automatycznie zamknąć zlecenie przy osiągnięciu określonego poziomu ceny – tym samym łatwiej będzie ci kontrolować ryzyko, zabezpieczać zyski lub minimalizować straty. Warto poczytać opinie o kontraktach CFD aby w pełni zrozumieć wady i zalety tej metody inwestowania.

Podsumowanie

PZU, podobnie jak Orlen, KGHM, PKO BP, należy do największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW. Akcje PZU mogą być dobrym wyborem dla osób szukających okazji i inwestujących w krótkim i długim terminie. Zmienność jest duża – mamy historyczne maksimum na poziomie około 50 zł i spadki bliskie 20 zł. Swoista sinusoida skłania do odważniejszych decyzji przy poprawie nastrojów rynkowych i wprowadzaniu przez spółkę nowych projektów mających na celu poprawę rentowności.

Nie można zapominać, ze głównym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa, co czyni spółkę podatną na wykorzystywanie jej przez polityków do celów prywatnych i partyjnych.

Do niewątpliwych zalet inwestowania w akcje PZU zaliczyć musimy wypłacane regularnie dywidendy. Do jedna z lepszych polskich spółek w tej kategorii. Powszechny Zakład Ubezpieczeń jest spółką dywidendową o bardzo długiej historii wypłat, sięgającej 2010 r. 

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo