Jaki ETF na gaz ziemny? Gdzie i jak najlepiej dokonać transakcji

Gaz ziemny to jedno z najbardziej czystych i ekologicznych źródeł energii. To kluczowy surowiec wielu państw w drodze do gospodarki niskoemisyjnej. Uważa się, iż gaz ziemny jest pomostem łączącym odchodzącą gospodarkę węglową z nowoczesnymi technologiami opartymi na odnawialnych źródłach. Inwestycje gazowe nie zwalniają tempa, a osoby inwestujące długoterminowo liczą na duże zyski z tego tytułu. W poniższym artykule przyglądamy się najpopularniejszym ETF-om na gaz ziemny.

ETF - Exchange Traded Funds - na gaz ziemny

Czym jest ETF na gaz ziemny? 

ETF-y są doskonałą alternatywą dla drogich funduszy akcji, które są aktywnie zarządzane przez zawodowych inwestorów. Nie tylko osiągają lepsze wyniki w długim horyzoncie czasowym, ale są pozbawione wysokich opłat. Ich niewątpliwą zaletą jest naturalna dywersyfikacja i wysoka płynność. Jedna jednostka uczestnictwa ETF-u odzwierciedla wybrany segment rynku, indeksu lub gospodarki.  

ETF-y na gaz ziemny to jedna z najlepszych metod inwestowania w ten surowiec. Fizyczny zakup naturalnego gazu w celach inwestycyjnych, jak to ma miejsce w przypadku metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna) nie jest praktycznie wykonalny. Koszty przechowywania byłyby zbyt duże. ETF jest więc jednym z sensowniejszych sposobów inwestowania.

Niestety ten brak możliwości zakupu towaru ma też swoje negatywne odbicie w ETF-ach – fundusze nie stosują replikacji fizycznej. A skoro fundusz nie kupuje aktywa fizycznie to w zamian nabywa kontrakty terminowe, co powoduje niejednokrotnie pewien „rozjazd” pomiędzy rynkową ceną gazu a ceną jednostek funduszu. Dlatego niezwykle ważnym jest odpowiedni wybór konkretnego ETF na gaz ziemny, który skutecznie naśladuje cenę tego paliwa.

Inwestycja w ETF-y? Najlepsi polscy i europejscy brokerzy umożliwią ci zakup jednostek odpowiedniego funduszu, w tym m.in:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Najlepsze ETF-y na gaz ziemny

Dzięki temu, że gaz ziemny jest jednym z najczęściej handlowanych surowców, możesz wybrać spośród kilku dostępnych funduszy. Z uwagi na dużą zmienność tego aktywa i uzależnienie od kontraktów terminowych, funduszom nie jest łatwo imitować cenę rynkową.

Prezentowane ETF-y, w większości, oparte są o kontrakty terminowe na gaz łupkowy, który jest wydobywany na terenie USA.  


United States Natural Gas Fund (UNG)

  • symbol: UNG 
  • emitent: US Commodity Funds 
  • opłaty roczne: 1,35%  
  • rok założenia: 2007  
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)  
  • opis:  

Fundusz UNG ma za zadanie odzwierciedlać codzienne zmiany cen gazu ziemnego wyrażone w procentowych wartościach współczynnika NAV, czyli aktywów netto całego funduszu. Benchmarkiem UNG jest cena gazu dostarczanego przez Henry Hub z Luizjany, którym handluje się na giełdzie towarowej NYMEX. Głównym przedmiotem inwestycji ETF są kontrakty terminowe na gaz ziemny. Wszystkie środki pieniężne funduszu są zabezpieczone w formie finansowej i ekwiwalentnej przez rząd USA na okres co najmniej 2 lata.


ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL)

  • symbol: BOIL  
  • emitent: ProShares 
  • opłaty roczne: 0,95%  
  • rok założenia: 2011  
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA)  
  • opis:  

Jest to dwukrotnie lewarowany ETF, który dąży do osiągnięcia podwójnej stopy zwrotu ze wzrostu cen gazu naturalnego. Jego wartością wzorcową są kontrakty terminowe na gaz, które w przeciwieństwie do akcji posiadają określony termin dostawy fizycznego towaru. W przypadku tych instrumentów następuje rolowanie kontraktów, czyli zamykanie i otwieranie wygasających kontraktów. Fundusz ma możliwość używania różnych instrumentów (swapy), jeśli na rynku dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń. 


United States 12 Month Natural Gas Fund (UNL)

  • symbol: UNL  
  • emitent: US Commodity Funds 
  • opłaty roczne: 0,90%  
  • rok założenia: 2009 
  • notowane na giełdzie: NYSE Arca (USA) 
  • opis:  

Fundusz UNL stosuje alternatywny sposób zabezpieczenia ekspozycji inwestycji w gaz ziemny. Umożliwia rozłożenie całej inwestycji w kontrakty terminowe rozliczane równo w najbliższym 12 miesięcznym cyklu. Dzięki temu negatywny efekt contango zostaje częściowo zniesiony. ETF umożliwia kupowanie jednostek w okresie miesięcznym, co skutkuje ograniczeniem wpływu ceny spot gazu na wyniki funduszu. Zmienia to również strukturę podatkową i prawną funduszu. 


Jak i gdzie kupić ETF na gaz ziemny? 

Inwestycja w ETF jest intuicyjna, można ją wykonać bardzo szybko:  

Krok 1 – zdecyduj w który ETF zainwestujesz

Przede wszystkim należy wybrać ETF, który będzie najlepiej sprawdzał się w twojej strategii i odwzorowywał rzeczywisty rynek gazu ziemnego. Przyjrzyj się ofercie kilku funduszy.  

Krok 2 – przeanalizuj wyniki wybranego ETF

Sprawdź na ile ETF jest skorelowany z ceną danego surowca. Prześledź co najmniej kilka lat działalności funduszu i porównaj jego wyniki z wykresami gazu naturalnego. Sprawdź wszystkie koszty, które podaje emitent. Uważaj na ETF używające lewara, są one obarczone większym ryzykiem na rynku.  

Krok 3 – znajdź brokera lub dom maklerski i kup ETF

Kup ETF za pośrednictwem wybranego brokera. Zwróć uwagę, że większość wymienionych powyżej ETF-ów to fundusze amerykańskie. Musisz więc skorzystać z usług brokera, który ma swojej ofercie ETF-y z USA. Najchętniej wybieranymi firmami pośredniczącymi w takich transakcjach są Exante oraz DIF Broker.

CFD na ETF na gaz ziemny

Jednostki ETF na koncie maklerskim nie zawsze jest najlepszym pomysłem. W niektórych wypadkach lepiej handlować kontraktami na różnice cenowe, czyli CFD. Pozwalają one zaoszczędzić na różnicach kursowych (ponieważ ETF kupuje się w walucie obcej). Dodatkową zaletą inwestowania w CFD jest elastyczny sposób reagowania na to, co dzieje się na rynku. Możesz zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Choć liczyć się również musisz z możliwością odniesienia straty, zmienność rynku zaskoczyła już niejednego inwestora.

CFD na ETF na gaz ziemny to też okazja na zainwestowanie w bardzo ekologiczne paliwo przyszłości bez konieczności angażowania dużego kapitału.

W XTB kupisz instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej United States Natural Gas ETF 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Podsumowanie

Gaz ziemny jest aktywem, które według ekspertów ma przed sobą dobre perspektywy. Jednak przez ostatnie lata jego cena spot i ceny jednostek ETF mocno rozczarowywały inwestorów. Nadprodukcja gazu z łupków sprawiła, że ceny spadły do poziomu, który nawet nie gwarantował zysku firmom wydobywczym.

Czy to się zmieni? Czy gaz ziemny da zarobić?

Jeśli hossa na surowcach naturalnych dopiero się zaczyna, to warto wybrać najbardziej rokujące instrumenty już teraz. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie to właśnie gaz ziemny będzie beneficjentem wzrostu wartości surowców. Sprzyja temu polityka banków centralnych oraz pro-ekologiczna polityka państw.    


 

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo