Jak inwestować w nikiel w 2024? Poradnik dla początkujących, metody, informacje jak i gdzie handlować tym surowcem
Nikiel jest srebrno-białym metalem o wysokim połysku, którego cenne zastosowania uczyniły go ważnym i szeroko stosowanym surowcem w dzisiejszym świecie. Osoby zainteresowane inwestowaniem w nikiel muszą dogłębnie zrozumieć dynamikę podaży i popytu na ten metal, aby sprostać zmiennemu rynkowi.
Nikiel – co warto wiedzieć?
Stal nierdzewna jest stworzona z nawet ok. 10% niklu. Zastosowanie niklu w głównej mierze polega na pokrywaniu nim mniej szlachetnych stopów żelaza i stali, bowiem nikiel zwiększa odporność na korozję. Nikiel jest również istotny przy akumulatorach (zwłaszcza litowo-jonowych). Bez niklu nie byłoby wielu procesów galwanotechnicznych. Ponadto przez lata nikiel był wykorzystywany do produkcji monet. Można więc przewrotnie powiedzieć, że nikiel tworzył pieniądze.
Największymi producentami są odpowiednio według wielkości: Indonezja, Filipiny, Rosja i Nowa Kaledonia (terytorium zamorskie Francji). Co ważne, w Indonezji (ponad ćwierć miliarda mieszkańców), wydobycie niklu jest najważniejszą dziedziną przemysłu. Według United States Geological Survey, odkryto dopiero ok. 1,3% wszystkich prognozowanych zasobów, a jednocześnie ok. 60% z tych zasobów to złoża laterytowe (łatwiejsze w wydobyciu).
Od czego zależy cena niklu?
Cena niklu w głównej mierze zależy od zapotrzebowania przemysłu w celach dalszej obróbki. Oznacza to, że w okresach spowolnień gospodarczych należy spodziewać się spadku cen, a w okresach dynamicznego rozwoju kolejnych wzrostów. Jednocześnie duży wpływ na cenę niklu ma polityka, ochrona interesów i decyzje kluczowych w procesie wydobycia krajów. Przykładowo, sama informacja o planach wprowadzenia całkowitego zakazu eksportu nieprzetworzonych rud metali z Indonezji od 2022 r, potrafiła podnieść cenę niklu o 25%.
Jak przy wszystkich metalach, duży wpływ na cenę niklu ma także poziom zapasów. Im większy, tym cena niższa. Jednocześnie na nikiel rzadko występuje zapotrzebowanie niewymagające potrzeby pozyskania innych metali. Przez to, cena niklu jest również zależna od ceny innych metali (miedzi, aluminium, żelaza).
Jak inwestować w nikiel? Poznaj najlepsze metody
Ekspozycja na cenę niklu przez zakup spółek wydobywczych
W Polsce nie ma spółek wydobywających nikiel – wydobycie zakończono w latach 80. Największymi na świecie (pod względem wielkości wydobycia) spółkami wydobywającymi nikiel są: brazylijski Vale (VALE), rosyjski Norilsk Nickel, chiński Jinchuan Group, szwajcarski Glencore, czy australijski BHP Group (BHP). Niestety wszystkie z wymienionych nie wydobywają wyłącznie niklu więc cena akcji tych spółek uzależniona jest również od sytuacji innych surowców.
Co ważne, spółki wydobywające nikiel się cały czas rozwijają. Dobrym przykładem jest FPX Nickel. Cena tej kanadyjskiej spółki wzrosła ponad dwukrotnie po ogłoszeniu wydobycia z nowych złóż.
Inwestycja w nikiel za pomocą ETF-ów
Popularnymi funduszami ETF, które odwzorowują cenę niklu są: iPath Series B Bloomberg Nickel Subindex Total Return (JJN) oraz Wisdom Tree Nickel (NICK). Cena obu oparta nie jest na surowcu fizycznym czy spółkach wydobywających nikiel a na kontraktach terminowych na nikiel. Oznacza to, że inwestując w takie ETF-y musisz wziąć pod uwagę efekt contango i backwardation. Jednocześnie istnieją inne ETF-y, które można nazwać „metalowymi”. Ich cena zależy od proponowanego przez zarządzających, koszyka metali. Co do zasady, na takich instrumentach również będziemy mieć częściową ekspozycję na cenę niklu.
Wisdom Tree Nickel jest notowany na londyńskiej giełdzie (LSE). Inwestor indywidualny może inwestować w ten ETF u polskiego maklera (np. za pomocą biura maklerskiego mBanku).
CFD na nikiel
Jeśli nie chcesz zarabiać pasywnie na niklu i masz odpowiednią wiedzę, korzystnym rozwiązaniem mogą być instrumenty pochodne. Kontrakty na różnice cenowe pozwalają inwestować zarówno poprzez wzrost (long) jak i na spadek (short) ceny niklu. Ponadto dźwignia finansowa pozwala dokonywać stosunkowo wysokiej inwestycji przy niewielkim wkładzie kapitału. Bądź jednak ostrożny, tam gdzie pojawia się okazja do ponadprzeciętnego zysku, jawi się też możliwość poniesienia istotnej straty.
Niestety, wybór brokerów oferujących CFD na nikiel jest bardzo ograniczony. Jednym z nielicznych jest instrument „Nickel”, który znajdziesz w ofercie domu maklerskiego X-Trade Brokers a jego wartość oparta jest na notowaniach aktualnej ceny niklu z rynku zorganizowanego.
Nikiel od Nike (zwycięstwo) i El (być mocnym)
Prawdopodobnie nikiel ma przed sobą świetlaną przyszłość ze względu na zastosowanie tego surowca do produkcji akumulatorów wykorzystywanych w autach elektrycznych. Prośby Elona Muska o zwiększenie wydobycia niklu świadczą o dużym potencjale w dłuższej perspektywie. Kłopotliwe dla wzrostu ceny mogą być jednak odkrycia wielu nowych złóż i rozpoczęcie ich wydobycia.
Możliwe jest, że cena niklu w dłuższej perspektywie będzie na podobnym poziomie (przez równoczesny wzrost zapotrzebowania i produkcji). Wciąż na horyzoncie nie pojawiają się żadne równie korzystne alternatywy. Prawdopodobnie już się nie pojawią, bo jest to dość podstawowy metal, a zarazem stosunkowo nieszkodliwy w procesie wydobycia.