Binance: prowizje i opłaty na giełdzie kryptowalut

Niezależnie od giełdy kryptowalut istnieje kilka kategorii kosztów. Dla oceny opłacalności inwestycji musisz wziąć je wszystkie pod uwagę. Połączyć, przeanalizować a następnie zdecydować czy warto korzystać z danej platformy. Czy opłaty na Binance są wysokie? Jakiej prowizji możesz się spodziewać? Jakie są sposoby na obniżenie opłat? W tym artykule dokładnie przyglądam się stawkom jakie funkcjonują na tej giełdzie.

  • aby dobrze zrozumieć cennik Binance musisz najpierw poznać zasady dotyczące wpłat i wypłat z giełdy – przy tych działaniach możesz stracić najwięcej kapitału
  • nie jest możliwa wpłata PLN na Binance przelewem bankowym – możesz za złotówki kupić bezpośrednio kryptowalutę za pomocą karty płatniczej lub dokonać wpłaty na portfel z walutą PLN za pomocą aplikacji ZEN
  • jeśli chcesz obniżyć prowizję transakcyjną, musisz zainwestować w token Binance Coin

Najważniejsze kategorie opłat na giełdzie kryptowalut Binance

Giełda Binance zdążyła sobie zaskarbić zaufanie wielu miłośników kryptowalut. Z pewnością jest obecnie najpopularniejszą platformą do wymiany aktywów cyfrowych. To uwielbienie społeczności krypto nie gwarantuje, iż na giełdzie nie możesz stracić. Możesz – i to na 3 sposoby. Po pierwszy gdy twoje inwestycje będą nieudane, po drugie gdy weźmiesz się za handel z dźwignią bez odpowiedniego przygotowania i po trzecie gdy nonszalancko będziesz podchodzić do opłat i prowizji.

Wbrew pozorom ten ostatni element jest całkiem istotny. Prowizje mogą uszczuplić znacznie kapitał. Warto abyś przyjrzał się wszystkim kategoriom kosztów giełdy Binance, do których należą:

  • opłaty za wpłatę środków
  • opłaty transakcyjne
  • opłaty za wypłatę środków
  • opłaty za usługi dodatkowe

Najbardziej lekceważone są prowizje za wpłatę i wypłatę środków. Z reguły wszyscy ekscytują się i porównują prowizje transakcyjne pomiędzy giełdami. To błąd. Kluczowe jest takie dobranie metody wpłaty i wypłaty, aby zapłacić jak najmniej za transfer środków. Prowizje za wpłatę/wypłatę mają często większe znaczenie w ogólnym rozrachunku niż prowizje od transakcji.

Binance – wpłata PLN

W większości platform inwestycyjnych schemat działania wygląda tak, że rejestrujesz się w danej firmie w wyniku czego dostajesz dostęp do swoich rachunków prowadzonych w różnych walutach. Giełdy kryptowalut nazywają takie rachunki portfelami. Możesz w nich sprawdzić swoje saldo dla każdej waluty tradycyjnej i kryptowaluty osobno. Oczekiwalibyśmy, iż na najpopularniejszej na świecie giełdzie kryptowalut znajdzie się również rachunek w złotówkach. I tak jest. Niestety nie da się go zasilić klasycznym przelewem bankowym.

Aby wpłacić złotówki na Binance musisz skorzystać z systemu płatności i aplikacji Zen. Przycisk „Wpłata” przenosi nas do sekcji „Wpłać FIAT”, gdzie w rozwijanej liście znajdziemy PLN oraz dwie opcje do wyboru w zakresie depozytu środków: ZEN.com oraz P2P Express.

konto PLN na Binance - wpłata w złotówkach
Z dwóch dostępnych opcji lepiej jest wybrać ZEN.

Czy wpłata poprzez ZEN to dobre rozwiązanie? To zależy. Opłata wynosi 1% Jeśli kluczowy jest dla ciebie czas skorzystaj z tego sposobu (choć nie jest on najtańszy). A jeśli ważniejsze są niskie koszty to lepiej wpłać środki w euro lub poprzez inną giełdę kryptowalut (np. poprzez Zonda Global).

Można też podejść do tematu alternatywnie i wpłacić pieniądze przelewem w euro a nie w złotówkach. Tylko czy to okaże się korzystniejsze? Sprawdźmy również to rozwiązanie.

Binance prowizje od wpłat: prowizja za przelew i kartę bankową

Prowizja od wpłat w euro przelewem SEPA wynosi 0,5 EUR – 1 EUR. Depozyt z tak niewielką opłatą wydawałby się naprawdę dobrym pomysłem zasilenia konta na giełdzie kryptowalut Binance, gdyby nie jeden aspekt – środki po wpłacie automatycznie konwertowane są do stablecoina USDT. Kolejną niedogodnością jest czas – trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż księgowanie środków z przelewu SEPA zajmie do 2 dni roboczych.

Zasilenie kartą bankową będzie natychmiastowe. Pomniejszy jednak znacznie twój kapitał. W rezultacie Binance potrąci sobie 2% z wpłacanej kwoty.

Wpłata EUR na giełdę kryptowalut Binance

Dobra wiadomość jest taka, że Binance nie pobiera prowizji od wpłat kryptowalut. Możesz też kombinować wpłacając tradycyjną walutę na innej giełdzie, kupując kryptowaluty i przesyłając je finalnie na Binance.

Binance prowizje od wypłat

Zarobione na giełdzie kryptowalut pieniądze możesz wypłacić na kilka sposobów: przelewem, na kartę, w bitomacie, transferując poprzez inną platformę, bramkę płatniczą itd. Wypłata w złotówkach z Binance jest możliwa jedynie poprzez bramkę płatniczą ZEN.

Korzystnie jest przelać środki na konto bankowe w walucie euro. Koszt takiej operacji to tylko 0,5 EUR – 1 EUR. Poprzez ZEN wypłacisz środki nawet bez prowizji.

Wypłata w euro z Binance

Prowizje od wypłat kryptowalut są określane dla każdej waluty cyfrowej osobno. W dużym stopniu zależne są od opłaty sieciowej danej kryptowaluty. Po szczegółowe informacje trzeba sięgnąć do cennika Binance: https://www.binance.com/pl/fee/cryptoFee

Binance prowizja od transakcji (koszty transakcji)

Każda transakcja na giełdzie Binance jest obarczona opłatą w maksymalnej wysokości 0,1%. Co ciekawe, niezależnie czy wystawiasz ofertę czy z niej korzystasz, każda operacja kupna lub sprzedaży kryptowalut jest objęta tą samą stawką. W transakcjach biorą udział dwa rodzaje inwestorów – Makerzy, którzy tworzą oferty sprzedaży kryptowalut i Takerzy, którzy je od nich odkupują. Obie strony są potrzebne, aby handel przebiegał płynnie. Dla istnienia giełdy bardziej kluczowi są Makerzy, którzy odpowiadają za tworzenie podaży. Jednak na Binance są oni traktowani na równi z Takerami – mają te same stawki prowizji.

Binance prowizja od transakcji 0,1%

Prowizja od transakcji na Binance może być niższa, jeśli zastosujesz do tego celu token o nazwie BNB. Jeśli planujesz często grać na Binance, po prostu przeznacz pewną część środków na zakup Binance Coin. Samo posiadanie BNB nie wystarczy, musisz zmienić ustawienia w panelu aby zniżka zadziałała. Co ważne, nie jest to stała oferta. Binance co roku podejmuje decyzję o warunkach tego bonusu. Aktualnie możliwość otrzymania 25% zniżki na opłaty transakcyjne przy płatnościach za pomocą BNB utrzymana jest do 13.07.2022.

Prowizja na Binance obniżona dzięki tokenowi BNB
Po obniżce, prowizja od transakcji wynosi 0,075%

Warto wspomnieć o istnieniu programu VIP, w którym istnieje aż 9 różnych poziomów. Jeszcze bardziej możesz obniżyć swoją prowizję jeśli handlujesz na dużym wolumenie. Im wyższy stopień VIP, tym wyższy limit wypłat i niższe prowizje.

Binance prowizja od transakcji

Binance: prowizja za konwersję

Powyższe rozważania dotyczą klasycznej wersji platformy Binance. Część użytkowników, w szczególności tych początkujących korzysta jednak z tzw. konwersji.

Binance opłata za konwersję

Binance zachęca, że jest to najłatwiejszy sposób handlowania. I w rzeczywistości taki jest. W prostym oknie nawigacji określasz jedynie jaką kwotę przeznaczasz na zakup kryptowaluty. Jaka jest prowizja za konwersję? W teorii za takie działanie giełda nie pobiera opłaty. W praktyce prowizja ukryta jest w cenie kupowanego aktywa. Występuje tzw. spread – jeśli kupujesz, cena będzie nieznacznie wyższa od rynkowej. Jeśli sprzedajesz cena jest trochę niższa od rynkowej.

Binance opłaty dodatkowe: opłata za prowadzenie konta, Binance Futures prowizja

Binance nie pobiera prowizji ani za otwarcie konta ani za jego prowadzenie. Nie ma również żadnych opłat za brak aktywności na koncie. Dodatkowe opłaty dotyczą jedynie dodatkowych usług. Być może zdecydujesz się na kartę Binance, którą można wypłacać gotówkę z bankomatów – wtedy napotkasz dodatkową prowizję.

Jeśli pójdziesz w kierunku bardziej zaawansowanych narzędzi takich jak np. Binance Futures wtedy też będziesz musiał zmierzyć się z innym cennikiem.

Podsumowanie – handluj na Binance efektywnie, obniż swoje prowizje

Użytkownicy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z tym rynkiem na giełdzie Binance powinni zapoznać się szczegółowo z regułami, które panują na tej giełdzie. Poziom opłat i prowizji to informacja, która decyduje o osiągniętej stopie zwrotu i możliwości zarabiania. Na wszystkie opłaty Binance składają się aż 4 składowe elementy: opłata za wpłatę, prowizja transakcyjna, opłata za wypłatę oraz koszty dodatkowe (za konwersję, za Futures i inne zaawanasowane usługi.)

Binance cieszy się opinią giełdy o niskich opłatach – faktycznie tak jest pod warunkiem, że sam dopilnujesz detali. Przeznacz część środków na zakup Binance Coin (BNB) i obniż swoją prowizję od transakcji. Wpłacaj i wypłacaj przelewem a nie kartą w wyniku czego sporo zaoszczędzisz. Korzystaj z klasycznej wersji platformy a nie z konwersji dzięki czemu będziesz miał pełną kontrolę nad kosztami.

Powodzenia w inwestowaniu!

2 komentarze
  1. Jak sprawdzić dane konta na jakie została dokonana wpłata, gdy masz podejrzenie że nie na moje.Czy można pobrać pdf przelewu.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo