Binance: prowizje i opłaty na giełdzie kryptowalut

Niezależnie od giełdy kryptowalut istnieje kilka kategorii kosztów. Dla oceny opłacalności inwestycji musisz je wszystkie wziąć pod uwagę. Połączyć, przeanalizować a następnie zdecydować czy warto korzystać z danej platformy. Czy opłaty na Binance są wysokie? Jakiej prowizji możesz się spodziewać? Jakie są sposoby na obniżenie opłat? W tym artykule dokładnie przyglądam się stawkom jakie funkcjonują na tej giełdzie.

  • aby dobrze zrozumieć cennik Binance musisz najpierw poznać zasady dotyczące wpłat i wypłat z giełdy – przy tych działaniach możesz stracić najwięcej kapitału
  • nie jest możliwa wpłata PLN na Binance – możesz za złotówki za pomocą karty kupić bezpośrednio kryptowalutę, ale portfel z walutą PLN aktualnie nie funkcjonuje
  • jeśli chcesz obniżyć prowizję transakcyjną, musisz zainwestować w token Binance Coin

Najważniejsze kategorie opłat na giełdzie kryptowalut Binance

Giełda Binance zdążyła sobie zaskarbić zaufanie wielu miłośników kryptowalut. Z pewnością jest obecnie najpopularniejszą platformą do wymiany aktywów cyfrowych. To uwielbienie społeczności krypto nie gwarantuje, iż na giełdzie nie możesz stracić. Możesz – i to na 3 sposoby. Po pierwszy gdy twoje inwestycje będą nieudane, po drugie gdy weźmiesz się za handel z dźwignią bez odpowiedniego przygotowania i po trzecie gdy nonszalancko będziesz podchodzić do opłat i prowizji.

Wbrew pozorom ten ostatni element jest całkiem istotny. Prowizje mogą uszczuplić znacznie kapitał. Niewątpliwie warto przyjrzeć się wszystkim kategoriom kosztów giełdy Binance, do których należą:

  • opłaty za wpłatę środków
  • opłaty transakcyjne
  • opłaty za wypłatę środków
  • opłaty za usługi dodatkowe

Najbardziej lekceważone są prowizje za wpłatę i wypłatę środków. Z reguły wszyscy ekscytują się i porównują prowizje transakcyjne pomiędzy giełdami. To błąd. Kluczowe jest takie dobranie metody wpłaty i wypłaty, aby zapłacić jak najmniej za transfer środków. Prowizje za wpłatę/wypłatę mają często większe znaczenie w ogólnym rozrachunku niż prowizje od transakcji.

Binance – wpłata PLN

Ogólnie, w większości przypadków schemat działania wygląda tak, że rejestrujesz się w danej firmie w wyniku czego dostajesz dostęp do swoich rachunków inwestycyjnych prowadzonych w różnych walutach. Giełdy kryptowalut nazywają takie rachunki portfelami. Możesz w nich sprawdzić swoje saldo dla każdej waluty tradycyjnej i kryptowaluty osobno. Oczekiwalibyśmy, iż na najpopularniejszej na świecie giełdzie krypto znajdzie się również saldo w złotówkach. W teorii jest. Da się je znaleźć poprzez wyszukiwarkę. W praktyce jest ono nieaktywne. Zostało zawieszone.

Niestety, na ten moment Binance nie wspiera waluty PLN. Nie da się wpłacić złotówek na tę giełdę. Przycisk „Wpłata” przenosi nas do sekcji „Wpłać FIAT” ale w rozwijanej liście nie znajdziesz naszej waluty. Jest EUR, USD, GBP, są też mniej znaczące jak chociażby TRY, AUD, BRL, HKD.

konto PLN na Binance
Wpłata PLN na Binance została niestety zawieszona. Z walut FIAT najkorzystniej będzie wpłacić euro.

Binance nie pozwala zasilić portfela w PLN, ale umożliwia bezpośredni zakup w złotówkach za pomocą karty bankowej lub usługi P2P. W wyniku takiego działania, dokonujesz płatności w złotówkach a na twoim koncie od razu lądują zakupione kryptowaluty. Czy to jest dobre rozwiązanie? To zależy. Jeśli kluczowy jest dla ciebie czas skorzystaj z tego sposobu (choć nie jest on najtańszy). A jeśli ważniejsze są dla ciebie niskie koszty to lepiej wpłać środki w euro lub poprzez inną giełdę kryptowalut (np. poprzez Zonda Global).

Korzystnie jest podejść do tematu alternatywnie. Wpłata przelewem lub kartą w euro a nie w złotówkach pozwala swobodnie dysponować kapitałem.

Binance prowizje od wpłat: prowizja za przelew i kartę bankową

Prowizja od wpłat w euro przelewem SEPA wynosi 1 EUR. Depozyt z tak niewielką opłatą to naprawdę dobry pomysł zasilenia konta na giełdzie. Jedyna niedogodność to czas – trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż księgowanie środków zajmie do 2 dni roboczych.

Zasilenie kartą bankową będzie natychmiastowe. Pomniejszy jednak twój kapitał. W rezultacie Binance potrąci sobie 1,8% z wpłacanej kwoty.

Wpłata EUR na giełdę kryptowalut Binance

Dobra wiadomość jest taka, że Binance nie pobiera prowizji od wpłat kryptowalut. Możesz też kombinować wpłacając tradycyjną walutę na innej giełdzie, kupując kryptowaluty i przesyłając je finalnie na Binance.

Binance prowizje od wypłat

Zarobione na giełdzie kryptowalut pieniądze możesz wypłacić na kilka sposobów: przelewem, na kartę, w bitomacie, transferując poprzez inną platformę, bramkę płatniczą itd. Bezsprzecznie najkorzystniej jest przelać środki na konto bankowe w walucie euro. Koszt takiej operacji to tylko 2 EUR. W zależności od wypłacanej kwoty pod rozwagę możesz też wziąć wypłatę na kartę (prowizja 1%).

Jeśli chodzi o inne waluty. Wypłata w złotówkach nie jest możliwa, funty brytyjskie korzystnie będzie wypłacić na kartę a przy w dolarach trzeba się liczyć z wydatkiem 15 USD korzystając z przelewu SWIFT.

Binance wypłata euro prowizja
Przelew SEPA to jedna z najkorzystniejszych metod wypłaty środków z giełdy kryptowalut.

Prowizje od wypłat kryptowalut są określane dla każdej waluty cyfrowej osobno. W dużym stopniu zależne są od opłaty sieciowej danej kryptowaluty. Po szczegółowe informacje trzeba sięgnąć do cennika Binance: https://www.binance.com/pl/fee/cryptoFee

Binance prowizja od transakcji (koszty transakcji)

Każda transakcja na giełdzie Binance jest obarczona opłatą w maksymalnej wysokości 0,1%. Co ciekawe, niezależnie czy wystawiasz ofertę czy z niej korzystasz, każda operacja kupna lub sprzedaży kryptowalut jest objęta tą samą stawką. W transakcjach biorą udział dwa rodzaje inwestorów – Makerzy, którzy tworzą oferty sprzedaży kryptowalut i Takerzy, którzy je od nich odkupują. Obie strony są potrzebne, aby handel przebiegał płynnie. Dla istnienia giełdy bardziej kluczowi są Makerzy, którzy odpowiadają za tworzenie podaży. Jednak na Binance są oni traktowani na równi z Takerami – mają te same stawki prowizji.

Binance prowizja od transakcji 0,1%

Prowizja od transakcji na Binance może być niższa, jeśli zastosujesz do tego celu token o nazwie BNB. Jeśli planujesz często grać na Binance, po prostu przeznacz pewną część środków na zakup Binance Coin. Samo posiadanie BNB nie wystarczy, musisz zmienić ustawienia w panelu aby zniżka zadziałała. Co ważne, nie jest to stała oferta. Binance co roku podejmuje decyzję o warunkach tego bonusu. Aktualnie możliwość otrzymania 25% zniżki na opłaty transakcyjne przy płatnościach za pomocą BNB utrzymana jest do 13.07.2022.

Prowizja na Binance obniżona dzięki tokenowi BNB
Po obniżce, prowizja od transakcji wynosi 0,075%

Warto wspomnieć o istnieniu programu VIP, w którym istnieje aż 9 różnych poziomów. Jeszcze bardziej możesz obniżyć swoją prowizję jeśli handlujesz na dużym wolumenie. Im wyższy stopień VIP, tym wyższy limit wypłat i niższe prowizje.

Binance prowizja od transakcji

Binance: prowizja za konwersję

Powyższe rozważania dotyczą klasycznej wersji platformy Binance. Część użytkowników, w szczególności tych początkujących korzysta jednak z tzw. konwersji.

Binance opłata za konwersję

Binance zachęca, że jest to najłatwiejszy sposób handlowania. I w rzeczywistości taki jest. W prostym oknie nawigacji określasz jedynie jaką kwotę przeznaczasz na zakup kryptowaluty. Jaka jest prowizja za konwersję? W teorii za takie działanie giełda nie pobiera opłaty. W praktyce prowizja ukryta jest w cenie kupowanego aktywa. Występuje tzw. spread – jeśli kupujesz, cena będzie nieznacznie wyższa od rynkowej. Jeśli sprzedajesz cena jest trochę niższa od rynkowej.

Binance opłaty dodatkowe: opłata za prowadzenie konta, Binance Futures prowizja

Binance nie pobiera prowizji ani za otwarcie konta ani za jego prowadzenie. Nie ma również żadnych opłat za brak aktywności na koncie. Dodatkowe opłaty dotyczą jedynie dodatkowych usług. Być może zdecydujesz się na kartę Binance, którą można wypłacać gotówkę z bankomatów – wtedy napotkasz dodatkową prowizję.

Jeśli pójdziesz w kierunku bardziej zaawansowanych narzędzi takich jak np. Binance Futures wtedy też będziesz musiał zmierzyć się z innym cennikiem.

Podsumowanie – handluj na Binance efektywnie, obniż swoje prowizje

Użytkownicy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z tym rynkiem na giełdzie Binance powinni zapoznać się szczegółowo z regułami, które panują na tej giełdzie. Poziom opłat i prowizji to informacja, która decyduje o osiągniętej stopie zwrotu i możliwości zarabiania.

Binance cieszy się opinią giełdy o niskich opłatach – faktycznie tak jest pod warunkiem, że sam dopilnujesz detali. Przeznacz część środków na zakup Binance Coin (BNB) i obniż swoją prowizję od transakcji. Wpłacaj i wypłacaj przelewem a nie kartą w wyniku czego sporo zaoszczędzisz. Korzystaj z klasycznej wersji platformy a nie z konwersji dzięki czemu będziesz miał pełną kontrolę nad kosztami.

Powodzenia w inwestowaniu!

2 komentarze
  1. Jak sprawdzić dane konta na jakie została dokonana wpłata, gdy masz podejrzenie że nie na moje.Czy można pobrać pdf przelewu.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo