3 najważniejsze spółki uranowe: akcje i ETF na firmy wydobywające uran

  • do najważniejszych spółek wydobywających uran należą: Kazatomprom (Kazachstan), Cameco (Kanada), Uranium One (Rosja), CGN Uranium Resources Co. (Chiny), BHP (Australia), Navoi Mining (Uzbekistan), Rio Tinto Group (Anglia/Australia)
  • nie wszystkie z nich są notowane na giełdach papierów wartościowych. Jeśli planujesz zainwestować w firmę wydobywającą uran najłatwiej będzie ci sięgnąć po akcje Kazatomprom, Cameco, Rio Tinto Group
  • wybierając dom maklerski (brokera) zwróć uwagę na opłaty – obecnie wiele firm umożliwia zakup akcji bez prowizji co z oczywistych względów jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestora

Uran jest pierwiastkiem naturalnie występującym na Ziemi. To metal o dużej gęstości i
twardości, plastyczny i kowalny. Jest znany przede wszystkim z wykorzystania jako materiał rozszczepialny w reaktorach atomowych. Perspektywy dla spółek zajmujących się wydobyciem i przetwórstwem uranu, w związku z nadchodzącą transformacją energetyczną, są wręcz doskonałe. Inwestycja w ten kluczowy pierwiastek do produkcji energii może być hitem w najbliższych latach.

Spis treści: KazatompromCameco CorporationRio Tinto GroupBHP Group

Najważniejsze spółki uranowe (firmy wydobywające uran)

Akcje spółek uranowych kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Tak zwane spółki uranowe dostępne na giełdach papierów wartościowych to przede wszystkim Kazatomprom (KAP), Comeco Corporation (CCJ) oraz Rio Tinto Group (RIO). Pierwsza z nich notowana jest na parkiecie w Londynie, tym samym godziny handlu są nam bardzo przyjazne od 9:00 do 17:30. Akcje drugiej spółki znajdziesz na giełdzie w Nowym Jorku – tu już trzeba się nastawić na popołudniowy i wieczorny handel. Podstawową platformą dla ostatniej spółki jest z kolei giełda australijska, i choć mało u nas popularna to wcale nie oznacza to, że nieosiągalna. Warto zwrócić uwagę, iż akcje spółek zajmujących się wydobyciem i przetwórstwem uranu, przyciągają również uwagę inwestorów dywidendowych szukających pasywnego zarobku.

Kazatomprom (KAP)

Kazatomprom  to zdecydowanie największy na świecie producent uranu. Jego udział rynkowy wynosi aż 40%. Wszystkie kopalnie i zakłady przetwórcze spółki znajdują się w Republice Kazachstanu, gdzie złoża surowca są bezkresne. Firma ukierunkowuje swoje działania na długookresową współpracę z kluczowymi partnerami, którymi mają się stać Chiny i Indie.

Od 2018 roku firma notowana jest na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych stając się łatwo dostępna dla każdego inwestora z Europy.

Cameco Corporation (CCJ)

Należy do największych na świecie producentów uranu. Przedsiębiorstwo powstało w 1988
roku. Wytwarza prawie 20% światowej produkcji. Jest to spółka kanadyjska, której siedziba
znajduje się w Saskatoon. Na giełdzie NYSE jest notowana jako CCJ. Jest właścicielem kopalni Smith Ranch-Highland w Powder River Basin, Crow Butte w Nebrasce, kopalni uranu, niklu i cynku Talvivaara w Sotkamo, Rabbit Lake i Cigar Lake w Kanadzie. Wydobywa uran również w Kazachstanie oraz przygotowuje się do produkcji w Australii. Cameco zatrudnia przeszło 3 tysiące pracowników i posiada blisko 2 miliony akrów ziemi.

Rio Tinto Group (RIO)

Jest to międzynarodowa spółka zajmująca się produkcją żelaza, miedzi, diamentów, złota i
uranu. Powstała w 1873 roku i od tamtego czasu rozwinęła się poprzez przejęcia i fuzje. Rio
Tinto Group
jest notowana na Londyńskiej i na Australijskiej Giełdzie Papierów
Wartościowych. Znajdziesz ją na giełdzie zazwyczaj jako RIO. Jest to jedna z największych
spółek publicznych na świecie i druga co do wielkości korporacja wydobywcza. Zatrudnia
przeszło 40 000 pracowników. Oprócz wydobycia surowców wymienionych powyżej, Rio
Tinto produkuje również boksyt, dwutlenek tytanu, gips, srebro, kwas siarkowy, potaż, ołów i
cynk.

BHP Group (BHP)

Firma pochodząca z Australii zajmująca się wydobyciem metali i ropy naftowej. Powstała w
1885 roku, wielokrotnie się przekształcała i rozrastała. Obecnie jest to największa na świecie
firma wydobywcza. Notowana jest na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jako
BHP. Oprócz uranu wydobywa również miedź, złoto i srebro oraz posiada system
przetwórstwa. Jest właścicielem kopalni Olympic Dam, która dostarcza na rynek 6%
światowej produkcji uranu. Przedsiębiorstwo zajmuje się również wydobywaniem węgla,
miedzi, żelaza i ropy naftowej. Prowadzi kopalnie w Australii, Ameryce Północnej i
Południowej, Trynidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii i Algierii. BHP nieustannie się rozwija i
poszukuje nowych możliwości wydobywczych. Obecnie przygotowuje się do otwarcia kopalni
miedzi i złota.

Kopalnia uranu

Spółki uranowe na GPW

Spółki uranowe nie są notowane na GPW. Polska nie wydobywa uranu, nie posiada elektrowni jądrowych, ani też nie jest twórcą technologii istotnych technologii w tej gałęzi przemysłu. Co prawda, wdrożenie energetyki jądrowej w naszym kraju mogłoby się przyczynić się do rozwoju firm omawianego sektora, ale do tego jeszcze bardzo długa droga.

Jak wiadomo Polska planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Według niepotwierdzonych ostatecznie informacji, bezpośrednio w realizację projektu zaangażowane mają być dwie notowane na GPW spółki: Zespół Elektrowni „Pątnów- Adamów-Konin” SA (ZEP) oraz PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE). W szczególności, pierwsza z nich, należąca do Zygmunta Solorza firma ma szansę reagować dużymi wzrostami w miarę postępu prac.

Czy spółki uranowe wypłacają dywidendy? Co to jest ETF na uran?

Inwestowanie w akcje to nie tylko zysk wygenerowany przy sprzedaży po cenie wyższej niż
cena zakupu. Ważnym aspektem inwestycji są potencjalne dywidendy. Przykładowo spółka
Rio Tinto wypłaca dywidendę dwa razy w roku. W ostatnim okresie, z roku na rok wartość dywidendy wzrastała osiągając w 2020 roku ponad 5 USD na akcję. Cena akcji tej spółki jest stabilna i bez skokowych wzrostów. Z reguły akcjonariusz tej firmy osiągają całkiem przyzwoite stopy zwrotu. Z kolei za akcje BHP Group dywidenda wyniosła mniej więcej 3$ (przy rekordowej 10% stopie zwrotu). W Cameco dywidenda wynosi mniej niż 1$ za akcję.

Zastanawiając się nad samą formą inwestowania, warto zastanowić się nad ETF-ami na uran. Fundusze notowane na giełdzie, są bowiem jednym z prostszych i bardziej przystępnych instrumentów pozwalających uzyskać ekspozycję na uran. Kupując na giełdzie jednostki Global X Uranium ETF czy North Shore Global Uranium Mining ETF jedną transakcją inwestujesz w wiele firm z danego sektora.

Kraje zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem uranu

Prezentowany wykres przedstawia zasoby uranu na całym świecie. Wartości podane zostały w tysiącach ton metrycznych.

Wykres przedstawiający kraje wydobywające uran
Źródło: statista.com

Złoża minerałów określa się według kosztów wydobycia. Widać, że w wydobyciu uranu przoduje Australia, Kazachstan, Kanada i Rosja. To w tych krajach działają największe spółki produkujące uran na świecie.

Pomimo dość specyficznych lokalizacji, najbardziej obiecujące spółki uranowe na giełdzie. Ich akcje dostępne są również dla inwestorów z Polski. Inwestowanie w uran, w ostatnim czasie dorównuje popularnością takim surowcom jak ropa naftowa, gaz i miedź.

Zalety i wady inwestowania w spółki uranowe

Szacuje się, że zapotrzebowanie na uran w najbliższym czasie wzrośnie do 200 milionów
funtów rocznie. Jest to substancja niezbędna przy rozwiązywaniu problemów energetycznych, z którymi światowe rynki mają coraz większe problemy. Energia ze źródeł odnawialnych jest zawodna, gdyż zależy od naturalnych czynników, na które człowiek nie ma wpływu. Przewiduje się takie, że gospodarki rozwijające się wybiorą paliwo jądrowe jako najbardziej opłacalne.
Ryzykiem obciążającym spółki uranowe jest zbyt duża podaż powodująca nieopłacalność
wydobywania metalu. Zdarzyło się zamknięcie kopalni, gdyż cena sprzedaży wydobytej rudy
była niższa niż koszt pracy.
Innym czynnikiem mogącym negatywnie odbić się na cenie akcji są katastrofy ekologiczne i
protesty miejscowej ludności. Górnictwo jest gospodarką obciążającą środowisko, a wielkie
skandale związane z nieodwracalnymi zniszczeniami wpływają na nastroje inwestorów. Nie
można wykluczyć również możliwości rozwoju ludzkości w innym kierunku i porzucenie
uranu w kolejnych latach.
Z drugiej strony zazwyczaj są to spółki zajmujące się wydobywaniem również innych
surowców, nie tylko uranu. Dodatkowo posiadają kopalnie, w którym zgromadzony jest uran
na wiele lat wydobycia. To sprawia, że inwestycja w ich akcje jest uważana za w miarę
bezpieczną.

Podsumowanie

Uran jest regularnie eksploatowany a zapotrzebowanie na jego wydobycie stale rośnie. Zapasy tego surowca nie są jednak duże. Według ekspertów z branży, renesans energetyki jądrowej spowoduje, iż podaż będzie miała problem z dotrzymaniem kroku rosnącemu popytowi w kolejnych latach co wpłynie na wyższe notowania uranu.

Tym samym można wysnuć tezę, iż inwestowanie w firmy zajmujące się wydobyciem uranu będą w długim terminie działaniem przynoszącym zyski.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo