Co to jest dom maklerski?

Dom maklerski to pośrednik, który łączy kupujących i sprzedających akcje, obligacje, opcje i inne instrumenty finansowe.

W Polsce wiele domów maklerskich jest zintegrowanych z bankami. Ta grupa dominuje na rynku w ilości obsługiwanych rachunków inwestycyjnych. Funkcjonowanie w ramach struktur bankowych powoduje jednak wiele ograniczeń, możemy zaobserwować iż obecnie trend ten zaczyna zanikać. Drugą, dynamicznie rozwijającą się grupą są niezależne domy maklerskie, które przyciągają uwagę inwestorów dostępem do giełd zagranicznych oraz szeroką ofertą instrumentów pochodnych.

Zadaniem domu maklerskiego jest połączyć kupujących i sprzedających aktywa
Głównym celem domu maklerskiego jest połączenie kupujących i sprzedających.

Jaka jest rola domu maklerskiego?

Jak działa dom maklerski, czym dokładnie się zajmuje? Dom maklerski to firma inwestycyjna, która pośredniczy w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Jest jedną ze stron w handlu na giełdzie. Występuje w imieniu swoich klientów i zajmuje się dla nich obrotem instrumentami finansowymi.

Jednocześnie ta instytucja pełni różne inne role:

  • kupuje i sprzedaje instrumenty finansowe na własny rachunek,
  • prowadzi szeroko pojęte doradztwo inwestycyjne,
  • działa na rynku giełdowym w imieniu klientów,
  • prowadzi rachunki inwestycyjne,
  • przechowuje dla klientów papiery wartościowe i ich kapitał.

Dom maklerski może też organizować pozagiełdowy obrót papierami wartościowymi, brać udział w emisjach różnych instrumentów, a także dostarczać klientom analizy i materiały edukacyjne.

Z punktu widzenia inwestora indywidualnego najważniejsze jest to, iż dom maklerski umożliwia założenie rachunku inwestycyjnego, na którym przechowywane są informacje o posiadanych przez nas papierach wartościowych i środkach pieniężnych. To bardzo ważne. Dom maklerski dokonuje transakcji na giełdzie na rzecz klienta a następnie przechowuje tylko informacje, prowadzi swoisty rejestr ale nie znajduje się w posiadaniu twoich papierów wartościowych. Tę rolę pełni odrębny podmiot o nazwie Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Co oferuje dom maklerski?

Dzięki domom maklerskim każda osoba fizyczna może stać się posiadaczem akcji lub innych papierów wartościowych. Jednocześnie nie każda oferta na rynku jest warta uwagi. Domy maklerskie ustalają odmienne ceny od świadczonych przez siebie usług, różnią się też znacząco ofertą w tym ilością dostępnych dla inwestora giełd zagranicznych. Znajdziesz domy maklerskie, które pozwolą ci jedynie na handel na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Te lepsze zaoferują ci akcje z kilku giełd zagranicznych. Za to największe firmy inwestycyjne pozwolą ci realizować trading na giełdach z całego świta nawet tak odległych jak te w Hong Kongu, Tokio czy Singapurze.

Z reguły, po założeniu rachunku maklerskiego otrzymasz dostęp do:

  • akcji polskich – parkiet główny oraz NewConnect
  • akcji zagranicznych – w tym najpopularniejszych akcji amerykańskich, ale też wielu europejskich krajów a w wyjątkowych przypadkach dostępna będzie Azja
  • REIT-ów – spółek z rynku nieruchomości, zobowiązanych prawnie do dzielenia się zyskiem
  • ETF-ów – pasywnie zarządzanych funduszy
  • obligacji – na rynku wtórnym
  • rynku walutowego Forex – największego rynku na świecie
  • instrumentów pochodnych w tym kontraktów CFD na indeksy, surowce, metale szlachetne itd.

Sprawdź oferty najpopularniejszych domów maklerskich:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Jak wybrać dobry dom maklerski?

Wybierając dom maklerski, warto kierować się 3 istotnymi kryteriami:

  • bogactwo oferty — określa czy dom maklerski ma dostęp do dużej ilości rynków i instrumentów
  • wysokość prowizji i opłat — im niższe koszty prowadzenia rachunku i handlu, tym lepiej
  • intuicyjna i prosta w obsłudze platforma inwestycyjna

Profesjonalny dom maklerski musi także posiadać stosowne zezwolenia i gwarancje bezpieczeństwa. Biura maklerskie są częścią systemu finansowego. Podlegają kontroli regulatora rynku, którym w Polsce jest KNF czyli Komisja Nadzoru Finansowego. Każda instytucja pośrednicząca w handlu giełdowym, uczestniczy również w systemie rekompensat prowadzonym przez KDPW, czyli Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Dodatkowym kryterium przy wyborze może być chęć optymalizacji podatkowej. Jeśli twoim celem jest tylko i wyłącznie oszczędzanie na emeryturę powinieneś poszukać domu maklerskiego z usługę IKE i IKZE, które umożliwiają uniknięcie zapłaty podatku dochodowego od inwestycji.

Jaki dom maklerski będzie odpowiedni dla początkujących?

Początkujący inwestor to taki, który nie ma pojęcia na temat funkcjonowania rynków. Dlatego instytucja, którą wybierze, powinna zapewnić mu dostęp do jak najprostszej platformy. Dzięki funkcjonalnej aplikacji początkujący inwestor szybciej odnajdzie się w złożonej rzeczywistości rynków finansowych.

Nie mniej ważna jest wysokość prowizji i dostęp do najpopularniejszych aktywów. Dużym plusem jest dostęp do najbardziej znanych polskich i zagranicznych akcji. Wiele domów maklerskich oferuje też darmowe prowadzenie konta.

Wśród polskich domów maklerskich wyróżniają się: XTB, TMS, Bossa czy mBank. Zagraniczne domy maklerskie obecne na polskim rynku z bardzo atrakcyjną oferta to przede wszystkim: DEGIRO, EXANTE, Dif Broker czy eToro.

Czym dom maklerski różni się od biura maklerskiego i firmy brokerskiej?

Przeglądając informacje na temat instytucji finansowych, często można znaleźć niewiele różniące się nazwy. Często obok domów maklerskich wymieniane są biura maklerskie oraz instytucje brokerskie. Pomimo że te podmioty prowadzą działalność w tym samym obszarze, to pełnią różne role:

  • biuro maklerskie może być oddziałem banku lub domu maklerskiego. Może to być jednostka wyodrębniona organizacyjnie w ramach większej instytucji,
  • firma brokerska jest stricte pośrednikiem pomiędzy giełdą a inwestorem,
  • dom maklerski robi dokładnie to samo co broker, ale ma szerszy zakres obowiązków. Maklerzy działają na rynku na własny rachunek, mają także większe uprawnienia niż brokerzy.

Podsumowanie

Dom maklerski zajmuje się pośrednictwem w handlu papierami wartościowymi. Wybierając pośrednika, warto kierować się bogactwem oferty, niskimi prowizjami oraz rozbudowanym systemem doradztwa.

W obecnych czasach, coraz więcej domów maklerskich oferuje promocje 0% prowizji na obrót akcjami i ETFami. Firmy nadrabiają tę utratę dochodów z innych źródeł, w tym z płatności z giełd za duże ilości zamówień i opłat transakcyjnych za inne produkty, takie jak fundusze inwestycyjne i obligacje. Rywalizacja domów maklerskich w walce o klienta, dla inwestora przynosi same korzyści. Kupno akcji bez prowizji pozwala przecież na spore oszczędności kapitału.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo