Co to jest bessa i czym się charakteryzuje

Masowe spadki na rynkach papierów wartościowych to dla wielu inwestorów powód do paniki. Emocje przenoszą się podobnie jak wirus, co tylko przyspiesza dynamikę spadków. Wraz z kolejnymi złymi informacjami zaczyna się wyprzedaż, która znacznie przewyższa popyt na akcje. Psychologia tłumu działa bardzo podobnie, niezależnie od sytuacji – jeśli występuje zagrożenie, to działasz instynktownie, nie patrząc na racjonalne przesłanki. Przez znawców giełdy okres, w którym spadki przeważają nad wzrostami jest nazywany bessą lub rynkiem niedźwiedzia. Co warto wiedzieć o tym pojęciu?

Bessa - recesja, spowolnienie

Bessa w cyklu koniunkturalnym – dlaczego na rynku są wzrosty i spadki

Przed wyjaśnieniem terminu bessy warto rozejrzeć się szerzej, dowiedzieć się skąd biorą się cykle gospodarcze, do których zalicza się również okres kryzysu i depresji. Zarówno w przyrodzie, jak i w gospodarce występuje cykliczny rozwój. W tym drugim przypadku jest to spowolniona reakcja przemysłu i różnych branż na popyt ze strony konsumentów.

Jeśli na rynku jest zwiększone zapotrzebowanie na jakieś dobro, to podnosi się poziom produkcji – jednocześnie, gdy popyt nie słabnie otwierają się kolejne firmy lub zakłady. Ceny są wysokie, jednak produkcja nie zwalnia – nie jest to możliwe z dnia na dzień. W końcu następuje przełomowy moment. Rynek jest nasycony i pojawia się nadpodaż towarów, na które nie ma klientów. Wraz ze spadkiem cen i zmniejszonym popytem zostaje ograniczona produkcja, która musi być zmniejszona ze względu na straty. Tym właśnie jest bessa – mocnym spowolnieniem na rynku, które przeradza się w kryzys i na końcu w depresję.

Skąd się wzięło określenie „rynek niedźwiedzia”

Rynek niedźwiedzia najsilniej kojarzy się z dużym misiem, który udaje się na sen zimowy. Jest to trafna analogia do zamykającej się gospodarki, która ogranicza swoją aktywność. Jednak istnieją jeszcze dwa wytłumaczenia tego określenia:

  • od giełdowego powiedzenia, że “byk wchodzi po schodach a niedźwiedź skacze z okna” – wskazuje to, że okres spadków jest dużo gwałtowniejszy niż wzrosty,
  • od handlarzy niedźwiedzich futer – byli pośrednikami między myśliwymi a kupcami. Stąd wzięła się popularna “krótka sprzedaż”, czyli sprzedaż skóry, której się nie posiada, aby taniej ją odkupić.

Niezależnie jak nazwie się ten okres, należy pamiętać, że występuje wtedy duży niepokój i szukanie bezpiecznych aktywów. Dla sporej części inwestorów, bessa to przecena i okazja nabycia wartościowych akcji do portfela.

Akcje spółek z całego świata kupisz m.in. w następujących domach maklerskich:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czym się charakteryzuje bessa

Bessa to masowa wyprzedaż aktywów i czas, w którym rynek oczyszcza się z nieefektywnych podmiotów. Wiele przeinwestowanych firm bankrutuje, zwiększa się poziom bezrobocia i następuje okres recesji i ogólny spadek cen.

Przykłady bessy

Dobrym przykładem “rynku niedźwiedzia” jest kryzys finansowy powstały na rynku nieruchomości w 2008 roku. Po fali mocnych spadków rozpoczął się okres załamania, który trwał przez niemal dwa lata. Spadły ceny prawie wszystkich aktywów, co było szczególnie widoczne w przypadku indeksów giełdowych. Nawet spółki, które miały silne fundamenty i nie były zagrożone bankructwem zanotowały bardzo niskie wyceny.

Na powrót globalnej koniunktury przychodzi nam zwykle dość długo czekać. Bessa powstała podczas największego kryzysu gospodarczego z początku XX wieku trwała 33 miesiące. Odbicie rynku, po pęknięciu dotcomowej bańki w 2000 roku nastąpiło po 30 miesiącach.

W każdym przypadku bessa była jednak znakomitą okazją do zakupów dla wytrawnych inwestorów.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo