- Binance oferuje względnie bezpieczny sposób handlu kryptowalutami na swojej platformie. To lider rynku ze sporym pakiem doświadczeń w zakresie ochrony środków swoich klientów.
- Funkcje bezpieczeństwa obejmują dwie strefy: ochronę platformy poprzez zastosowane narzędzia przez Binance oraz ochronę konta, o którą każdy użytkownik musi zadbać samodzielnie
- W trosce o bezpieczeństwo środków klientów Binance prowadzi specjalny fundusz ubezpieczeniowy zwany SAFU (Secure Asset Fund for Users).
Czy Binance jest bezpieczny? Z jednej strony giełda bez wątpienia cieszy się opinią jednej z najbardziej zaufanych platform wymiany walut cyfrowych, zaimplementowała najbardziej zaawansowane systemy zabezpieczeń, tworzy unikatowe rozwiązania ochronne. Z drugiej strony musisz pamiętać, iż tak jak wszystkie inne giełdy krypto, Binance funkcjonuje na nieuregulowanym rynku o podwyższonym ryzyku. Binance to nie dom maklerski czy bank, nie podlega on regulacjom państwowym i systemom rekompensat.
To czy w rzeczywistości Binance okaże się niezawodną platformą po części zależy od ciebie samego – w jaki sposób zabezpieczysz swoje konto, gdzie będziesz przechowywać swoje kryptowaluty, czy skrupulatnie będziesz podchodzić do podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Co wiemy o Binance
Giełda Binance działa od 2017 roku a za jej powstaniem stoi kanadyjsko-chiński programista Changpeng Zhao, powszechnie znany jako „CZ„. Binance jest niezaprzeczalnie największą giełda kryptowalut na świecie, a o jej potędze świadczy chociażby fakt, iż jej właściciel z majątkiem powstałym z działalności giełdy, plasuje się w setce najbogatszych ludzi na świecie wg magazynu Forbes.
Dane liczbowe Binance robią wrażenie: 120 milionów zarejestrowanych użytkowników, 76 miliardów USD dziennego obrotu, ponad 350 kryptowalut notowanych na giełdzie, podpisane wieloletnie partnerstwo z Cristiano Ronaldo.
To wszystko powoduje, że Binance posiada bardzo mocną i stabilną pozycję na rynku, tym samym może być uznawany za względnie bezpieczną giełdę kryptowalut. Obecnie nie ma żadnych przesłanek do niepokoju. Binance jest zdecydowanie lepszym wyborem niż transakcja na giełdzie o niepewnym i nieustabilizowanym statusie.
Przeczytaj również artykuł: Binance opinie
Jakie zabezpieczenia stosuje giełda kryptowalut Binance?
Podstawą funkcjonowania platformy jest specjalny dział w firmie poświęcony sprawom bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest ochrona giełdy i jej użytkowników przed działalnością hakerów. Kluczowe sposoby zabezpieczeń jakie stosuje Binance to:
- cold storage – bezpieczne przechowywanie kryptowalut w portfelach off-line
- monitoring non-stop – giełdowy system zarządzania ryzykiem analizuje każdą próbę wypłaty, reset hasła, reset uwierzytelniania dwuskładnikowego i zmianę adresu e-mail i reaguje natychmiast gdy tylko napotka budzącą niepokój aktywność
- infrastruktura bezpieczeństwa – Binance stosuje sygnatury progowe (TSS), aby bezpieczniej przechowywać fundusze użytkowników i wiele innych rozwiązań technologicznych objętych ścisłą tajemnicą
- ochrona danych użytkownika – dane użytkowników przechowywane przez giełdę są kompleksowo zaszyfrowane
Uzupełnieniem powyższych sposobów jest SAFU – specjalny fundusz ubezpieczeniowy utworzony przez Binance. Trafia do niego 10% wszystkich prowizji od transakcji giełdowych. Jego celem jest ewentualne wypłacenie odszkodowań klientom Binance w sytuacji, w której doszłoby do ataku hakerskiego i wykradzenia środków przechowywanych na giełdowym portfelu.
Jak dodatkowo Ty możesz zabezpieczyć swoje konto na Binance?
Warto pamiętać, że nawet mając pełne zaufanie do giełdy, trzeba się dodatkowo zabezpieczyć przed różnymi rodzajami ryzyka. Stosowanie silnego hasła, korzystanie z uwierzytelnienia dwuskładnikowego (2FA) to wręcz obowiązkowe metody, które skutecznie chronią przed niepowołanym dostępem osób trzecich.
Na liście „must” bezpieczeństwa znajdziesz takie przykazania:
- Zabezpiecz swoje konto uwierzytelnieniem dwuskładnikowym (2FA), najlepiej Google Authenticator
- Używaj silnego hasła i regularnie je zmieniaj
- Zarządzaj listą urządzeń, ogranicz dostęp innym osobom do twoich urządzeń
- Włącz opcję „Whitelist” w zakresie wypłat z konta
- Nigdy nie loguj się do Binance z publicznych sieci Wi-Fi
Warto jeszcze wspomnieć o phishingu i złośliwym oprogramowaniu. W szczególności fałszywe rozszerzenia do przeglądarek i aplikacji mogą być źródłem nieszczęścia. Nie znasz, nie instaluj. Nie daj się oszukać na darmowe dropy kryptowalut, szybkie zyski itp. Zachowaj szczególną ostrożność przy instalowaniu każdego rozszerzenia do przeglądarki i nowej aplikacji.
Pamiętaj o zasadzie „Nie twoje klucze – nie twoje kryptowaluty”
Popularne powiedzenie wśród kryptowalutowej społeczności to:
„nIE TWOJE KLUCZE – NIE TWOJE KRYPTOWALUTY”
Wniosek jest prosty. Nie ważne jak dużym zaufaniem cieszy się giełda, jak nowoczesne ma zabezpieczenia – jeśli chcesz aby twoje kryptowaluty były w pełni bezpieczne musisz je przechowywać poza giełdą. Trzymając Bitcoina i altcoiny na jakiejkolwiek giełdzie kryptowalut nie dostaniesz klucza prywatnego, czyli twoje środki będą poza twoim bezpośrednim nadzorem.
Przy dużych inwestycjach powinieneś od razu pomyśleć o zewnętrznych portfelach kryptowalutowych (tzw. „zimnych portfelach” bez dostępu do Internetu). Warto rozważyć zakup portfela sprzętowego takiego jak Ledger, Trezor czy KeepKey.
Weryfikacja konta na giełdzie Binance – opinie
Weryfikacja jest kolejnym sposobem na zwiększanie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że wszyscy użytkownicy mają obowiązek podawać swoje prawdziwe dane, jest mniejsze ryzyko malwersacji i wyłudzania środków finansowych. Wymogi KYC i AML jakim podlega Binance są honorowane przez wszystkie liczące się instytucje i nadzory świata finansów.
Opinie o weryfikacji Binance są pozytywne – zwykle udaje się ją przejść użytkownikom bez najmniejszych problemów. Cały proces zajmuje w praktyce od kilku do kilkunastu minut. Największą uciążliwością jest tak naprawdę ponowna weryfikacja na Binance. Giełdy zobowiązane są do ciągłego i ustawicznego sprawdzania danych swoich klientów. Jednorazowa weryfikacja niestety nie wystarczy, niech nie zdziwi cię więc fakt, iż po jakimś czasie ponownie będziesz musiał się zweryfikować na Binance.
Podsumowanie
Sfera finansów zawsze uchodziła za sektor gospodarki, który wymaga dużego zaufania między stronami transakcji. Jest to tym ważniejsze, że różne aktywa i instrumenty finansowe mają charakter niematerialny, którego nie można dotknąć lub w prosty sposób ocenić. Dotyczy to jak najbardziej rynku kryptowalut, które są bardzo świeżą kategorią w świecie finansów. Te kilka lat, w czasie których ten sektor się rozwijał, to bardzo mało w całej historii finansów. Nic zatem dziwnego, że wybierając giełdę lub pośrednika w kupnie kryptowalut należy działać z dużą ostrożnością. W przypadku giełdy Binance istnieje możliwość sprawdzenia, w jaki sposób funkcjonowała przez kilka ostatnich lat.
W całej historii kryptowalut po raz pierwszy de facto mamy firmę, która zdominowała rynek. Wchodząc w kryptowaluty, tak czy inaczej podejmujemy ryzyko, niezależnie jaką giełdę wybierzemy. Możemy je jednak ograniczyć do minimum powierzając swoje środki giełdzie, która ma opinię dobrze stabilnego i zdrowo rozwijającego się przedsiębiorstwa.