Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Jeśli chcesz mieć możliwość kupienia bitcoina za złotówki przelewem musisz skorzystać z polskiej giełdy kryptowalut. Czy ZondaCrypto to dobry wybór? Jakie opinie o Zonda mają inwestorzy? Sprawdźmy.

Ogólna ocena: 4.9

Kluczowe wnioski

 • Zonda to najlepsza i największa giełda kryptowalut stworzona przez Polaków. W ostatnim czasie firma rozszerzyła swoją nazwę do ZondaCrypto celem lepszego dopasowania do rynku
 • Giełda umożliwia wygodne sposoby wpłat i wypłat środków, a także wysoką płynność w handlu kryptowalutami
 • Najwięcej dyskusji toczy się wokół weryfikacji – niektórym użytkownikom sprawia ona trudność

Zalety i wady korzystania z giełdy kryptowalut ZondaCrypto

Zalety
 • dobrze „skrojona” pod potrzeby polskiego użytkownika
 • wpłaty i wypłaty przelewem bankowym
Wady
 • niskie wolumeny na mniej popularnych parach z kryptowalutami

Opinie – czy warto założyć konto na giełdzie Zonda i na co zwrócić szczególną uwagę

To tutaj, większość polskich inwestorów kupiła swojego pierwszego bitcoina, po czym została na dłużej regularnymi traderami na tej platformie. Bezdyskusyjnie, Zonda to od wielu lat nr 1 w Polsce, to największa polska giełda kryptowalut.

Opinie użytkowników giełdy są jednoznaczne – jeśli chcesz kupić kryptowaluty za złotówki, ta platforma będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Przyjazne formy wpłat i wypłat, duża płynność ofert, wysoki poziom bezpieczeństwa – te argumenty przemawiają na korzyść tej giełdy i stanowią o jej przewadze nad takimi konkurentami jak Egera i Kanga Exchange.

W tej recenzji opowiem ci jakie kryptowaluty oferuje Zonda, jak zacząć trading, jak wpłacić i wypłacić pieniądze – znajdziesz tutaj między innymi:

Historia giełdy Zonda Crypto

Zonda, przed rebrandingiem występowała pod nazwą BitBay. Giełda została założona w Polsce w 2014 roku a na wyżyny wzniosła ją grupka osób, które same będąc traderami inwestującymi w bitcoin doskonale rozumiały potrzeby użytkowników. Firma, z małego start-up’u, w ciągu kilku lat przekształciła się w dobrze zarządzaną międzynarodową organizację, potrafiącą uporać się z nieprzychylną w kraju legislacją. Najpierw zmieniła swoją siedzibę na Maltę, następnie lokując się na stałe w Estonii pozyskując wymagane prawem audyty i licencje.

Zonda stale się rozwija, rozszerzając grupę swoich odbiorców oraz oferując coraz to nowsze usługi i produkty. Dużą wartością dla użytkowników jest, że firma stale pracuje nad selekcją dostępnych kryptowalut – usuwa z listy słabe waluty bez płynności a dodaje nowe obiecujące projekty.

Usługi i produkty oferowane przez giełdę Zonda

Giełda kryptowalut Zonda

Podstawową usługą świadczoną przez Zonda jest pośrednictwo w handlu walutami cyfrowymi i prowadzenie giełdy kryptowalut. Giełda, jest trzecią co do wielkości platformą krypto w Europie, z ponad 1 milionem użytkowników.

Giełda kryptowalut – Zonda PRO

Tryb PRO to wersja giełdy dedykowana bardziej zaawanasowanym użytkownikom i miłośnikom analizy technicznej. Zawiera zbiór narzędzi pozwalających teoretycznie przewidzieć przyszłe ceny par krypto-walutowych, odnaleźć trendy na rynku, kształtować własną strategię inwestycyjną. Oferuje dziesiątki rozmaitych wskaźników, wykresów oraz możliwości dopasowań interfejsu do swoich potrzeb.

Jakie kryptowaluty? Jakie waluty FIAT? Przegląd oferty

Zonda to giełda o umiarkowanej ilości kryptowalut. To dobra propozycja dla zupełnych nowicjuszy (nie powinni się pogubić, nie ma tu par tradingowych idących w setki), ale jest to również ciekawa propozycja dla ambitniejszych graczy (jest w ofercie kilkanaście alternatywnych kryptowalut, można z nich zbudować ciekawe portfolio w oparciu o bitcoin i altcoiny).

Dla przykładu, na Zonda handlować możemy takimi kryptowalutami jak:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Lisk (LSK)
 • Litecoin (LTC)
 • Bitcoin Gold (BTG)
 • Bitcoin Cash (BCC)
 • Dash (DASH)
 • Augur (REP)
 • Tron (TRX)

To tylko część oferty, całość w chwili obecnej obejmuje około 40 różnych walut cyfrowych. Jeśli jesteś ciekawy jakie kryptowaluty kupują i sprzedają użytkownicy na Zonda, zajrzyj na jeden z serwisów generujących dane o wolumenach transakcji np. na CoinMarketCap.

Powyższe kryptowaluty możesz kupić za pomocą walut tradycyjnych takich jak: Polski Złoty (PLN), Euro (EUR), Dolar Amerykański (USD) oraz Funt Brytyjski (GBP).

kryptowaluty na bitbay: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Lisk (LSK), Litecoin (LTC), 
Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin Cash (BCC), Dash (DASH), Augur (REP)
Tron (TRX)
Oferta kryptowalut dla początkującego inwestora jest w pełni wystarczająca.

Metody płatności – wpłaty i wypłaty na Zonda Crypto

Najwygodniejszą dla nas formą jest oczywiście zakup BTC i innych krypto za złotówki. Zanim dokonasz zakupu musisz wpłacić środki na giełdę – Zonda. Platforma akceptuje wiele metod depozytu PLN, m.in. przelew bankowy, wpłata gotówkowa na Poczcie Polskiej, wpłata z użyciem karty Mastercard i VISA. Wpłaty przelewem są darmowe, przy pozostałych dwóch formach pobrana zostanie niewielka prowizja.

Gdy już kupisz, a następnie sprzedasz swoje kryptowaluty będziesz chciał chciał zapewne zrealizować swoje zyski. Wtedy, w podobnie przyjazny sposób będziesz mógł dokonać wypłaty pieniędzy. Wypłatę PLN możesz zrealizować poprzez przelew bankowy, wypłatę na Poczcie Polskiej oraz w bankomatach sieci Euronet. Szczegóły dotyczące opłat możesz sprawdzić w cenniku giełdy, ale bez obaw, stawki nie są wygórowane np. prowizja za zwykły przelew wynosi tylko 6 zł (przed wyborem giełdy, warto zawsze sprawdzić opłaty za transfery – niektóre platformy mają zaporowe stawki za wpłaty i wypłaty walut tradycyjnych).

Zonda prowizje transakcyjne

Na dzień dzisiejszy opłaty transakcyjne z wykorzystaniem walut fiat (PLN, EUR, USD, GBP) kształtują się następująco:

 • Maker od 0,30% do 0,17%
 • Taker od 0,43% do 0,25%

Stawki w handlu na parach krypto-krypto są zupełnie inne:

 • Maker – 0% (brak opłat)
 • Taker – 0,1%

Przykładowo – jeśli kupujesz bitcoina za złotówki zapłacić prowizję 0,43% od wartości tej transakcji, następnie jeśli zdecydujesz się go wymienić na inną kryptowalutę np. na liska możesz mieć zerową prowizję za taką transakcję jeśli zdecydujesz się wystawić swoją ofertę do orderbooka i ktoś z niej skorzysta.

Reasumując, transakcje na parach krypto-krypto są tańsze niż na parach krypto-fiat a osoby, które wystawiają ofertę kupna lub sprzedaży (Maker) płacą na Zonda niższą prowizję niż osoby realizujące tę ofertę (Taker). Wysokość opłat w transakcjach z walutami tradycyjnymi takimi jak PLN uzależniona jest od wartości twoich obrotów w cyklu 30 dniowym. Stawka prowizji może maleć wraz ze zwiększającym się obrotem lub od razu możesz zapłacić niższą kwotę jeśli handlujesz dużymi wolumenami.

W kwietniu 2023 r. uległ zmianie cennik opłat. Nowe prowizje korzystne są w szczególności dla osób zaczynających trading na kryptowalutach, handlujących mniejszymi wolumenami. Dzięki nowej strukturze opłat, inwestor który zainwestuje 100 EUR miesięcznie w BTC, zapłaci tylko jednego centa prowizji.
Z drugiej strony, doświadczeni gracze notujący ponad 1 mln EUR miesięcznego obrotu również zapłacą mniej niż wcześniej. Nowy cennik dostępny do wglądu tutaj.

Opinie i obsługa klienta

Opinie o Zonda są pozytywne – giełda przyciągnęła do siebie setki tysięcy polskich inwestorów budując ich lojalność dzięki wysokiej płynności handlu w parach z PLN. W sieci znajdziesz opinie dotyczące giełdy Zonda Crypto, począwszy od osób uwielbiających tę platformę po tych, którym giełda „nie leży” i wolą tradować z innym partnerem. Fakt jest taki, że wybór giełdy kryptowalut to bardzo istotna decyzja – musi być bezpieczna, tania, niezawodna a także mieć dużą płynność abyś łatwo mógł zrealizować transakcje. W opinii wielu Zonda właśnie taka jest.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy kontaktuj się zawsze supportem giełdy – specjaliści dostępni są poprzez czat oraz formularz kontaktowy na stronie.

ZondaCrypto vs. inne giełdy kryptowalut

Giełdę Zonda możemy porównywać z innymi platformami pozwalającymi na handel w parach PLN a także innymi europejskimi liderami rynku kryptowalut.

Zonda czy Binance?

Konkluzja powinna być taka: tych giełd nie da się porównać. Myślisz poważnie o handlu krypto? Powinieneś założyć konto i korzystać z obydwóch. Większość osób w pierwszym kroku rejestruje się na Zonda, kupuje swoje pierwsze, rozpoznawalne kryptowaluty a następnie poszukując nowych, ambitnych projektów, zakłada konto na Binance i traduje tam licząc na ponadprzeciętne zyski. Zonda uznawana jest za numer 1 w Polsce, Binance często wskazywany na nr 1 na świecie.

Zonda czy Kanga Exchange?

Obydwie giełdy z polskim rodowodem, z polskimi założycielami i właścicielami wiodą prym na lokalnym rynku, choć Kanga Exchange pozycjonuje się bardziej na sieć kantorów kryptowalutowych i ambitnie próbuje podbić rynek średnich i małych miast w Polsce. Zonda istnieje na mapie krypto od 2014, Kanga Exchange znana jest od 2018 roku przez co jest mniej rozpoznawalna na krajowym podwórku. Zaletą giełdy Zonda jest duża płynność i możliwość swobodnego handlu w parach z PLN z wieloma kryptowalutami, natomiast plusem giełdy Kanga są unikatowe stablecoiny.

Zonda czy Egera?

Ilość użytkowników, ilość dostępnych kryptowalut, płynność to przewagi Zonda. Giełda Egera jest natomiast niezmiernie przyjazna pod kątem wpłat i wypłat – jeśli chcesz zasilić swoje konto w PLN natychmiastowo przelewem (nawet w weekendy), wtedy BitClude będzie najlepszym rozwiązaniem – przelewy ExpressElixir, wpłaty BLIK czy szybki przelew to ich specjalność. Zonda oferuje za to znacznie więcej użytkownikom poszukującym ciekawych altcoinów oraz graczom pragnącym korzystać z wykresów, narzędzi i wskaźników do analizy technicznej (choć i na Zonda wpłaty ekspresowe za pomocą kart płatniczych są możliwe).

Podsumowanie – subiektywna opinia autora

Ogólna ocena: 4.9

Osobiście korzystam z Zonda od 2016 roku i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Cenię tu sobie stabilność, funkcjonalność, zrównoważony rozwój platformy bez chaotycznych zmian i ślepego podążania za pomysłami innych giełd na rynku. Mam poczucie, że po drugiej stronie pracują profesjonaliści, którzy dbają o jakość świadczonych usług i rozwój swoich produktów.

Jeśli Ty masz jakieś doświadczenia z giełdą Zonda, proszę podziel się nimi w sekcji komentarzy poniżej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące Zonda

Czy ZondaCrypto to bezpieczna giełda?

Wdrożone na Zonda procedury bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie. 100% środków klientów w kryptowalutach przechowywane jest na tzw. zimnych portfelach bez połączenia z serwerami giełdy. Zonda zapewnia również, że środki objęte są ubezpieczeniem BitGo do wysokości aż 100 mln dolarów.

Czy trzeba zweryfikować konto?

Tak. Aby móc handlować na Zonda, wpłacać i wypłacać środki konieczna jest weryfikacja konta. Weryfikacja jest procesem wynikającym z przestrzegania procedur KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti-Money Laudering), które to są wyrazem dbałości o bezpieczeństwo użytkowników i samej giełdy.

Czy warto kupić bitcoina na ZondaCrypto?

Jeśli wierzysz w optymistyczne prognozy dotyczące kursu bitcoina i szukasz platformy na której możesz dokonać jego zakupu, giełda Zonda jest warta rozważenia. Przyjazne formy wpłat i wypłat, niskie prowizje, intuicyjny interfejs pozwolą ci na komfortowy trading i realizację obranej strategii.

Metodologia

Poradnik Inwestora powstał z myślą aby ułatwić osobom zainteresowanym inwestowaniem w kryptowaluty podejmowanie świadomych i bezpiecznych decyzji. Naszym celem jest dostarczanie naszym czytelnikom bezstronnych recenzji i opinii o najważniejszych giełdach kryptowalut.

Przed publikacją recenzji zawsze zakładamy konto, aktywnie tradujemy, wpłacamy i wypłacamy środki aby poznać wszelkie niuanse danej platformy handlowej. Na większości znanych giełd kryptowalut posiadamy aktywne konto inwestycyjne od wielu lat! Przeprowadziliśmy analizę a następnie opublikowaliśmy recenzje wielu giełd kryptowalut, uwzględniając ich poziom bezpieczeństwa, opłaty, liczbę dostępnych kryptowalut, pracę supportu, dostosowanie do lokalnego rynku, opinie klientów i inne aspekty. Przyjrzeliśmy się historii giełdy, regulacjom, lokalizacji siedziby oraz osobom stojącym za daną platformą. Nasz zespół badawczy ocenia każdą giełdę na bazie 23 kryteriów przyznając jej punkty wg ustalonej hierarchii wartości. Zapoznaj się z naszą metodologią opiniowania giełd kryptowalut zawierającą cały proces oceny oraz wagę poszczególnych punktów.

4.9 Ocena
Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

1 Komentarz
 1. Wypłaty już wiele razy przetestowane na różnych progach po zmianie właścicielstwa również, niektórzy zgłaszają problemy ale pewnie głównie osoby unikajace opodatkowania od zysku

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo