Zonda Crypto opinie i recenzja 2023 r.

Logo Zonda Crypto

Jeśli chcesz mieć możliwość kupienia bitcoina za złotówki przelewem musisz skorzystać z polskiej giełdy kryptowalut. Czy ZondaCrypto to dobry wybór? Jakie opinie o Zonda mają inwestorzy? Sprawdźmy.

 • Zonda to najlepsza i największa giełda kryptowalut stworzona przez Polaków. W ostatnim czasie firma rozszerzyła swoją nazwę do ZondaCrypto celem lepszego dopasowania do rynku
 • Giełda umożliwia wygodne sposoby wpłat i wypłat środków, a także wysoką płynność w handlu kryptowalutami
 • Najwięcej dyskusji toczy się wokół weryfikacji – niektórym użytkownikom sprawia ona trudność

Opinie – czy warto założyć konto na giełdzie Zonda i na co zwrócić szczególną uwagę

To tutaj, większość polskich inwestorów kupiła swojego pierwszego bitcoina, po czym została na dłużej regularnymi traderami na tej platformie. Bezdyskusyjnie, Zonda to od wielu lat nr 1 w Polsce, to największa polska giełda kryptowalut.

Opinie użytkowników giełdy są jednoznaczne – jeśli chcesz kupić kryptowaluty za złotówki, ta platforma będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Przyjazne formy wpłat i wypłat, duża płynność ofert, wysoki poziom bezpieczeństwa – te argumenty przemawiają na korzyść tej giełdy i stanowią o jej przewadze nad takimi konkurentami jak Egera i Kanga Exchange.

W tej recenzji opowiem ci jakie kryptowaluty oferuje Zonda, jak zacząć trading, jak wpłacić i wypłacić pieniądze – znajdziesz tutaj między innymi:

Historia giełdy Zonda Crypto

Zonda, przed rebrandingiem występowała pod nazwą BitBay. Giełda została założona w Polsce w 2014 roku a na wyżyny wzniosła ją grupka osób, które same będąc traderami inwestującymi w bitcoin doskonale rozumiały potrzeby użytkowników. Firma, z małego start-up’u, w ciągu kilku lat przekształciła się w dobrze zarządzaną międzynarodową organizację, potrafiącą uporać się z nieprzychylną w kraju legislacją. Najpierw zmieniła swoją siedzibę na Maltę, następnie lokując się na stałe w Estonii pozyskując wymagane prawem audyty i licencje.

Zonda stale się rozwija, rozszerzając grupę swoich odbiorców oraz oferując coraz to nowsze usługi i produkty. Dużą wartością dla użytkowników jest, że firma stale pracuje nad selekcją dostępnych kryptowalut – usuwa z listy słabe waluty bez płynności a dodaje nowe obiecujące projekty.

Usługi i produkty oferowane przez giełdę Zonda

Giełda kryptowalut Zonda

Podstawową usługą świadczoną przez Zonda jest pośrednictwo w handlu walutami cyfrowymi i prowadzenie giełdy kryptowalut. Giełda, jest trzecią co do wielkości platformą krypto w Europie, z ponad 1 milionem użytkowników.

Giełda kryptowalut – Zonda PRO

Tryb PRO to wersja giełdy dedykowana bardziej zaawanasowanym użytkownikom i miłośnikom analizy technicznej. Zawiera zbiór narzędzi pozwalających teoretycznie przewidzieć przyszłe ceny par krypto-walutowych, odnaleźć trendy na rynku, kształtować własną strategię inwestycyjną. Oferuje dziesiątki rozmaitych wskaźników, wykresów oraz możliwości dopasowań interfejsu do swoich potrzeb.

Jakie kryptowaluty? Jakie waluty FIAT? Przegląd oferty

Zonda to giełda o umiarkowanej ilości kryptowalut. To dobra propozycja dla zupełnych nowicjuszy (nie powinni się pogubić, nie ma tu par tradingowych idących w setki), ale jest to również ciekawa propozycja dla ambitniejszych graczy (jest w ofercie kilkanaście alternatywnych kryptowalut, można z nich zbudować ciekawe portfolio w oparciu o bitcoin i altcoiny).

Dla przykładu, na Zonda handlować możemy takimi kryptowalutami jak:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Lisk (LSK)
 • Litecoin (LTC)
 • Bitcoin Gold (BTG)
 • Bitcoin Cash (BCC)
 • Dash (DASH)
 • Augur (REP)
 • Tron (TRX)

To tylko część oferty, całość w chwili obecnej obejmuje około 40 różnych walut cyfrowych. Jeśli jesteś ciekawy jakie kryptowaluty kupują i sprzedają użytkownicy na Zonda, zajrzyj na jeden z serwisów generujących dane o wolumenach transakcji np. na CoinMarketCap.

Powyższe kryptowaluty możesz kupić za pomocą walut tradycyjnych takich jak: Polski Złoty (PLN), Euro (EUR), Dolar Amerykański (USD) oraz Funt Brytyjski (GBP).

kryptowaluty na bitbay: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Lisk (LSK), Litecoin (LTC), 
Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin Cash (BCC), Dash (DASH), Augur (REP)
Tron (TRX)
Oferta kryptowalut dla początkującego inwestora jest w pełni wystarczająca

Metody płatności – wpłaty i wypłaty na Zonda Crypto

Najwygodniejszą dla nas formą jest oczywiście zakup BTC i innych krypto za złotówki. Zanim dokonasz zakupu musisz wpłacić środki na giełdę – Zonda. Platforma akceptuje wiele metod depozytu PLN, m.in. przelew bankowy, wpłata gotówkowa na Poczcie Polskiej, wpłata z użyciem karty Mastercard i VISA. Wpłaty przelewem są darmowe, przy pozostałych dwóch formach pobrana zostanie niewielka prowizja.

Gdy już kupisz, a następnie sprzedasz swoje kryptowaluty będziesz chciał chciał zapewne zrealizować swoje zyski. Wtedy, w podobnie przyjazny sposób będziesz mógł dokonać wypłaty pieniędzy. Wypłatę PLN możesz zrealizować poprzez przelew bankowy, wypłatę na Poczcie Polskiej oraz w bankomatach sieci Euronet. Szczegóły dotyczące opłat możesz sprawdzić w cenniku giełdy, ale bez obaw, stawki nie są wygórowane np. prowizja za zwykły przelew wynosi tylko 6 zł (przed wyborem giełdy, warto zawsze sprawdzić opłaty za transfery – niektóre platformy mają zaporowe stawki za wpłaty i wypłaty walut tradycyjnych).

Zonda prowizje transakcyjne

Na dzień dzisiejszy opłaty transakcyjne z wykorzystaniem walut fiat (PLN, EUR, USD, GBP) kształtują się następująco:

 • Maker od 0,30% do 0,17%
 • Taker od 0,43% do 0,25%

Stawki w handlu na parach krypto-krypto są zupełnie inne:

 • Maker – 0% (brak opłat)
 • Taker – 0,1%

Przykładowo – jeśli kupujesz bitcoina za złotówki zapłacić prowizję 0,43% od wartości tej transakcji, następnie jeśli zdecydujesz się go wymienić na inną kryptowalutę np. na liska możesz mieć zerową prowizję za taką transakcję jeśli zdecydujesz się wystawić swoją ofertę do orderbooka i ktoś z niej skorzysta.

Reasumując, transakcje na parach krypto-krypto są tańsze niż na parach krypto-fiat a osoby, które wystawiają ofertę kupna lub sprzedaży (Maker) płacą na Zonda niższą prowizję niż osoby realizujące tę ofertę (Taker). Wysokość opłat w transakcjach z walutami tradycyjnymi takimi jak PLN uzależniona jest od wartości twoich obrotów w cyklu 30 dniowym. Stawka prowizji może maleć wraz ze zwiększającym się obrotem lub od razu możesz zapłacić niższą kwotę jeśli handlujesz dużymi wolumenami.

W kwietniu 2023 r. uległ zmianie cennik opłat. Nowe prowizje korzystne są w szczególności dla osób zaczynających trading na kryptowalutach, handlujących mniejszymi wolumenami. Dzięki nowej strukturze opłat, inwestor który zainwestuje 100 EUR miesięcznie w BTC, zapłaci tylko jednego centa prowizji.
Z drugiej strony, doświadczeni gracze notujący ponad 1 mln EUR miesięcznego obrotu również zapłacą mniej niż wcześniej. Nowy cennik dostępny do wglądu tutaj.

Opinie i obsługa klienta

Opinie o Zonda są pozytywne – giełda przyciągnęła do siebie setki tysięcy polskich inwestorów budując ich lojalność dzięki wysokiej płynności handlu w parach z PLN. W sieci znajdziesz opinie dotyczące giełdy Zonda Crypto, począwszy od osób uwielbiających tę platformę po tych, którym giełda „nie leży” i wolą tradować z innym partnerem. Fakt jest taki, że wybór giełdy kryptowalut to bardzo istotna decyzja – musi być bezpieczna, tania, niezawodna a także mieć dużą płynność abyś łatwo mógł zrealizować transakcje. W opinii wielu Zonda właśnie taka jest.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy kontaktuj się zawsze supportem giełdy – specjaliści dostępni są poprzez czat oraz formularz kontaktowy na stronie.

ZondaCrypto vs. inne giełdy kryptowalut

Giełdę Zonda możemy porównywać z innymi platformami pozwalającymi na handel w parach PLN a także innymi europejskimi liderami rynku kryptowalut.

Zonda czy Binance?

Konkluzja powinna być taka: tych giełd nie da się porównać. Myślisz poważnie o handlu krypto? Powinieneś założyć konto i korzystać z obydwóch. Większość osób w pierwszym kroku rejestruje się na Zonda, kupuje swoje pierwsze, rozpoznawalne kryptowaluty a następnie poszukując nowych, ambitnych projektów, zakłada konto na Binance i traduje tam licząc na ponadprzeciętne zyski. Zonda uznawana jest za numer 1 w Polsce, Binance często wskazywany na nr 1 na świecie.

Zonda czy Kanga Exchange?

Obydwie giełdy z polskim rodowodem, z polskimi założycielami i właścicielami wiodą prym na lokalnym rynku, choć Kanga Exchange pozycjonuje się bardziej na sieć kantorów kryptowalutowych i ambitnie próbuje podbić rynek średnich i małych miast w Polsce. Zonda istnieje na mapie krypto od 2014, Kanga Exchange znana jest od 2018 roku przez co jest mniej rozpoznawalna na krajowym podwórku. Zaletą giełdy Zonda jest duża płynność i możliwość swobodnego handlu w parach z PLN z wieloma kryptowalutami, natomiast plusem giełdy Kanga są unikatowe stablecoiny.

Zonda czy Egera?

Ilość użytkowników, ilość dostępnych kryptowalut, płynność to przewagi Zonda. Giełda Egera jest natomiast niezmiernie przyjazna pod kątem wpłat i wypłat – jeśli chcesz zasilić swoje konto w PLN natychmiastowo przelewem (nawet w weekendy), wtedy BitClude będzie najlepszym rozwiązaniem – przelewy ExpressElixir, wpłaty BLIK czy szybki przelew to ich specjalność. Zonda oferuje za to znacznie więcej użytkownikom poszukującym ciekawych altcoinów oraz graczom pragnącym korzystać z wykresów, narzędzi i wskaźników do analizy technicznej (choć i na Zonda wpłaty ekspresowe za pomocą kart płatniczych są możliwe).

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące Zonda

Czy Zonda to bezpieczna giełda?

Wdrożone na Zonda procedury bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie. 100% środków klientów w kryptowalutach przechowywane jest na tzw. zimnych portfelach bez połączenia z serwerami giełdy. Zonda zapewnia również, że środki objęte są ubezpieczeniem BitGo do wysokości aż 100 mln dolarów.

Czy trzeba zweryfikować konto?

Tak. Aby móc handlować na Zonda, wpłacać i wypłacać środki konieczna jest weryfikacja konta. Weryfikacja jest procesem wynikającym z przestrzegania procedur KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti-Money Laudering), które to są wyrazem dbałości o bezpieczeństwo użytkowników i samej giełdy.

Czy warto kupić bitcoina na Zonda?

Jeśli wierzysz w optymistyczne prognozy dotyczące kursu bitcoina i szukasz platformy na której możesz dokonać jego zakupu, giełda Zonda jest warta rozważenia. Przyjazne formy wpłat i wypłat, niskie prowizje, intuicyjny interfejs pozwolą ci na komfortowy trading i realizację obranej strategii.

Podsumowanie – subiektywna opinia autora

Ogólna ocena: 4.9

Osobiście korzystam z Zonda od 2016 roku i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Cenię tu sobie stabilność, funkcjonalność, zrównoważony rozwój platformy bez chaotycznych zmian i ślepego podążania za pomysłami innych giełd na rynku. Mam poczucie, że po drugiej stronie pracują profesjonaliści, którzy dbają o jakość świadczonych usług i rozwój swoich produktów.

Jeśli Ty masz jakieś doświadczenia z giełdą Zonda, proszę podziel się nimi w sekcji komentarzy poniżej.

4.9 Ocena
Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora
Logo