CFD vs inwestowanie

Handlowanie kontraktami CFD ma charakter spekulacyjny. Jego celem jest szybkie osiągnięcie zysku i zamknięcie transakcji. Z kolei kupowanie aktywów na długi termin opiera się na fundamentalnym wzroście ich wartości oraz sprzedaży w momencie przewartościowania ceny. Te podstawowe strategie zarabiania cieszą się różnymi opiniami na rynkach finansowych. Która z nich jest bardziej skuteczna? Co wybrać, CFD czy inwestowanie? Przyjrzyjmy się w szczegółach różnicom pomiędzy nimi.

CFD vs inwestowanie
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 64% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszych dostawców CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. 

Różnice w inwestowaniu krótkoterminowym (CFD) a długoterminowym

Najłatwiej jest zobaczyć, czym jest spekulacja i inwestowanie, w określonych aspektach działalności na rynku. Istnieje wiele obszarów, w których te dwie drogi różnią się w zdecydowany sposób:

  • czas – dla spekulanta liczą się sekundy, minuty, a w dalszej perspektywie, dni i tygodnie trzymania instrumentów. Inwestowanie ma zdecydowanie dłuższy horyzont – jest liczone w latach i dekadach obecności na rynku,
  • wiedza – w tym wypadku zarówno inwestor, jak i spekulant muszą posiadać bogatą wiedzę na temat rynku. Jednocześnie dotyczy ona zupełnie różnych dziedzin. Dla inwestorów najważniejsza jest kondycja finansowa przedsiębiorstw. Z kolei trader CFD woli śledzić wykresy cenowe i aktualną sytuację na rynku,
  • relacja do instrumentów – o ile inwestowanie długoterminowe sprawia, że dana osoba staje się współwłaścicielem przedsiębiorstwa, to dla spekulanta rodzaj instrumentu ma drugorzędne znaczenie. Najbardziej liczy się płynność oraz aktualny trend na rynku.

Tych różnic jest dużo więcej. Traderzy CFD mają opinie, iż są bardziej aktywni, lawirują pomiędzy wieloma instrumentami i rynkami. Z kolei inwestorzy czerpią korzyści z dywidendy i są bardziej konserwatywni.

Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań?

Inwestowanie jest dużo mniej ryzykowne i częściej polecane dla początkujących. Z kolei kupowanie kontraktów CFD daje możliwość korzystania z dźwigni finansowej, pozwala obracać dużo mniejszym kapitałem, a także daje dostęp do większej ilości aktywów – kryptowalut, surowców oraz rynku forex. Te rozwiązania posiadają także różne wady:

  • inwestowanie wymaga większej ilości kapitału, wiąże się z wyższą prowizją i dotyczy mniejszej ilości instrumentów niż kontrakty różnicowe,
  • spekulacja CFD to większy poziom stresu, większe ryzyko strat oraz dynamika zachowania się rynku. Wahania na instrumentach sięgające kilkudziesięciu procent są tutaj częściej regułą niż wyjątkiem.

W jaki sposób warto kupować aktywa?

Porównanie CFD vs inwestowanie w zakresie wyboru instrumentów i stylu inwestowania zależy głównie od kilku czynników:

  • osobowości tradera lub inwestora – z reguły osoby aktywne będą się nudzić, inwestując długoterminowo, z kolei bardziej spokojni gracze nie będą nadążali za dynamicznymi zmianami na rynkach,
  • awersji do ryzyka – jeśli dana osoba boi się nadmiernych strat, to powinna rozważyć bardziej bezpieczne sposoby pomnażania kapitału.

Powyższe czynniki mocno wpływają na osiągane wyniki, dlatego warto wcześniej określić swój profil ryzyka. Łączenie różnych stylów inwestowania jest możliwe, ale wymaga to zdobycia większego doświadczenia. Większą część portfela można zagospodarować, kupując akcje i obligacje. Mniejszą część – spekulacyjną – można przeznaczyć na kryptowaluty i instrumenty CFD.

Inwestor niejednokrotnie może inwestować w te same aktywa za pomocą tych różnych metod. Czasami jest to mylące, gdyż u tego samego brokera można otworzyć zlecenie na akcje oraz na CFD na akcje, na kryptowaluty oraz na CFD na kryptowaluty itd. Okna zleceń wyglądają podobnie, różnica pomiędzy aktywami rzeczywistymi a pochodnymi (CFD) jest jednak spora.

CFD vs inwestowanie – podsumowanie

Największe różnice między inwestorem a spekulantem to horyzont czasowy – ten pierwszy gromadzi aktywa przez lata, natomiast drugi działa w perspektywie kilku minut lub godzin. Posiadają odmienną wiedzę i stosunek do kupowanych instrumentów. Inwestowanie wymaga większego kapitału i ma mniejsze możliwości, z kolei spekulacja wiąże się z większym ryzykiem – to rozwiązanie dla osób o zdecydowanie mocniejszych nerwach.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo