Jak i gdzie kupić akcje Sinopec?

  • akcje Sinopec notowane są pod tickerem 0386
  • jeśli chcesz kupić akcje firmy Sinopec China Petroleum & Chemical Corp., musisz założyć konto w domu maklerskim, który da ci dostęp do giełdy w Hong Kongu
  • możesz również uzyskać ekspozycję na akcje Sinopec wykorzystując jedną z wielu alternatywnych metod: ADR-y na nowojorskiej giełdzie NASDAQ, fundusze ETF zawierające w swoim portfolio Sinopec lub kontrakty CFD
Inwestowanie w akcje Sinopec

Gaz i ropa to surowce właściwie niezbędne do funkcjonowania dowolnego współczesnego państwa. Grupa Sinopec, będąca jednym z liderów wydobycia i produkcji w Azji ma ugruntowaną pozycję na światowej giełdzie. Według listy Global 500 magazynu „Fortune” spółka została wręcz okrzyknięta numerem jeden w kategoriach najbardziej dochodowy gigant energetyczny, największe przedsiębiorstwo państwowe w Chinach i na świecie, a także druga najbardziej dochodowa firma na świecie. Gdzie kupić akcje Sinopec? Jak zainwestować w tę ciekawą spółkę?

Gdzie można kupić

Generalnie rzecz biorąc, warunkiem jaki musisz spełnić przed zakupem chińskich akcji, jest posiadanie rachunku maklerskiego, dającego dostęp do giełdy w Hong Kongu. Rzecz w tym, iż giełda ta nie znajduje się w ofercie polskich domów maklerskich. Tym samym kupno prawdziwych akcji Sinopec China Petroleum & Chemical Corporation wiąże się z koniecznością założenia konta u zagranicznego brokera. Na szczęście wybór jest spory, wiele godnych zaufania firm ma oddziały w Polsce oraz polskojęzyczną obsługę. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę firmy inwestycyjne jak EXANTEDif BrokerDEGIRO czy eToro.

Akcje Sinopec kupisz zakładając konto w jednej z następujących firm inwestycyjnych:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO

Holenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Akcje Sinopec na amerykańskiej giełdzie NASDAQ

Obecny w HKSE (giełdzie papierów wartościowych w Hongkongu) Sinopec jest dostępny bez problemu dla inwestorów zagranicznych. Jeśli zaś chodzi o walutę, to domyślnie mowa tu o dolarach hongkońskich (HKD). Spółkę odnajdziesz na platformie transakcyjnej wyszukując ticker 0386.

Możesz kupić akcje Sinopec za dolary amerykańskie, gdyż spółka obecna jest także na amerykańskiej NYSE (New York Stock Exchange) pod pełną nazwą Sinopec China Petroleum & Chemical Corp ADR (Ticker SNP). Co prawda, niektórzy z was zaprotestują, iż nie są to akcje a ADR-y. To fakt, będą mieli rację. To rozwiązanie zastępcze, gdzie na giełdzie handluje się kwitami depozytowymi spółki a nie akcjami (akcje złożone są w depozycie w banku). Zaletą tej metody jest to, że pozwala ona uzyskać ekspozycję na Sinopec korzystając z polskich domów maklerskich (np. XTB, TMS) bez konieczności inwestowania poprzez Hong Kong. Trzeba tylko pamiętać, że kwity mają jednak pewne niedoskonałości. Dla przykładu, posiadając ADR-y otrzymasz dywidendę ale będzie ona pomniejszona o opłatę manipulacyjną.

Sinopec – profil działalności spółki

Sinopec Shanghai Petrochemical Co Ltd. to działające na terenie Chińskiej Republiki Ludowej przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem, a także przetwarzaniem zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej. Powstała w roku 2000 spółka akcyjna Sinopec posiada na terenie Chin swoje stacje paliw nie tylko przy drogach, ale nawet na rzekach. Obecny na giełdzie chiński gigant paliwowy to podmiot szanowany i uznawany na całym świecie pod kątem efektywności produkcji oraz sposobu zarządzania spółką.

Sinopec posiada również wiele spółek zależnych. Cała grupa ma szerszy zakres obejmujący produkcję i sprzedaż pięciu segmentach: włókna syntetyczne, żywice i tworzywa sztuczne, pośrednie produkty petrochemiczne, produkty naftowe oraz obrót produktami petrochemicznymi.

Czy warto kupić akcje Sinopec?

Jeśli masz zamiar kupić akcje Sinopec, to warto przeanalizować kilka „za” i „przeciw”. Na początek trochę pozytywów, dlaczego warto kupić akcje Sinopec.

  • pierwszym i najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem jest wspomniany już rozmach i skala spółki. Pod względem rentowności niemal nie mają sobie równych, spółce nie powinny grozić problemy finansowe ani teraz, ani w przeciągu najbliższych lat.
  • po drugie – renoma. Magazyny rozpisujące się o spółce w takich pozytywach to darmowa reklama. Dzięki rankingom, zestawieniom finansowym i plotkom palących cygara giełdowych graczy, Sinopec pozostaje na językach jako firma „duża”, „potężna”, „bogata”, a to dobrze rokuje pod kątem stabilności jej akcji.

Co się zaś tyczy argumentów przeciw, to pod uwagę należy wziąć kilka czynników:

  • na świecie obserwujemy wzrastające zafrasowanie ekologią. Co prawda bardzo daleko jeszcze do utraty wartości firm zajmujących się pozyskaniem i obróbką ropy naftowej, ale kwestie zmian klimatycznych mogą mieć odzwierciedlenie w sentymencie do spółek energetycznych
  • Chiny to autorytarny kapitalizm państwowy. Trzeba pamiętać, iż władza komunistyczna wykorzystuje czasem spółki tego typu do realizacji swoich celów politycznych

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo