Jak i gdzie kupić akcje AstraZeneca?

AstraZeneca plc to brytyjsko-szwedzki koncern z siedzibą w Londynie, który działa w branży farmaceutycznej. Szczepionka przeciwko COVID-19 rozsławiła firmę, która stała się sławna na cały świat. Jak kupić akcje AstraZeneca? Jak jeszcze można zainwestować w tę spółkę?

Akcje AstraZeneca kupisz u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czym zajmuje się AstraZeneca?

AstraZeneca plc zatrudnia ponad 60 tysięcy osób i ma stabilną sytuację na rynku od kilkudziesięciu lat. W ostatnim czasie cały świat usłyszał o koncernie z uwagi na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19, jednak musisz wiedzieć, że działając od kilku dekad stworzyli także wiele innych leków. Zajmują się produkcją między innymi środków na raka, nadciśnienie czy migrenę. Firma ma główną siedzibę w Cambridge w Anglii, posiada również swój odział w Warszawie.

Koncern AstraZeneca charakteryzuje przede wszystkim bardzo stabilna sytuacja na rynku oraz wysoka kapitalizacja. Wbrew temu co może Ci się wydawać szczepionki na COVID-19 są tylko małym elementem ich działalności. Z uwagi na bardzo szeroką gamę produktów możesz założyć, że ich akcje będą systematycznie zwiększać swoją wartość. Z drugiej strony rynek, na którym prowadzą działalność jest dość specyficzny. Doniesienia medialne, które postawią firmę w negatywnym świetle mogą spowodować spadek notowań. Pamiętaj, że odbudowanie pozycji na rynku niektórym firmom zajmuje kilka lat. Mimo wszystko weź pod uwagę ich wieloletnie i bogate doświadczenie.

Gdzie kupić akcje AstraZeneca?

Akcje AstraZeneca o symbolu AZN notowane są na giełdzie w Londynie. Ze względu na popularność marki akcje AstraZeneca można kupić u większości brokerów giełdowych oraz w bankach, które oferują konta maklerskie. Zanim wybierzesz, którąś opcję powinieneś wiedzieć, że brokerzy giełdowi umożliwiają zakup akcji lub grę na giełdzie na kilka różnych sposobów. Natomiast konta maklerskie w bankach są raczej stworzone do inwestowania w akcje bez korzystania z bardziej zaawansowanych narzędzi. Obie opcje dają możliwość zdobywania wiedzy poprzez bezpłatne poradniki w formie artykułów lub wideo oraz mogą oferować darmowe porady profesjonalistów. Zapoznaj się z ofertami brokerów i banków, na przykład przez konto demo i dopasuj rozwiązanie pod siebie.

Jak inwestować w AstraZeneca?

Firma notowana jest na giełdzie od wielu lat, dzięki czemu powstało sporo instrumentów umożliwiających inwestycję w spółkę poprzez zakup ich akcji, ETF-ów lub kontraktów.  Podstawowym sposobem jest zakup akcji spółki. Problem w tym, że cena za jedną akcję firmy AstraZeneca jest astronomiczna – kilka tysięcy funtów.

Alternatywną formą inwestowania w AstraZeneca jest zakup jednostek ETF. W takim przypadku kupujesz pośrednio cały koszyk akcji z rynku brytyjskiego (UK) lub akcji z sektora ochrony zdrowia (health care), który zawiera w sobie akcje AstraZeneca. Stanowić one mogą przykładowo 10% całości portfolio, a wypełnieniem są akcje różnych innych firm takich jak Pfizer (PFE), Johnson & Johnson (JNJ) czy Moderna (MRNA)

Przykłady takich ETF-ów:

  • Xtrackers MSCI UK ESG UCITS ETF 1D )
  • SPDR MSCI Europe Health Care UCITS ETF
  • iShares MSCI EUROPE Health Care Sector UCITS ETF
  • Invesco Dynamic Pharmaceuticals ETF (PJP)

Kiedy możesz pochwalić się zaawansowanymi umiejętnościami skorzystaj z kontraktów CFD. Są to instrumenty, które dają możliwość grania na dźwigni, co może zwiększyć twoje zyski. Zagrożenie jest takie, że przy spadkach możesz bardzo szybko wyzerować konto.

Podsumowanie

Poznałeś już kluczowe informacje na temat koncernu AstraZeneca oraz podstawowe i bardziej zaawansowane instrumenty inwestycyjne. Inwestycje giełdowe nadal są postrzegane jako te wysokiego ryzyka. Wynika to między innymi z braku wiedzy osób, które zaczynają grać na dużą skalę. Pamiętaj, aby zacząć od podstaw i na starcie zdobyć doświadczenia na niewielkim kapitale. Ponadto grając własnymi środkami unikniesz dodatkowego stresu, który dojdzie w przypadku pożyczonych funduszy. Jeżeli zastosujesz te kilka zasad i nie będziesz wykonywał pochopnych ruchów pod wpływem emocji to masz duże szanse na systematyczne powiększanie kapitału.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo