Jak kupić akcje? Instrukcja krok-po-kroku

Jesteś osobą, która dysponuje pewną nadwyżką finansową. Twoje oszczędności zapewniają poduszkę finansową dla Ciebie i Twojej rodziny na kilka miesięcy. Zastanawiasz się teraz nad lokowaniem odłożonych pieniędzy, by były one bezpieczne, a jednak generowały dochód. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem akcji przeczytaj poniższą instrukcję, która wyjaśnia w jaki sposób nabywa się akcje. Może to wydawać się trudne na pierwszy rzut oka, lecz po zapoznaniu się z podstawowymi kwestiami, z pewnością uznasz temat za łatwiejszy. Trzeba wykonać kilka prostych kroków.

Krok 1 – załóż rachunek inwestycyjny

Nie możesz po prostu pójść na giełdę papierów wartościowych i kupić akcje. To nie sklep! Potrzebujesz pewnego narzędzia, czyli rachunku inwestycyjnego, za pomocą którego możliwy jest zakup papierów wartościowych. Do wyboru są dwie opcje. Rachunek możesz założyć w banku – prawie każdy bank posiada taką ofertę (minusem tego rozwiązania są wysokie prowizje). Możesz również założyć rachunek w domu maklerskim – firmie która specjalizuje się w rynkach finansowych (najczęściej wybierane rozwiązanie). Każdorazowo, zanim podejmiesz decyzję, zastanów się nad kilkoma aspektami:

  • Koszty obsługi – istnieje kilka rodzajów opłat, które finalnie mogą mieć wpływ na opłacalność twoich inwestycji. Przede wszystkim musisz sprawdzić ile wynosi prowizja od zakupu i sprzedaży akcji – pamiętaj, że jest to koszt który ponosisz w dwie strony, zarówno kupując jak i sprzedając papiery wartościowe. To jest kluczowy czynnik, opłata powinna być jak najniższa a najlepiej gdyby handel akcjami był zupełnie darmowy (tak, jest to możliwe, np. w XTB klient nie ponosi opłat do miesięcznego obrotu 100 000 EUR). Zwróć też uwagę czy dany dom maklerski pobiera opłatę za wpłatę i wypłatę środków na konto, a jeśli tak to np. przy jakich warunkach wypłata może być darmowa.
  • Oferta – dostęp do różnych rynków jest czymś, co może wyróżniać konkretny rachunek. Ilość dostępnych giełd do zakupu akcji może się bardzo różnić. Polska GPW, giełda amerykańska, znane giełdy europejskie to obecnie podstawa.
  • Dodatkowe usługi – sprawdź czy konto, nad którym się zastanawiasz dostarcza materiały edukacyjne, dostęp do notowań, a może zaawansowane narzędzia analityczne? Przeważnie profesjonalne domy maklerskie mają więcej instrumentów i możliwości, na przykład oprócz kupna akcji oferują możliwość handlu kontraktami CFD, gdzie możliwa jest gra na spadki.

Po przejrzeniu ofert zdecyduj, gdzie zakładasz konto i zrób to bez dłuższego zastanawiania. Jest to równie proste jak założenie konta bankowego. Wystarczy wypełnić formularz online oraz przedstawić dokument tożsamości.

Najlepsze rachunki maklerskie:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Krok 2 – zdecyduj, jakie akcje chcesz kupić

Pierwszym naturalnym wyborem jest kupno akcji na GPW, czyli Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Bez problemu za pomocą większości rachunków maklerskich kupisz również akcje na NYSE, czyli Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest to największa giełda na świecie. Jeśli interesujesz się specyficznym rynkiem, np. rynkiem azjatyckim, to może być większe wyzwanie.

Swój pierwszy zakup akcji możesz potraktować stricte szkoleniowo. Przede wszystkim po to, aby nauczyć się obsługi rachunku, sprawdzić jak reagujesz na wzrosty i spadki cen akcji – jedno i drugie jest nieuniknione – i zobaczyć czy panujesz nad emocjami czy nie. Zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć nawet niewielką kwotę na handel rzeczywistymi akcjami niż próbować handlować na koncie demo wirtualnymi środkami. Zupełnie inaczej podejmuje się decyzje w oparciu o prawdziwe pieniądze.

Krok 3 – określ ile akcji chcesz kupić

W poprzednim punkcie wybrałeś, które akcje interesują Cię najbardziej. Teraz pora zastanowić się nad liczbą akcji. W tym momencie najważniejsza będzie kwota potrzebna na inwestycję. Pamiętaj, ze niezwykle istotna jest dywersyfikacja, co oznacza, że nie powinieneś inwestować całej sumy w jedną firmę.

Niektóre akcje są wyceniane bardzo wysoko. Przykładem może być chociażby polska spółka LPP gdzie jedna akcja wyceniana jest na ponad 14 000 zł. Niejednego inwestora nie stać na zakup nawet jednej akcji takiej spółki. Na szczęście z pomocą przychodzi rozwiązanie jakim są akcje ułamkowe. Taką ofertę akcji cząstkowych posiada chociażby dom maklerski XTB. Możliwość kupna ułamka akcji zwiększa elastyczność podczas budowy portfela inwestycyjnego, a także ułatwia okresowe dokupywanie walorów bez potrzeby posiadania dużego kapitału.

Krok 4 – zasil rachunek inwestycyjny odpowiednią kwotą

W Polsce najczęściej inwestuje się w złotówkach. Nawet kupując amerykańskie akcje możesz to zrobić z konta PLN; dom maklerski dokona odpowiedniego przewalutowania. Możesz również założyć konto w EUR lub USD, kupować waluty obce w kantorze internetowym i przelać je na rachunek inwestycyjny.

Wpłaty na konto maklerskie możesz dokonać wybierając jedną z poniższych metod płatności:

  • przelew bankowy,
  • wpłata kartą płatniczą: VISA, mastercard,
  • e-płatności: BlueCash, PayPal, PayU, blik.

Tu również posłużyłem się przykładem XTB, przez wielu uważany za najlepszy dom maklerski w Polsce. Nie każdy broker ma tak szeroki wachlarz wpłat i elastyczne warunki dopasowane do potrzeb klienta. Oprócz metod wpłat trzeba zwrócić jeszcze uwagę na minimalny depozyt (XTB nie wymaga minimalnego depozytu, można wpłacić dowolną kwotę na swoje konto, inne).

Krok 5 – wybierz typ zlecenia

Dwa najpopularniejsze typy zlecenia to zlecenie rynkowe oraz zlecenie stop / limit. Zlecenie po cenie rynkowej jest realizowane priorytetowo, czyli po najkorzystniejszej cenie w momencie jego złożenia. Zlecenia stop / limit inaczej zwane oczekujące pozwala określić poziom ceny wybrany przez inwestora i aktywuje się dopiero, gdy cena rynkowa osiągnie ten pułap. Dzięki zleceniom oczekującym możesz kupić i sprzedać akcje po lepszych stawkach bez śledzenia notowań w czasie rzeczywistym i oczekiwania na upragniony poziom cenowy. Zdecyduj, w jaki sposób kupisz swoje akcje. Jeśli spółka, w którą zainwestowałeś wypłaca dywidendy, to zastanów się również nad tym czy wypłacasz otrzymane środki, czy inwestujesz również otrzymany procent zysków tworząc z czasem tak zwany efekt kuli śnieżnej.

FAQ

Ile kosztuje kupowanie i sprzedawanie akcji?

Rachunek najczęściej prowadzony jest bezpłatnie. Przy każdej transakcji kupna i sprzedaży dom maklerski pobiera prowizję, zwykle procentową. Oscyluje ona w granicach 0,2-0,4 %. Być może wybrana przez Ciebie instytucja pobierze prowizję minimalną. Może to być kilka złotych od zlecenia. Obecnie inwestorzy wybierają domy maklerskie, które w ramach określonego limitu nie pobierają zupełnie opłat od transakcji.

Ile potrzebuję pieniędzy, by kupić akcje?

Większość rachunków nie ma minimalnej wpłaty. Wtedy wystarczy kwota potrzebna do zakupu nawet pojedynczej akcji. Oczywiście, im więcej zainwestujesz, tym możesz się spodziewać większego potencjalnego zysku.

Czy mogę wypłacić gotówkę z rachunku inwestycyjnego?

Każde konto maklerskie umożliwia wypłatę środków. Najczęściej będzie to przelew na wybrany rachunek bankowy.

Skąd mam wiedzieć, jakie akcje kupić?

To jest bardzo skomplikowane pytanie, które można rozszerzyć o dodatkową kwestię: kiedy kupić akcje. Zaczynając inwestowanie z pewnością masz już pewien pomysł, w której firmie chcesz ulokować kapitał. Twój portfel powinien być podzielony na akcje różnych firm, z różnych branż i krajów, bo to gwarantuje większe bezpieczeństwo. Musisz poszerzać swoją wiedzę, obserwować światowe trendy i pogodzić się z ryzykiem, jakie zawsze wiąże się z inwestowaniem.

Skąd mam wiedzieć, kiedy sprzedać akcje?

Posiadanie rachunku maklerskiego to nie tylko kupno akcji, ale też sprzedaż. Inwestując na giełdzie załóż, że Twoje pieniądze będą pracować kilka lat. Czasami cena będzie spadać, ale jeśli dobrze wybrałeś w końcu wzrośnie i wtedy będzie korzystnie sprzedać aktywa. Pamiętaj o tym, żeby kupować kiedy jest tanio, co często wiąże się z paniką na rynku a sprzedawać, kiedy akcje są drogie. Początkującym inwestorom nie łatwo zapanować nad emocjami, jednak jest to kluczowa kwestia, żeby zarabiać na swoich inwestycjach. Jeśli będziesz pilnie potrzebować gotówki, to akcje możesz sprzedać wcześniej, w zasadzie w każdej chwili – jednak musisz się liczyć z możliwością mniejszego zysku lub nawet straty.
Pamiętaj, że gdy rynek się chwieje i ceny lecą w dół, to jest to najgorszy moment na sprzedaż, gdyż najpewniej sporo stracisz. Rozsądniej poczekać, bo zwykle ceny zaczną rosnąć. To może jednak potrwać, czasami kilka lat.

Podsumowanie

Chociaż inwestowanie na giełdzie wydaje się bardzo trudne, to w rzeczywistości takie nie jest. Wystarczy trochę chęci aby poznać podstawy, a następnie z biegiem czasu uczyć się mechanizmów rządzących rynkiem. Wiedza potrzebna do skutecznego obrotu aktywami musi być jednak zdobywana przez cały czas. Można uczyć się na błędach, ale rozsądniej doszkalać się w teorii i być na bieżąco odnośnie sytuacji na rynku.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo