Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – TOP 6 instrumentów finansowych

  • za najbezpieczniejsze formy inwestowania uważa się obligacje skarbowe oraz lokaty bankowe
  • na giełdach papierów wartościowych kupisz wiele instrumentów, z których możesz spodziewać się regularnego, pasywnego dochodu. Pewnego zysku spodziewają się z reguły posiadacze akcji dywidendowych, ETF-ów dywidendowych oraz właściciele nieruchomości na wynajem (w tym REIT-ów)
  • budowa portfela inwestycyjnego opartego na wszystkich powyższych aktywach nie jest wcale trudnym zadaniem. Jego realizacja daje szansę na satysfakcjonujący zysk.

Czy istnieją bezpieczne inwestycje z pewnym zyskiem? Czy da się inwestować nie narażając się na utratę kapitału? W tym tekście poznasz 6 sprawdzonych sposobów lokowania pieniędzy.

Konto Oszczędnościowe Profit Banku Millennium
Po lokaty i konta oszczędnościowe sięgamy w pierwszej kolejności. Źródło: Bank Millennium

Jakie aktywa dają pewny zysk?

Lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe oraz obligacje skarbowe dają gwarancję pewnego zysku w ujęciu nominalnym. Masz pewność, że otrzymasz ustalone odsetki. Jesteś też w stanie przewidzieć o ile twój kapitał się powiększy. Nie powinieneś jednak bazować tylko tych formach inwestowania. Pokonanie inflacji w ten sposób może być jednak trudne. Przy zachowaniu rozsądnego ryzyka możesz uzupełnić swój portfel o papiery wartościowe notowane na giełdzie generujące stałe zyski. Takie połączenie daje szansę na większy zysk.

W Polsce istnieje wiele spółek giełdowych, które regularnie wypłacają dywidendę. Są wśród nich takie, które dzielą się zyskiem od ponad 10 lat. Są takie, które co roku wypłacają coraz to wyższą dywidendę. Praktycznie w każdym domu maklerskim kupisz też akcje spółek dywidendowych z Europy (hiszpańskich, niemieckich, angielskich, duńskich itd.) o podobnej charakterystyce. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja, gdy zdecydujesz się na zakup akcji amerykańskich. W USA funkcjonują tzw. arystokraci dywidendowi – firmy, które nieprzerwanie od ponad 25 lat dzielą się z akcjonariuszami rosnącą dywidendą. To elitarna grupa 65 spółek. Osoby, które kupią akcje tych firm otrzymują „wypłatę” w dolarach nawet co kwartał.

Nieruchomości na wynajem to kolejna grupa inwestycji wpisująca się na listę aktywów, których posiadanie daje pewny zysk. Nie stać cię na zakup mieszkania? Nic nie szkodzi. Zacznij od REIT-ów. Za małą kwotę możesz nabyć akcje tzw. Real Estate Investment Trust – funduszu, który zobligowany jest prawem do podziału prawie całego (80-90%) zysku z właścicielami udziałów.

Metoda 1 na Bezpieczne Inwestycje – Rachunki Oszczędnościowe i Lokaty Bankowe

Ostatnie 2 lata to trudny czas dla fanów lokowania oszczędności na lokatach i rachunkach bankowych. W większości przypadków oprocentowanie było bliskie zeru. Po podwyżkach stóp procentowych sytuacja uległa jednak zmianie. Banki stopniowo zaczęły podnosić oprocentowanie skłaniając ostrożnych inwestorów do lokowania w ten sposób części kapitału. Musisz mieć świadomość, że trzymając pieniądze na rachunkach oszczędnościowych nie pokonasz jednak inflacji, która obecnie bije rekordy. Tylko ta część, która stanowi dla ciebie poduszkę finansową, bieżące zabezpieczenie, powinna pozostać na bezpiecznych rachunkach bankowych. Szukaj promocji bankowych, jeśli to zasadne załóż konto w nowym banku i skorzystaj z najwyższego możliwego oprocentowania.

Metoda 2 na Bezpieczne Inwestycje – Obligacje skarbowe

Za stabilną inwestycję uważane są przede wszystkim obligacje. Obligacje są papierem wartościowym, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem nabywcy papieru i zobowiązuje się zapłacić mu określoną kwotę w określonym terminie. Najsolidniejszą renomę mają oczywiście obligacje skarbowe, bowiem dłużnikiem jest tutaj państwo, które praktycznie zawsze jest wypłacalne. Większe szanse na zysk, ale i większe ryzyko niosą ze sobą obligacje samorządowe, a także korporacyjne. W zależności od rodzaju oprocentowania możemy nabyć obligację o stałym oprocentowaniu bądź oprocentowaniu zmiennym indeksowanym inflacją. Procent zysku zależy oczywiście od rodzaju obligacji, niemniej im dłuższy jest okres wykupienia, tym wyższego procentu możemy się spodziewać.

Minimalna kwota, którą można przeznaczyć na zakup obligacji skarbowych to 100 zł. Większa inwestycja to wielokrotność tej kwoty. Obligacje skarbowe możesz kupić:

  • online na stronie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl
  • w oddziałach banku PKO
  • w biurach maklerskich PKO
  • przez telefon 801 310 210 (opłata zgodna z taryfą operatora) lub (+48) 81 535 66 55.

Metoda 3 na Bezpieczne Inwestycje – Akcje dywidendowe polskich spółek

Jako trzecią formę lokowania kapitału warto pochylić się nad akcjami dywidendowymi. Dywidendą jest cyklicznie wypłacana akcjonariuszom bonifikata finansowa za posiadanie akcji. W ten sposób spółka nagradza wytrwałych inwestorów i daje do zrozumienia, że jest rozsądnie zarządzana, bo może sobie pozwolić na podział części zysku. Jeżeli interesuje cię rynek krajowy to znajdziesz wiele spółek wartych uwagi. Firmy takie jak:

  • Ambra (AMB)
  • Asseco Poland (ACP)
  • Asseco Business Solutions (ABS)
  • Apator (APT)
  • Dom Development (DOM)
  • Hydrotor (HDR)
  • Grupa Kęty (KTY)
  • Śnieżka (SKA)
  • Unibep (UNI)
  • Wawel (WWL)

mogą poszczycić się 10-cio letnią historią wypłat. Co ważne, spółki te, w większości, dbają o zwiększanie wartości dywidendy. Polskie firmy dzielą się zyskiem z akcjonariuszami z reguły raz w roku.

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2023 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2023 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2023 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2023 r.
3 eToro opinie i recenzja 2023

eToro

Do dyspozycji 2000 akcji z 17 największych światowych giełd z 0% prowizji. Unikalny system CopyTrader pozwalający na kopiowanie innych inwestorów lub gotowych portfeli inwestycyjnych.

eToro opinie i recenzja 2023

Metoda 4 na Bezpieczne Inwestycje – Akcje dywidendowe zagranicznych spółek z Europy i USA

Szczególną renomą cieszą się tak zwani dywidendowi arystokraci, czyli spółki ze Stanów Zjednoczonych o odpowiednio dużym kapitale, które nieprzerwanie od 25-ciu lat podnoszą co roku wypłacaną dywidendę. „Pewne konie” z USA, oprócz spółek FAANG, są często pierwszym wyborem osób sięgających po amerykańskie akcje. Rynek amerykański jest bardzo dojrzały i cieszy się ogromnym zaufaniem wśród inwestorów. Oto kilka ciekawych pomysłów na inwestycje:

  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Procter & Gamble Co. (PG)
  • Coca Cola Co. (KO)
  • PepsiCo Inc. (PEP)
  • Colgate – Palmolive Co. (CL)
  • Dover Corporation (DOV)
  • Walmart Inc (WMT)
  • Exxon Mobil Corporation (XOM)
  • 3M Company (MMM)
  • Kimberly-Clark Corporation (KMB)

Amerykańskie firmy dzielą się zyskiem z akcjonariuszami najczęściej co kwartał. Jeśli 25 lat nie jest jeszcze dla ciebie zbyt długim okresem, to na giełdzie w USA znajdziesz nawet spółki, które od 65 lat zwiększają regularnie wypłacany zysk na akcję.

Również w Europie można znaleźć sporo ciekawych propozycji. Dla przykładu, Unilever, Nestle, British American Tobacco, Sanofi to wszystkim znane kompanie wypłacające część wypracowanego zysku swoim akcjonariuszom już od wielu lat.

Metoda 5 na Bezpieczne Inwestycje – ETF-y dywidendowe

Jeżeli ciekawią Cię spółki dywidendowe, ale nie potrafisz zdecydować które wybrać, zawsze możesz zakupić tak zwany ETF dywidendowy.

ETF to instrument, który ma za zadanie śledzić i uśredniać wyniki składających się na niego aktywów. ETF dywidendowy będzie więc zawierał określoną liczbę spółek wypłacających dywidendy i odwzorowywał ich giełdową sytuację. Możesz w zależności od strategii wybrać ETF dystrybuujący lub akumulujący. Ten pierwszy wypłaca dywidendę na twoje konto maklerskie, drugi natychmiast dokonuje tak zwanej reinwestycji, czyli używając pieniędzy z dywidend, kupuje kolejne akcje. ETF-y znajdują się w ofercie większości zagranicznych brokerów, takich jak Exante, DIF Broker, Degiro. W polskich domach maklerskich jak XTB czy mBank również dokonasz zakupu, choć oferta ETF-ów będzie już ograniczona tylko do europejskiego rynku.

Przykłady największych ETF-ów dywidendowych dostępnych dla każdego inwestora:

  • iShares STOXX Global Select Dividend 100 UCITS ETF
  • Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield UCITS ETF
  • SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF

Częstotliwość dzielenia się zyskiem zależy głównie na jaki rynek dany ETF ma ekspozycję. Jeśli fundusz inwestuje w akcje amerykańskie dywidenda będzie wypłacana co kwartał. Jeśli ETF dotyczy rynku europejskiego, pieniądze otrzymasz najczęściej raz lub dwa razy w roku. Kupno jednostek ETF jest bardzo proste – w praktyce, proces jest bardzo podobny do kupna akcji. Musisz posiadać rachunek inwestycyjny u brokera lub w domu maklerskim, a następnie określasz ile jednostek i po jakiej cenie chciałbyś zakupić.

Metoda 6 na Bezpieczne Inwestycje – Nieruchomości na wynajem oraz REIT-y

Wobec rosnącej popularności mieszkań pod wynajem, możesz rozważać również inwestycję w ten rodzaj aktywów. Oczywiście klasyczny zakup nieruchomości ma swoje plusy (np. średnia roczna stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 7%), niemniej jeżeli nie masz przynajmniej kilkuset tysięcy, twoje możliwości są dość ograniczone.

Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ rynek proponuje takim osobom instrumenty finansowe zwane REIT (ang. Real Estate Investments Trust). Są to akcje spółek, które zarabiają jako wynajmujący swoich nieruchomości. Akcjonariusz takiej spółki uczestniczy więc w zyskach, stosownie do udziału. REIT-y najpopularniejsze są w USA, choć można je znaleźć również na rynkach rozwiniętych, np. Japonia, Australia czy Singapur. W Polsce na razie planowana jest ustawa, która powołałaby ten instrument finansowy do życia. REIT ma jeden zasadniczy plus – jako wynajmujący musisz wydać sporo pieniędzy na budowę, wyposażenie i utrzymanie nieruchomości. Przy REIT-ach nie ma mowy o żadnej z tych rzeczy, interesuje Cię tylko zysk wypłacany przez spółkę.

Istnieje wiele rodzajów REIT-ów. Te inwestujące w hotele, mieszkania, szpitale, hotele, biurowce, domy opieki, centra handlowe itd. Możesz wybrać, który sektor cię najbardziej interesuje i znaleźć REIT specjalizujący się w inwestycjach w tej dziedzinie. Ogólnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś inwestował w REIT-y amerykańskie. To nic innego jak akcje wybranych spółek z USA. Posiadając konto maklerskie wyszukujesz dany REIT wpisując w wyszukiwarkę jego ticker. Oto kilka przykładowych, najbardziej znanych amerykańskich REIT-ów:

  • American Tower Corp. (AMT)
  • Boston Properties (BXP)
  • Healthpeak Properties, Inc. (PEAK)
  • Simon Property Group (SPG)
  • Omega Healthcare Investors (OHI)

Bezpieczne aktywa w portfelu inwestora – jaka jest gwarancja zysku?

Obligacje skarbowe – gwarancją zysku jest wypłacalność Skarbu Państwa. Są kraje, które bankrutują, ale prawdopodobieństwo jest naprawdę niewielkie.

Akcje dywidendowe – tutaj nie mamy gwarancji, że spółka podzieli się zyskiem. Bazować możemy jedynie na historycznych wynikach oraz polityce dywidendowej danej firmy. W przypadku Polski jest wiele spółek wypłacających już kilkanaście lat rosnącą dywidendę. W przypadku USA, pewny udział w zyskach jest jeszcze większy. Kilkadziesiąt lat regularnej wypłaty to prawie gwarancja.

REIT-y – jeśli wypracują zysk, muszą się nim podzielić z udziałowcami. W tym przypadku, historia wypłat jest równie ważna, ale jeszcze ważniejsza jest aktualna kondycja finansowa firmy. REIT-y mają często wyższą stopę dywidendy niż arystokraci dywidendowi.

W przypadku akcji dywidendowych i REIT-ów ktoś słusznie zauważy – wypłata dywidendy to jeszcze nie jest pewny zysk. Prawda. Akcje mogą stracić na wartości. Ale mogą również zyskać. Wzrost wyceny akcji to dodatkowa korzyść z takiej inwestycji.

Jeśli boisz się utraty kapitału ogranicz swoje działania do obligacji i lokat bankowych. Jeśli jesteś w stanie podjąć niewielkie ryzyko, zainteresuj się akcjami dywidendowymi oraz REIT-ami. Ryzyko przy inwestowaniu pojawia się zawsze. Prawda jest taka, że trzymając pieniądze na lokacie bankowej czy rachunku oszczędnościowym nie będziesz w stanie pokonać inflacji. Potrzebna jest odrobina odwagi. Na szczęście, instrumenty generujące pasywny dochód są dość bezpiecznymi instrumentami.

Jak stworzyć bezpieczny portfel z pewnym zyskiem?

Oprócz doboru aktywów, wyzwanie z którym możesz się spotkać to oczywiście proporcje w całym portfelu. Tę kwestię musisz rozstrzygnąć samodzielnie, analizując własną tolerancję na ryzyko i cele jakie ci przyświecają. Standardowymi układami są portfele 50:50 (50% obligacji; 50% akcji), 80:20 (z przewagą bezpiecznych instrumentów), ale również te odważniejsze 10:90 (10% obligacji; 90% akcji). Istotny jest także Twój horyzont czasowy, bowiem na inwestycję w aktywa takie jak akcje dywidendowe czy REIT-y, możesz potrzebować dłuższego czasu. Na twojej drodze inwestycyjnej może pojawić się bessa, gdzie wartość akcji spadnie. Komfort gdy możesz pozwolić sobie na ewentualne przeczekanie spadków cen jest bardzo istotny.

Jak widzisz, sposobów na lokowanie kapitału jest niemało. Dobrze zdywersyfikowany, regularnie zasilany portfel inwestycyjny to pierwszy krok w kierunku tego aby w przyszłości zostać rentierem. Zastanów się z jakim zamiarem i możliwościami przystępujesz do inwestowania, wybierz swoje aktywa, a następnie ciesz się zyskami. Pamiętaj jednak, by przed przystąpieniem do jakiejkolwiek transakcji, uważnie przestudiować szanse i ryzyka związane z poszczególnymi papierami wartościowymi. Nic przecież nie zabezpieczy Cię lepiej, niż Twoja własna analiza.

1 Komentarz
  1. Ja kupuję wszystkie 3 akcje Asseco ABS, ACP, ASE. Dywidenda rosnąca w każdej z tych opcji.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo