Jak zacząć na XTB? Przewodnik dla początkujących

Logo XTB

Aby zacząć inwestować na XTB wystarczy wykonać kilka szybkich i łatwych kroków:

  • Krok 1: Załóż konto
  • Krok 2: Wypełnij formularz rejestracyjny i deklarację
  • Krok 3: Przejdź test wiedzy
  • Krok 4: Zaakceptuj Umowę
  • Krok 5: Zakończ weryfikację
  • Krok 6: Wpłać pieniądze
  • Krok 7: Kup akcje, ETF lub kontrakt na instrumenty pochodne

Krok 1: Załóż konto

Przejdź na stronę brokera https://www.xtb.com i kliknij przycisk „Otwórz konto” znajdujący się w prawym górnym rogu. Podaj swój adres email i zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych (zgoda marketingowa nie jest obowiązkowa). Utwórz hasło do swojego rachunku inwestycyjnego.

Krok 2: Wypełnij formularz rejestracyjny oraz deklarację

Zostaniesz zapytany o imię, nazwisko, obywatelstwo, rezydencję podatkową, pesel, numer telefonu, adres zameldowania i zamieszkania, walutę rachunku, wykonywany zawód, wykształcenie, źródło dochodów, plany inwestycyjne, ryzyko inwestycyjne jakie chcesz ponieść itp. Wypełnij też deklarację o tym jak często inwestujesz w akcje i instrumenty pochodne typu CFD oraz jakie kwoty na to przeznaczasz.

Krok 3: Przejdź test wiedzy

Wypełnij krótki test wiedzy. Pytania typu czy jest dywidenda? czym jest prawo poboru? – nie powinny ci sprawić problemu jeśli masz chociaż minimalną wiedzę o rynku.

Krok 4: Zaakceptuj umowę

Zatwierdź zgody i zaakceptuj umowę z XTB. Masz do wyboru umowę podpisywaną elektroniczną lub umowę papierową. Opcja elektroniczna jest darmowa.

Krok 5: Zakończ weryfikację

Aktywuj konto poprzez potwierdzenie swojej tożsamości. Konieczny będzie upload dokumentu.

Krok 6: Wpłać pieniądze

Dokonaj wpłaty środków pieniężnych wybierając jedną z wielu opcji wpłaty środków. Wybierz metodę, która jest bezprowizyjna.

Metody wpłat na XTB
źródło: xtb.com

Krok 7: Zacznij inwestować

Kup akcje rzeczywiste, jednostki ETF lub zainwestuj w jeden z wielu instrumentów pochodnych.

Z panelu głównego przejdź do platformy XSTATION5 a następnie w wyszukiwarce wpisz nazwę lub symbol interesującego się aktywa. Znakiem „+” otwórz okno zlecenia, a następnie uzupełnij w nim ilość, cenę, datę wygaśnięcia. Do wyboru masz zlecenie oczekujące lub egzekucję natychmiastową.

okno zlecenia na platformie XTB
źródło: xtb.com

Czy konto walutowe na XTB jest potrzebne?

Jeśli planujesz inwestować w akcje spółek amerykańskich i europejskich, możesz (ale nie musisz) otworzyć również rachunki walutowe w USD i EUR. Rejestrując się w XTB, domyślnie otwierany jest tylko rachunek w PLNTworzenie dodatkowego konta rzeczywistego w XTB jest bardzo proste – wybierasz jedynie walutę (platforma xStation5 jest przypisana automatycznie). Maksymalnie możesz utworzyć 4 rachunki inwestycyjne.

XTB tworzenie konta rzeczywistego
źródło: xtb.com

Ogólnie dostęp do wszystkich giełd będziesz mieć z jednego konta. Konto walutowe nie jest niezbędne, ale jego założenie umożliwi ci nieznacznie tańszy handel jeśli posiadasz konto w zewnętrznym kantorze jak WalutomatInternetowy KantorKantor Walutowy Alior Banku itd. i wykorzystasz je do zasilania swojego rachunku inwestycyjnego na XTB.

Podsumowanie

Podsumowując, proces zakładania rachunku maklerskiego w XTB jest bardzo prosty i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy wykonać kilka podstawowych czynności i po kilkunastu minutach można już rozpocząć inwestowanie. Wszystko odbywa się całkowicie online.

Na koniec, warto jeszcze pamiętać o utworzeniu konta do wypłaty – najlepiej od razu podać numer rachunku bankowego na który będziesz realizować zyski.

Więcej informacji o XTB znajdziesz w innych naszych artykułach:

Opinie o XTB

Darmowe konta maklerskie

Konto maklerskie dla początkujących

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo