Jak grać na dźwigni Binance. Co oznacza 3x, 5x, 10x?

 • Handel z dźwignią finansową może być niezwykle zyskowny, lecz jednocześnie jest wysoce ryzykowny
 • Polega na tym, iż pożyczasz od Binance kwotę, którą możesz obracasz. Tym samym uzyskujesz szansę na zwielokrotnienie swoich zysków (lub strat) w porównaniu do klasycznego handlu. Od pożyczonej kwoty zapłacisz odsetki.
 • Zwykłe transakcje na Binance to Handel Spot. Handel z dźwignią określany jest natomiast jako Handel Margin – w sekcji o takiej nazwie podejmujesz działania dotyczące użycia lewara

Handel wykorzystujący dźwignię jest znany od dawna na rynkach walutowych Forex, gdzie zdążył sobie zyskać dużą popularność. Od pewnego czasu jest wykorzystywany na giełdach kryptowalut. Jest to mechanizm, który jest dostępny również na kultowej platformie Binance. Jak grać na dźwigni? Co dokładnie oznacza 3x, 5x, 10x przy parach walutowych? Przyjrzyjmy się dokładnie mechanizmowi lewarowania na największej na świecie giełdzie kryptowalut.

Jak działa dźwignia na Binance? Co oznacza 3x, 5x, 10x obok par handlowych?

Lewarowanie to inaczej handel przy użyciu pożyczonych pieniędzy. W terminologii inwestycyjnej jest określany również jako margin trading. W tym przypadku do inwestycji używasz obcego kapitału do zwielokrotniania własnego zysku. Jeśli potrafisz przewidzieć w prawidłowy sposób kierunek wystąpienia właściwego trendu, to możesz zgarnąć kilku- lub kilkunastokrotnie więcej niż w przypadku tradycyjnego zawierania transakcji. Jest to większe ryzyko, które może również przynieść straty w takiej samej wysokości co zyski.

Binance oferuje różne rodzaje kont. Do podstawowych działań korzystasz z konta Handel Spot, a do transakcji z dźwignią konta Handel Margin. Przy “Marginie” możesz wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji:

 • Cross Margin 3x – jest to trzykrotna dźwignia
 • Izolowany 5x – to pięciokrotny lewar
 • Izolowany 10x – to dziesięciokrotny lewar

Jak to działa? Załóżmy, ze chcesz wypróbować cross i przeznaczasz na ten cel jedną jednostkę danej kryptowaluty. Dzięki funkcji Margin pożyczasz dwie jednostki co razem daje określoną symbolem 3x kwotę. Otwierasz zlecenie i handlujesz tak jakbyś w rzeczywistości posiadał 3 jednostki kryptowalut – zyski i straty liczone są od tej ilości (i tutaj jest ta potencjalna korzyść). Jak to zwykle z pożyczkami bywa, trzeba je potem spłacić i to z odsetkami. Oprocentowanie uzależnione jest od kryptowaluty, którą wybierzesz.

Jak grać na dźwigni Binance? Poradnik jak w 5 krokach handlować na Binance Margin

Aby grać na dźwigni na Binance musisz wykonać pięć prostych kroków: ukończyć quiz wiedzy, wybrać wysokość dźwigni 3x lub 10x, przesłać na konto Handel Margin środki, wystawić zlecenie oraz spłacić pożyczkę. Do uruchomienia konta z dźwignią konieczne jest też włączenie dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA). Jeśli tego nie zrobiłeś przy zwykłym koncie, musisz dokonać odpowiednich zmian w zakładce dotyczącej bezpieczeństwa.

Binance gra na dźwigni kolejne kroki

#0. Quiz Margin – pytania i odpowiedzi o handlu z dźwignią

Zanim przejdziesz do realizacji, Binance wymusi na Tobie rozwiązanie testu wiedzy. Nie ma się jednak co obawiać tego quizu. Wystarczy, że wybierzesz jakąkolwiek odpowiedź na dane pytanie a system odpowiednim kolorem podpowie ci czy dobrze myślisz. Nie chodzi tu o to aby kogoś zblokować przed graniem na dźwigni, ideą jest zmuszenie użytkownika do zapoznania się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi Handlu Margin.

Quiz wiedzy na Binance

#1. Konto 3x, 5x, 10x . Wybierz konto do gry z dźwignią

Niezależnie którą drogą dotrzesz na platformę transakcyjną Binance, czy to poprzez Handluj Spot czy Handluj Margin, zawsze będziesz miał możliwość zdecydowania jak dużą dźwignię chcesz użyć.

 • Cross Margin 3x
 • Izolowany 5x lub 10x

Wysokość dźwigni jest oczywistą różnicą, ale nie jedyną. Tryb Izolowany pozwala na stworzenie niezależnego konta dla danej pary walutowej. Na tym jednym koncie transferowane, przechowywane i pożyczane mogą być tylko kryptowaluty z tej danej pary. Gdy dochodzi do likwidacji na jednej pozycji, nie ma ona wpływu na inne pozycje. Każdy z nas może założyć wiele kont izolowanych.

Tryb Cross Margin pozwala na założenie tylko jednego konta CM, ale za to na nim dostępne są wszystkie pary handlowe. Jeśli otwartych masz kilka pozycji, a jedna z nich zaczyna mocno tracić, może okazać się, że będziesz zmuszony zamknąć także inne pozycje.

#2. Wykonaj transfer wybranej kryptowaluty

Aby zacząć korzystać z konta dźwignią, najpierw musisz przesłać środki ze swojego głównego konta Binance do portfela konta z dźwignią. Dyspozycja jest dość prosta i nie wymaga specjalnego objaśnienia.

Przykładowy transfer na konto z dźwignią

#3. Pożycz kryptowalutę

Kliknij w przycisk „Pożycz”, wprowadź kwotę jaką chcesz pozyskać, sprawdź oprocentowanie a następnie „Potwierdź Pożyczkę”. Środki zostaną przelane natychmiast na twoje Konto Margin. System maksymalnie ustawi ci limit pożyczki. Wcale nie musisz korzystać ze wszystkich dostępnych środków, wartość możesz dopasować do swoich potrzeb.

#4. Otwórz i zamknij zlecenie

Aby wykorzystać pożyczone środki, wybierz sekcję Handluj Margin. W twoim interesie jest aby okres pomiędzy otwarciem pozycji a jej zamknięciem był jak najkrótszy, gdyż odsetki naliczane są co godzinę. Jeśli przewidujesz, że cena danego aktywa wzrośnie postępujesz dokładnie tak samo jak w tradycyjnym handlu. Otwierasz pozycję long czyli kupujesz kryptowalutę, odczekujesz do satysfakcjonującego cię poziomu ceny, zamykasz pozycję. Spłacasz pożyczkę a to co zostaje to twój czysty zysk.

#5. Spłać pożyczkę

Twoje całkowite zadłużenie, to suma kwoty pożyczki oraz naliczone do niej odsetki. Po dokonanej transakcji, upewnij się, że na twoim koncie znajduje się wystarczająca ilość środków aby spłacić pożyczkę. W przypadku udanej transakcji nie będzie z tym problemu. Gdyby jednak się okazało, że warunki nie były dla ciebie sprzyjające, być może będziesz musiał „doładować” dodatkowymi środkami swoje Konto Margin. Środki wykorzystywane do spłaty w pierwszej kolejności idą na poczet naliczonych odsetek, a dopiero później pomniejszają one pożyczoną kwotę.

Granie na dźwigni Binance – ważne pojęcia

Aby czuć się pewnie z handlu z dźwignią musisz doskonale rozumieć jak działa ten mechanizm. Przeanalizuj wszystkie możliwe scenariusze, w tym też te negatywne, które cię mogą spotkać. Rynek krypto jest bardzo dynamiczny, w krótkim okresie można zarobić spore pieniądze, ale można też wiele stracić w przypadku wahań kursowych.

Co to jest Poziom Marginu?

Poziom marginu to inaczej poziom zabezpieczenia jaki jest potrzebny do utrzymania otwartej pozycji. Określa go następujący wzór:

Poziom marginu = całkowita wartość aktywów / (całkowita wartość pożyczki + całkowita wartość narosłych odsetek)

Uwaga! Kiedy poziom marginu dojdzie do wartości 1,1, twoja pozycja/pozycje zostanie automatycznie zlikwidowana, co oznacza, że Binance sprzeda krypto po cenie rynkowej, aby spłacić pożyczkę.

Uważnie obserwuj swój poziom marginu, reaguj odpowiednio wcześnie jeśli nie chcesz aby system automatycznie dokonał automatycznej likwidacji pozycji.

Co to jest Margin Call?

Kolejnym ważnym pojęciem jest Margin Call. Jest to ostrzeżenie, iż powinieneś zwiększyć wartość zdeponowanego zabezpieczenia na Koncie Margin (poprzez wpłacanie większej ilości kryptowalut) lub zmniejszyć wartość pożyczonych środków (poprzez spłatę części pożyczki) lub zmniejszyć swoją pozycję.

Zlekceważenie margin call może spowodować iż twój portfel margin zostanie postawiony w stan likwidacji, tym samym nie będziesz zmógł handlować tym portfelem.

Staraj się unikać wymuszonej likwidacji pozycji. Oprócz tego, że system sprzeda twoje kryptowaluty z portfela Margin to dodatkowo zostaniesz obciążony opłatą za rozliczenie likwidacji.

Opłaty w handlu dźwignią na Binance

To czy twoje działania będę efektywne zależy od przyjętej strategii. W swoich kalkulacjach nie tylko powinieneś ująć czy cena danej kryptowaluty wzrośnie czy spadnie, ale również jaki będzie koszt pożyczonego kapitału. Binance w cenniku podaje wysokość oprocentowania w ujęciu rocznym:

https://www.binance.com/pl/margin-fee

Oprocentowanie pożyczki może się zmieniać wraz z rynkiem, a system powiadomi cię wtedy o zmianie. W taktycznych działaniach, w panelu giełdowym, będziesz mieć podgląd na wysokość oprocentowania w ujęciu godzinowym co ułatwia wyliczenia.

Zalety i wady korzystania z margin trading na Binance

Największą zaletą korzystania z margin trading jest możliwość korzystania z większego kapitału niż ten posiadany przez inwestora. Jest to mechanizm, który może być bardzo przydatny przy układaniu strategii handlowej oraz stosowania szerokiej dywersyfikacji. Wadą jest nadmierne ryzyko, które może doprowadzić do utraty środków.

Zalety
 • Maksymalizacja zysków
 • Wygoda handlu
 • Dywersyfikacja portfolio
Wady
 • Zwiększone ryzyko
 • Większe zaangażowanie czasowe, konieczność szybszego reagowania na zmiany kursu

Podsumowanie

Dźwignia to mechanizm zwielokrotniania zysków przez inwestora. Tym narzędziem powinni się posługiwać przede wszystkim doświadczeni i znający tematykę traderzy. Początkujący powinni korzystać z niższych wartości dźwigni lub ćwiczyć swoje strategie na niższym wolumenie. Giełda oferuje dwie możliwości lewarowania transakcji: poprzez Binance Margin oraz poprzez Binance Futures.

Podsumowując, tylko jeśli dobrze rozumiesz zasady handlu z dźwignią i dobrze czujesz trendy rynkowe jesteś w stanie czerpać korzyści, których nie jest w stanie dać handel spot.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo