Jak grać na Binance Futures? Poradnik jak zacząć inwestowanie w instrumenty pochodne na giełdzie kryptowalut

Giełda kryptowalut Binance

Spekulacja to możliwość zarabiania na wzrostach, jak i na spadkach cen różnych aktywów. Dotyczy to także rynku kryptowalut, który ma wysoce zmienny charakter. Dostrzegli to twórcy giełdy Binance, którzy wypuścili na rynek usługę Binance Futures dedykowaną dla osób, które chcą mieć większe możliwości. Jak grać na Binance Futures? Jak duże jest ryzyko takiego inwestowania? Czym dokładnie jest ta usługa? Sprawdźmy.

Czym są kontrakty Futures? Definicja i podstawy dotyczące rozliczania usługi

Zacznijmy od zdefiniowania czym są w ogóle kontrakty Futures. Najczęściej spotykana definicja mówi tak:

Kontrakt terminowy (Futures) to instrument finansowy, będący rodzajem umowy, w której sprzedający (kupujący) zobowiązuje się sprzedać (kupić) ustaloną ilość instrumentu bazowego za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie.

Początki kontraktów terminowych dotyczą rynku płodów rolnych. W dawnych czasach rolnik chciał mieć pewność, że sprzeda zbiory w określonym czasie i po określonej cenie. Zawierał kontrakt na pszenicę po aktualnej cenie rynkowej lub wyższej i spał spokojnie. Pośrednik brał na siebie ryzyko spadku ceny towaru ale i szansę na zysk w przypadku gdy pszenica po czasie wyceniana była wyżej niż w momencie zawarcia kontraktu.

Przekładając to obrazowo na dzisiejszy rynek kryptowalut moglibyśmy użyć takiego przykładu. Załóżmy, ze bitcoin kosztuje dzisiaj 10 tys. dolarów. Kupujemy kontrakt futures w ilości 1 BTC z terminem rozliczenia za 3 miesiące i określoną ceną 20 tys. W scenariuszu gdy główna kryptowaluta jest po tym czasie wyceniana na 5 tys. USD jesteśmy zarobieni (druga strona zobowiązała się odkupić od nas po 20 tys. USD). W sytuacji gdy BTC poszybował do ceny 40 tys. USD też zyskujemy (kupiliśmy za 10, sprzedajemy za 20) ale zarabiamy znacznie mniej niż gdybyśmy upłynnili kryptowalutę na giełdzie a nie poprzez rozliczenie kontraktu.

Jest to tylko teoria prezentująca o co chodzi w procesie kontraktów Futures. W praktyce mamy jednak do czynienia z dźwignią finansową oraz bieżącymi opłatami – elementami które wymuszają szybkie działanie w zakresie zamykania kontraktów. Współczesne mechanizmy w kontraktach futures pozwalają na zarabianie zarówno na wzrostach jak i na spadkach (poprzez tzw. shortowanie) a gra jest na tyle ryzykowna, iż jest przeciwieństwem „spokoju” leżącego u podstaw kontraktów futures. Z drugiej strony jest to narzędzie, które pozwala wybitnym traderom na zarobienie przeogromnych pieniędzy.

Co to jest Binance Futures?

W dzisiejszych czasach Futures to przede wszystkim granie na dźwigni. Nikt nie używa kontraktów aby zabezpieczyć wartość swoich kryptowalut. Futures to czysta spekulacja. Jeśli potrafisz bezbłędnie odczytać kierunek zmiany kursu to sięgasz po lewar, aby zmaksymalizować swoje zyski.

Binance oferuje możliwość lewarowania w zakresie od 1x do 125x. To bardzo duża dźwignia. Musisz być bardzo ostrożnym gdyż przy dużym lewarze nawet niewielka zmiana ceny może wyzerować twój kapitał. Jeśli jesteś początkującym zacznij od dźwigni w zakresie od 1x do 10x aby najpierw dobrze zrozumieć jak działa to narzędzie.

Futures jest dodatkową usługą oferowaną na giełdzie. Jest to konto, które posiada osobny rachunek, tym samym środki na handel są odseparowane od konta podstawowego. Rachunek Futures wymaga osobnego zasilenia, które powinno być wykonane z konta spot lub margin (Binance Margin to druga opcja handlu z dźwignią na giełdzie).

Rodzaje kontraktów Binance Futures

Kontrakty Futures na Binance znajdziesz w zakładce Derywatywy. Istnieją dwa rodzaje kontraktów:

  • USD-M Futures – rozliczane w stablecoinie, w USDT lub BUSD
  • COIN-M Futures – rozliczane w wybranej kryptowalucie

Ten pierwszy, gdzie zyski rozliczane są w USDT, jest najbardziej popularnym rodzajem kontraktu.

Kontrakty możemy również podzielić ze względu na czas wygaśnięcia kontraktu:

  • perpetual – nie ma określonego czasu wygaśnięcia
  • quarterly – rozliczane kwartalnie

Część z tych instrumentów jest bezterminowa, co oznacza, że nie wygasają. Konstrukcja tych narzędzi inwestycyjnych na Binance jest trochę odmienna od rozwiązań stosowanych na tradycyjnych giełdach. Użytkownicy obeznani z instrumentami pochodnymi powinni na bieżąco sprawdzać warunki, na jakich są oferowane te instrumenty na giełdzie Binance.

Binance Futures okno zlecenia

Binance Futures – jak grać?

Co to w ogóle znaczy shortować bitcoina lub zrobić longa?

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić , iż handlując kontraktami futures na Binance uzyskujesz ekspozycję na wybrane waluty cyfrowe ale nie posiadasz rzeczywistych kryptowalut. Twoim zadaniem jest jedynie przewidzieć kierunek zmiany ceny. Nie musisz się martwić na jakim portfelu przechowywać krypto, gdyż w rzeczywistości zawierając kontrakt nie będziesz ich posiadał.

Jeśli spodziewasz się spadku ceny danej kryptowowaluty wchodzisz w pozycję short – przy trafnej ocenie, czerpiesz zysk ze spadku wartości. Przeciwieństwem pozycji short jest long. Kupujesz aktywo z celem odsprzedaży po wyższej cenie.

Aby zagrać na Binance Futures:

  1. otwórz konto Futures
  2. wybierz domyślną dźwignię (5x początkujący, 20x doświadczony)
  3. rozwiąż quiz ze 100% poprawnością
  4. wybierz kontrakt USD-M Futures lub COIN-M Futures z interesującą cię kryptowalutą
  5. określ tryb Cross Margin lub Izolowany
  6. dokonaj transferu środków
  7. dostosuj poziom dźwigni
  8. ustaw Take Profit i Stop Loss
  9. otwórz, monitoruj a następnie zamknij zlecenie

Otwierając zlecenie zwróć szczególną uwagę na pozycję „liquidation price”. Jeśli cena kryptowaluty osiągnie tę wycenę twoja pozycja zostanie automatycznie zamknięta.

Binance Futures Quiz odpowiedzi

Quiz, który musisz rozwiązać przed rozpoczęciem handlu kontraktami Futures obejmuje aż 14 pytań. Musisz na nie udzielić odpowiedzi ze 100% skutecznością. Nie ma się jednak czego obawiać – w trakcie realizacji system odpowiednim kolorem podpowiada użytkownikowi właściwą odpowiedź na pytanie.

Binance Futures quiz odpowiedzi

Opłaty i prowizje na Binance Futures

Opłaty za kontrakty Futures obejmują:

  • prowizje
  • opłaty likwidacyjne
  • opłaty za finansowanie

Prowizje są pobierane przy otwarciu/zamknięciu pozycji. Opłaty za Rozliczenie Likwidacji są pobierane przy likwidacji pozycji. Opłaty za Finansowanie (tzw. opłaty Funding Rate) będą pobierane podczas utrzymywania pozycji.

Jednocześnie można liczyć na 10% zniżki, jeśli korzysta się z kryptowaluty BNB do rozliczania transakcji. Dokładny cennik opłat Futures znajdziesz w cenniku giełdy Binance.

Podsumowanie

Binance Futures to usługa dla bardziej zaawansowanych inwestorów, którzy nie boją się dużego ryzyka. Umożliwia inwestowanie w instrumenty pochodne oparte na kryptowalutach. Aby założyć konto Futures wystarczy posiadać zarejestrowany i zweryfikowany rachunek podstawowy (tzw. spot) na giełdzie Binance.

Usługa Futures ta jest szeroko stosowana przez inwestorów indywidualnych i profesjonalne firmy handlowe, takie jak fundusze inwestycyjne. Handel typu short i long na kryptowalutach jest coraz bardziej popularny zarówno wśród inwestorów krótkoterminowych, jak i długoterminowych.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo