Co to jest portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to określenie zbioru wszystkich aktywów, jakie inwestor gromadzi się aby osiągnąć założone cele inwestycyjne. W praktyce oznacza to zbiór bardziej i mniej ryzykownych from inwestycji i ich podział zależnie od dobranej strategii inwestowania.

Copy Trading nie jest równoznaczny z poradą inwestycyjną. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

Dywersyfikacja czyli podstawowa zasada budowy portfela inwestycyjnego

Budując portfel inwestycyjny nie powinieneś ani na moment zapominać o najważniejszej zasadzie związanej z inwestowaniem, czyli dywersyfikacją. Polega ona na rozproszeniu swoich środków na różne branże, różne formy i różne poziomy ryzyka inwestycyjnego.

Zróżnicowanie powinna przebiegać na każdym poziomie.

Należy zacząć od doboru różnych klas aktywów np. akcji, obligacji, nieruchomości, metali szlachetnych.

Schodząc niżej warto pokusić się o posiadanie szerokiej gamy różnych akcji. Możesz zainwestować w akcje spółek technologicznych, energetycznych i medycznych, a także z innych branż. Nie musisz celować w każdy sektor, ważniejsze jest samo rozproszenie oraz utrzymywanie wysokiej jakości spółek w portfelu. Możesz rozważyć akcje o dużej kapitalizacji, akcje o małej kapitalizacji, akcje dywidendowe, akcje wzrostowe (typu growth) i akcje wartościowe (typu value).

Na to wszystko należy nałożyć jeszcze dywersyfikację geograficzną. Inwestycje nie powinny być oparte o jeden rynek. Błędem początkujących jest ekstremalne przeważenie własnym krajem. Tu gdzie mieszkamy kupujemy nieruchomości, sięgamy po obligacje, inwestujemy w akcje. W naszym przypadku warto sobie uświadomić, że polski rynek jest tylko maleńkim kawałkiem całości i nie daje takich samych możliwości inwestycyjnych co duże i dojrzałe rynki zagraniczne.

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Portfel inwestycyjny – rodzaje.

Strategia każdego inwestora oraz to jak będzie wyglądał jego portfel inwestycyjny nie jest czymś narzuconym odgórnie, do czego należy się podporządkowywać. Tylko Ty decydujesz o tym w jaki sposób chcesz inwestować i co znajdzie się w twoim prywatnym portfelu inwestycyjnym.

W literaturze znajdziesz modele o klarownych nazwach: portfel agresywny, zrównoważony, stabilny, bezpieczny. Istnieje też wiele portfolio nazwane nazwiskiem jego twórcy, np. portfel Fabera, portfel Grahama itd.

Portfel Fabera

Jednym z bardziej znanych rozwiązań jest portfel inwestycyjny z przybliżoną alokacją aktywów po 25% w złocie, akcjach, obligacjach oraz nieruchomościach. Jego prosta konstrukcja okazała się niebywale skuteczna i zdobyła uznanie na całym świecie. Sukces wynika z faktu, iż w każdej dekadzie (od 1970 do 2020) portfel ten przyniósł realne zyski.

Jak wybrać najlepszy portfel inwestycyjny

W dzisiejszych czasach mało kto jednak odwzorowuje klasyczne portfele inwestycyjne. Boom na kryptowaluty spowodował, iż konwencjonalne rozwiązania przyniosły gorsze wyniki niż te nowoczesne oparte o bitcoina, ethereum i inne aktywa cyfrowe.

Dzisiaj wśród finansowych influencerów panuje trend dzielenia się swoim portfelem i udostępnieniem możliwości kopiowania ruchów na rynku (opcja z reguły dostępna za opłatą).

Możesz dołączyć do jednej z popularnych platform promujących trading społecznościowy. Liderem w tej przestrzeni jest firma eToro, która umożliwia podgląd i kopiowanie innych inwestorów lub wykorzystanie jednego z wielu gotowych portfeli inwestycyjnych.

System Copy Trader na eToro
źródło: etoro.com

Agresywny portfel inwestycyjny – przykład

Dla jasności spójrzmy jeszcze na różnice pomiędzy wersją portfela dla osób niebojących się ryzyka vs. dla tych, które preferują spokojniejszy sen.

Przykładowy portfel inwestycyjny agresywnego gracza będzie zawierał stosunkowo dużo niepewnych inwestycji, ale mogących przynieść spore korzyści:

  • 40% środków ulokowane w kryptowalutach
  • 30% środków ulokowane na giełdzie, w akcje pojedynczych różnych spółek o dużej zmienności (np. spółki surowcowe)
  • 15% środków ulokowane w funduszach ETF inwestujących na rynkach wschodzących
  • 15% w gotówce, używane ad hoc np . w graniu na spadki

Bezpieczny portfel inwestycyjny – przykład

Natomiast gracz ostrożny, inwestujący długoterminowo, więcej środków przeznaczy na inwestycje, które w teorii będą rosły wolniej, ale za to obarczone będą mniejszym ryzykiem straty. Przykładowo:

  • 40% środków przeznaczone na nieruchomości
  • 30% środków ulokowane na giełdzie, w pasywnych funduszach ETF spółek dywidendowych
  • 20% środków ulokowane w obligacjach skarbowych
  • 10% środków ulokowane w fizycznych kruszcach (złoto, srebro)

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym

Portfel, który posiadasz powinien być jak najczęściej monitorowany i analizowany. Im więcej czasu poświęcisz na analizę zakupów i posiadanych aktywów tym lepsze osiągniesz wyniki. Będąc na bieżąco znacznie szybciej będziesz w stanie szybko podjąć trafne decyzje odnoście zakupu lub sprzedaży aktywów.

Wyjątkowo mocno rękę na pulsie powinieneś trzymać, kiedy inwestujesz w bardzo zmienne aktywa jak waluty, młode spółki czy kryptowaluty. Nieco więcej spokoju dadzą Ci inwestycje w kruszce, obligacje, lokaty czy starsze spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej. Aby maksymalnie efektywnie zarządzać swoim portfelem powinieneś monitorować sytuację polityczną, medialną, wyniki finansowe posiadanych spółek.

Warto posiadać też kilka wariantów planów działania. Czyli ustalić sam ze sobą w jakich sytuacjach będziesz dokupywał dane aktywa, a w jakich się ich pozbywał, czy będziesz takie decyzje wdrażał nagle, na podstawie impulsu, czy stosujące strategię uśredniania. Warto jest mieć nawet założenia odnoście tego ile chcesz na danej inwestycji zarobić, żeby wiedzieć w jakim momencie zakończyć przygodę z tym aktywem i nie przegapić najlepszego momentu. Równie ważnym aspektem zarządzania portfelem inwestycyjnym, co monitorowanie środków jest trzymanie się zasady dopłacania nowych funduszy do swojej puli. Niech to będzie chociaż 5% miesięcznych przychodów, liczy się nauka systematyczności i kontrolowania pieniędzy.

Podsumowanie

Tworzenie pierwszego portfela inwestycyjnego to niesamowita dawka nauki, którą wykorzystywał będziesz do końca życia, jest to też sporo stresu, ale i satysfakcji. Bez obaw, z czasem nabierzesz do nich dystansu, szczególnie do tego pierwszego portfolio. Jednak tworzenie portfela inwestycyjnego to też świetna zabawa, którą możesz zacząć od niewielkich kwot. Sprawdź i przekonaj się sam.

Copy Trading nie jest równoznaczny z poradą inwestycyjną. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo