Dzięki umiejętności konstruowania portfela będziesz mieć większy wpływ na zarządzanie ryzykiem. Zwiększy to bezpieczeństwo twoich inwestycji i możliwości skutecznego inwestowania w długim terminie. W tym artykule znajdziesz 5 przykładowych portfeli inwestycyjnych gotowych do zaimplementowania nawet dzisiaj.
Spis treści: Portfel Grahama – Portfel Buffetta – Portfel Fabera – Ivy League – Nowoczesny
Co może znaleźć się w portfelu inwestycyjnym?
Portfel inwestycyjny jest bardzo indywidualną sprawą. Można powiedzieć, że ilu inwestorów, tyle portfeli. Jednocześnie ich wspólnym mianownikiem są podobne klasy aktywów. Najczęściej wśród nich spotykamy:
- akcje przedsiębiorstw
- obligacje skarbowe i korporacyjne
- fundusze inwestycyjne i ETFy
- nieruchomości
- metale szlachetne
- waluty
- bitcoin i kryptowaluty
- instrumenty pochodne,
- gotówka w tym lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe
Jak widać skład portfela może być bardzo różnorodny i obfitujący w rozwiązania finansowe o zróżnicowanym ryzyku.
eToro to platforma z wieloma aktywami. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.
Przykład portfela inwestycyjnego
Jak zatem zbudować portfel inwestycyjny? Jakie proporcje dobrać? Przez lata wielu ekspertów świata finansów testowało różne rozwiązania badając wyniki konkretnych portfolio zarówno podczas hossy i bessy. Sporo portfeli zdobyło uznanie inwestorów przyjmując nazwy pochodzące od nazwiska twórcy lub charakteru inwestycji. Oto kilka wiodących przykładów:
#1 Portfel Grahama
Portfel Grahama to najprostszy portfel inwestycyjny składający się jedynie z dwóch składników: obligacji (50%) i akcji (50%). Może być docelowym rozwiązaniem, a może być też po prostu punktem startowym do bardziej rozwiniętego portfolio w dalszej przyszłości.
Benjamin Graham nazywany Einsteinem Inwestowania był nauczycielem Warrena Buffetta. Za główny cel stawiał bezpieczeństwo inwestycji. Warto zwrócić uwagę, iż do portfela defensywnego zalecał co najmniej 30 spółek dywidendowych.
#2 Portfel Warrena Buffeta
Warren Buffett, jak nikt inny wierzy w potęgę akcji amerykańskich. Jeden ze swoich wzorcowych portfeli, którym podzielił się z inwestorami oparty jest prawie w całości o 500 największych spółek z USA. Buffett twierdzi, że firmy z S&P 500, z racji konstrukcji tego indeksu, „muszą” sobie dobrze radzić na rynku. Faktem jest, iż jeśli spółka traci pozycję na rynku, jej wartość spada to jest usuwana z indeksu i zastępowana nowym, lepszym przedsiębiorstwem.
Buffett sugeruje aby skorzystać z taniego funduszu pasywnego, podaje nawet konkretny ETF, który warto użyć aby uzyskać satysfakcjonującą ekspozycję. Jego faworytem jest Vanguard S&P 500 ETF.
#3 Portfel Fabera
Marc Faber to szwajcarski ekonomista, założyciel i manager funduszu inwestycyjnego, autor znanych biuletynów. Wielokrotnie stwierdzał, że jego przybliżona alokacja aktywów wynosi po 25% w akcjach, obligacjach, złocie oraz nieruchomościach.
Ta prosta alokacja jest wyjątkowo skuteczna. Portfel Fabera jest jednym z nielicznych portfolio, które w każdej dekadzie przynosiły dodatnie realne stopy zwrotu (badanie przeprowadzone na przestrzeni 50 lat). Krytycy oceniają, iż to co działało w przeszłości nie zawsze będzie działać w przyszłości. Na rynku pojawiła się nowa klasa aktywów (kryptowaluty), którą należałoby dodać do przedstawionego zestawu.
#4 Portfel Ivy League
Słyszałeś o Ivy League? To grupa 8 uniwersytetów (Harvard, Yale, Princeton itd.) w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych uznawanych za najlepsze szkoły na świecie. W wyniku przeprowadzonych badań Ivy League stworzyła portfel inwestycyjny, z którego sama korzysta pomnażając swój majątek.
- akcje i ETF-y amerykańskie 35%
- obligacje 28%
- akcje i ETF-y spoza USA (głównie Europa i Azja) 15%
- surowce 11%
- nieruchomości 11%
W alternatywnej wersji portfel Ivy League składa się z wymienionych elementów równo po 20% każdy.
#5 Portfel Nowoczesny
Ostatnia propozycja to portfel dla entuzjastów bitcoina i innych kryptowalut. Lokowanie całego kapitału w BTC jest bardzo ryzykowne. Nawet jeśli jesteś przychylnie nastawiony do projektów opartych o blockchain powinieneś zbudować zdywersyfikowane portfolio zawierające inne klasy aktywów jak nieruchomości, akcje czy obligacje.
Przeczytaj również: Jak kupić Bitcoina
Podglądaj i ucz się od innych inwestorów
Jak widzisz nie ma jednego wzorca wg którego powinno się inwestować. Każdy ma na to swój pomysł, który w znacznym stopniu skorelowany jest z poziomem ryzyka jakie dany inwestor jest w stanie podjąć aby osiągnąć zysk. Osoby ceniące bezpieczeństwo ponad wszystko zapewne wybiorą portfolio z dużym udziałem obligacji. Inwestorzy, którzy mają sporo czasu i nie lękają się chwilowych tąpnięć przeważą poszczególne udziały akcjami. Najbardziej odporni na ryzyko sięgną po portfolio z bitcoinem i innymi cyfrowymi walutami licząc na ponadprzeciętne zarobki.
Ciekawym trendem są platformy inwestycyjne, na których możesz podglądać portfele innych inwestorów. Nieocenioną zaletą takiego społecznościowego podejścia jest to, że nie tylko widzisz skład danego portfela w szczegółach ale również to jaki wynik osiągnął w poszczególnych okresach czasu. Jeśli zechcesz możesz od razu jednym kliknięciem skopiować dany portfel albo może ci on posłużyć jako inspiracja do budowy własnego, unikalnego portfolio.
Liderem inwestowania społecznościowego jest broker eToro, u którego konto założyło już ponad 25 mln osób. Wśród nich znajduje się wielu doświadczonych inwestorów z wynikami godnymi podziwu.
Przeczytaj również: recenzja brokera eToro
eToro to platforma z wieloma aktywami. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.
Jakie mogą być proporcje pomiędzy różnymi składnikami portfela?
Przykładowy portfel inwestycyjny może składać się z wielu różnych klas aktywów. Kapitał przeznaczony na inwestycje można ulokować m.in. w obligacje skarbowe i korporacyjne, akcje spółek giełdowych, fundusze typu ETF, nieruchomości, waluty, kryptowaluty a także metale szlachetne w formie fizycznej jak monety bulionowe i sztabki złota.
Ważną kwestią budowy portfela jest tak zwany rebalancing, czyli proces równoważenia portfela. Wielu inwestorów wyznacza sobie pewne proporcje, zgodnie z którymi będzie tworzyć swoje portfolio. Ma to na celu takie wyważenie składu aktywów, żeby zniwelować ryzyko zmniejszenia wartości całego kapitału.
Te proporcje, wraz z biegiem czasu ulegają zmianą. Rebalancing ma na celu przywrócenie pierwotnego stanu. Umożliwia aktywne zarządzanie kapitałem, polegające na dokupowaniu taniejących aktywów, a także sprzedaży tych przewartościowanych.
Jakie narzędzia są najbardziej przydatne przy konstruowaniu portfela?
Nie istnieją żadne zasady konstruowania portfela. Może to być kilka lub kilkadziesiąt różnych aktywów. Warto ułatwić sobie cały proces, korzystając z pożytecznych narzędzi. Są one niezbędne, żeby monitorować, śledzić, a przede wszystkim dokonywać transakcji na rynku. Należą do nich:
- konta maklerskie i brokerskie — podstawa każdego portfela inwestycyjnego. Umożliwiają dokonywanie transakcji zakupu i sprzedaży na rynkach finansowych,
- aplikacje do śledzenia inwestycji — to może być Google Finance lub inne narzędzia,
- arkusze kalkulacyjne — tak jak na przykład Excel. Pomagają w analizie składu portfela, ale także w podejmowaniu decyzji na temat poszczególnych instrumentów.
Dzięki tym narzędziom można o wiele lepiej przestrzegać zasad, które zostały sformułowane na początku tworzenia strategii inwestycyjnej.
Inny podział portfeli inwestycyjnych
Nie tylko skład portfeli bywa różny. Odmienne jest również samo nazewnictwo. Czasami ten sam skład portfela spotkasz pod zupełnie różnymi nazwami. Przykładowo portfel Grahama przybrać może nazwę portfela bezpiecznego, a portfel Fabera określany będzie jako zrównoważony.
Poniżej przedstawiono nazwy portfeli często wykorzystywane przez aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne:
- portfel bezpieczny
- portfel zrównoważony
- portfel stabilny
- portfel agresywny
Warto pamiętać, że skład poszczególnych portfeli może być zupełnie inny w zależności od instytucji. Wszystko zależy od osób zarządzających i twórców danego portfolio.
Nie wszystko na raz do portfela
Sama teoria nie wystarczy. Trzeba przejść do działania i małymi krokami wcielić w życie konkretny pomysł na portfel inwestycyjny.
Nie musisz jednak od razu w tym samym czasie kupić wszystkich aktywów. Jeśli jakaś grupa jest przewartościowana, np. nieruchomości, poczekaj. Skup się na akcjach i kryptowalutach, które są akurat tanie. Za rok czy za dwa wróć do założeń i uzupełnij skład portfela o to czego brakuje. Nie spiesz się z budową portfela. Kupuj aktywa wtedy kiedy są tanie i stopniowo go rozwijaj.
Patrz też na obecną sytuację na rynku. Nie odwzorowuj na ślepo danego portfela bazując na przedstawionym obrazku. Przykładowo, w wielu wzorcowych portfelach pojawiają się obligacje. Dzisiaj, przy szalejącej inflacji, obligacje mają zbyt niską rentowność aby pokonać wzrost cen konsumpcyjnych. Warto więc jednocześnie przyjrzeć się modelom portfeli tworzonym przed dekadami jak i tym nowoczesnym, które znajdziesz na platformach inwestowania społecznościowego.
eToro to platforma z wieloma aktywami. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.