ETF czy CFD? Czym się od siebie różnią

Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w różnego rodzaju aktywa. Duży wpływ na to miała automatyzacja i możliwość inwestowania przez Internet, co otwiera drogę niemalże każdemu do zakupów i sprzedaży akcji. Obecnie jednymi z najbardziej atrakcyjnych sposobów na zwiększanie oszczędności poprzez inwestycje są fundusze inwestycyjne ETF oraz kontrakty CFD. Czym są i czym się od siebie różnią? W co powinieneś zainwestować?

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

ETF i CFD – jak działają?

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) i fundusze inwestycyjne (ETF) są jednymi z najczęściej wybieranych opcji handlu dostępnymi na rynku. ETF (Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. Instrumentem bazowym (przedmiotem handlu) w przypadku ETF-ów mogą być akcje, obligacje oraz surowce i metale szlachetne. Fundusze oparte są na indeksach, dlatego uznaje się je za stosunkowo bezpieczne i wiążące się z małym ryzykiem. Przy inwestycjach w ETF, często zalecaną strategią jest tzw. „kup i trzymaj”, ponieważ pozwala ona na osiągnięcie długoterminowego zysku, bez konieczności stałego kontrolowania sytuacji na rynku.

Alternatywą dla ETF są CFD (Contract For Difference), czyli instrumenty pochodne, którymi handluje się na nieregulowanym rynku pozagiełdowym. Ich charakterystyczną cechą jest to, że przy zakupie kontraktu inwestor nie staje się posiadaczem instrumentu bazowego, a jedynie spekuluje na przewidywanej zmianie ceny kursu konkretnego aktywu. CFD uważa się za nieco bardziej ryzykowną formę inwestycji, jednak jej specyfika sprawia, że możesz zarobić zarówno na wzroście, jak i na spadku wartości instrumentu inwestycyjnego. Tym, co jednak najbardziej wpłynęło na wzrost popularności CFD, jest tak zwana dźwignia finansowa, która sprawia, że inwestorzy mogą obracać znacznie większym od posiadanego kapitałem.

Różnice pomiędzy ETF i CFD

Najważniejszą różnicą między ETF a CFD jest to, że pierwszy z tych instrumentów jest notowany na giełdzie, natomiast drugi funkcjonuje tylko na rynku pozagiełdowym (OTC). Poza tym, kiedy kupisz kontrakty na różnice kursowe, nie staniesz się automatycznie właścicielem akcji lub obligacji. Bardzo ważną różnicą, którą powinieneś rozważyć przed rozpoczęciem inwestycji, jest stopień ryzyka. Fundusze ETF dokładnie śledzą notowania indeksów i akcji. Z kolei inwestycje w kontrakty CFD nie umożliwiają takiej kontroli. Ryzyko zwiększa również możliwość wykorzystywania mechanizmu dźwigni finansowej.

Kolejną istotną różnicą oprócz stopnia ryzyka jest także sposób zarządzania. Handel na kontraktach CFD to inwestycja aktywna, a zakup i utrzymywanie funduszy ETF obejmuje inwestowanie pasywne. Nie można zapominać o różnicy w kosztach zarządzania. ETF-y wiążą się zazwyczaj z niskimi kosztami, ponieważ emitenci pobierają niezwykle niskie opłaty za zarządzanie. Z kolei w przypadku CFD musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia pewnej kwoty za otwarcie dodatkowych pozycji oraz za osiągnięcie zysku i wypłatę środków.

Wady i zalety ETF i CFD

Inwestycja w ETF to przede wszystkim bezpieczeństwo. Firmy notowane na giełdzie są zobowiązane do stałego informowania inwestorów, co umożliwia szybkie reagowanie na potencjalne zmiany na rynku. Dodatkowo niskie koszty zarządzania sprawiają, że inwestycje w ETF są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się skupić na pasywnej inwestycji. Minusem, w porównaniu z CFD, jest często nieco mniejszy zysk z inwestycji.

W przypadku CFD największymi zaletami są: łatwa dostępność, możliwość rozpoczęcie inwestycji z małym kapitałem oraz możliwość wykorzystania dźwigni finansowej. Wadami takich inwestycji są z kolei koszty posiadania kontraktu CFD oraz ryzyko, że dźwignia finansowa zadziała w niechciany sposób.

CFD czy ETF? Co warto wybrać?

Przed rozpoczęciem inwestycji powinieneś zastanowić się, jakie są twoje cele inwestycyjne oraz czy chcesz być aktywnym uczestnikiem rynku (wtedy lepiej wybrać CFD). Jeśli jednak zależy ci na mniej aktywnej formie inwestowania i większym bezpieczeństwie, warto rozważyć inwestycje w ETF.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo