PKC na giełdzie – co oznacza ten skrót?

Do giełdowego abecadła należą różne kategorie wiedzy i umiejętności. Jednym z nich jest biegłość w sprawach technicznych. W końcu nawet najlepszy inwestor nie zdziała zbyt wiele, jeśli nie będzie potrafił zrobić tak prostej rzeczy, jak kupno akcji. Jak się okazuje, nie zawsze jest to taka oczywista sprawa. W pewnych okolicznościach i pod presją czasu wykonanie standardowej operacji może okazać się bardzo trudne – by nie rzec – niemożliwe. Jeśli interesuje Cię temat składania zleceń i chcesz wiedzieć, co to jest PKC na giełdzie, to ten wpis jest dla Ciebie.

Co to jest zlecenie PKC?

Przeglądając arkusz składania zleceń można często natknąć się na niezrozumiałe terminy i nazwy. Każda z nich ma swoje przyporządkowanie oraz znaczenie, za którym stoi konkretna operacja. Wielu początkujących adeptów rynków finansowych zadaje sobie pytanie: co to znaczy PKC? A jest to skrót od nazwy “po każdej cenie”. Oznacza to, że transakcja kupna lub sprzedaży zlecona z tym dopiskiem będzie realizowana natychmiast. W tym przypadku zlecający nie dba o dodatkowe warunki wymiany.

PKC jest dość podobne do zlecenia PCR (po cenie rynkowej), z tą różnicą iż przy PKC mamy szansę na szybszą realizację zlecenia, choć cena po której dokonamy transakcji może być gorsza w przypadku PKC niż PCR.

W jaki sposób może być realizowana transakcja PKC?

Wykonanie umowy będzie zależało wyłącznie od obecnej ceny, jaka jest notowana na rynku. W niektórych przypadkach, jeśli na rynku zabraknie kontroferty po jednolitym kursie, transakcja odbędzie się w transzach – po kilku różnych cenach.

Spójrz na przykładowe okno zlecenia. Zaznaczenie checkbox’a „PKC” spowoduje uruchomienie zlecenia „Po Każdej Cenie”:

PKC - okno zlecenia na koncie maklerskim
źródło: eMakler mBank

Zwróć uwagę, że nie widzisz jednak ofert z giełdowego arkusza zleceń. Tym samym nie wiesz po jakiej cenie kupisz (sprzedasz) akcje i czy transakcja odbędzie się w jednej czy w kilku transzach.

Aby móc dokonać prognozy po jakiej cenie twoja transakcja ma szansę się zrealizować musisz przeanalizować „Notowania”. Wtedy zobaczysz jedną najlepszą ofertę kupna (zlecenia
z najwyższym limitem kupna) i najlepszą ofertę sprzedaży (zlecenia z najniższym limitem sprzedaży) dla waloru, który cię interesuje.

Notowania spółki Assecco - przykład
źródło: eMakler mBank

Domy maklerskie często udostępniają jedno notowanie za darmo. Jeśli chcesz mieć podgląd na więcej ofert musisz opłacić dodatkowy abonament.

W jaki sposób działa ten typ zlecenia?

Aby uzmysłowić sobie, jak funkcjonuje PKC na koncie maklerskim, warto sprawdzić, jak działa to w praktyce. Istnieją dwie podstawowe sytuacje, które można przedstawić w tym przykładzie:

  • transakcja kupna PKC – np. gdy inwestor chce kupić 300 akcji korzystając z PKC a na rynku są oferty sprzedaży 1000 akcji po 2 zł, 400 akcji po 2,10 zł i 200 akcji po 2,15 zł. Transakcja odbędzie się po cenie najkorzystniejszej dla inwestora – zakupi 300 akcji po 2 zł,
  • transakcja sprzedaży PKC – np. jeśli inwestor będzie chciał sprzedać 300 akcji a oferty kupna będą dokładnie taka jak powyżej, to sprzeda on 200 akcji po 2,15 zł i 100 akcji po 2,10 zł.

Przykład powyżej jest dosyć mocno uproszczony, ale to ma na celu pokazanie, co oznacza PKC na giełdzie. Jeśli to zlecenie zostanie złożone, to będzie zrealizowane po najwyższej cenie w arkuszu w przypadku sprzedaży i najniższej, jeśli dojdzie do kupna.

Co jest głównym celem zlecenia PKC?

PKC jest rodzajem zlecenia, które wykonuje się, jeśli cena ma mniejsze znaczenie niż sam moment transakcji. Może to być chęć pozbycia się akcji, których cena gwałtownie spada. W przypadku kupna będzie to chęć nabycia walorów, które są pożądane przez rynek, więc istnieje możliwość, że ich zabraknie. Silną przesłanką do zastosowania zlecenia PKC jest także sytuacja, gdy inwestor ma silne przekonanie, że ceny ruszą gwałtownie do góry i nie kupi danego aktywa już taniej. W przeciwnym wypadku stosowanie tego typu zlecenia mija się z celem.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo