PCR na giełdzie – co oznacza ten skrót?

Składanie zleceń należy do kanonu podstawowych umiejętności każdego giełdowego gracza i inwestora. Osoba, która potrafi dobrać odpowiednio właściwe zlecenie, ma szansę zyskać nawet kilka procent więcej niż ktoś, kto robi to bezwiednie. Każde działanie ma swoje konsekwencje – ta reguła ma jeszcze większe znaczenie na rynkach finansowych. W tym wypadku wiedza na temat typów zleceń jest obowiązkowa. Jeśli chcesz poznać szczegóły zlecenia PCR zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.

Co to jest zlecenie PCR?

Odpowiedź na pytanie co to jest PCR, jest prosta. Oznacza jedno z najważniejszych rodzajów zleceń, które inwestor może składać za pośrednictwem maklerów i platform brokerskich. Po wysłaniu dyspozycja trafia do arkusza zleceń, gdzie może zostać zrealizowana. Warunkiem jest otrzymanie kontroferty z drugiej strony, czyli kupujący musi trafić na sprzedającego. Jeśli takiej oferty nie ma, to zlecenie PCR może zostać zawieszone lub odrzucone.

Spójrz na przykładowe okno zlecenia. Zaznaczenie checkbox’a spowoduje uruchomienie zlecenia PCR:

Zlecenie PCR
źródło: eMakler mBank

Skąd pochodzi skrót PCR?

PCR to skrót od zamówienia “po cenie rynkowej”, które jest realizowane priorytetowy sposób. Nawet jeśli inne zlecenie z limitem zostało wysłane wcześniej, to PCR ma przed nią pierwszeństwo. Może być wykonywane w trzech różnych okresach sesji giełdowej:

  • przed otwarciem sesji,
  • po jej zamknięciu,
  • cały czas podczas notowań w trybie ciągłym.

Jedynym ograniczeniem w stosowaniu PCR jest zakaz jego używania w czasie fazy dogrywki – giełda odrzuca wszystkie takie zlecenia automatycznie.

Jak funkcjonuje PCR na giełdzie?

Aby przekonać się, jak funkcjonuje i co to jest PCR na giełdzie, warto obejrzeć praktyczny przykład. Można przedstawić kilka hipotetycznych sytuacji, które mogą mieć miejsce na giełdzie:

  • kupno akcji PCR – inwestor X chce zakupić 500 akcji. W arkuszu znajdują się pozycje: 2000 akcji po 6,25 zł, 700 akcji po 6,30 zł i 400 akcji po 6,35 zł. Transakcja będzie miała miejsce w cenie najkorzystniejszej dla inwestora, czyli 500 sztuk po 6,25 zł. Natomiast w przypadku, gdyby w takiej cenie byłoby tylko 200 sztuk akcji, to zostałyby kupione a 300 sztuk oczekiwałoby po stronie      transakcji kupna na ofertę sprzedaży,
  • sprzedaż akcji PCR – można przyjąć te same ilości akcji w identycznych cenach. W tym przypadku inwestor sprzedaje 500 akcji w trybie PCR. W rezultacie nastąpi sprzedaż 400 akcji po 6,35 zł, natomiast 100 akcji będzie oczekiwało na ofertę kupna po 6,35 zł po stronie zleceń sprzedaży.

Przykłady pokazują, co oznacza PCR na giełdzie. Jeśli zamówienie nie może zostać zrealizowane w całości po najlepszej cenie, to pozostała część będzie oczekiwała po przeciwnej stronie arkusza na kolejne oferty ze strony rynku.

Innymi słowy, w przypadku gdy pełna realizacja zlecenia PCR po danej cenie nie jest możliwa, to pozostała (ta niezrealizowana) część zlecenia PCR zostaje zamieniona na zlecenie oczekujące z limitem ceny (gdzie limit jest równy cenie ze zrealizowanej części zlecenia).

Po co jest to zlecenie?

Zapewne wielu zastanawia się nad sensem istnienia PCR co to jest i czemu służy. Otóż jest to rodzaj transakcji, który musi zostać zrealizowany przed innymi zleceniami. Warto używać PCR, jeśli moment zawarcia transakcji jest ważniejszy dla inwestora niż cena. Akceptując cenę rynkową można mieć pewność, że zlecenie zostanie zrealizowane po najlepszej cenie, jaką można uzyskać po drugiej stronie arkusza zleceń.

PCR jest dość podobne do zlecenia PKC, z tą różnicą iż mamy szansę na osiągnięcie lepszej ceny przy całości zlecenia, ale nie mamy gwarancji, iż całe zlecenie zostanie zrealizowane.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo