Jak i gdzie kupić akcje Pfizer?

  • akcje Pfizer notowane są pod tickerem PFE
  • jeśli chcesz kupić akcje firmy Pfizer, musisz znaleźć brokera, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy NYSE
  • Pfizer to nie tylko szczepionka przeciw COVID-19 – to gigant biofarmaceutyczny znany na całym świecie z produkcji m.in. takich leków jak Viagra czy Zoloft

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do ogromnego wzrostu zysków koncernów farmaceutycznych, w szczególności tych, które zajmują się opracowaniem i produkcją szczepionek na koronawirusa. Jednym z wiodących producentów, który w tym zakresie osiąga największe sukcesy, jest amerykańska firma Pfizer.

Gdzie kupić akcje Pfizer (PFE)?

Akcje Pfizer kupisz u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Istnieje kilka sposobów, za pomocą których możesz zainwestować pieniądze w Pfizera. Jednym z bardziej oczywistych sposobów jest kupienie akcji na giełdzie NYSE, czyli Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kilka lat temu, akcje Pfizera były dostępne na europejskich giełdach w Anglii i Szwajcarii, ale zostały z nich zdelistowane. Obecnie, NYSE, to jedyna giełda, na której handluje się akcjami koncernu.

Aby nabyć akcje niezbędne jest posiadanie konta maklerskiego u brokera, który oferuje dostęp do akcji amerykańskich. W obecnych czasach nie ma z tym problemu. Przykładowo, akcje firmy Pfizer kupisz w polskim domu maklerskim (XTB, mBank, Bossa) lub poprzez zaufanego brokera zagranicznego (DEGIRO, Exante, DIF Broker). W kilku prostych krokach założysz konto, wpłacisz depozyt i dokonasz transakcji. Istnieje wiele platform, które pozwolą ci tego dokonać nawet poprzez aplikacje mobilne.

W większości przypadków, za zakup i sprzedaż akcji dom maklerski pobierze odpowiednią prowizję. Warto jednak przyjrzeć się wszystkim ofertom na rynku. Niejednokrotnie opłaca się założyć nowe konto brokerskie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze na opłatach transakcyjnych. Przykładowo, obecnie w promocji XTB nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro a w EXANTE prowizja przy akcjach na rynku amerykańskim wynosi tylko 0,02 USD.

Co warto wiedzieć? Czym zajmuje się Pfizer?

Pfizer to amerykański koncern farmaceutyczny, który zajmuje się rozwojem i produkcją leków i szczepionek, które mają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Firma zajmuje się produkcją skutecznych i powszechnych leków, które przynoszą jej ogromne zyski roczne, liczone w miliardach dolarów. W ostatnim czasie oczywiście zyskała na popularności ze względu na wyprodukowanie, wspólnie z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech, jednej z najskuteczniejszych szczepionek na koronawirusa. Zajmuje się też jednak badaniami i rozwojem nad kolejnymi rodzajami szczepionek, które mogą okazać się w przyszłości przydatne i tym samym przynieść zyski posiadaczom akcji.

Jak inwestować w Pfizer? Alternatywne metody

Jeżeli nie chcesz inwestować konkretnie w firmę Pfizer, ale oprzeć swoją inwestycję na kilku spółkach, włączając w to Pfizera, możesz zdecydować się na inwestycje w fundusz ETF. Taka dywersyfikacja może być bezpieczniejszą formą inwestycji. Inwestuje się wtedy w aktywa zgromadzone w portfelu inwestycyjnym, który związany jest z ruchem kursów na wybranym indeksie giełdowym, obserwowanym przez dany fundusz ETF. Jeżeli taki indeks jest naśladowany poprawnie i posiada tendencję wzrostową – wtedy fundusz osiąga zyski.

Kupując ETF na spółki ochrony zdrowia, akcje Pfizera stanowić będą w nim 5-7% całości portfolio, a uzupełnieniem będą akcje różnych innych firm takich jak Johnson & Johnson (JNJ),Moderna (MRNA) czy AstraZeneca (AZN).

Przykłady ETF-ów dających częściową ekspozycję na firmę Pfizer:

  • SPDR MSCI Europe Health Care UCITS ETF
  • iShares MSCI EUROPE Health Care Sector UCITS ETF
  • Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare

Inną metodą jaką możesz zastosować przy zainwestowaniu w akcje Pfizera są tzw. kontrakty CFD, czyli kontrakty opierające się na różnicach kursowych. Oznacza to, że jako jedna ze stron takiego kontraktu musisz obstawić, czy kurs akcji związanych z kontraktem będzie spadał czy rósł. Jako sprzedający musisz zapłacić potem różnicę między aktualną wartością akcji, a ich wartością w dniu, w którym zdecydowałeś się zawrzeć kontrakt.

Przykładowo w XTB możesz handlować instrumentem CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Pfizer (PFE).

Kontrakt CFD na akcje Pfizer w XTB
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Czy warto kupić akcje Pfizer?

Sytuacja związana z pandemią spowodowała zdecydowany wzrost znaczenia spółek takich jak Pfizer. Wydaje się przy tym, że Pfizer znajduje się w najlepszej pozycji ze wszystkich koncernów, które produkują szczepionki. Nie było słychać zbyt wiele o skutkach ubocznych, wszystko idzie pomyślnie. Prowadzone są dalsze badania i rozwój, które jeżeli się powiodą, powinny przynieść dalszy wzrost wycen akcji Pfizera.

Z drugiej strony trzeba też powiedzieć, że nie poznano w pełni długofalowych skutków pandemii oraz tego, jak długo szczepionki będą potrzebne. Nie jesteś też w stanie przewidzieć, czy określone badania zostaną zakończone sukcesem i wprowadzeniem na rynek skutecznych leków i innych preparatów. Przy czym należy jeszcze raz podkreślić, że firma Pfizer posiada ogromną ofertę produktów medycznych, a same zyski ze szczepionek na COVID-19 są jedynie jedną z części składowych przychodów giganta.

1 Komentarz
  1. Czyżby po ostatnich wydarzeniach związanych z małpią ospą należało się spodziewać kolejnych wzrostów akcji biotech?

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo