Jak rozmnożyć pieniądze? 5 zasad na drodze do bogactwa

Pomnażanie pieniędzy jest w sumie dość proste i sprowadza się do mantry: oszczędzanie, zwiększanie dochodów, inwestowanie. Po drodze czeka kilka pułapek, gdyż najlepsze warunki dostępne są tylko w promocyjnych ofertach. Trzeba się trochę wysilić, niejednokrotnie zmieniać i zakładać nowe konta bankowe i konta maklerskie aby osiągnąć maksymalny wynik. Dowiedz się jak rozmnożyć pieniądze, z jakich narzędzi warto korzystać i jakich zasad należy się trzymać.

Jak rozmnożyć pieniądze - wybrane metody

Metody rozmnażania pieniędzy

Możliwości rozmnażania pieniędzy jest naprawdę wiele:

 • lokaty bankowe (oferty promocyjne)
 • konta oszczędnościowe (oferty promocyjne)
 • obligacje skarbowe (najlepiej indeksowane inflacją)
 • handel akcjami na giełdzie papierów wartościowych (kup tanio, sprzedaj drogo)
 • kupno akcji dywidendowych na giełdzie papierów wartościowych (trzymanie na długi termin)
 • fundusze ETF
 • inwestowanie w nieruchomości (mieszkania na wynajem, flipy itp.)
 • inwestowanie w nieruchomości poprzez REITy
 • kruszce i metale szlachetne (złoto, srebro, pallad, platyna)
 • surowce (ropa, gaz, miedź itp.)
 • bitcoin i kryptowaluty
 • rynek walutowy
 • pożyczki, crowdfunding

Czy wybrać jedną metodą? A może je łączyć? Osoby doświadczone w rozmnażaniu pieniędzy sugerują wybór kilku klas aktywów i budowę tzw. portfela inwestycyjnego. Portfel to nic innego jak określony zestaw aktywów, w którym lokujemy wolny kapitał z myślą o jego powiększeniu. W ślad za tym idzie przemyślana dywersyfikacja mogąca obejmować różne grupy: łatwo dostępną gotówkę (w formie lokat, rachunków obligacji), środki ulokowane na dłuższy czas (akcje spółek giełdowych, ETFy, nieruchomości, sztabki złota), produkty spekulacyjne (bitcoin).

Przeczytaj również: 5 przykładowych portfeli inwestycyjnych

Jak szybko rozmnożyć pieniądze

Szybko oznacza z reguły ryzykownie. Nie ma cudownych sposobów na szybkie rozmnożenie pieniędzy. Możesz założyć lokatę na kilka dni czy tygodni ale zarobek będzie z tego niewielki. Wszelkie dostępne formy szybkiego zarobku w krótkim czasie wiążą się z możliwością utraty całości lub części kapitału. Jeśli jednak nie boisz się ryzyka swoją uwagę powinieneś skierować na rynek Forex oraz rynek kontraktów CFD. Szybki zarobek przy użyciu dostępnych tam instrumentów jest możliwy dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej (tzw. lewara).

Czym jest dźwignia? W prostych słowach to mechanizm, który pozwala handlować większym kapitałem niż posiada się na swoim koncie. Przykładowo wpłacając na rachunek inwestycyjny 1000 zł, przy dźwigni wielkości 1:10, możesz otworzyć pozycję o wartości 10 000 zł. Takie rozwiązanie pozwala na potencjalnie większe zyski, gdy cena danego aktywa porusza się zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Musisz jednak pamiętać, że działa to również w drugą stronę – większa dźwignia zwiększa ryzyko straty, w przypadku gdy gdy cena zmienia się w przeciwnym niż określiłeś kierunku.

Przeczytaj również: CFD dla początkujących

Klasyczne oszczędzanie

Pierwszą metodą, jak rozmnożyć pieniądze, jest odkładanie określonej części swoich dochodów. W większości źródeł powtarza się informacja, że powinno to być co najmniej 10% zarobków. Generalną zasadą jest wydawanie mniejszej ilości pieniędzy niż otrzymuje się za swoją pracę. Sam nawyk oszczędzania jest długoterminowo najlepszym sposobem na zwiększanie ilości posiadanych zasobów finansowych. Może to być robione bardzo różnymi metodami. Niektórzy przeznaczają na ten cel podwyżki uzyskane od pracodawcy, dobrym pomysłem jest też zatrzymywanie pieniędzy otrzymanych jako zwrot podatku. Co do zasady oszczędzanie można podzielić na dwie osobne kategorie, które mogą pomóc w realizowaniu wybranej strategii odkładania:

 • oszczędzanie krótkoterminowe – jest to płynna rezerwa, która powinna być dostępna w każdym momencie. Może mieć postać obligacji skarbowych, lokaty, rachunku oszczędnościowego, którego zerwanie nie będzie wiązało się z wysokimi kosztami. Jest to poduszka finansowa na nieprzewidziane wydatki – nagłą chorobę, utratę pracy lub inne okoliczności,
 • oszczędzanie długoterminowe – służy realizowaniu przyszłych potrzeb i celów. Najczęściej pieniądze lokowane są w ETFach i w akcjach spółek giełdowych. Ważną zasadą jest gospodarowanie tą częścią pieniędzy w taki sposób, aby nie były wykorzystywane w żadnym innym celu.
portfel inwestycyjny - przykład na rozmnożenie pieniędzy
Przykład portfela inwestycyjnego obejmującego obligacje skarbowe, akcje i nieruchomości

Zwiększenie dochodów i ich dywersyfikacja

Skutecznym sposobem na to, jak najlepiej rozmnożyć swoje pieniądze, jest zwiększenie zarobków. Działa to dokładnie tak samo jak w poprzednim paragrafie, jednak w tym przypadku cały trik polega na tym, żeby nie zwiększać przy okazji poziomu wydatków. Jeśli będą one mniej więcej na tym samym poziomie, to po kilku latach może się okazać, że na koncie jest dużo więcej oszczędności. Jednym z największych wrogów pomnażania zasobów finansowych jest inflacja stylu życia, czyli dopasowywanie swoich wydatków do obecnej wielkości dochodów. Jest to o tyle zdradliwe, że nigdy nie wiadomo czy taki styl życia jest do utrzymania w długim terminie. Recesja, zwolnienia w pracy czy choroba mogą skutecznie uszczuplić zawartość niejednego portfela.

Poza zwiększaniem dochodów warto szukać jak najwięcej możliwości zarabiania w różny sposób, poza tym głównym. Równolegle do etatu można zacząć prowadzić działalność gospodarczą, można także wziąć udział w promocjach bankowych lub działać jako freelancer biorący dodatkowe zlecenia. Możliwości jest naprawdę wiele a pozwala to zabezpieczyć się na nieprzewidziane trudności na rynku pracy.

Siła procentu składanego

Samo odkładanie pieniędzy jest dobre, jednocześnie warto pamiętać o inflacji, która cały czas pożera oszczędności. Zbudowanie portfela inwestycyjnego jest sposobem, aby mieć więcej pieniędzy, niezależnie od koniunktury czy sytuacji w twojej branży. Bardzo dużą korzyścią z inwestowania jest kapitalizacja odsetek i geometryczny przyrost całej masy pieniędzy. Odkładając taką śmieszną kwotę jak 2,74 zł dziennie można dojść do 1000 zł rocznie. Jeśli ta kwota będzie konsekwentnie inwestowana – np. na 10% rocznie, to po 40 latach urośnie do około 0,5 miliona złotych!

Konsekwencja w działaniu

Wszystkie poprzednie kroki mają szansę zadziałać, jeśli plan będzie w pełni konsekwentny i realizowany w długim terminie. Jak powiedział Jim Rohn:

“Zazwyczaj ludzie przeceniają to, co mogą zrobić w ciągu roku, a nie doceniają tego, co mogą osiągnąć w ciągu dziesięciu lat”.

To bardzo dobrze pokazuje, jaka jest natura zdobywania, oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Można wiedzieć, jak najszybciej rozmnożyć pieniądze, ale brak konsekwencji sprawia, że można stracić czas, który jest nie do odrobienia. Żelazna dyscyplina, regularność i stałe nawyki są najważniejszym czynnikiem, który może doprowadzić Cię do sukcesu.

Nie pomnażaj pieniędzy zbyt szybko

W kontekście tego, jak bezpiecznie pomnożyć pieniądze i tego, co zostało napisane wcześniej, powyższa rada może się jawić jako przewrotna i niezrozumiała. Jednak wcale nie musi tak być. Warto wystrzegać się osób, które obiecują szybki, gwarantowany i wysoki zysk. Nieprzemyślane okazje i oddawanie pieniędzy oszustom to największy wróg w pomnażaniu pieniędzy. Jeśli ktoś obiecuje Ci szybkie zyski bez ryzyka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oszustwo.

Kolejną sprawą jest udzielanie pożyczek bez poręczenia. Zwrot pieniędzy od osoby, która nie posiada żadnego majątku jest często niemożliwy. Przed operacją pożyczania pieniędzy warto się zabezpieczyć i skorzystać z pomocy osób, które zajmują się tym profesjonalnie.

Podsumowanie

Rozmnożenie posiadanych pieniędzy jest często traktowane jako powód do przechwalania się. W internecie często można spotkać mnóstwo ofert, które obiecują szybki zysk, który nie wymaga żadnego wysiłku. Niestety, ale wiele osób daje się na to nabierać. Jednocześnie jest to jak najbardziej możliwe, jednak jak wszystko co wartościowe w życiu, wymaga czasu i wysiłku. W większości przypadków jest to sprawa dwóch kluczowych aspektów – czasu i ryzyka. Jeśli można wybrać odpowiedni horyzont czasowy, to wiele rzeczy jest możliwe, również zarobienie dużej ilości pieniędzy lub pomnożenie posiadanych zasobów. Ryzyko jest ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość zwiększenia ilości posiadanych pieniędzy. Im większe ryzyko, tym większa wygrana, ale i możliwość odniesienia straty. W osiągnieciu celu, którym jest pomnożenie pieniędzy warto postawić na naukę inwestowania i sprawdzone sposoby, które zawsze działają.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo