NFT to rewolucja technologiczna, która połączyła entuzjastów sztuki i kryptowalut. Dzięki niej potwierdzenie praw własności do cyfrowego aktywa stało się wreszcie możliwe. Niewymienne tokeny NFT charakteryzują się przede wszystkim:
- tokeny NFT to cyfrowe identyfikatory, które sprawiają, że każde dzieło ma własny i unikalny klucz stworzony w oparciu o technologię blockchain
- inwestowanie w tokeny NFT wymaga pogłębionej znajomości projektów, szukania wartościowych informacji o najbardziej perspektywicznych koncepcjach oraz ich popularności
- NFT są obiektem handlu na wyspecjalizowanych platformach a ich popularność sprawiła, że powstały całe kolekcje tokenów
Co to jest token NFT?
Termin NFT, z angielskiego non -fungible token, oznacza niewymienny token. Jest to unikalny kod nadawany wartościowym aktywom, które istnieją w rzeczywistości wirtualnej lub materialnej. NFT służy do oznaczania dóbr ze świata sztuki, kultury, rozrywki lub biznesu. Może być także wykorzystany do tworzenia indywidualnej tożsamości cyfrowej.
Token NFT jest oparty o technologię blockchain – dokładnie tą samą, na bazie której powstały kryptowaluty. Pojedynczy klucz NFT jest unikalny, przypisany do danej osoby i nie może być kopiowany.
Niewymienne tokeny NFT rozwiązały problem związany z uwierzytelnieniem praw do cyfrowego dzieła. W teorii każdy może bezprawnie pobrać i zapisać obrazek z internetu (w tym również z kolekcji NFT), ale udowodnić, że posiada się oryginał, może tylko właściciel tokena.
W jaki sposób można inwestować w tokeny NFT?
Tokeny budzą zainteresowanie inwestorów, ponieważ można je odsprzedawać i na nich spekulować. Ich unikalność doskonale wpisuje się w podstawowy aspekt ekonomii oznaczający rzadkość dóbr na rynku.
Cena NFT jest kształtowana przez klasyczne prawa popytu i podaży, więc tokeny tworzą odrębny rynek. Sam proces zakupu i sprzedaży tokenów bardzo przypomina handel kryptowalutami, więc miłośnicy bitcoina świetnie odnajdują się w świecie cyfrowych kolekcji. Same NFT nie posiadają wewnętrznej wartości, jest ona określana przez artystów lub twórców dzieł.
Inwestowanie w NFT jest proste. Możesz to zrobić w kilku łatwych krokach:
- Znajdź odpowiedni projekt, który można zlokalizować za pomocą odpowiednich narzędzi. Wymaga to trochę cierpliwości i użycia takich serwisów, jak np. rarity.tools czy upcomingnft.net lub giełd kryptowalut czy platform wymiany NFT.
- Sprawdź popularność projektu w social mediach. Jeśli kolekcja jest wspierana przez wielu fanów, to łatwiej będzie odsprzedać token. Warto też potwierdzić, że jest to prawdziwa społeczność, a nie boty.
- Zweryfikuj stronę internetową założycieli i samego projektu. Jeśli te strony wyglądają profesjonalnie i są na nich zawarte kontakty i inne ważne informacje, to projekt jest bardziej wiarygodny. Kolejną sprawą jest lista członków zespołu, partnerstwa i tożsamość założycieli projektu – warto porównać te dane z informacjami z mediów społecznościowych.
- Odpowiedz sobie na pytanie: Czy ten projekt jest dla mnie? Czy mi się podoba? Jeśli nie, to go nie kupuj! Celem NFT jest nabywanie projektów do własnych kolekcji, no chyba że jedynym twoim celem jest późniejsza odsprzedaż.
- Sprawdź unikalność danego projektu, jego podobieństwo do innych. Obecnie prawie każdy może stworzyć własne NFT.
- Dokonaj zakupu tokenu NFT. Jeśli jesteś pewien swojej decyzji, to możesz udać się na giełdę NFT i zakupić token za posiadane kryptowaluty.
Skuteczne inwestowanie w tokeny opiera się na bardzo szczegółowych badaniach i szukaniu wartościowych informacji na temat różnych projektów.
Najpopularniejsze platformy do handlu NFT
Kiedy już nadszedł moment kupna pierwszego tokena, warto rozejrzeć się szerzej w poszukiwaniu zaufanej platformy do handlu NFT. Tokeny można zakupić na niektórych giełdach kryptowalut, ale istnieją również miejsca dedykowane jedynie do tej formy cyfrowych aktywów. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:
- OpenSea – zajmuje się handlem NFT dla dzieł sztuki, kart kolekcjonerskich, domen internetowych a nawet przedmiotów z różnych dyscyplin sportowych,
- Rarible – jest przeznaczona dla bardziej wymagającego odbiorcy. Zajmuje się stricte tokenami na materiały audiowizualne, grafikę, pliki audio oraz sztukę. Umożliwia sprzedaż autorskich NFT i posługuje się własnymi tokenami RARI,
- SuperRare – wystawia najbardziej rzadkie i niespotykane dzieła, tworzone przez prawdziwych artystów,
- Crypto.com – handluje kryptowalutami a od niedawna zajmuje się też handlem NFT znanych gwiazd ze świata show biznesu – przykładem są dzieła Snoop Dogga
- Binance.com – największa giełda kryptowalut na świecie również pośredniczy w handlu tokenami NFT
W jakie tokeny NFT inwestować? Najpopularniejsze projekty
Popularność tokenów sprawiła, że wiele osób zaczęło je gromadzić a w rezultacie powstały całe serie i kolekcje unikalnych NFT. Do najbardziej rozpoznawalnych należą:
- The Potatoz – tokeny, które umożliwiają współudział w tworzeniu jednej z najważniejszych platform do wymiany memów Memeland
- Bored Apes – kolekcja zdjęć i grafik profilowych małp człekokształtnych,
- CryptoPunks – zbiór ikonek przedstawiających twarze punków – dzieło dwóch kanadyjskich programistów ze studia Larva Labs,
- Mythia – zbiór wysokiej jakości rysunków o dużym potencjale artystycznym i inwestycyjnym
Rosnący popyt na tokeny sprawia, że tym rynkiem interesują się coraz poważniejsze instytucje. Jeden z tokenów NFT został sprzedany przez dom sztuki Christie`s za sumę 70 milionów dolarów.
Jakie ryzyka towarzyszą inwestowaniu w NFT?
Inwestując w NFT warto rozważyć różne rodzaje ryzyk, które towarzyszą kupnie tokenów. Każdy indywidualny projekt może być wyceniany w milionach (przykład powyżej) lub okazać się bezwartościowym śmieciem. Jednocześnie istnieje jeszcze kilka różnych zagrożeń na tym rynku:
- ryzyko wykradzenia NFT przez hakerów (jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone)
- nierzetelność i nadużycia ze strony operatorów giełd (giełdy NFT podobnie jak giełdy krypto mogą zbankrutować)
- ryzyko regulacyjne – rynek NFT, podobnie jak kryptowaluty nie są nadzorowane przez rządy i państwa, co z jednej strony jest zaletą, z drugiej wadą (np w przypadku upadku platformy)
Inwestowanie w NFT jest bezpieczne tak samo jak kupowanie kryptowalut – jeśli użytkownik potrafi zabezpieczyć swój portfel, handluje na sprawdzonych giełdach i nie pokazuje nikomu swojego klucza, to nie ma się czego obawiać. Binance, Crypto.com czy OpenSea cieszą się lepszymi opiniami niż reszta platform handlowych, co stawia je wysoko w rankingach rynku NFT.
Potencjał inwestycyjny NFT
Ciężko jest na tę chwilę określić, jaki jest rzeczywisty potencjał do wzrostów na rynku NFT w długim okresie czasu. Dla niektórych ekspertów jest to chwilowa moda, która może szybko się skończyć. Jednocześnie na rynek wchodzi wiele projektów, które drożeją o kilka tysięcy procent. Jest zbyt wiele czynników, które mają wpływ na NFT.
Niewątpliwie jest to duża szansa dla artystów i twórców na zaistnienie w świecie sztuki bez pośrednictwa dużych domów aukcyjnych i galerii. Zwykłym użytkownikom tokeny NFT pozwalają też na zapoznanie się z twórczością uzdolnionych choć nieznanych autorów.
Wady i zalety inwestowania w NFT
Zalety inwestowania w tokeny wynikają głównie z ich potencjału wzrostu ceny i możliwości spekulacyjnych. Wadą jest wysokie ryzyko i możliwość stracenia dużej ilości pieniędzy w nieudanych projektach. Poza tym kupując NFT, inwestor często dostaje wirtualne aktywa, które nie mają wartości użytkowej, a jedynie artystyczną, kolekcjonerską.
Czym jest NFT token – podsumowanie
NFT to niewymienne tokeny, które zyskują coraz to większą popularność. Jest to świeży trend, który trwa dopiero kilka lat. Atrakcyjność tego rynku wynika przede wszystkim z potencjału spekulacyjnego tokenów, które mają wysoką wartość estetyczną. Jednocześnie może to być sposób na dywersyfikację pewnej części agresywnego portfela inwestycyjnego.