Większość z nas słyszała powiedzenie „Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Ta maksyma doskonale odzwierciedla ideę aby nie inwestować wszystkich pieniędzy w jedną klasę aktywów. Mądrości ludowe mają to do siebie, iż zawierają uniwersalne prawdy aktualne przez dziesięciolecia. Warto więc się nimi kierować i zadbać o właściwą dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
Copy Trading nie jest równoznaczny z poradą inwestycyjną. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – definicja
„Portfel inwestycyjny to zbiór specjalnie dopasowanych aktywów mających na celu ograniczenie ryzyka inwestycyjnego przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu szans na zysk. W skład portfela wchodzą różne klasy aktywów, w tym finansowe (akcje, obligacje itp.) oraz rzeczywiste (nieruchomości, licencje). Zamiennie stosuje się nazwę portfolio inwestycyjne.
Definicja portfela inwestycyjnego, choć wydaje się zrozumiała nie obejmuje jednak wszystkich aspektów tego zagadnienia. W praktyce dywersyfikacja obejmuje więcej niż tylko podział kapitału na różne aktywa. Do tego podstawowej klasyfikacji musimy jeszcze dołożyć podział geograficzny (różne kraje, różne kontynenty), podział instrumentów (rzeczywiste vs. pochodne), podział instytucji finansowych, w których trzymamy aktywa (różne konta maklerskie).
Ktoś może zapytać: Naprawdę? Czy konieczne jest aż tak, szerokie podejście? Jeśli dobrze zagłębisz się w temat to z pewnością przyznasz rację, że część pieniędzy warto ulokować poza własnym krajem, częściowo również w zagranicznych firmach, aby w razie paraliżu Państwa Polskiego mieć alternatywne zabezpieczenie.
Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?
Wracając do podstawowego znaczenia. Dywersyfikowanie to inaczej dzielenie kapitału na różne części i lokowanie go w różnych aktywach. Środki finansowe mogą być rozdzielone pomiędzy spółki pochodzące z różnych branż, a także w instrumenty o zupełnie innym charakterze:
- akcje
- obligacje
- nieruchomości
- złoto i inne metale szlachetne
- surowce
- waluty
- kryptowaluty
- gotówkę
Portfel może zawierać więcej pozycji niż te wymienione powyżej. Celem dywersyfikacji jest rozłożenie ryzyka na różne obszary i tym samym jego minimalizacja. Zgodnie z teorią portfelową Harry’ego Markowitza możliwe jest zwiększenie zysków a jednocześnie zmniejszenie zagrożenia stratami. Warunkiem jest dobranie takich papierów wartościowych, żeby były jak najmniej skorelowane.
Dywersyfikacja pod kątem geograficznym
Dywersyfikacja aktywów to jedno a dywersyfikacja geograficzna to drugie.
Jeśli dana osoba pracuje w określonym kraju, to najczęściej jej wszystkie interesy, inwestycje i oszczędności są związane z jednym obszarem. W przypadku wysokiego wzrostu gospodarczego i dobrej koniunktury nie ma to żadnego zagrożenia. Jednocześnie w przypadku kryzysu, załamania lokalnego rynku i lokalnej waluty stanowi to znaczne obciążenie.
Dla bezpieczeństwa warto ulokować część kapitału za granicą. Możesz to zrobić na dwa różne sposoby:
- pośrednio — kupując zagraniczne akcje, obligacje, ETF-y i instrumenty finansowe
- bezpośrednio — kupując nieruchomości – np. w Hiszpanii. Możesz też kupić metale szlachetne i trzymać je w bezpiecznej jurysdykcji. Przykładem takiego rozwiązania są skarbce w Szwajcarii.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego nie jest niczym skomplikowanym, lecz wymagać będzie od ciebie pewnego wysiłku. Prawdopodobnie konieczne będzie założenie kolejnego konta maklerskiego z dostępem do zagranicznych giełd i niskimi prowizjami. Mówiąc o dywersyfikacji geograficznej nie należy myśleć jedynie o akcjach amerykańskich czy europejskich ETF-ach. Dzisiaj światowa gospodarka i spółki z Chin, Japonii czy Australii są również osiągalne dla inwestora indywidualnego.
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
Oanda TMS BrokersPolski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu). | Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
3 rady na dobrą dywersyfikację portfela inwestycyjnego
Budowanie zdywersyfikowanego portfela może wydawać się trudnym zadaniem, ponieważ istnieje wiele opcji inwestycyjnych. Oto trzy wskazówki, które ułatwią początkującym inwestorom dywersyfikację.
1. Kup globalny ETF
Jednym z najszybszych sposobów na zbudowanie zdywersyfikowanego portfela jest inwestowanie w akcje spółek z różnych sektorów. Dobrą zasadą jest posiadanie co najmniej 25 różnych firm z różnych branż. Możesz skupować akcje spółek pojedynczo albo zdecydować się na tani fundusz pasywny ETF.
Przykładowo, kupując jednostkę ETF na S&P 500 uzyskujesz ekspozycję na 500 największych spółek giełdowych w USA. Możesz pójść jeszcze dalej i nabyć fundusz na akcje z całego świata. Jeden z bardziej znanych ETF-ów – Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRL) – obejmuje akcje prawie 4 000 firm. Tak szeroka dywersyfikacja i to za pomocą tylko jednej transakcji.
Podsumowując, ETF-y świetnie nadają się do dywersyfikacji. Możesz różnicować swoje inwestycje bazując na indeksach giełdowych, po krajach, po sektorach gospodarki, po surowcach itp. Bardzo popularne są też ETF-y na rynki rozwinięte i ETF-y na rynki rozwijające się.
2. Zainwestuj w nieruchomości
Nieruchomości to nie tylko klasyczna inwestycja w mieszkania na wynajem. To również lokale usługowo-handlowe, garaże, parkingi itd.
Jeśli nie jesteś jeszcze kapitałowo przygotowany aby sięgnąć po nieruchomość powinieneś zainteresować się REIT-ami. Idea REIT jest taka, że fundusz nie płaci podatku, jeżeli swoim akcjonariuszom wypłaci w formie dywidend ustaloną wcześniej większość zysku (zazwyczaj jest to 80 lub 90%). Innymi słowy REIT-y to firmy z sektora nieruchomości, które zobowiązane są przepisami prawnymi do wypłaty większości swojego zysku swoim akcjonariuszom. Inwestujesz w nieruchomości i nie musisz posiadać dużej gotówki, gdyż REIT-y to nic innego jak akcje spółek z branży nieruchomości.
Nieruchomości historycznie zwiększały całkowity zwrot portfela, jednocześnie zmniejszając jego ogólną zmienność.
3. Dołóż do portfela złoto
Stara szkoła mówi, że złoto musi znajdować się w portfelu inwestycyjnym. Nowoczesna szkoła inwestowania powie, że lepszy będzie bitcoin (de facto zwany cyfrowym złotem). Jeśli boisz się ryzykować sięgnij po sprawdzone metale szlachetne jak złoto i srebro – bez wątpienia ten inwestycyjny klasyk będzie jeszcze w grze przez wiele lat. Jeśli mierzysz wysoko i mam dużo czasu, wybierz bitcoina, ethereum lub inne uznane kryptowaluty. Prawdopodobnie to one dostarczą ci największych wzrostów w portfelu.
Korzystanie z polskich i zagranicznych instytucji finansowych
Innym sposobem na zapewnienie sobie dywersyfikacji jest przechowywanie kapitału i papierów wartościowych u różnych pośredników finansowych. Warto to robić w sprawdzonych domach maklerskich lub u znanych brokerów:
- polskich — dobrą opinią cieszy się XTB, TMS, Bossa lub DM mBanku,
- zagranicznych — np. posiadając konto w DEGIRO, Exante, Dif Broker lub w eToro.
Zaletą polskich instytucji jest coroczne wysyłanie dokumentów PIT-8C, dzięki którym można łatwiej rozliczyć się z dochodów kapitałowych. Z kolei brokerzy zagraniczni mają dostęp do wielu instrumentów, które nie są dostępne na polskim rynku.
Jak wygląda dywersyfikacja przychodów?
Ważnym zagadnieniem dla wielu inwestorów jest dywersyfikacja przychodów. Oznacza to kupowanie takich aktywów, które generują pasywny dochód. Należą do nich:
- obligacje — wypłacają odsetki,
- akcje dywidendowe — dzielą się zyskiem z działalności z akcjonariuszami,
- REIT-y – dzielą się zyskiem z najmu z akcjonariuszami
- nieruchomości na wynajem — generują zyski w postaci czynszu.
Dobór tych aktywów powinien być podyktowany przede wszystkim strategią inwestycyjną. Część aktywów będzie trzymana w krótkim, a pozostała w długim terminie.
Przykład dobrze zdywersyfikowanego portfela
Aby poznać dobrze zdywersyfikowany portfel, warto obejrzeć PPT, czyli permanentny model inwestycyjny. Składa się on z kilku grup aktywów, które są korygowane zależnie od wzrostów i spadków na rynku. Celem jest utrzymanie wyznaczonych proporcji:
- akcje 25%,
- złoto 25%,
- nieruchomości 25%,
- obligacje 25%.
Młodzi chętniej zainwestują w aktywa cyfrowe niż sztabki i monety. Tak zmodyfikowany portfel wyglądac będzie następująco:
- akcje 25%,
- kryptowaluty 25%,
- nieruchomości 25%,
- obligacje 25%.
Zobacz również artykuł: 5 przykładowych portfeli inwestycyjnych
Podsumowanie
Dywersyfikacja pozwala na zabezpieczenie się przed niepotrzebnym ryzykiem. Jest ona możliwa dzięki podziałowi kapitału na różne rynki, instrumenty oraz pod kątem geograficznym. Jest także możliwa dzięki trzymaniu papierów wartościowych w różnych instytucjach finansowych. Można dywersyfikować przychody generowane w sposób pasywny, ale także tworząc zrównoważone portfele.
W szybko zmieniającej się rzeczywistości trudno jest określić, które aktywa przyniosą w przyszłości zysk. Dlatego warto inwestować w różnych lokalizacjach i na wielu rynkach.
Copy Trading nie jest równoznaczny z poradą inwestycyjną. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.