- Mamy w Polsce najwyższą od 25 lat inflację – w przeciągu ostatnich dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły znacznie ponad 30 procent
- Oszczędności Polaków topnieją. Pieniądze trzymane na rachunkach bankowych tracą na wartości w błyskawicznym tempie
- Każdy kto chce wygrać z inflacją musi podjąć ryzyko i zainwestować w aktywa, których wartość ma szansę wystrzelić w warunkach wzrostu cen w gospodarce
Co kupować w czasie inflacji? Które aktywa będą najlepsze? Jak duże ryzyko trzeba podjąć? Pytań, na które z każdy z nas szuka obecnie odpowiedzi jest wiele. Wszyscy jesteśmy przerażeni gwałtownym wzrostem cen. Widzimy również, że ceny w sklepach i rachunki za energię są dużo wyższe niż oficjalnie ogłaszana inflacja. Na szczęście jest wiele aktywów – akcje, nieruchomości, kruszce, surowce – które były i będą dobrą lokatą kapitału. W poniższym artykule znajdziesz 10 pomysłów na to co robić z pieniędzmi w czasie inflacji.
Co robić w czasie inflacji? Które aktywa ochronią pieniądze
Obecnie rządy próbują wyjść z ogromnego zadłużenia podnosząc co chwilę stopy procentowe. Wiąże się to ze znacznym spadkiem siły nabywczej pieniędzy. Pieniądze przechowywane na lokatach przynoszą realne straty. Na szczęście jest wiele klas aktywów, które przychodzą na pomoc przy zachowaniu oszczędności. Warto jednak pamiętać, że każda z nich jest obarczona innym ryzykiem i najlepszym pomysłem jest dywersyfikacja. Pozwoli to nie tylko ochronić kapitał w trudnych czasach, a nawet daje nadzieje na osiągnięcie zysków.
Co robić w czasie inflacji? Najważniejsze to zachować spokój i przyjąć odpowiednio długi horyzont czasowy. Sentyment do wielu aktywów na najbliższy czas nie jest przesadnie optymistyczny. Oznacza to, iż w najbliższym roku może być wyjątkowo ciężko pobić inflację, ale jeśli zdecydujesz się na inwestycje długoterminowe to nie powinieneś obawiać się wyniku. Spadek cen wielu aktywów może być okazją do dobrych zakupów i uzyskania świetnej stopy zwrotu w perspektywie najbliższych 3 – 5 lat.
Akcje spółek i ETF-y z całego świata kupisz tutaj:
Firma | Opis | Ocena | Rejestracja |
---|---|---|---|
XTBPolski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro. | XTB opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
DEGIROHolenderski broker, którego cechują bardzo niskie prowizje. Dostęp do 30 światowych giełd, w tym w USA, Japonii, Hongkongu czy Singapurze. | DEGIRO opinie i recenzja 2024 r. |
|
|
EXANTEBroker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta. | Exante opinie i recenzja 2024 r. |
|
10 pomysłów na ochronę oszczędności
Pokonanie inflacji jest w rzeczywistości realistycznym celem, do którego może dążyć większość inwestorów. Każdy kto zdobędzie się na wysiłek, założy konto konto maklerskie, konto brokerskie a następnie dokona selekcji odpowiednich aktywów ma duże szanse na osiągnięcie satysfakcjonujących zysków. Istnieje wiele aktywów, które warto kupować podczas wysokiej inflacji. Ich dobór, w dużej mierze zależy od twojego poziomu akceptacji ryzyka.
#1 Akcje popularnych spółek technologicznych
Akcje Tesli, Google czy Facebooka to aktywa, które napędzają największe wzrosty na amerykańskich giełdach. W efekcie dodruku inwestorzy jeszcze bardziej pompują ich ceny. Może i wzrosty akcji amerykańskich nie są w pełni racjonalne, ale dlaczego nie wykorzystać tego trendu na własną korzyść? Wystarczy założyć konto u jednego z brokerów oferujących „0% prowizji” na handel amerykańskimi spółkami aby w pełni wykorzystać dostępny kapitał. W krótkim terminie inwestycja obarczona ryzykiem, w długim terminie jedna z bardziej pewnych alokacji środków.
#2 Surowce
Surowce to grupa aktywów, która z reguły zyskuje na wartości, gdy rośnie inflacja. Paliwa energetyczne takie jak ropa naftowa, gaz czy uran osiągają często wysokie wyceny zgodnie z oczekiwaniami analityków. W te aktywa można inwestować za pomocą instrumentów zwanych ETF (Exchange Traded Fund), czyli papierów odwzorowujących cenę aktywa bazowego. Drugą metodą – pośrednią – jest kupowanie akcji spółek surowcowych lub wydobywczych. Możesz również spekulować obstawiając zarówno wzrosty jak i spadki danego surowca za pomocą kontraktów CFD (kontrakty na różnice cenowe). W dłuższej perspektywie warto postawia na surowce niezbędne do przeprowadzenia transformacji energetycznej.
Patrząc dalej w przyszłość, globalna transformacja energetyczna powinna zapewnić wybranym surowcom solidne wyceny. Baterie do samochodów elektrycznych, farmy wiatrowe czy fotowoltaika będą znacznie wpływały na popyt na metale przemysłowe. Lit, nikiel, kobalt, metale ziem rzadkich staną się z pewnością topowymi aktywami. Zielona rewolucja z dążeniem do zero emisyjności jest dużą szansą na dla wytrwałych inwestorów.
#3 Obligacje indeksowane inflacją
Obligacje skarbowe leżą na drugim biegunie niż kryptowaluty. Są jednym z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych, natomiast nie są w stanie w wielu przypadkach w pełni ochronić oszczędności. Jedyną wartą uwagi kategorią są tak naprawdę obligacje indeksowane inflacją. Obecnie w ofercie Skarbu Państwa znajdziesz:
- 4-letnie obligacje indeksowane inflacją
- 10-letnie obligacje indeksowane inflacją
- 6-letnie rodzinne obligacje indeksowane inflacją
- 12-letnie rodzinne obligacje indeksowane inflacją
Ostatnie dwie pozycje to obligacje dla beneficjentów programu 500+, więc nie każdy może z nich korzystać. Obligacje indeksowane inflacją nie dają gwarancji pobicia inflacji. To jedynie forma, w której raz do roku inflacja jest bazą do ustalenia oprocentowania na kolejny okres.
#4 ETF-y
ETF-y to fundusze biernie naśladujące wybrany sektor rynku. Niektóre są zabezpieczone fizycznymi aktywami – tak jak to robią niektóre fundusze inwestujące w metale szlachetne. Jest to ciekawa alternatywa w porównaniu do akcji pojedynczych spółek, ponieważ ETF-y są dużo lepiej zdywersyfikowane, tanie i nie próbują pobić rynku.
#5 Akcje arystokratów dywidendowych z USA
Akcje spółek o stabilnej pozycji są często cenione przez konserwatywnych inwestorów. Jeśli utrzymują się na rynku przez długi czas i wypłacają coraz większe dywidendy, to noszą miano arystokratów dywidendowych. W przypadku rynku amerykańskiego to co najmniej 25 lat. Większość firm określanych w ten sposób jest doskonale zarządzana i na pewno będzie trzymana w portfelach przez duże instytucje finansowe. W przypadku tych firm warto porównywać wielkość wypłacanej dywidendy do ceny akcji. Jeśli procentowo ta wartość będzie zgadzała się z poziomem inflacji, to jest to inwestycja warta rozważenia.
#6 Akcje spółek OZE
Dynamiczny rozwój sektora źródeł odnawialnych i rosnąca sprzedaż instalacji fotowoltaicznych to dobra wiadomość dla właścicieli akcji spółek OZE. Kolejne podwyżki cen energii sprawiają, że wielu ludzi chce zaoszczędzić i inwestuje w odnawialną energię. Kolejne argumenty za tym trendem to odchodzenie od paliw kopalnych, program “fit for 55” firmowany przez instytucje UE czy dopłaty do OZE.
#7 REIT-y
Fundusze REIT to alternatywa dla osób, których nie stać na kupno mieszkania a chcą inwestować w nieruchomości. REIT-y to nic innego jak akcje (spółek z określonej kategorii). Tanie fundusze są obecnie zlokalizowane na terenie Azji Południowo-Wschodniej – dotyczy to przede wszystkim Singapuru. Największy wybór akcji REIT znajdziesz na amerykańskich giełdach
#8 Akcje chińskich spółek
Od kilku dekad centrum ekonomiczne i finansowe przenosi się na wschód. Beneficjentem tych przemian są chińskie spółki, które coraz bardziej dynamicznie się rozwijają. Każdy inwestor kojarzy takie nazwy jak Alibaba czy Tencent. W przyszłych latach będzie o nich coraz głośniej. Chiny uporały się już z pandemią i korzystają na trudnościach, jakie przeżywają kraje zachodnie.
#9 Akcje rynków wschodzących
Należą do nich akcje spółek w krajach należących do grupy tzw. emerging markets. Brazylia, Turcja, ale także Polska czy Węgry to ciekawe rynki dla odważnych inwestorów. Są to państwa, których gospodarki do pewnego stopnia są oparte na surowcach i nie są tak zaawansowane technologicznie jak USA czy Europa Zachodnia. Kapitał migruje do nich, jeśli inwestorzy uznają te rynki za atrakcyjne. Tym razem może być podobnie.
#10 Metale szlachetne
Tradycyjnie złoto, srebro czy platyna uchodzą za bezpieczną przystań dla pieniędzy. Zyskują w czasach kryzysów i w okresach niepewności. Jednocześnie stanowią niewielki ułamek aktywów inwestycyjnych. W przypadku, gdy dojdzie do porządnego załamania i inwestorzy rzucą się na metale szlachetne, ich cena może bardzo szybko poszybować w górę.
Co kupować w czasie inflacji – podsumowanie
Każdy z wymienionych tutaj instrumentów ma szansę zostać perspektywicznym aktywem w najbliższym czasie. Wszystko zależy od preferencji inwestorów i wydarzeń, jakie mogą nastąpić w przyszłości. Najlepiej nie nastawiać się tylko na jedną grupę inwestycji a warto zastosować szeroką dywersyfikację portfela.