Wśród liderów oferujących najwyższe oprocentowanie znajdują się zagraniczne podmioty takie jak włoski BFF Bank z depozytem Facto. Jakie są opinie o lokatach Facto? Czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Na co trzeba uważać? Sprawdźmy!
Spis treści:
Rodzaje lokat – Opinie – Dla kogo – Zerwanie lokaty – Zalety i Wady – Podsumowanie
Lokaty Facto – sztandarowy produkt BFF banku
Najważniejszą cechą lokat Facto jest ich stałe oprocentowanie w skali całego roku. Jego wysokość zależy od okresu, na jaki środki są powierzane pod opiekę banku. Można tu wyróżnić takie oto lokaty:
- Lokata 5% w skali roku – okres trwania 6 miesięcy
- Lokata 4,75% w skali roku – okres trwania 1, 9 lub 12 miesięcy
- Lokata 4,25% w skali roku – okres trwania 18 miesięcy
- Lokata 4% w skali roku – okres trwania 24 miesiące
- Lokata 3% w skali roku – okres trwania 36 miesięcy
- Lokata 2,5% w skali roku – okres trwania 48 lub 60 miesięcy
Aby założyć jedną z powyższych lokat trzeba posiadać co najmniej 5 tysięcy złotych. Maksymalna kwota Lokat Facto oraz Rachunku Depozytowego prowadzonych jednocześnie dla Klienta nie może przekroczyć kwoty 12 000 000 złotych. Odsetki są zawsze wypłacane na koniec okresu lokaty.
Opinie o lokatach Facto z BFF Banking Group
Prawie wszystkie opinie i komentarze odnośnie Facto dotyczą bezpieczeństwa. Czy mogę zaufać temu bankowi? Co się stanie gdy ten bank upadnie? Czy nie będzie problemu, bo przecież bank nie ma siedziby w Polsce.
Prawdą jest, że BFF Bank – twórca lokat Facto – to jeden z pierwszych zagranicznych banków, który bez budowania sieci oddziałów odważnie wszedł do Polski. Ten włoski bank wspólnie z estońskim Inbankiem zupełnie odmienili rynek lokat w naszym kraju. Po pierwsze, instytucje te nie wymagają zakładania rachunków bankowych. Po drugie, oferują klientom bardzo atrakcyjnie oprocentowane depozyty plasując się zawsze w czołówce rankingu lokat.
Pytanie o bezpieczeństwo jest jak najbardziej na miejscu. Nie ma się jednak czego obawiać. Polska jest w Unii Europejskiej a dyrektywy tej organizacji zobowiązują państwa członkowskie do zapewnienia systemu gwarantowania depozytów. Poziom gwarancji we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej jest ten sam i wynosi 100 000 euro.
Lokaty Facto a ryzyko
Warto jednak sprawdzić komu powierzamy nasze pieniądze. BFF Bank to instytucja finansowa, która jest członkiem grupy kapitałowej BFF Banking Group. Powstała w 1985 roku w Mediolanie. W ciągu kilkudziesięciu lat rozwinęła swoją działalność w dziewięciu krajach Europy. W 2014 roku BFF Bank wprowadził na rynek markę Conto Facto, która oferuje atrakcyjne lokaty dla indywidualnych klientów. Na początku marka była dostępna na rynku włoskim i hiszpańskim. Od 2019 roku lokaty Facto są dostępne również dla polskich klientów.
BFF Bank podlega dokładnie takim samym regulacjom Unii Europejskiej jak banki w naszym kraju, tym samym można przyjąć iż lokata Facto jest tak samo bezpieczna jak polskie lokaty. Poziom zabezpieczenia jest identyczny, inna jest tylko instytucja gwarantująca ochronę.
Dla kogo przeznaczone są lokaty Facto?
Lokata jest produktem skierowanym dla wszystkich zainteresowanych. Można z niej skorzystać nie będąc klientem BFF Banku. Wystarczy złożyć wniosek, w którym przekażesz niezbędne informacje i dokumenty:
- zeskanowane zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu,
- numer konta bankowego, z którego zostaną przelane pieniądze,
- dane osobowe, dane teleadresowe itd.
Oferta lokat Facto jest skierowana do osób fizycznych zamieszkałych w Polsce, które mają pełną zdolność do czynności prawnych i są polskimi rezydentami podatkowymi.
Zerwanie lokaty
Jak wygląda sytuacja w przypadku konieczności wcześniejszego wyjścia z lokaty?
„Zerwanie Lokaty Facto przed upływem okresu umownego skutkuje niezwłocznym zwrotem środków pieniężnych zgromadzonych na Lokacie na Rachunek Depozytowy, jednakże nie później niż do końca następnego Dnia Roboczego od dnia otrzymania przez Bank oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy lokaty Facto lub od dnia otrzymania przez Bank oświadczenia o odstąpieniu od Umowy lokaty Facto. Bezpłatny Rachunek Depozytowy daje możliwość swobodnego dysponowania środkami, zgodnie z Regulaminem.” – taką informację znajdujemy na stronie internetowej BFF Banking Group.
Niezależnie od czasu lokaty i okresu na jaki była zawarta kapitał wraca od nas natychmiast po dyspozycji zerwania lokaty, całość odsetek niestety zostaje utracona.
W początkowym okresie funkcjonowania włoskich depozytów w Polsce, bank mógł przetrzymywać pieniądze po zerwaniu lokaty do 35 dni. Taki zapis przysporzył lokatom Facto wiele negatywnych opinii. Problemy i kontrowersje zmusiły BFF Bank do zmiany zasad na korzyść klientów.
Czy warto założyć lokatę Facto? Zalety i wady tych depozytów
Największą zaletą lokat założonych w BFF Banku jest atrakcyjne oprocentowanie w porównaniu do innych instytucji na rynku bankowym. Dużym atutem jest brak konieczności zakładania konta osobistego i dłuższego wiązania się z bankiem. Jednocześnie dużym plusem dla osób z większą gotówką jest brak górnych limitów depozytu.
Osoby pragnące zamrozić na określony czas niewielki kapitał mogą narzekać na limit lokaty – kwota 5 tysięcy złotych może być zaporowa dla wielu osób. W przypadku innych ofert minimalna kwota, niezbędna do założenia lokaty zaczyna się od tysiąca złotych. Sporym minusem lokaty jest brak kapitalizacji odsetek w trakcie jej trwania. O ile nie stanowi to problemu w przypadku krótkiego czasu (3-6 miesięcy), to już w długim terminie (kilka lat) taka funkcjonalność byłaby bardzo cenna.
Podsumowanie opinii
Trzeba przyznać BFF Bankowi, iż wysokie oprocentowanie zdecydowanie przyciąga uwagę. Opinie o lokatach Facto wskazują, że jest to jedna z atrakcyjniejszych propozycji dla oszczędzających. Możliwe do uzyskania odsetki i to bez skomplikowanych warunków do spełnienia, robią wrażenie. Jednocześnie nie istnieją żadne granice w wysokości zakładanego depozytu.
BFF Bank dał się poznać oferując klientom bardzo atrakcyjne lokaty. Taka konkurencja z punktu widzenia klienta jest bardzo pożądana, gdyż po pierwsze pozwala nam skorzystać z dobrze oprocentowanych depozytów, po drugie zmusza polskie banki do podwyższenia oprocentowania aby ich produkty były wciąż atrakcyjne.
Dzięki za pomocny artykuł. Lokata założona, potwierdzenie na mailu.
Dlaczego strona https://lokatafacto.pl/ się nie otwiera ? Jest jakaś awaria?
U mnie działa. Spróbuj w innej przeglądarce.
Co w przypadku fali upadku banków we Włoszech i niewypłacalności tamtejszego odpowiednika polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?
Wiemy, że kondycja finansowa Włoch jest najgorsza spośród krajów UE.
Czy na poziomie europejskim ktoś gwarantuje bezpieczeństwo depozytów ulokowanych we Włoszech i zwróci nam je w razie krachu w Italii?
Upadek pojedynczego banku nietrudno sobie wyobrazić, ale niewypłacalność Funduszu Gwarancyjnego to raczej mało prawdopodobny scenariusz. Unia Europejska udowodniła wielokrotnie, że potrafi wyciągać pomocną dłoń do bankrutów.
Facfo lub Inbank na dłuższy czas i nie musicie się bawić w ciągle zakładanie kont.
Dzień dobry
lepiej jest przy zakładaniu lokaty zaznaczyć lokatę automatycznie odnawialna czy jednak kolejno zakładać nowe?
Lepiej zakładać nową lokatę, niekoniecznie w tym samym banku, gdyż masz wówczas możliwość wyboru oferty z najwyższym oprocentowaniem.
dlaczego podane przez nich telefony nie działają?
działają tylko nie trzeba wpisywać 48 czyli kierunku do Polski , mój błąd