Lokata Facto opinie i recenzja 2022

Jednym z efektów rosnących stóp procentowych jest poprawiająca się oferta lokat. Wśród liderów oferujących najwyższe oprocentowanie znajdują się zagraniczne podmioty takie jak włoski BFF Bank z depozytem Facto. Jakie są opinie o lokatach Facto? Czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Na co trzeba uważać? Sprawdźmy!

Logo Facto

Lokaty Facto – sztandarowy produkt BFF banku

Najważniejszą cechą lokat Facto jest ich stałe oprocentowanie w skali całego roku. Jego wysokość zależy od okresu, na jaki środki są powierzane pod opiekę banku. Można tu wyróżnić takie oto lokaty:

 • Lokata 8% w skali roku – okres trwania 3 lub 6 miesięcy
 • Lokata 7,5% w skali roku – okres trwania 9 lub 12 miesięcy
 • Lokata 6,5% w skali roku – okres trwania 18 lub 24 miesięcy
 • Lokata 6% w skali roku – okres trwania 1 lub 36 miesięcy
 • Lokata 5% w skali roku – okres trwania 48 lub 60 miesięcy

Aby założyć jedną z powyższych lokat trzeba posiadać co najmniej 5 tysięcy złotych. Jednocześnie nie istnieje maksymalny limit kwoty, którą można przeznaczyć na lokatę Facto. Odsetki są zawsze wypłacane na koniec okresu lokaty.

Opinie o lokatach Facto z BFF Banking Group

Prawie wszystkie opinie i komentarze odnośnie Facto dotyczą bezpieczeństwa. Czy mogę zaufać temu bankowi? Co się stanie gdy ten bank upadnie? Czy nie będzie problemu, bo przecież bank nie ma siedziby w Polsce.

Prawdą jest, że BFF Bank – twórca lokat Facto – to jeden z pierwszych zagranicznych banków, który bez budowania sieci oddziałów odważnie wszedł do Polski. Ten włoski bank wspólnie z estońskim Inbankiem zupełnie odmienili rynek lokat w naszym kraju. Po pierwsze, instytucje te nie wymagają zakładania rachunków bankowych. Po drugie, oferują klientom bardzo atrakcyjnie oprocentowane depozyty plasując się zawsze w czołówce rankingu lokat.

Pytanie o bezpieczeństwo jest jak najbardziej na miejscu. Nie ma się jednak czego obawiać. Polska jest w Unii Europejskiej a dyrektywy tej organizacji zobowiązują państwa członkowskie do zapewnienia systemu gwarantowania depozytów. Poziom gwarancji we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej jest ten sam i wynosi 100 000 euro.

Warto jednak sprawdzić komu powierzamy nasze pieniądze. BFF Bank to instytucja finansowa, która jest członkiem grupy kapitałowej BFF Banking Group. Powstała w 1985 roku w Mediolanie. W ciągu kilkudziesięciu lat rozwinęła swoją działalność w dziewięciu krajach Europy. W 2014 roku BFF Bank wprowadził na rynek markę Conto Facto, która oferuje atrakcyjne lokaty dla indywidualnych klientów. Na początku marka była dostępna na rynku włoskim i hiszpańskim. Od 2019 roku lokaty Facto są dostępne również dla polskich klientów.

Fundusz Gwarancyjny – Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi – zapewnia bezpieczeństwo twoich środków pieniężnych (wraz z odsetkami) zgromadzonych na lokatach Facto w BFF Bank o równowartości 100 tys. euro w złotych. Jest to włoski odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.  

Dla kogo przeznaczona jest lokata Facto?

Lokata jest produktem skierowanym dla wszystkich zainteresowanych. Można z niej skorzystać nie będąc klientem BFF Banku. Wystarczy złożyć wniosek, w którym przekażesz niezbędne informacje i dokumenty:

 • zeskanowane zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu,
 • numer konta bankowego, z którego zostaną przelane pieniądze,
 • dane osobowe, dane teleadresowe itd.

Oferta lokat Facto jest skierowana do osób fizycznych zamieszkałych w Polsce, które mają pełną zdolność do czynności prawnych i są polskimi rezydentami podatkowymi.

Facto wniosek o lokatę
Wniosek o lokatę. Źródło: lokatafacto.pl
Porada: BFF Bank Facto zaakceptuje wyłącznie przelew z konta, którego jesteś jedynym posiadaczem. Nie wysyłaj środków na lokatę ze wspólnego rachunku bankowego (z konta bankowego dla małżonków).

Czy warto założyć lokatę Facto? Zalety i wady tych depozytów

Największą zaletą lokat założonych w BFF Banku jest atrakcyjne oprocentowanie w porównaniu do innych instytucji na rynku bankowym. Dużym atutem jest brak konieczności zakładania konta osobistego i dłuższego wiązania się z bankiem. Jednocześnie dużym plusem dla osób z większą gotówką jest brak górnych limitów depozytu.

Osoby pragnące zamrozić na określony czas niewielki kapitał mogą narzekać na limit lokaty – kwota 5 tysięcy złotych może być zaporowa dla wielu osób. W przypadku innych ofert minimalna kwota, niezbędna do założenia lokaty zaczyna się od tysiąca złotych. Sporym minusem lokaty jest brak kapitalizacji odsetek w trakcie jej trwania. O ile nie stanowi to problemu w przypadku krótkiego czasu (3-6 miesięcy), to już w długim terminie (kilka lat) taka funkcjonalność byłaby bardzo cenna.

Zalety
 • atrakcyjne oprocentowanie
 • bez konta osobistego i innych zobowiązań
 • brak górnego limitu kwoty lokaty
Wady
 • brak kapitalizacji odsetek dla lokat długoterminowych

Podsumowanie opinii

Trzeba przyznać BFF Bankowi, iż wysokie oprocentowanie zdecydowanie przyciąga uwagę. Opinie o lokatach Facto wskazują, że jest to jedna z atrakcyjniejszych propozycji dla oszczędzających. Możliwe do uzyskania odsetki i to bez skomplikowanych warunków do spełnienia, robią wrażenie. Jednocześnie nie istnieją żadne granice w wysokości zakładanego depozytu.

BFF Bank dał się poznać oferując klientom bardzo atrakcyjne lokaty. Taka konkurencja z punktu widzenia klienta jest bardzo pożądana, gdyż po pierwsze pozwala nam skorzystać z dobrze oprocentowanych depozytów, po drugie zmusza polskie banki do podwyższenia oprocentowania aby ich produkty były wciąż atrakcyjne.

[Total: 5 Average: 4.6]
9.8 Total Score
Lokata Facto

Minimalny kapitał 5 000 zł, brak górnego limitu. Lokata 8% w skali roku - okres trwania 3 lub 6 miesięcy. Bez konta osobistego.

Dodaj swoją opinię  |  Czytaj opinie i komentarze

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo