Ranking lokat 2022. Oferty banków z najlepszym promocyjnym oprocentowaniem

Trzymasz gotówkę na zwykłym rachunku ROR, a Twoje pieniądze codziennie tracą na wartości? Zastanawiasz się nad bezpieczną inwestycją, z której pieniądze w dowolnej chwili możesz wycofać? Czas przyjrzeć się lokatom bankowym i wybrać najlepszą z nich. Pomoże w tym ranking lokat. Ułatwi on wyszukanie najlepszej oferty na rynku. Podczas tworzenia rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: oprocentowanie, czas trwania, kwota inwestycji. Dużo łatwiej znaleźć optymalną lokatę posługując się rankingiem, niż przeglądając oferty poszczególnych banków.

Bank OpisOprocentowanieOcena Wybierz
Lokaty Credit Agricole: opinie i oprocentowanie 2022

Lokata Mobilna na Dobry Początek

Kwota od 1 000 do 75 000 zł. Lokata 8% w skali roku - okres trwania 270 dni. Konieczne założenie konta osobistego. Możliwa premia pieniężna do 555 zł za otwarcie konta.

8%
2 Lokaty Pekao: opinie i oprocentowanie 2022

Lokata Negocjowana na Nowe Środki

Kwota od 1 000 do 300 000 zł. Różne wersje: 12-mies. (8%), 6-mies. (7%), 3-mies. (6%). Konieczne założenie konta osobistego.

8%
3 Lokaty w Getin Bank – opinie i oprocentowanie 2022

Lokata na Nowe Środki

Min. kwota to 5 000 a maks. to 180 000 zł. Możliwe formy: 12 mies. (8%), 6 mies. (7,5%) lub 4-mies. (6,5%). Lokata dla każdego kto zdeponuje nowe środki w banku.

8%
4 Lokaty Nest Banku – opinie 2022. Najwyżej oprocentowane depozyty.

Lokata Witaj

Kwota inwestycji: 1 000 - 20 000 zł. Możliwe różne formy lokaty: 6-mies. (7,5%) oraz 3-mies. (6%). Niezbędne założenie konta osobistego. Tylko dla nowych klientów.

7,5%
5 Lokata Inbank opinie i recenzja 2022

Lokata Lojalna

Kwota inwestycji: 5 000 - 50 000 zł. Lokata w dwóch wersjach: na 6-mies. (7,5%) lub na 3-mies. (7%). Nie musisz zakładać konta osobistego.

7,5%
6 Lokata Facto opinie i recenzja 2022

Lokata Facto

Minimalny kapitał 5 000 zł, brak górnego limitu. Lokata 8% w skali roku - okres trwania 3 lub 6 miesięcy. Bez konta osobistego.

8%
7 Alior Bank lokaty – opinie i oprocentowanie 2022

Lokata na Nowe Środki

Kwota od 1 000 zł, brak maksymalnego limitu. Dostępne kilka wersji lokaty: 365 dni (7%), 182 dni (6,5%), 92 dni (6%). Trzeba założyć konto osobiste.

7%
8 Lokaty w Millennium Bank – opinie i recenzja 2022

Lokata Horyzont Zysku

Min. kwota 1 000 zł, brak maksymalnego progu. Oprocentowanie 6,5% dla wersji na 6-mies, 12-mies. lub 18-mies. Jest to depozyt na nowe środki pieniężne. Możliwa dodatkowa premia za założenie konta.

6,5%
9 Lokata mobilna Santander – opinie i recenzja 2022

Lokata Mobilna

Kwota inwestycji: 1 000 - 100 000 zł. Czas trwania: 4 mies. Konieczne posiadanie konta i aplikacji mobilnej Santander (lokatę zakłada się z poziomu aplikacji).

6,25%
10 Lokaty PKO BP opinie i recenzja 2022

Lokata Mobilna

Kwota od 1 000 do 50 000 zł. Lokata na okres 3 miesięcy. Musisz posiadać (lub założyć) konto osobiste w PKO BP oraz aplikację IKO.

6%

Jak działa lokata?

Zakładając lokatę w banku zawierasz umowę na czas określony odnośnie przechowania twoich pieniędzy. Po zakończeniu lokaty bank wypłaca całość kwoty wraz z odsetkami o wcześniej ustalonej wysokości. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna. Jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy – nad jej bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje bezpieczeństwo depozytów do równowartości kwoty 100 000 euro w złotych. Przy pomocy lokat banki zbierają pieniądze, które później wykorzystują do swoich potrzeb, na przykład udzielania kredytów.

Banki dość często zmieniają ofertę lokat. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniej powinieneś skorzystać z informacji zawartych w rankingu lub samodzielnie sprawdzić promocje w wybranych bankach. Najlepsze promocje bankowe z reguły oferują m.in.: Santander, Getin Bank, mBank, Nest Bank, Pekao, Alior.

Ważne aspekty w rankingu lokat

Przeglądając oferty lokat najważniejszym czynnikiem jest jej oprocentowanie. Im wyższe, tym wyższe odsetki wypłaci bank po zakończeniu lokaty. Kolejną ważna sprawą jest czas trwania lokaty. Najczęściej oprocentowanie lokaty jest zmienne, a za jej wcześniejsze zerwanie bank obniża wypłatę odsetek. Dlatego trzeba dopasować czas trwania lokaty do naszych potrzeb i przewidywanej konieczności wykorzystania gotówki. Dodatkowym aspektem jest kwota inwestycji. Niektóre lokaty mają limit dopuszczalnej wpłaty lub też próg minimalnej wpłaty. Są to zwykle lokaty promocyjne o korzystniejszym oprocentowaniu.

Kalkulując opłacalność lokaty musisz wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. podatek Belki. Od zysku z lokaty, bez względu na to, w jakiej wysokości zostanie on wypracowany, zawsze jest pobierany 19 proc. podatek. Nie musisz jednak martwić się o odprowadzenie tej daniny. Bank automatycznie pomniejszy należną ci wartość odsetek o 19 proc. podatku i pozostawi ci do dyspozycji tylko obniżoną kwotę.

Czy warto zakładać lokatę bankową?

Lokaty są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed kradzieżą. Są łatwe do założenia, przystępne i sposób ich działania jest zrozumiały i przejrzysty. Wygodny jest też dostęp do środków – lokatę można zerwać praktycznie w dowolnym momencie (licząc się z utratą odsetek).

Jednocześnie nie jest to narzędzie do skutecznego pomnażania środków finansowych. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na ochronę pieniędzy przed inflacją powinieneś sięgnąć po inne instrumenty finansowe. Realne zyski mogą ci pomóc osiągnąć obligacje skarbowe, akcje, kryptowaluty, nieruchomości. Zdywersyfikowany portfel aktywów jest przydatnym narzędziem również w trakcie oszczędzania.

Rodzaje lokat bankowych

Jak wspomniano wyżej lokata to umowa z bankiem na przechowywanie pieniędzy. Najczęstszą propozycją banków jest lokata terminowa. Klient wpłaca pieniądze na określony czas, a później bank je wypłaca wraz z odsetkami. Te lokaty mogą być odnawialne, czyli po zakończeniu ustalonego terminu lokata jest automatycznie zakładana od nowa. Może być założona wraz z wypracowanymi odsetkami, albo zyski przelane na inne konto, a lokata odnowiona od kwoty nominalnej. Lokata nieodnawialna po zakończeniu jest likwidowana, a kapitał wypłacony w z góry zdefiniowany sposób. Istnieją lokaty zmodyfikowane, np. walutowe lub rentierskie. Często poszukiwane są także „lokaty bez konta”, czyli depozyty w których bank nie wymaga zakładania konta osobistego (takim przykładem jest Inbank ze swoją Lokatą Lojalną).

Łatwo zauważyć, że nawet tak prosty instrument jak lokata wymaga odpowiedniej analizy i przemyślenia. Z pewnością ranking lokat jest w tym bardzo pomocny. Wybierz ranking aktualizowany na bieżąco, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź również: Ranking lokat strukturyzowanych

[Total: 5 Average: 5]
Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo