Ranking lokat 2023. Oferty banków z najlepszym promocyjnym oprocentowaniem

Trzymasz gotówkę na zwykłym rachunku ROR, a Twoje pieniądze codziennie tracą na wartości? Zastanawiasz się nad bezpieczną inwestycją, z której pieniądze w dowolnej chwili możesz wycofać? Czas przyjrzeć się lokatom bankowym i wybrać najlepszą z nich. Pomoże w tym ranking lokat. Ułatwi on wyszukanie najlepszej oferty na rynku. Podczas tworzenia rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: oprocentowanie, czas trwania, kwota inwestycji. Dużo łatwiej znaleźć optymalną lokatę posługując się rankingiem, niż przeglądając oferty poszczególnych banków.

Bank OpisOprocentowanie Wybierz
Lokaty Nest Banku – opinie 2023 r.

Lokata Witaj

Kwota inwestycji: 1 000 - 20 000 zł. Możliwe różne formy lokaty: 6-mies. (8%) oraz 3-mies. (6%). Niezbędne założenie konta osobistego. Tylko dla nowych klientów.

8%
2 Lokaty Inbank opinie i recenzja 2023 r.

Lokata na Start

Kwota inwestycji: 1 000 - 50 000 zł. Oprocentowanie 8% obejmuje okres 3-mies. Bez konta osobistego.

8%
3 Lokaty Facto opinie i recenzja 2023 r.

Lokata Facto

Kwota od 5 000 zł. Lokata 7% w skali roku - okres trwania 3 lub 6 miesięcy. Bez konta osobistego.

7%
4 Lokaty PKO BP opinie i recenzja 2023 r.

Lokata Na Nowe Środki

Kwota od 1 000 zł. Lokata na okres 3 miesięcy. Niezbędne założenie konta osobistego oraz aplikacji mobilnej IKO.

7%
5 Alior Bank lokaty – opinie i oprocentowanie 2023 r.

Lokata Mobilna

Kwota do 50 000 zł, czas trwania 100 dni. Oprocentowanie 7% w skali roku. Niezbędne założenie konta osobistego.

7%
6 Lokaty w Millennium Bank – opinie i recenzja 2023 r.

Lokata Horyzont Zysku

Min. kwota 1 000 zł, brak maksymalnego progu. Oprocentowanie 6,5% dla wersji na 6-mies lub 12-mies oraz 6% na 18-mies. Jest to depozyt na nowe środki pieniężne.

6.5%
7 Lokata mobilna Santander – opinie i recenzja 2023 r.

Lokata Mobilna

Kwota inwestycji: 1 000 - 100 000 zł. Czas trwania: 4 mies. Niezbędne założenie konta osobistego oraz aplikacji mobilnej Santander (lokatę zakłada się z poziomu aplikacji).

6.25%

Jak działa lokata?

Zakładając lokatę w banku zawierasz umowę na czas określony odnośnie przechowania twoich pieniędzy. Po zakończeniu lokaty bank wypłaca całość kwoty wraz z odsetkami o wcześniej ustalonej wysokości. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna. Jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy – nad jej bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje bezpieczeństwo depozytów do równowartości kwoty 100 000 euro w złotych. Przy pomocy lokat banki zbierają pieniądze, które później wykorzystują do swoich potrzeb, na przykład udzielania kredytów.

Banki dość często zmieniają ofertę lokat. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniej powinieneś skorzystać z informacji zawartych w rankingu lub samodzielnie sprawdzić promocje w wybranych bankach. Najlepsze promocje bankowe z reguły oferują m.in.: Santander, Getin Bank, mBank, Nest Bank, Pekao, Alior.

Ważne aspekty w rankingu lokat

Przeglądając oferty lokat najważniejszym czynnikiem jest jej oprocentowanie. Im wyższe, tym wyższe odsetki wypłaci bank po zakończeniu lokaty. Kolejną ważna sprawą jest czas trwania lokaty. Najczęściej oprocentowanie lokaty jest zmienne, a za jej wcześniejsze zerwanie bank obniża wypłatę odsetek. Dlatego trzeba dopasować czas trwania lokaty do naszych potrzeb i przewidywanej konieczności wykorzystania gotówki. Dodatkowym aspektem jest kwota inwestycji. Niektóre lokaty mają limit dopuszczalnej wpłaty lub też próg minimalnej wpłaty. Są to zwykle lokaty promocyjne o korzystniejszym oprocentowaniu.

Kalkulując opłacalność lokaty musisz wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. podatek Belki. Od zysku z lokaty, bez względu na to, w jakiej wysokości zostanie on wypracowany, zawsze jest pobierany 19 proc. podatek. Nie musisz jednak martwić się o odprowadzenie tej daniny. Bank automatycznie pomniejszy należną ci wartość odsetek o 19 proc. podatku i pozostawi ci do dyspozycji tylko obniżoną kwotę.

Czy warto zakładać lokatę bankową?

Lokaty są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed kradzieżą. Są łatwe do założenia, przystępne i sposób ich działania jest zrozumiały i przejrzysty. Wygodny jest też dostęp do środków – lokatę można zerwać praktycznie w dowolnym momencie (licząc się z utratą odsetek).

Jednocześnie nie jest to narzędzie do skutecznego pomnażania środków finansowych. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na ochronę pieniędzy przed inflacją powinieneś sięgnąć po inne instrumenty finansowe. Realne zyski mogą ci pomóc osiągnąć obligacje skarbowe, akcje, kryptowaluty, nieruchomości. Zdywersyfikowany portfel aktywów jest przydatnym narzędziem również w trakcie oszczędzania.

Rodzaje lokat bankowych

Jak wspomniano wyżej lokata to umowa z bankiem na przechowywanie pieniędzy. Najczęstszą propozycją banków jest lokata terminowa. Klient wpłaca pieniądze na określony czas, a później bank je wypłaca wraz z odsetkami. Te lokaty mogą być odnawialne, czyli po zakończeniu ustalonego terminu lokata jest automatycznie zakładana od nowa. Może być założona wraz z wypracowanymi odsetkami, albo zyski przelane na inne konto, a lokata odnowiona od kwoty nominalnej. Lokata nieodnawialna po zakończeniu jest likwidowana, a kapitał wypłacony w z góry zdefiniowany sposób. Istnieją lokaty zmodyfikowane, np. walutowe lub rentierskie. Często poszukiwane są także „lokaty bez konta”, czyli depozyty w których bank nie wymaga zakładania konta osobistego (takim przykładem jest Inbank ze swoją Lokatą Lojalną).

Łatwo zauważyć, że nawet tak prosty instrument jak lokata wymaga odpowiedniej analizy i przemyślenia. Z pewnością ranking lokat jest w tym bardzo pomocny. Wybierz ranking aktualizowany na bieżąco, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź również: Ranking lokat strukturyzowanych

Poradnik Inwestora
Logo