Ranking lokat 2024 – oferty banków z najlepszym promocyjnym oprocentowaniem

Trzymasz gotówkę na zwykłym rachunku ROR, a Twoje pieniądze codziennie tracą na wartości? Zastanawiasz się nad bezpieczną inwestycją, z której po upływie określonego czasu odbierzesz wypracowany zysk? Czas przyjrzeć się lokatom bankowym i wybrać najlepszą z nich. Pomoże w tym ranking lokat. Ułatwi on wyszukanie najlepszej oferty na rynku. Podczas tworzenia rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: oprocentowanie, czas trwania, kwota inwestycji. Dużo łatwiej znaleźć optymalną lokatę posługując się rankingiem, niż przeglądając oferty poszczególnych banków.

Bank OpisOprocentowanie Wybierz
Lokaty Credit Agricole: opinie

Lokata Powitalna na Dobry Początek

Kwota od 1.000 zł. Lokata 8% w skali roku - okres trwania 180 dni. Niezbędne założenie konta osobistego.

8%
2 Lokaty Nest Banku – opinie

Lokata Witaj

Kwota inwestycji: 1.000 - 25.000 zł. Możliwe różne formy lokaty: 6-mies. (7,1%) oraz 3-mies. (5,25%). Niezbędne założenie konta osobistego. Tylko dla nowych klientów.

7.1%
3 Lokaty VeloBank opinie i recenzja

Lokata Mobilna na Start

Kwota inwestycji: 1.000 - 50.000 zł. Oprocentowanie 7% obejmuje okres 2-mies. Bez konta osobistego.

7%
4 Lokaty Facto opinie i recenzja 2024 r.

Lokata Facto

Kwota od 5.000 zł. Lokata 5,25% w skali roku - okres trwania 3 miesiące. Bez konta osobistego.

5.25%
5 Lokaty Inbank opinie i recenzja

Lokata na Start

Kwota inwestycji: 1.000 - 50.000 zł. Oprocentowanie 5,1% obejmuje okres 3-mies. Bez konta osobistego.

5.1%
6 Lokata mobilna Santander – opinie i recenzja 2024 r.

Lokata Mobilna

Kwota inwestycji: 1.000 - 100.000 zł. Czas trwania: 4 mies. Niezbędne założenie konta osobistego oraz aplikacji mobilnej Santander (lokatę zakłada się z poziomu aplikacji).

5%
7 Lokaty w Millennium Bank – opinie i recenzja 2024 r.

Lokata Horyzont Zysku

Min. kwota 1.000 zł, brak maksymalnego progu. Oprocentowanie 5% dla wersji na 6-mies oraz 4,35% 12-mies. Jest to depozyt na nowe środki pieniężne.

5%

Jak działa lokata?

Zakładając lokatę w banku zawierasz umowę na określony czas i to Ty decydujesz na jak długo chcesz oddać pieniądze w depozyt. Po zakończeniu lokaty bank wypłaca całość kwoty wraz z wypracowanymi odsetkami o wcześniej ustalonej wysokości. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna. Jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy – nad jej bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje bezpieczeństwo depozytów do równowartości kwoty 100.000 euro. Przy pomocy lokat banki zbierają pieniądze, które wykorzystują na potrzeby swojej działalności, na przykład do udzielania kredytów.

Banki dość często zmieniają ofertę lokat. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniej powinieneś skorzystać z informacji zawartych w rankingu lub samodzielnie sprawdzić promocje w wybranych bankach. Najlepsze promocje bankowe z reguły oferują m.in.: VeloBank, mBank, Nest Bank, Pekao, Alior, Santander.

Ważne aspekty w rankingu lokat

Przeglądając oferty lokat kluczowym czynnikiem jest jej oprocentowanie. Im wyższe, tym wyższe odsetki wypłaci bank po zakończeniu lokaty. Najczęściej oprocentowanie lokaty jest zmienne. Kolejną ważną sprawą jest czas trwania lokaty. Zastanów się na jaki czas chcesz zablokować swoje środki, gdyż jej wcześniejsze zerwanie najczęściej grozi utratą odsetek. Dlatego trzeba dopasować czas trwania lokaty do naszych potrzeb i przewidywanej konieczności wykorzystania gotówki. Dodatkowym aspektem jest kwota inwestycji. Upewnij się, że dysponujesz wymaganą minimalną kwotą, aby otworzyć daną lokatę. Zwróć również uwagę na górny limit kwotowy oraz ilość lokat jakie możesz założyć. Koszty i prowizje to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Samo założenie lokaty najczęściej jest darmowe, ale często wymaga założenia konta osobistego. Zwróć uwagę na wszelkie opłaty i prowizje z tym związane. Sprawdź też banki, które oferują lokaty bez konieczności zakładania konta jak np. VeloBank, Inbank, Facto.

Kalkulując opłacalność lokaty musisz wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. podatek Belki. Od zysku z lokaty, bez względu na to, w jakiej wysokości zostanie on wypracowany, zawsze jest pobierany 19 proc. podatek. Nie musisz jednak martwić się o odprowadzenie tej daniny. Bank automatycznie pomniejszy należną ci wartość odsetek o 19 proc. podatku i pozostawi ci do dyspozycji tylko obniżoną kwotę.

Czy warto zakładać lokatę bankową?

Lokaty są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed kradzieżą. Są łatwe do założenia, przystępne i sposób ich działania jest zrozumiały i przejrzysty. Wygodny jest też dostęp do środków – lokatę można zerwać praktycznie w dowolnym momencie (licząc się z utratą odsetek).

Jednocześnie nie jest to narzędzie do skutecznego pomnażania środków finansowych, gdyż aktualna inflacja przewyższa zysk z lokat. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na ochronę pieniędzy przed inflacją powinieneś sięgnąć po inne instrumenty finansowe. Realne zyski mogą ci pomóc osiągnąć obligacje skarbowe, akcje, kryptowaluty, nieruchomości. Zdywersyfikowany portfel aktywów jest przydatnym narzędziem również w trakcie oszczędzania.

Rodzaje lokat bankowych

Jak wspomniano wyżej lokata to umowa z bankiem na przechowywanie pieniędzy. Najczęstszą propozycją banków jest lokata terminowa. Klient wpłaca pieniądze na określony czas, a później bank je wypłaca wraz z odsetkami. Te lokaty mogą być odnawialne, czyli po zakończeniu ustalonego terminu lokata jest automatycznie zakładana od nowa. Może być założona wraz z wypracowanymi odsetkami, albo zyski przelane na inne konto, a lokata odnowiona od kwoty nominalnej. Lokata nieodnawialna po zakończeniu jest likwidowana, a kapitał wypłacony w z góry zdefiniowany sposób. Istnieją lokaty zmodyfikowane, np. walutowe lub rentierskie. Często poszukiwane są także „lokaty bez konta”, czyli depozyty w których bank nie wymaga zakładania konta osobistego (takim przykładem jest Inbank ze swoją Lokatą na Start).

Łatwo zauważyć, że nawet tak prosty instrument jak lokata wymaga odpowiedniej analizy i przemyślenia. Z pewnością ranking lokat jest w tym bardzo pomocny. Wybierz ranking aktualizowany na bieżąco, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź również: Ranking lokat strukturyzowanych

Poradnik Inwestora
Logo