Ranking lokat 2022. Oferty banków z najlepszym promocyjnym oprocentowaniem

Trzymasz gotówkę na zwykłym rachunku ROR, a Twoje pieniądze codziennie tracą na wartości? Zastanawiasz się nad bezpieczną inwestycją, z której pieniądze w dowolnej chwili możesz wycofać? Czas przyjrzeć się lokatom bankowym i wybrać najlepszą z nich. Pomoże w tym ranking lokat. Ułatwi on wyszukanie najlepszej oferty na rynku. Podczas tworzenia rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: oprocentowanie, czas trwania, kwota inwestycji. Dużo łatwiej znaleźć optymalną lokatę posługując się rankingiem, niż przeglądając oferty poszczególnych banków.

Bank OpisOprocentowanieOcena Wybierz
Najwyżej oprocentowana lokata: Nest – opinie i promocyjne warunki w 2022

Lokata Witaj

Niezbędne konto osobistego. Możliwe dwie formy lokaty: 3-miesięczna (3%) bez wpływu na konto lub 6-miesięczna (5%) z wpływem wynagrodzenia. Kwota inwestycji: 1 000 - 20 000 zł.

4%
2 Lokata Mobilna Getin Bank – opinie i recenzja 2022

Lokata Mobilna

Lokata 3,5% dostępna dla nowych użytkowników aplikacji Getin Bank a wersja z oprocentowaniem 1,5% dla tych, którzy już korzystają z apki. Konieczne zgody marketingowe. Maks. kwota inwestycji to 50 000 zł. Czas trwania: 2 miesiące.

3,5%
3 Lokata mobilna Santander – opinie i recenzja 2022

Lokata Mobilna

Do założenia tylko w aplikacji mobilnej Santander. Możliwe dodatkowe bonusy do zdobycia: 300 zł za założenie konta z kartą debetową, do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie dla posiadaczy konta, 50 zł za każde polecenie. Kwota inwestycji: 1 000 - 20 000 zł. Czas trwania: 4 mies.

3%

Jak działa lokata?

Zakładając lokatę w banku zawierasz umowę na czas określony odnośnie przechowania twoich pieniędzy. Po zakończeniu lokaty bank wypłaca całość kwoty wraz z odsetkami o wcześniej ustalonej wysokości. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna. Jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy – nad jej bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje bezpieczeństwo depozytów do równowartości kwoty 100 000 euro w złotych. Przy pomocy lokat banki zbierają pieniądze, które później wykorzystują do swoich potrzeb, na przykład udzielania kredytów.

Banki dość często zmieniają ofertę lokat. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniej powinieneś skorzystać z informacji zawartych w rankingu lub samodzielnie sprawdzić promocje w wybranych bankach. Najlepsze promocje bankowe z reguły oferują m.in.: Santander, Getin Bank, mBank, Nest Bank.

Ważne aspekty w rankingu lokat

Przeglądając oferty lokat najważniejszym czynnikiem jest jej oprocentowanie. Im wyższe, tym wyższe odsetki wypłaci bank po zakończeniu lokaty. Kolejną ważna sprawą jest czas trwania lokaty. Najczęściej oprocentowanie lokaty jest zmienne, a za jej wcześniejsze zerwanie bank obniża wypłatę odsetek. Dlatego trzeba dopasować czas trwania lokaty do naszych potrzeb i przewidywanej konieczności wykorzystania gotówki. Dodatkowym aspektem jest kwota inwestycji. Niektóre lokaty mają limit dopuszczalnej wpłaty lub też próg minimalnej wpłaty. Są to zwykle lokaty promocyjne o korzystniejszym oprocentowaniu.

Kalkulując opłacalność lokaty musisz wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. podatek Belki. Od zysku z lokaty, bez względu na to, w jakiej wysokości zostanie on wypracowany, zawsze jest pobierany 19 proc. podatek. Nie musisz jednak martwić się o odprowadzenie tej daniny. Bank automatycznie pomniejszy należną ci wartość odsetek o 19 proc. podatku i pozostawi ci do dyspozycji tylko obniżoną kwotę.

Czy warto zakładać lokatę bankową?

Lokaty są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed kradzieżą. Są łatwe do założenia, przystępne i sposób ich działania jest zrozumiały i przejrzysty. Wygodny jest też dostęp do środków – lokatę można zerwać praktycznie w dowolnym momencie (licząc się z utratą odsetek).

Jednocześnie nie jest to narzędzie do skutecznego pomnażania środków finansowych. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na ochronę pieniędzy przed inflacją powinieneś sięgnąć po inne instrumenty finansowe. Realne zyski mogą ci pomóc osiągnąć obligacje skarbowe, akcje, kryptowaluty, nieruchomości. Zdywersyfikowany portfel aktywów jest przydatnym narzędziem również w trakcie oszczędzania.

Rodzaje lokat bankowych

Jak wspomniano wyżej lokata to umowa z bankiem na przechowywanie pieniędzy. Najczęstszą propozycją banków jest lokata terminowa. Klient wpłaca pieniądze na określony czas, a później bank je wypłaca wraz z odsetkami. Te lokaty mogą być odnawialne, czyli po zakończeniu ustalonego terminu lokata jest automatycznie zakładana od nowa. Może być założona wraz z wypracowanymi odsetkami, albo zyski przelane na inne konto, a lokata odnowiona od kwoty nominalnej. Lokata nieodnawialna po zakończeniu jest likwidowana, a kapitał wypłacony w z góry zdefiniowany sposób. Istnieją lokaty zmodyfikowane, np. walutowe lub rentierskie.

Łatwo zauważyć, że nawet tak prosty instrument jak lokata wymaga odpowiedniej analizy i przemyślenia. Z pewnością ranking lokat jest w tym bardzo pomocny. Wybierz ranking aktualizowany na bieżąco, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

[Total: 5 Average: 5]
Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo