Jak i gdzie kupić akcje Moderna?

  • akcje Moderna znajdziesz na giełdzie pod tickerem MRNA
  • jeśli chcesz kupić akcje firmy Moderna, musisz znaleźć brokera, który da ci dostęp do amerykańskiej giełdy Nasdaq
  • akcje tej firmy w ciągu 1,5 roku podrożały z 18 USD do ponad 400 USD (+2000%)

Spośród wszystkich producentów szczepionek przeciw covid-19, to Moderna dała zarobić inwestorom najwięcej. To jedna z firm, które na pandemii koronawirusa zyskały rozgłos, dodatkowe fundusze, przyspieszony rozwój i gigantyczny wzrost przychodów.

Gdzie kupić akcje Moderna (MRNA)?

Akcje Moderna kupisz u brokerów:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Akcje Moderna kupisz u brokerów oraz poprzez konta maklerskie, które są oferowane w bankach. Bankowe konta maklerskie są osobnym specjalnym rachunkiem inwestycyjnym, który pozwala obsługiwać transakcje giełdowe. Brokerzy oferują dostęp do większej ilości rynków i akcji oraz handel kontraktami CFD. Znajdziesz u nich z reguły filmy szkoleniowe oraz artykuły, które pozwolą ci rozwinąć swoją wiedzę giełdową.

Nie wszystkie bankowe domy maklerskie umożliwią ci zakup akcji Moderna. Jeśli chcesz kupić akcje tej firmy, musisz znaleźć biuro maklerskie, które oferuje dostęp do akcji amerykańskich na giełdzie Nasdaq.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług polskiego (XTB) lub zagranicznego (DEGIRO, Exante) brokera. Z reguły, bankowe domy maklerskie mają wyższe opłaty transakcyjne niż brokerzy oferujący tysiące dodatkowych instrumentów finansowych. Niejednokrotnie opłaca się założyć nowe konto brokerskie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze na prowizjach. Przykładowo – obecnie w promocji XTB nie pobiera prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro a w Exante prowizja na rynku amerykańskim wynosi tylko 0,02 USD od każdej akcji.

Historia firmy Moderna

Przed inwestycją w akcje Moderna warto zastanowić się czym zajmuje się spółka i jakie perspektywy ma przed sobą.

Moderna to amerykańska firma z siedzibą w Cambridge, Massachusetts w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Główną branżą, w której działa przedsiębiorstwo jest biotechnologia. Oznacza to, że skupiają się na odkrywaniu nowych technologii w medycynie i z sukcesami wprowadzają je na rynek. W szczególności pracują nad szczepionkami opartymi na mRNA. Wartym uwagi jest fakt, że są pierwszą firmą, która otrzymała akceptację szczepionki przeciwko COVID-19.

W porównaniu do innych firm, które odegrały kluczową rolę w zwalczaniu pandemii koronawirusa takich jak Pfizer (PFE), Johnson & Johnson (JNJ) czy AstraZeneca (AZN) – Moderna jest młodą, mniej doświadczoną firmą. Spółka została założona w 2010 roku, a jej akcje pojawiły się na amerykańskiej giełdzie dopiero w 2018 roku. Historia firmy Moderna jest więc bardzo krótka i nieporównywalna do takiego potentata jak Pfizer, który na rynku jest już ponad 170 lat. Do szybkiego sukcesu Modernę doprowadził charyzmatyczny Francuz, Stephane Bancel, dyrektor generalny który uruchomił masową produkcję już na długo przed uzyskaniem zezwoleń i dopuszczeniem do obrotu szczepionki przeciw covid-19.

Moderna prowadzi zaawanasowane prace nad kolejnymi szczepionkami opartymi na technologii mRNA w tym przeciwko grypie i cytomegalii. Spółka koncentruje swoją działalność również na pracach badawczo-rozwojowych dotyczących leków onkologicznych.

Jak inwestować w spółkę Moderna?

Inwestować w Modernę można na kilka sposobów. Najprostszy to oczywiście kupno akcji na giełdzie. To najbardziej bezpośrednia i skondensowana forma.

Możesz również kupić zestaw akcji wielu firm, zawierający w sobie Modernę. Taką możliwość dają fundusze ETF. W takim rozwiązaniu Moderna może stanowić jakieś 5-10% wartości koszyka w zależności od danego funduszu. Jednostki ETF kupujesz podobnie jak akcje spółek na giełdzie poprzez swoje konto maklerskie.

Moderna dzięki swojej wysokiej kapitalizacji stanowi komponent najważniejszych amerykańskich indeksów S&P 500 czy Nasdaq 100. Jest również częścią inwestycji w sektor ochrony zdrowia. Tym samym na rynku znajdziesz wiele ETF-ów dających częściową ekspozycję na akcje Moderna. Przykładowo:

  • iShares NASDAQ US Biotechnology UCITS ETF
  • iShares Nasdaq 100 UCITS ETF
  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF

Jeżeli chcesz jedynie „założyć się” o przyszły kurs akcji Moderna, możesz skorzystać z opcji handlu kontraktami CFD. Zyski lub straty osiągasz z samego ruchu cen bez konieczności posiadania akcji czy jednostek ETF. Jest to metoda, w której stosowana jest dźwignia. Możesz trafić w trend, wtedy twoje zyski będą zwielokrotnione. Jeśli kurs pójdzie w innym kierunku niż założyłeś wtedy analogicznie straty będą zwiększone. Mimo wszystko będąc bardziej doświadczonym graczem, warto rozważyć skorzystanie z kontraktów CFD.

Przykładowo u brokera Plus500 zainwestujesz w instrument CFD, którego wartość bazuje na cenie rynkowej akcji Moderna.

Kontrakt CFD na akcje Moderna u brokera Plus500
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Na obrazku znajdują się ceny ilustracyjne.

Czy warto kupić akcje Moderna? Argumenty za i przeciw

W związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa warto rozważyć zainwestowanie części środków w akcje Moderny. W najbliższych latach przychody i zyski ze sprzedaży szczepionek będą olbrzymie. Euforia inwestorów powinna mieć miejsce, gdy firma będzie ogłaszać wyniki finansowe za poprzedni rok. Ponadto trendy w medycynie i szybkie zmiany mogą zwiększać konkurencyjność firm z branży biotechnologii. Technologia mRNA okazała się sukcesem, dzięki czemu otwarta jest droga dla kolejnych produktów opartych na tym nowatorskim rozwiązaniu.

Warto jednak pamiętać, że Moderna eksplodowała głównie dzięki szczepionce na COVID-19. Może to nieść ryzyko, że ich najbardziej dochodowy okres jednak przeminie, gdy pandemia odejdzie w zapomnienie. Tak czy inaczej, akcje Moderna to jedno z najgorętszych aktywów będące w centrum zainteresowania inwestorów krótko i długoterminowych.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo