Jak zostać rentierem w Polsce?

Rentier to osoba, która żyje ze zgromadzonego majątku – wystarcza on na pokrycie wszystkich potrzeb i ponoszonych kosztów. Można osiągnąć ten stan dzięki ciężkiej pracy, redukcji zobowiązań, mądremu oszczędzaniu i inwestowaniu. Jest to jak najbardziej możliwe – również w Polsce. Wolność finansowa to stan, który jest dostępny dla każdego – należy przy tym określić swoje cele i potrzeby według własnej filozofii życiowej.

Jak zostać rentierem

Rentierstwo. Kim jest i czym zajmuje się rentier?

Rentier to osoba, która zgromadziła takie środki finansowe i inwestycje, które pozwalają jej na życie bez podejmowania pracy. Odsetki i dochody pochodzące z majątku rentiera pozwalają na finansowanie jej wszystkich bieżących potrzeb oraz kosztów. Osoby, które pragną wiedzieć jak zwiększyć szanse zastania rentierem muszą zdać sobie sprawę, że zależy to od kilku czynników:

  • od szybkości gromadzenia majątku netto – czyli wartości posiadanego majątku po potrąceniu wszystkich kosztów, podatków i zobowiązań finansowych. Na majątek składają się oszczędności oraz dochody,
  • osoby majętne zmniejszają koszty stałe a zwiększają dochody. Dzięki temu, że nie żyją ponad stan mogą regularnie zwiększać swoje oszczędności,
  • najlepsze rezultaty daje mądre oszczędzanie, zwiększanie wielkości zarobków oraz rozmnażanie pieniędzy poprzez inwestycje.

Dobre efekty daje wyznaczenie sobie planu finansowego i skuteczne dążenie do jego realizacji. Nie trzeba do tego żadnych magicznych szkoleń ani life hacków, ale ciężka i uczciwa praca. To jak szybko zostaniesz rentierem zależy od skuteczności twoich działań biznesowych, rozwoju kariery, efektywności inwestycji. Osoby, które będą bardzo ostrożne w działaniu – swój kapitał lokować będą na lokatach i obligacjach – mogą osiągnąć wymarzony stan później niż te, które nie boją się ryzyka. Ci którzy świetnie opanują tajniki inwestowania w kryptowaluty, w akcje i inne aktywa mogą przyspieszyć ten proces.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz tutaj:

Giełda OpisOcena Rejestracja
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.
2 Binance opinie i recenzja 2024

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem osiąganego dziennego wolumenu transakcji handlowych. Oferuje dostęp do kilku tysięcy par tradingowych. Giełdę cechują niskie opłaty oraz duża ilość dodatkowych usług.

Binance opinie i recenzja 2024
3 Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Coinbase

Zaufana platforma z USA z długą historią i osiągnięciami. Przy pierwszej transakcji możliwość otrzymania darmowych bitcoinów o wartości 8 euro. Idealna dla początkujących. Jedyna giełda kryptowalut na świecie, która jest spółką giełdową.

Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Jak powinna wyglądać droga do rentierstwa?

Jeśli chcesz poznać tajemnicę, co zrobić żeby zostać rentierem, to te kilka poniższych rad powinno zwiększyć twoje szanse na sukces:

  • Przyjrzyj się wydatkom. Zwróć uwagę na to, na co najczęściej wydajesz pieniądze. Czy wśród tych pozycji można znaleźć takie, które można ograniczyć lub z nich zrezygnować? Może to być subskrypcja, abonament lub karnet, z którego nie korzystasz.
  • Zwiększ skalę zarobków. Postaraj się o awans, zmień pracę, otwórz swój biznes, dorabiaj po godzinach. Pomysłów jest wiele, ważne, żeby działać w określonym kierunku.
  • Zacznij budować poduszkę finansową. Spokojna głowa to ważna sprawa. Eksperci jednogłośnie określają wysokość poduszki na rezerwę finansową, pozwalającą na przeżycie ponad 3 – 6 miesięcy bez podejmowania pracy.
  • Oszczędzaj. Nawet niewielkie kwoty zbierane co miesiąc mogą bardzo urosnąć w ciągu długiego okresu. Tu działa magia procentu składanego.
  • Inwestuj. Zacznij inwestować od razu. Nawet małymi kwotami. Załóż rachunek maklerski i konto na giełdzie kryptowalut. Nauka w temacie handlu bitcoinem, złotem, akcjami zagranicznymi, ETFami itd zajmie ci sporo czasu złota. Praktyczne doświadczenia pomogą ci lepiej zrozumieć zachowanie rynków niż teoretyczna wiedza
  • Edukuj się, podnoś swoje kwalifikacje. Najważniejszą lokatą może się okazać inwestycja w siebie. Warto realizować wartościowe szkolenia i kursy, które naprawdę podniosą twoją wartość na rynku pracy. Może to być kurs językowy lub nauka nowej technologii.

Realizacja powyższych celów to przede wszystkim połączenie samozaparcia, dyscypliny i pracy przez długi okres. Ludzie nie doceniają tego co można osiągnąć przez 5 lat a przeceniają to, co może stać w ciągu jednego dnia. Docelowo, majątek który zgromadzisz musisz ulokować w instrumentach finansowych, które regularnie „wypłacają” ci pieniądze. Są to m.in. akcje dywidendowe, ETF-y dywidendowe, REIT-y, mieszkania i lokale na wynajem, obligacje skarbowe itp. Rentier uzyskuje regularny pasywny dochód generowany przez swój kapitał.

Giełdowe akcje zagraniczne i polskie kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Czy w Polsce można zostać rentierem?

Wiele osób, które chcą wiedzieć jak osiągnąć niezależność finansową tak naprawdę w to nie wierzy. Tymczasem fakty potwierdzają, że jest to jak najbardziej możliwe. Jest to najbardziej prawdopodobne w dzisiejszych czasach – niezależnie od tego co widzicie w mediach głównego nurtu i od tego co czasami słyszycie od Waszych znajomych. Według danych Global Wealth Report w 2015 roku w Polsce żyło około 43 tysiące dolarowych milionerów, czyli osób, które zgromadziły co najmniej 1 mln dolarów majątku netto.  W 2022 roku ich liczba zwiększyła się niemal 4 krotnie! Dane z raportów wskazują, że liczba osób w naszym kraju posiadająca majątek o wartości 1 mln dolarów wynosi już ponad 150 tysięcy osób.

Jak zostać rentierem w Polsce

Czym jest prawdziwa wolność finansowa?

Wszystkim osobom, które pragną pomnożyć pieniądze oraz poznać sposoby, jak wejść na drogę wolności finansowej warto powiedzieć, że to zależy od nich samych. Nie istnieje jedyna słuszna ścieżka, która umożliwia osiągnięcie pełni szczęścia. Dla jednej osoby wystarczą 5 tysięcy złotych pasywnego dochodu czyli dwa mieszkania pod wynajem, podczas gdy inna będzie potrzebowała 40 tysięcy złotych, żeby czuć się wolnym finansowo. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, prowadzonego stylu życia czy osobistych celów i ambicji. Tym samym kwota, którą musisz uzbierać, wartość majątku będzie inna dla każdego z nas.

Dużo zależy od przyjętej perspektywy oraz od tego, na co pragniecie poświęcić swój najcenniejszy zasób – czyli czas.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo