Lokata strukturyzowana w Banku Millennium – opinie i szczegóły

Tradycyjne lokaty bankowe nie pokrywają strat wynikających z inflacji – ich oprocentowanie jest dużo niższe niż wzrost cen. Z tego powodu banki proponują alternatywę. Lokaty strukturyzowane mogą przynieść o wiele większe zyski i mogą być o wiele efektywniejszą formą lokowania kapitału. Jednak przed skorzystaniem z oferty należy dokładnie sprawdzić, jak wyglądają jej warunki i czy rzeczywiście są korzystne. Jakie są opinie o lokacie strukturyzowanej Banku Millennium? Czy warto skorzystać z takiej oferty? Które miejsce w rankingu lokat strukturyzowanych zajmuje omawiany bank? W tym artykule przyglądam się propozycji od banku Millennium.

Logo Banku Millennium

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana jest produktem bankowym łączącym funkcje oszczędzania z możliwościami inwestycyjnymi. Wynika to z kilku czynników:

 • jest oferowana na określony czas
 • pewna część pieniędzy lokowana jest na rynkach finansowych. Jest to najczęściej od 5% do 35% całego kapitału.

Dzięki takiej konstrukcji banki mogą zagwarantować 100% ochrony kapitału a jednocześnie wykorzystywać jego część do celów spekulacyjnych. Właściciel lokaty strukturyzowanej może ją zerwać, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek oraz koniecznością pokrycia tzw. opłaty manipulacyjnej. Innymi słowy, wcześniejsze wycofanie się z takiej inwestycji jest nieopłacalne.

Lokata strukturyzowana Millennium - opinie

Jakie są cechy lokaty strukturyzowanej w ofercie banku Millennium?

Bank Millennium przygotował dla klientów lokatę strukturyzowaną, której część inwestycyjna jest oparta o wycenę instrumentu jakim są akcje spółki Alphabet Inc. Lokata posiada następujące cechy:

 • czas trwania: 2 lata
 • data rozpoczęcia lokaty: 03.10.2023 r.
 • data zakończenia lokaty: 03.10.2025 r.
 • zapisy odbywają się w terminie od 01.09.2023 r. – 02.10.2023 r.
 • oprocentowanie od momentu zapisu do rozpoczęcia lokaty: 1,5 % w skali roku
 • oprocentowanie gwarantowane: 4,2% w skali inwestycji (2,1% rocznie)
 • oprocentowanie możliwe do uzyskania w okresie trwania lokaty: od 4,2% do 29,99% w skali inwestycji (od 2,1% do 14,99% rocznie)
 • minimalna kwota wpłaty: 10 000 PLN
 • maksymalna kwota wpłaty: bez ograniczeń
 • gwarancją jest objęta wypłata całości zainwestowanego kapitału plus wypracowane odsetki w okresie subskrypcji

W momencie zakładania lokaty de facto nie wiesz jak będzie ona oprocentowana. Wiesz jedynie, że nie mniej niż 4,2% w skali dwóch lat. A może być więcej. Finalne oprocentowanie jest uzależnione od wyceny akcji Alphabet na dzień zakończenia lokaty. Oznacza to, że zakładając lokatę Millennium możesz być pewien, że odzyskasz całość kapitału z pewną pulą odsetek. Ile więcej uda ci się ugrać, pozostaje na ten moment zagadką.

Warunki założenia lokaty strukturyzowanej – o tym trzeba pamiętać

Przyjrzyjmy się spółce Alphabet Inc.? Od jej wyników i wyceny akcji zależy przecież oprocentowanie omawianej lokaty.

Alphabet Inc. jest amerykańską korporacją założoną w 2015 roku jako następca Google, której celem była restrukturyzacja wszystkich aktywów firmy. Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, stworzyli Alphabet jako spółkę-matkę, pod której skrzydłami Google stało się jednym z wielu niezależnych przedsiębiorstw. Główną misją Alphabet jest prowadzenie biznesu w różnych sektorach.

Choć najbardziej znane przedsięwzięcie pod szyldem Alphabet to niewątpliwie Google, firma posiada wiele innych ambitnych projektów i osiągnięć. Przykładami mogą być Calico, skupiające się na badaniach nad przedłużeniem życia; Waymo, zajmujące się rozwijaniem samochodów autonomicznych; oraz Verily, które skupia się na innowacjach w dziedzinie medycyny. Dzięki tym różnorodnym inicjatywom, Alphabet Inc. ugruntowało swoją pozycję jako jedno z najbardziej innowacyjnych i wpływowych przedsiębiorstw technologicznych na świecie.

Co do samej lokaty – warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego w Millennium Bank. Z poziomu platformy Millenet bardzo łatwo jest założyć lokatę strukturyzowaną. To konto będzie ci też niezbędne w momencie zakończenia lokaty – bank automatycznie zwróci ci kapitał wraz z odsetkami na to konto. Jeśli jesteś zainteresowany lokatą powinieneś założyć Konto 360o online. Wtedy możesz skorzystać z oferty, jeśli wydasz dyspozycję otwarcia lokaty w okresie subskrypcji. Możesz to zrobić przez Internet lub zgłaszając się osobiście do placówki banku Millennium.

Nasza opinia. Czy warto skorzystać z oferty banku Millennium?

Czy lokata strukturyzowana Banku Millennium należy do najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie na rynku?

Zaletą założenia lokaty strukturyzowanej jest korzystanie z instrumentu, który nie przyniesie straty. Trzeba mieć jednak świadomość, że w przypadku optymistycznego scenariusza, zysk będzie mniejszy niż gdybyś samodzielnie zainwestował w akcje Alphabet Inc. (zakładając rachunek maklerski i kupując samodzielnie akcje spółki). Wynika do z limitu maksymalnego zysku narzuconego przez bank oraz tzw. współczynnika partycypacji w zysku, który w tym przypadku wynosi jedynie 60%.

Największą wadą lokaty strukturyzowanej jest to, iż mamy z góry ustalony dokładny termin jej zakończenia. Już dzisiaj wiemy kiedy zakończy się ta inwestycja. Przypomina to trochę loterię – albo mi się poszczęści i zyskam albo nie i otrzymam kapitał z minimalnymi odsetkami (sporo poniżej inflacji). Z tym że inwestowanie nie polega na ślepym losie. Rynki są cykliczne, raz panuje bessa, innym razem hossa. Zlecenie zamyka się wtedy gdy wyceny szybują w górę. Niejednokrotnie trzeba poczekać trochę dłużej lub wycofać się wcześniej niż się pierwotnie planowało. Jeśli nie boisz się podjąć ryzyka warto rozważyć założenie konta maklerskiego i samodzielną inwestycję w akcje zagraniczne.

Darmowy rachunek maklerski założysz między innymi tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2023 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2023 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2023 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2023 r.
3 eToro opinie i recenzja 2023

eToro

Do dyspozycji 2000 akcji z 17 największych światowych giełd z 0% prowizji. Unikalny system CopyTrader pozwalający na kopiowanie innych inwestorów lub gotowych portfeli inwestycyjnych.

eToro opinie i recenzja 2023

Podsumowanie opinii

Ogólna ocena: 3.9

Lokacie strukturyzowanej Millennium bliżej jest do inwestowania niż do oszczędzania. Jest to jednak wyjątkowo bezpieczna inwestycja gdyż otrzymujesz gwarancję minimalnego zysku. Przy każdej innej formie samodzielnego inwestowania – czy to w akcje, kryptowaluty, nieruchomości – zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. Przy lokacie strukturyzowanej masz całkowitą ochronę kapitału. To zdecydowanie największa korzyść tego instrumentu.

Nie masz jednak bezpośredniego wpływu na wynik. Horyzont inwestycyjny wynosi 2 lata i trudno jest przewidzieć, co się wydarzy na zakończenie lokaty. Być może hossa wystąpi pół roku wcześniej a może rok później. Alternatywą jest samodzielne kupno akcji.

3.9 Ocena
Lokata strukturyzowana Internetowy Gigant I

Czas trwania - 2 lata. Oprocentowanie z zakresu od 4,2% do 29,99% w skali inwestycji. Minimalna kwota lokaty 10 000 PLN. Konieczne założenie konta osobistego.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo