Lokata strukturyzowana w Banku Millennium – opinie i szczegóły

Obecnie tradycyjne lokaty bankowe nie pokrywają strat wynikających z inflacji – ich oprocentowanie jest dużo niższe niż wzrost cen. Z tego powodu banki proponują alternatywę. Lokaty strukturyzowane mogą przynieść o wiele większe zyski i mogą być o wiele efektywniejszą formą lokowania kapitału. Jednak przed skorzystaniem z oferty należy dokładnie sprawdzić, jak wyglądają jej warunki i czy rzeczywiście są korzystne. Jakie są opinie o lokacie strukturyzowanej Banku Millennium? Czy warto skorzystać z takiej oferty? Ile można zarobić a ile stracić? W tym artykule przyglądam się propozycji od banku Millennium.

Logo Banku Millennium

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana jest produktem bankowym łączącym funkcje oszczędzania z możliwościami inwestycyjnymi. Wynika to z kilku czynników:

 • jest oferowana na określony czas
 • pewna część pieniędzy lokowana jest na rynkach finansowych. Jest to najczęściej od 5% do 35% całego kapitału.

Dzięki takiej konstrukcji banki mogą zagwarantować 100% ochrony kapitału a jednocześnie wykorzystywać jego część do celów spekulacyjnych. Właściciel lokaty strukturyzowanej może ją zerwać, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek oraz koniecznością pokrycia tzw. opłaty manipulacyjnej.

Lokata strukturyzowana banku Millennium
Reklama lokaty strukturyzowanej na stronie Banku Millennium

Jakie są cechy lokaty strukturyzowanej w ofercie banku Millennium?

Bank Millennium przygotował dla klientów lokatę strukturyzowaną, której część inwestycyjna jest oparta o wycenę indeksu Indeks NIKKEI 225. Posiada następujące cechy:

 • czas trwania: 2 lata
 • data rozpoczęcia lokaty: 04.10.2022 r.
 • data zakończenia lokaty 04.10.2024 r.
 • zapisy odbywają się w terminie od 01.09.2022 r. – 03.10.2022 r.
 • oprocentowanie od momentu zapisu do rozpoczęcia lokaty: 1,5 % w skali roku
 • oprocentowanie możliwe do uzyskania w okresie trwania lokaty: 7,2% – 35,99% w skali inwestycji
 • minimalna kwota wpłaty: 10 000 PLN
 • maksymalna kwota wpłaty: bez ograniczeń
 • gwarancją jest objęta wypłata całości zainwestowanego kapitału plus wypracowane odsetki w okresie subskrypcji

W momencie zakładania lokaty de facto nie wiesz jak będzie ona oprocentowana. Wiesz jedynie, że nie mniej niż 7,2% w skali 2 lat. A może być więcej. Finalne oprocentowanie jest uzależnione od wyników wybranych spółek notowanych na giełdzie na dzień zakończenia lokaty. Oznacza to, że zakładając lokatę Millennium możesz być pewien, że odzyskasz całość kapitału z pewną pulą odsetek. Ile więcej uda ci się ugrać, pozostaje na ten moment zagadką.

Warunki założenia lokaty strukturyzowanej – o tym trzeba pamiętać

Przyjrzyjmy się indeksowi NIKKEI 225. Czym on jest? Od niego przecież głównie zależy oprocentowanie naszej lokaty. W skrócie, Indeks NIKKEI 225 tworzą dynamicznie rozwijające się firmy z Japonii z kilkunastu różnych sektorów m.in. takich jak: technologia, telekomunikacja, opieka zdrowotna, bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenia, nieruchomości, motoryzacja itd. Firmy wchodzące w skład indeksu może nie są tak znane jak Apple, Meta (Facebook), Microsoft, Alphabet (Google), Amazon, Tesla, Netflix (amerykańscy giganci byli przedmiotem poprzedniej lokaty strukturyzowanej Millennium) ale nie ustępują im determinacją w wyścigu o udziały rynkowe. W skład indeksu NIKKEI 225 wchodzą m.in. takie marki jak Canon, Nikon, Hitachi, Honda, Kawasaki, Mitsubishi, czy Panasonic .

Co do samej lokaty – warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego w Millennium Bank. Z poziomu platformy Millenet bardzo łatwo jest założyć lokatę strukturyzowaną. To konto będzie ci też niezbędne w momencie zakończenia lokaty – bank automatycznie zwróci ci kapitał wraz z odsetkami na to konto.

Jeśli jesteś zainteresowany lokatą powinieneś założyć Konto 360o online. Wtedy możesz skorzystać z oferty, jeśli wydasz dyspozycję otwarcia lokaty w okresie subskrypcji. Możesz to zrobić przez Internet lub zgłaszając się osobiście do placówki banku Millennium.

Nasza opinia. Czy warto skorzystać z oferty banku Millennium?

Czy lokata strukturyzowana Banku Millennium należy do najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie na rynku?

Zaletą założenia lokaty strukturyzowanej jest korzystanie z instrumentu, który może osiągnąć roczny zysk przewyższający wysokość obecnej inflacji. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku optymistycznego scenariusza, zysk będzie mniejszy niż gdybyś samodzielnie zainwestował w indeks NIKKEI 225 (np. kupując jednostki ETF). Wynika do z limitu maksymalnego zysku narzuconego przez bank oraz tzw. współczynnika partycypacji w zysku, który w tym przypadku wynosi 80%. Jednakże, wartość potencjalnego zysku z tej lokaty i tak prezentuje się obiecująco.

Lokacie strukturyzowanej Millennium bliżej jest do inwestowania niż do oszczędzania. Jest to jednak wyjątkowo bezpieczna inwestycja gdyż otrzymujesz gwarancję minimalnego zysku. Przy każdej innej formie samodzielnego inwestowania – czy to w akcje, kryptowaluty, nieruchomości – zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. Przy lokacie strukturyzowanej masz całkowitą ochronę kapitału. To zdecydowanie największa korzyść tego instrumentu.

Podsumowanie opinii

Lokata strukturyzowana łączy cechy produktu oszczędnościowego z pewną formą inwestowania. Mniejsza część tej lokaty jest inwestowana na europejskim rynku finansowym – dokładnie poprzez indeks NIKKEI 225 . Bank Millennium gwarantuje zwrot całego kapitału i możliwość zarobienia kwoty przewyższającej obecną inflację. Jednak horyzont inwestycyjny wynosi 2 lata i trudno jest przewidzieć, co się wydarzy do czasu zakończenia lokaty.

[Total: 5 Average: 4.4]
9.7 Total Score
Lokata strukturyzowana Siła Technologii II

Czas trwania - 2 lata. Oprocentowanie z zakresu od 5,6% do 39,99% w skali inwestycji. Minimalna kwota lokaty 10 000 PLN. Konieczne założenie konta osobistego.

Dodaj swoją opinię  |  Czytaj opinie i komentarze

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo