Lokata strukturyzowana w Banku Millennium – opinie i szczegóły

Tradycyjne lokaty bankowe nie pokrywają strat wynikających z inflacji – ich oprocentowanie jest dużo niższe niż wzrost cen. Z tego powodu banki proponują alternatywę. Lokaty strukturyzowane mogą przynieść o wiele większe zyski i mogą być o wiele efektywniejszą formą lokowania kapitału. Jednak przed skorzystaniem z oferty należy dokładnie sprawdzić, jak wyglądają jej warunki i czy rzeczywiście są korzystne. Jakie są opinie o lokacie strukturyzowanej Banku Millennium? Czy warto skorzystać z takiej oferty? Ile można zarobić a ile stracić? W tym artykule przyglądam się propozycji od banku Millennium.

Logo Banku Millennium

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana jest produktem bankowym łączącym funkcje oszczędzania z możliwościami inwestycyjnymi. Wynika to z kilku czynników:

 • jest oferowana na określony czas
 • pewna część pieniędzy lokowana jest na rynkach finansowych. Jest to najczęściej od 5% do 35% całego kapitału.

Dzięki takiej konstrukcji banki mogą zagwarantować 100% ochrony kapitału a jednocześnie wykorzystywać jego część do celów spekulacyjnych. Właściciel lokaty strukturyzowanej może ją zerwać, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek oraz koniecznością pokrycia tzw. opłaty manipulacyjnej. Innymi słowy, wcześniejsze wycofanie się z takiej inwestycji jest nieopłacalne.

Lokata strukturyzowana Banku Millennium
Reklama lokaty strukturyzowanej na stronie Banku Millennium

Jakie są cechy lokaty strukturyzowanej w ofercie banku Millennium?

Bank Millennium przygotował dla klientów lokatę strukturyzowaną, której część inwestycyjna jest oparta o wycenę instrumentu iShares MSCI Emerging Markets ETF odzwierciedlającego notowania wybranych spółek z rynków wschodzących na giełdzie. Posiada następujące cechy:

 • czas trwania: 2 lata
 • data rozpoczęcia lokaty: 01.03.2023 r.
 • data zakończenia lokaty: 28.02.2025 r.
 • zapisy odbywają się w terminie od 01.02.2023 r. – 28.02.2023 r.
 • oprocentowanie od momentu zapisu do rozpoczęcia lokaty: 1,5 % w skali roku
 • oprocentowanie gwarantowane: 3% w skali inwestycji (1,5% rocznie)
 • oprocentowanie możliwe do uzyskania w okresie trwania lokaty: od 3% do 29,99% w skali inwestycji (od 1,5% do 14,99% rocznie)
 • minimalna kwota wpłaty: 10 000 PLN
 • maksymalna kwota wpłaty: bez ograniczeń
 • gwarancją jest objęta wypłata całości zainwestowanego kapitału plus wypracowane odsetki w okresie subskrypcji

W momencie zakładania lokaty de facto nie wiesz jak będzie ona oprocentowana. Wiesz jedynie, że nie mniej niż 3% w skali dwóch lat. A może być więcej. Finalne oprocentowanie jest uzależnione od ceny srebra na dzień zakończenia lokaty. Oznacza to, że zakładając lokatę Millennium możesz być pewien, że odzyskasz całość kapitału z pewną pulą odsetek. Ile więcej uda ci się ugrać, pozostaje na ten moment zagadką.

Polski DOM Maklerski XTB daje za darmo akcję o wartości ponad 100 zł

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z inwestowaniem warto abyś zwrócił uwagę na nową akcję promocyjną polskiego domu maklerskiego XTB. Zasady są niezwykle proste – każdy nowy klient, który otworzy konto maklerskie i zdeponuje środki w dowolnej wysokości otrzyma gratisowo jedną akcję o wartości wyższej niż 100 zł. Zupełnie bez zobowiązań i dużego wysiłku stajesz się właścicielem aktywa, co oznacza, że przysługuje ci zarówno prawo do dywidendy jak i zysku ze sprzedaży posiadanej akcji.
Więcej na temat samej akcji: https://www.poradnik-inwestora.pl/xtb-darmowa-akcja/
Link do rejestracji w XTB: https://www.poradnik-inwestora.pl/go/xtb-darmowa-akcja/

Warunki założenia lokaty strukturyzowanej – o tym trzeba pamiętać

Przyjrzyjmy się instrumentowi iShares MSCI Emerging Markets. Jest to fundusz typu ETF na rynki wschodzące zarządzany przez firmę BlackRock założony w 2003 roku. Ma za zadanie odwzorować ekspozycję na wyceny ponad 1200 spółek z krajów rozwijających się. Jest jednym z najpopularniejszych tego typu ETF-ów na świecie, jest także najstarszym funduszem inwestującym na rynkach wschodzących.

Co do samej lokaty – warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego w Millennium Bank. Z poziomu platformy Millenet bardzo łatwo jest założyć lokatę strukturyzowaną. To konto będzie ci też niezbędne w momencie zakończenia lokaty – bank automatycznie zwróci ci kapitał wraz z odsetkami na to konto.

Jeśli jesteś zainteresowany lokatą powinieneś założyć Konto 360o online. Wtedy możesz skorzystać z oferty, jeśli wydasz dyspozycję otwarcia lokaty w okresie subskrypcji. Możesz to zrobić przez Internet lub zgłaszając się osobiście do placówki banku Millennium.

Nasza opinia. Czy warto skorzystać z oferty banku Millennium?

Czy lokata strukturyzowana Banku Millennium należy do najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie na rynku?

Zaletą założenia lokaty strukturyzowanej jest korzystanie z instrumentu, który nie przyniesie straty. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku optymistycznego scenariusza, zysk będzie mniejszy niż gdybyś samodzielnie zainwestował w ETF iShares MSCI Emerging Markets (np. kupując samodzielnie jednostki ETF na giełdzie poprzez rachunek maklerski). Wynika do z limitu maksymalnego zysku narzuconego przez bank oraz tzw. współczynnika partycypacji w zysku, który w tym przypadku wynosi 80%.

Największą wadą lokaty strukturyzowanej jest to, iż mamy z góry ustalony dokładny termin jej zakończenia. Już dzisiaj wiemy kiedy zakończy się ta inwestycja. Przypomina to trochę loterię – albo mi się poszczęści i zyskam albo nie i otrzymam kapitał z minimalnymi odsetkami (sporo poniżej inflacji). Z tym że inwestowanie nie polega na ślepym losie. Rynki są cykliczne, raz panuje bessa, innym razem hossa. Zlecenie zamyka się wtedy gdy wyceny szybują w górę. Niejednokrotnie trzeba poczekać trochę dłużej lub wycofać się wcześniej niż się pierwotnie planowało. Jeśli nie boisz się podjąć ryzyka warto rozważyć założenie konta maklerskiego i samodzielną inwestycję w ETF.

Darmowy rachunek maklerski założysz między innymi tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2023

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2023

TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

3 eToro opinie i recenzja 2023

eToro

Do dyspozycji 2000 akcji z 17 największych światowych giełd z 0% prowizji. Unikalny system CopyTrader pozwalający na kopiowanie innych inwestorów lub gotowych portfeli inwestycyjnych.

Podsumowanie opinii

Lokacie strukturyzowanej Millennium bliżej jest do inwestowania niż do oszczędzania. Jest to jednak wyjątkowo bezpieczna inwestycja gdyż otrzymujesz gwarancję minimalnego zysku. Przy każdej innej formie samodzielnego inwestowania – czy to w akcje, kryptowaluty, nieruchomości – zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. Przy lokacie strukturyzowanej masz całkowitą ochronę kapitału. To zdecydowanie największa korzyść tego instrumentu.

Nie masz jednak bezpośredniego wpływu na wynik. Horyzont inwestycyjny wynosi 2 lata i trudno jest przewidzieć, co się wydarzy na zakończenie lokaty. Być może hossa wystąpi pół roku wcześniej a może rok później. Alternatywą jest samodzielne kupno akcji lub funduszy ETF.

[Total: 13 Average: 4]
9.7 Total Score
Lokata strukturyzowana Rynki Wschodzące I

Czas trwania - 2 lata. Oprocentowanie z zakresu od 3% do 29,99% w skali inwestycji. Minimalna kwota lokaty 10 000 PLN. Konieczne założenie konta osobistego.

Dodaj swoją opinię  |  Czytaj opinie i komentarze

Podziel się swoją opinią

Dodaj Odpowiedź

Poradnik Inwestora - Kryptowaluty, Akcje, ETFy, REITy
Logo