Lokata strukturyzowana w Banku Millennium – opinie i szczegóły

Skończyła się promocyjna lokata w Millennium i bank proponuje Ci teraz założenie lokaty strukturyzowanej? Chciałbyś dowiedzieć się jakie są opinie o lokacie strukturyzowanej Banku Millennium i czy warto skorzystać z tej oferty?

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda obiecująco: produkt jest bezpieczny, prosty w obsłudze, potencjalnie można dużo zyskać. Przedstawiciel banku zapewne przedstawił ci korzyści ale raczej nie poinformował szczegółowo o niuansach i sposobie wyliczenia zysku. W tym artykule opowiem ci jak skonstruowana jest ta lokata strukturyzowana, a także przedstawię opinie za i przeciw takiej inwestycji.

Logo Banku Millennium

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana jest produktem bankowym łączącym funkcje oszczędzania z możliwościami inwestycyjnymi. Bank daje ci gwarancję, że nie stracisz kapitału, a jednocześnie szansę na to iż twój kapitał wzrośnie w zależności od wyniku ściśle określonej inwestycji.

 • w przeciwieństwie do standardowej lokaty nie wiesz ile zyskasz. Millennium Bank określa niewielkie gwarantowane oprocentowanie w przypadku pesymistycznego scenariusza oraz górny próg oprocentowania w przypadku pozytywnego scenariusza
 • to czy zarobisz na lokacie zależy z reguły od wyniku inwestycji giełdowej, która oparta jest o akcje pojedynczej spółki lub akcje kilku wybranych spółek lub indeks giełdowy lub jeszcze inny instrument finansowy określony w specyfikacji lokaty strukturyzowanej

Lokatę strukturyzowaną zawierasz na 2 lata i możesz ją zerwać przed czasem, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek oraz koniecznością pokrycia tzw. opłaty manipulacyjnej. Innymi słowy, wcześniejsze wycofanie się z takiej inwestycji jest zupełnie nieopłacalne.

Jakie są cechy lokaty strukturyzowanej w ofercie banku Millennium?

Zanim przejdziemy do głębszej analizy, opinii, zalet i wad przyjrzymy się konkretnej lokacie strukturyzowanej oferowanej przez Bank Millennium. Jednym z takim produktów jest „struktura” w której część inwestycyjna oparta jest o wycenę instrumentu jakim są akcje spółki Advanced Micro Devices Inc. Lokata ta posiada następujące cechy:

 • czas trwania: 2 lata
 • data rozpoczęcia lokaty: 01.02.2024 r.
 • data zakończenia lokaty: 03.02.2026 r.
 • zapisy odbywają się w terminie od 04.01.2024 r. – 31.01.2024 r.
 • oprocentowanie od momentu zapisu do rozpoczęcia lokaty: 1,5% w skali roku
 • oprocentowanie gwarantowane: 4,2% w skali inwestycji (2,1% rocznie)
 • oprocentowanie możliwe do uzyskania w okresie trwania lokaty: od 4,2% – 29,99% w skali inwestycji (od 2,1% do 14,99% rocznie)
 • minimalna kwota wpłaty: 10 000 PLN
 • maksymalna kwota wpłaty: bez ograniczeń
 • gwarancją jest objęta wypłata całości zainwestowanego kapitału plus wypracowane odsetki w okresie subskrypcji

W momencie zakładania lokaty de facto nie wiesz jak będzie ona oprocentowana. Wiesz jedynie, że nie mniej niż 4,2% w skali dwóch lat. A może być więcej. Finalne oprocentowanie jest uzależnione od wyceny akcji Meta Platforms Inc. na dzień zakończenia lokaty. Oznacza to, że zakładając lokatę Millennium możesz być pewien, że odzyskasz całość kapitału z pewną pulą odsetek. Ile więcej uda ci się ugrać, pozostaje na ten moment zagadką.

Zalety lokaty strukturyzowanej Banku Millennium

Zaletą lokaty strukturyzowanej jest korzystanie z instrumentu, który nie przyniesie straty. Jest to wyjątkowo bezpieczna inwestycja gdyż otrzymujesz gwarancję minimalnego zysku. Przy każdej innej formie samodzielnego inwestowania – czy to w akcje, kryptowaluty, nieruchomości – zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. Przy lokacie strukturyzowanej masz całkowitą ochronę zainwestowanych pieniędzy. To zdecydowanie największa korzyść tego instrumentu.

Problemem jest jednak to, iż osiągnięty zysk może być znikomy. Niższy niż gdybyś zdecydował się ulokować środki na zwykłej lokacie bankowej. Zakładając taki scenariusz, iż inwestycja się nie powiodła z lokaty strukturyzowanej otrzymasz 2% odsetki a ze zwykłej terminowej na dzień dzisiejszy możesz pokusić się o 6% – 7%.

Wady lokaty strukturyzowanej Banku Millennium

Największą wadą lokaty strukturyzowanej jest:

 • ustalony dokładny termin zakończenia lokaty
 • limit maksymalnego zysku oraz tzw. współczynnik partycypacji
 • formuła obliczania odsetek

Jeśli chodzi o termin zakończenia to już dzisiaj wiemy kiedy zakończy się ta inwestycja. Przypomina to trochę loterię – albo mi się poszczęści i zyskam albo nie, i otrzymam kapitał z minimalnymi odsetkami (sporo poniżej inflacji). Z tym że inwestowanie nie polega na ślepym losie. Rynki są cykliczne, raz panuje bessa, innym razem hossa. Zlecenie zamyka się wtedy gdy wyceny szybują w górę. Niejednokrotnie trzeba poczekać trochę dłużej lub wycofać się wcześniej niż się pierwotnie planowało.

Trzeba mieć również świadomość, że w przypadku optymistycznego scenariusza, zysk będzie mniejszy niż gdybyś samodzielnie zainwestował w akcje spółki Advanced Micro Devices Inc. (zakładając rachunek maklerski i kupując samodzielnie akcje spółki). Wynika do z limitu maksymalnego zysku narzuconego przez bank oraz tzw. współczynnika partycypacji w zysku, który w tym przypadku wynosi jedynie 60%:

OPROCENTOWANIE LOKATY = MAX [4,2%, (WARTOŚĆ KOŃCOWA ÷ WARTOŚĆ POCZĄTKOWA -1) × 60%] w skali inwestycji

To jeszcze nie wszystko. W regulaminie znajdziemy istotny zapis mówiący o tym, iż jeśli w trakcie trwania lokaty wycena instrumentu przekroczy 150% wartości początkowej to nasze oprocentowanie na koniec „struktury” będzie zawsze na minimalnym poziomie:

Jeżeli Poziom Zamknięcia Wskaźnika pomiędzy Datą Ustalenia Wartości Początkowej Wskaźnika, a Datą Ustalenia Wartości Końcowej Wskaźnika (włącznie) chociaż raz osiągnął lub przekroczył 150% poziomu Wartości Początkowej, oprocentowanie wynosi:
OPROCENTOWANIE LOKATY= 4,2% w skali inwestycji

Nasza opinia. Czy warto skorzystać z oferty banku Millennium?

Nie można jednoznacznie zawyrokować, iż nie da się zarobić na lokacie strukturyzowanej. Jest to możliwe, ale niezwykle trudne. Nie masz bezpośredniego wpływu na wynik. Horyzont inwestycyjny wynosi 2 lata i trudno jest przewidzieć, ile dokładnie będzie wynosić wycena instrumentu na zakończenie lokaty.

Zawsze możesz rozdzielić kapitał sięgając częściowo po kolejną lokatę o promocyjnym oprocentowaniu (w wielu przypadkach nie musisz nawet zakładać nowego konta osobistego w kolejnym banku) a częściowo inwestując.

Sprawdź: ranking lokat bankowych bez zakładania konta

Jeśli nie boisz się podjąć ryzyka warto rozważyć założenie konta maklerskiego i samodzielną inwestycję w akcje zagraniczne. Darmowy rachunek maklerski założysz między innymi tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Warunki założenia lokaty strukturyzowanej – o tym trzeba pamiętać

Niezależnie czy zdecydujesz się na lokatę strukturyzowaną czy samodzielną inwestycję warto abyć przyjrzał się bliżej instrumentowi finansowemu – w tym przypadku spółce Advanced Micro Devices Inc. – od jej wyników i wyceny akcji zależy przecież sukces tego przedsięwzięcia.

Advanced Micro Devices Inc. to amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę dla użytkowników domowych i firm. Główne produkty firmy AMD to: mikroprocesory i układy scalone, grafika oraz procesory wbudowane dla serwerów, komputerów osobistych i stacji roboczych, chipsety do płyt głównych, pamięci flash, produkty do zastosowań komunikacyjnych i sieciowych.

Podsumowanie opinii

Ogólna ocena: 3.9

Czy lokata strukturyzowana Banku Millennium należy do najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie na rynku? Które miejsce w rankingu lokat strukturyzowanych zajmuje omawiany bank? Bank Millennium trzeba pochwalić za gwarantowane minimalne oprocentowanie „struktury”. Nie wszystkie banki oferują tego typu benefit.

Co do samej lokaty – warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego w Millennium Bank. Z poziomu platformy Millenet bardzo łatwo jest założyć lokatę strukturyzowaną. To konto będzie ci też niezbędne w momencie zakończenia lokaty – bank automatycznie zwróci ci kapitał wraz z odsetkami na to konto. Jeśli jesteś zainteresowany lokatą powinieneś założyć Konto 360o online. Wtedy możesz skorzystać z oferty, jeśli wydasz dyspozycję otwarcia lokaty w okresie subskrypcji. Możesz to zrobić przez Internet lub zgłaszając się osobiście do placówki banku Millennium.

3.9 Ocena
Lokata strukturyzowana Gigant Technologii I

Czas trwania - 2 lata. Oprocentowanie z zakresu od 4,2% do 29,99% w skali inwestycji. Minimalna kwota lokaty 10 000 PLN. Konieczne założenie konta osobistego.

17 komentarzy
 1. W 2020roku w banku Milenium założyłam lokatę Strukturyzowana
  Potencjał srebra IV
  10000zl
  29 września zakończyła się lokata
  I zwrócili mi 10000zlbez jakichkolwiek procentów. 3 lata byłam bez tej kwoty. Zaufałam i liczyłam że coś tam zyskam. Przeliczyłam się. Najgorsza lokata!
  Dla mnie złodziejstwo. Chciałabym zobaczyć jakieś dowody na to że moje pieniądze nie zyskały nic przez3 lata. DOWODY.

  • Przydatna opinia zobaczę jak będzie wyglądał zysk z lokaty potencjał turystyki

   • Ja dałem się wkręcić w styczniu 2022 na Potencjał Szwajcarii III i niestety standardowo już zysk w pysk,czyli 0,00%,a następna struktura to Brytyjska Siła która wróży to samo.Szkoda że na początku zaufałem i nie wyczułem podstępu,ważne że ktoś kto mnie wkręcił,wziął za to prowizję.Odradzam.

  • Cześć Beata. Dzięki za opinię. Niestety lokata strukturyzowana często nie przynosi korzyści jakich byśmy oczekiwali. Zwykle bardziej opłaca się inwestować na własną rękę.

 2. We wrześniu 2023 założyłem u nich lokatę „Internetowy Gigant I” na kwotę 60 tysięcy zł. Minęły dwa miesiące, nie otrzymałem żadnych dokumentów potwierdzających jej zawarcie, jak również żadnych dokumentów o warunkach na jakich lokata została zawarta. W serwisie internetowym brak informacji o oprocentowaniu, w aplikacji natomiast pokazuje oprocentowanie 0%. Czyli wygląda jakby robili sobie darmową pożyczkę na dwa lata.

 3. Oferta banku Millenium lokata Potencjał Szwajcarii okazała się całkowicie nieopłacalną inwestycją. Żadnego zysku a wpłacone pieniądze przez dwa lata straciły kilkanaście procent swojej wartości. Bank z pewnością nieźle zarobił. Mam nauczkę na przyszłość !!!

 4. W 2022 roku doradca namówił mnie na Potencjał Szwajcarii III pod koniec roku pytałem o zysk doradca mówił że jest kiepsko ale ochrona kapitału jest gwarantowana chciałem zerwać lokatę mimo poniesienia straty odrobił bym to z nawiązka na normalnej lokacie. Doradca namówił mnie na zostawienie z zapewnieniem że odrobi i zyskam. EFEKT NA 02.02.2024 ZYSK 0,00% Po tej transakcji zamknąłem wszystko w millennium wszystkie rachunki. JUŻ MNIE TAM NIE ZOBACZĄ.

 5. Witam, dzisiaj zakończyła się moja lokata potencjał srebra V na 3 lata. Z kwoty 5000 złotych otrzymałem odsetki w wysokości 9,83 zł.
  Polecam wszystkim, zakładajcie lokaty bank będzie szczęśliwy swoim że daliście się nabrać.

 6. Witam. Dzisiaj odebrałam zarobek z Lokaty Potencjał srebra 2022-2024. Zarobiłam 2 grosze. Tak to nie pomyłka. Domyślam się że Bank swoje zarobił. Ja 2 grosze w ciągu 2 lat z 200000 zł. Nie polecam.

 7. Witam wszystkich oszukanych i tych , którzy oszukani być mogą. Dziś zakończyła się moja 2 letnia lokata potencjał srebra w banku millenium.
  Odsetki wyniosły 0,00 pln. Przestrzegam przed tego typu produktami.

 8. Witam. Dziś zakończyła się moja 2 letnia lokata w banku millenium potencjał srebra. Moje 20 000 przyniosły mi odsetki w wysokości 0,00 pln ( słownie: zero ). Gratulacje dla tęgich głów zatrudnionych w banku za wymyślenie takiego produktu.

  • Zgadzam się. Taki produkt przynosi bankowi tylko jednorazową korzyść i powoduje ogromną frustrację i niezadowolenie klientów.

  • Zgadza się ja również całe 0 złoty zysku przez ten czas na zwykłych lokatami uzbieralbym z 700 zł zysku już po odliczeniu złodzieja Belki.

 9. Szkoda,że wcześniej tu nie zajrzałam. U mnie 23 zł z lokaty Przyszłość Turystyki po 3 latach od 20 000 zł. I po co Metoda na Wnuczka?

 10. Potęga technologii – zakończenie lokaty 31.05.2024 r. Pomimo, że sumaryczny wzrost wartości 4 indeksów wchodzących w jej skład osiągnęły około 100 % , ja otrzymałam 0 złotych. Ale mnie zrobili, po dwóch latach zero. Jeszcze bym zrozumiała, jakby nie było zysku na tych indeksach. Z pewnością jest jakiś haczyk w umowie, ale po tej przygodzie trzeba się zwijać z tego banku.

  • Koniec lokaty poczatek czerwca. Po 2 latach 0 pln odsetek. Masakra. Ale doradca zechecal do zalozenia kolejnej 🤣 nigdy wiecej, nie dajcie sie nabrac

 11. Dałem się namówić na lokatę strukturalną i przez dwa lata z 55000 narosło mi 2oo złotych odsetek stanowczo odradzam

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo