Tradycyjne lokaty bankowe nie pokrywają strat wynikających z inflacji – ich oprocentowanie jest dużo niższe niż wzrost cen. Z tego powodu banki proponują alternatywę. Lokaty strukturyzowane mogą przynieść o wiele większe zyski i mogą być o wiele efektywniejszą formą lokowania kapitału. Jednak przed skorzystaniem z oferty należy dokładnie sprawdzić, jak wyglądają jej warunki i czy rzeczywiście są korzystne. Jakie są opinie o lokacie strukturyzowanej Banku Millennium? Czy warto skorzystać z takiej oferty? Ile można zarobić a ile stracić? W tym artykule przyglądam się propozycji od banku Millennium.
Czym jest lokata strukturyzowana?
Lokata strukturyzowana jest produktem bankowym łączącym funkcje oszczędzania z możliwościami inwestycyjnymi. Wynika to z kilku czynników:
- jest oferowana na określony czas
- pewna część pieniędzy lokowana jest na rynkach finansowych. Jest to najczęściej od 5% do 35% całego kapitału.
Dzięki takiej konstrukcji banki mogą zagwarantować 100% ochrony kapitału a jednocześnie wykorzystywać jego część do celów spekulacyjnych. Właściciel lokaty strukturyzowanej może ją zerwać, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek oraz koniecznością pokrycia tzw. opłaty manipulacyjnej. Innymi słowy, wcześniejsze wycofanie się z takiej inwestycji jest nieopłacalne.

Jakie są cechy lokaty strukturyzowanej w ofercie banku Millennium?
Bank Millennium przygotował dla klientów lokatę strukturyzowaną, której część inwestycyjna jest oparta o wycenę instrumentu iShares MSCI Emerging Markets ETF odzwierciedlającego notowania wybranych spółek z rynków wschodzących na giełdzie. Posiada następujące cechy:
- czas trwania: 2 lata
- data rozpoczęcia lokaty: 01.03.2023 r.
- data zakończenia lokaty: 28.02.2025 r.
- zapisy odbywają się w terminie od 01.02.2023 r. – 28.02.2023 r.
- oprocentowanie od momentu zapisu do rozpoczęcia lokaty: 1,5 % w skali roku
- oprocentowanie gwarantowane: 3% w skali inwestycji (1,5% rocznie)
- oprocentowanie możliwe do uzyskania w okresie trwania lokaty: od 3% do 29,99% w skali inwestycji (od 1,5% do 14,99% rocznie)
- minimalna kwota wpłaty: 10 000 PLN
- maksymalna kwota wpłaty: bez ograniczeń
- gwarancją jest objęta wypłata całości zainwestowanego kapitału plus wypracowane odsetki w okresie subskrypcji
W momencie zakładania lokaty de facto nie wiesz jak będzie ona oprocentowana. Wiesz jedynie, że nie mniej niż 3% w skali dwóch lat. A może być więcej. Finalne oprocentowanie jest uzależnione od ceny srebra na dzień zakończenia lokaty. Oznacza to, że zakładając lokatę Millennium możesz być pewien, że odzyskasz całość kapitału z pewną pulą odsetek. Ile więcej uda ci się ugrać, pozostaje na ten moment zagadką.

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z inwestowaniem warto abyś zwrócił uwagę na nową akcję promocyjną polskiego domu maklerskiego XTB. Zasady są niezwykle proste – każdy nowy klient, który otworzy konto maklerskie i zdeponuje środki w dowolnej wysokości otrzyma gratisowo jedną akcję o wartości wyższej niż 100 zł. Zupełnie bez zobowiązań i dużego wysiłku stajesz się właścicielem aktywa, co oznacza, że przysługuje ci zarówno prawo do dywidendy jak i zysku ze sprzedaży posiadanej akcji.
Więcej na temat samej akcji: https://www.poradnik-inwestora.pl/xtb-darmowa-akcja/
Link do rejestracji w XTB: https://www.poradnik-inwestora.pl/go/xtb-darmowa-akcja/
Warunki założenia lokaty strukturyzowanej – o tym trzeba pamiętać
Przyjrzyjmy się instrumentowi iShares MSCI Emerging Markets. Jest to fundusz typu ETF na rynki wschodzące zarządzany przez firmę BlackRock założony w 2003 roku. Ma za zadanie odwzorować ekspozycję na wyceny ponad 1200 spółek z krajów rozwijających się. Jest jednym z najpopularniejszych tego typu ETF-ów na świecie, jest także najstarszym funduszem inwestującym na rynkach wschodzących.
Co do samej lokaty – warunkiem koniecznym jest posiadanie konta osobistego w Millennium Bank. Z poziomu platformy Millenet bardzo łatwo jest założyć lokatę strukturyzowaną. To konto będzie ci też niezbędne w momencie zakończenia lokaty – bank automatycznie zwróci ci kapitał wraz z odsetkami na to konto.
Jeśli jesteś zainteresowany lokatą powinieneś założyć Konto 360o online. Wtedy możesz skorzystać z oferty, jeśli wydasz dyspozycję otwarcia lokaty w okresie subskrypcji. Możesz to zrobić przez Internet lub zgłaszając się osobiście do placówki banku Millennium.
Nasza opinia. Czy warto skorzystać z oferty banku Millennium?
Czy lokata strukturyzowana Banku Millennium należy do najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie na rynku?
Zaletą założenia lokaty strukturyzowanej jest korzystanie z instrumentu, który nie przyniesie straty. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku optymistycznego scenariusza, zysk będzie mniejszy niż gdybyś samodzielnie zainwestował w ETF iShares MSCI Emerging Markets (np. kupując samodzielnie jednostki ETF na giełdzie poprzez rachunek maklerski). Wynika do z limitu maksymalnego zysku narzuconego przez bank oraz tzw. współczynnika partycypacji w zysku, który w tym przypadku wynosi 80%.
Największą wadą lokaty strukturyzowanej jest to, iż mamy z góry ustalony dokładny termin jej zakończenia. Już dzisiaj wiemy kiedy zakończy się ta inwestycja. Przypomina to trochę loterię – albo mi się poszczęści i zyskam albo nie i otrzymam kapitał z minimalnymi odsetkami (sporo poniżej inflacji). Z tym że inwestowanie nie polega na ślepym losie. Rynki są cykliczne, raz panuje bessa, innym razem hossa. Zlecenie zamyka się wtedy gdy wyceny szybują w górę. Niejednokrotnie trzeba poczekać trochę dłużej lub wycofać się wcześniej niż się pierwotnie planowało. Jeśli nie boisz się podjąć ryzyka warto rozważyć założenie konta maklerskiego i samodzielną inwestycję w ETF.
Darmowy rachunek maklerski założysz między innymi tutaj:
Podsumowanie opinii
Lokacie strukturyzowanej Millennium bliżej jest do inwestowania niż do oszczędzania. Jest to jednak wyjątkowo bezpieczna inwestycja gdyż otrzymujesz gwarancję minimalnego zysku. Przy każdej innej formie samodzielnego inwestowania – czy to w akcje, kryptowaluty, nieruchomości – zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. Przy lokacie strukturyzowanej masz całkowitą ochronę kapitału. To zdecydowanie największa korzyść tego instrumentu.
Nie masz jednak bezpośredniego wpływu na wynik. Horyzont inwestycyjny wynosi 2 lata i trudno jest przewidzieć, co się wydarzy na zakończenie lokaty. Być może hossa wystąpi pół roku wcześniej a może rok później. Alternatywą jest samodzielne kupno akcji lub funduszy ETF.