Tworzenie portfela inwestycyjnego – ważne zasady

Jednym z najważniejszych aspektów inwestowania jest budowanie portfela inwestycyjnego. Dzięki tej umiejętności możesz w łatwiejszy sposób zarządzać kapitałem i podejmować lepsze decyzje.

W początkowym okresie napotkasz wiele wątpliwości w co inwestować, kiedy jest najlepszy moment aby kupować a kiedy sprzedawać, jakie proporcje zachować. Nie martw się. Najważniejsze jest zacząć iść swoją drogą. Wraz z zebranym doświadczeniem doprecyzujesz swoją wizję odnośnie kształtu twojego idealnego portfolio inwestycyjnego.

eToro to platforma z wieloma aktywami. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

Na czym polega tworzenie portfela inwestycyjnego?

Portfel inwestycyjny to zbiór akcji, funduszy ETF, obligacji i innych instrumentów notowanych na rynkach finansowych. Dzięki temu, że w portfelu jest co najmniej kilka pozycji, jest większa dywersyfikacja, czyli różnorodność. To zmniejsza zmienność portfela, a jednocześnie pozwala w dłuższej perspektywie odnosić bardziej stabilne wyniki. Dobrze zbudowany portfel powinien:

  • mieć określony maksymalny i minimalny limit procentowego udziału danych aktywów – akcji, metali szlachetnych lub kryptowalut (np. 40%-40%-20%)
  • być elastyczny. Innymi słowy, skład portfela może się zmieniać się w czasie — powinieneś sprzedawać aktywa, które są przewartościowane i kupować te, które są aktualnie tanie (np. bitcoin notuje fale szalonych wzrostów i znaczących spadków, warto wykorzystywać takie okazje)
  • odzwierciedlać strategię inwestycyjną danej osoby (np. czy podejmujesz ryzyko aby zarobić w krótkim czasie, czy tez jesteś nastawiony na stabilny zarobek w długim okresie)

Dobry portfel inwestycyjny powinien zawierać podstawowe elementy: nazwę aktywa, jego symbol, datę nabycia, cenę zakupu, ilość, wartość, zmianę procentową. Najlepiej stworzyć portfel inwestycyjny z wykorzystaniem arkusza w Excelu lub gotowego narzędzia jakim jest np. Google Finance.

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Jak stworzyć portfel inwestycyjny

1. Załóż rachunek inwestycyjny

Aby zbudować portfel inwestycyjny potrzebujesz konta inwestycyjnego.

A tak naprawdę kilku różnych kont. Klasyczny rachunek maklerski pozwoli ci handlować akcjami i ETF-ami. Konto na giełdzie kryptowalut umożliwi ci kupno bitcoina i altcoinów. Natomiast jeśli planujesz sięgnąć po obligacje skarbowe z nowej emisji, będziesz zmuszony do założenia rachunku rejestrowego. Jak widzisz różne klasy aktywów wymagają odrębnych kont i dostępu do platform, na których realizować będziesz transakcje.

2. Wybierz inwestycje zgodnie z twoją tolerancją na ryzyko

Po otwarciu rachunków inwestycyjnych musisz wypełnić swój portfel rzeczywistymi aktywami. Oto kilka typowych rodzajów inwestycji.

3. Określ proporcje alokacji aktywów

Swój portfel inwestycyjny możesz stworzyć tylko w oparciu o jedną klasę aktywów np. o akcje i wcale nie musi on być „nudny”. Możesz przecież zainwestować w polskie akcje, amerykańskie a nawet chińskie czy japońskie. Masz ogromny wybór. Możesz dokonać podziału na spółki typu growth i value. Możesz też wyodrębnić spółki dywidendowe.

Nie jest to jednak zbyt powszechne rozwiązanie aby stawiać tylko na jeden rodzaj inwestycji. Zupełnie inaczej zachowa się portfel złożony z dwóch elementów np. akcje (50%), obligacje (50%), w którym papiery dłużne stanowić będą swego rodzaju balans i zapewnią równowagę w przypadku gwałtownych spadków na giełdach.

W praktyce najczęściej spotyka się portfolio złożone od 4 do 6 klas aktywów, niekoniecznie w równych proporcjach. Skład twojego własnego, indywidualnego portfela inwestycyjnego odzwierciedlał będzie jak duże ryzyko jesteś w stanie podjąć aby zmaksymalizować zyski.

Przykład nowoczesnego portfela inwestycyjnego
Przykład portfela inwestycyjnego

Zobacz również artykuł: 5 przykładowych portfeli inwestycyjnych

4. Zdecyduj jakiego narzędzia użyjesz

Potrzebne ci będzie narzędzie do monitorowania twoich inwestycji. Możesz je stworzyć samodzielnie w Excelu lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych wzorów.

Narzędzie z listą twoich aktywów to przede wszystkim metoda na obserwację, dokumentowanie wyników oraz reagowanie na sytuację portfela. Dzięki tym narzędziom możesz inwestować bardziej świadomie i lepiej kontrolować własne finanse.

5. Rebalansuj swoje inwestycje

Wyobraź sobie, że dokonałeś odpowiednich założeń, wybrałeś proporcje aktywów, dokonałeś transakcji jednak po kilku miesiącach okazało się, że waga twoich aktywów się całkowicie odmieniła. Co się stało?

Rynek wycenia twoje aktywa zupełnie inaczej niż w momencie ich zakupu. Jeśli chcesz dłużej trzymać się pierwotnie obranej drogi musisz wykonać tzw. rebalancing, czyli przywrócić założone proporcje pomiędzy inwestycjami. Przykładowo, jęli na początku miałeś 40% akcji, i wzrosty one do 50% wartości portfela, możesz część z nich sprzedać i zamienić na inne aktywa.

Portfel inwestycyjny w Google Finance – czy warto?

Google Finance to aplikacja, z której mogą korzystać użytkownicy posiadający konto w wyszukiwarce Google. To narzędzie pozwala na śledzenie wyników giełdowych, wykonywanych transakcji, a nawet na wymianę poglądów między członkami społeczności Google.

Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do dużej ilości instrumentów, które są notowane na najważniejszych parkietach świata i ich bieżącą wycenę w oparciu o aktualny kurs walut.

Jednocześnie brakuje dostępu do spółek notowanych na rynkach lokalnych – np. nie ma małych spółek na GPW. To istotna wada zmuszająca inwestorów do tworzenia własnych rozwiązań w oparciu o arkusze Excel.

Google Finance
źródło: Google Finance

Jak zbudować portfel inwestycyjny w Excelu?

Najbardziej uniwersalną metodą jest korzystanie z Excela lub Google Sheets. Arkusz kalkulacyjny pozwala na samodzielne wpisywanie instrumentów oraz różnych kategorii portfela: poszczególnych aktywów, procentowego udziału aktywów w portfelu, wskaźników — np. ceny do zysku lub ceny do wartości księgowej, wyniku finansowego portfela.

Dzięki Excelowi jest duża wolność wyboru i możliwość śledzenia stanu portfela.

Kolumny, które możesz rozważyć w swoim portfelu w Excel to m.in.:

  • Nazwa firmy (funduszu)
  • Symbol giełdowy
  • Data zakupu
  • Ilość
  • Cena zakupu
  • Koszt zakupu (prowizje)
  • Aktualna cena
  • Wartość bieżąca
  • Otrzymane dywidendy lub inne bonusy
  • Aktualny zysk lub strata
  • Procent zysków lub strat
  • Roczny zysk lub strata

Arkusz w Excelu warto połączyć za pomocą formuły z Google Finance aby uzyskać szybki dostęp do bieżących wycen.

Przykłady portfeli inwestycyjnych

Według różnych specjalistów od inwestowania można wyróżnić kilka rodzajów portfeli. Odzwierciedlają one stosunek do ryzyka i podejście do tematu bezpieczeństwa. Wśród nich można wyróżnić:

  • portfel bezpieczny — dominują w nim aktywa o najmniejszej zmienności. Mogą to być lokaty terminowe, obligacje lub złoto,
  • portfel zrównoważony — łączy elementy agresywne i defensywne. Część portfela zawiera akcje spółek wzrostowych, jak i dywidendowych. Kolejna część to obligacje lub ETF-y.
  • portfel agresywny — zawiera głównie ryzykowne aktywa. Mogą to być akcje typu growth, ale także pary walutowe lub kryptowaluty

Podsumowanie

Portfel inwestycyjny to narzędzie do zarządzania kapitałem inwestora. Pokazuje skład i jego wszystkie aktywa. Ze względu na rodzaj tych aktywów może mieć defensywny lub bardziej ryzykowny charakter. Można lepiej kontrolować skład portfela za pomocą takich narzędzi jak Excel lub Google Finance.

eToro to platforma z wieloma aktywami. Wartość twoich inwestycji może wzrosnąć lub zmaleć. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo