Wskaźnik Cena Zysk spółki giełdowej (C/Z lub P/E) – interpretacja

Analiza fundamentalna każdej spółki i rynku są jednymi z najczęściej badanych obszarów przez inwestorów. Dzięki nim można poznać otoczenie działalności firmy, jej uwarunkowania finansowe oraz postrzeganie jej na rynku przez kontrahentów, akcjonariuszy i potencjalnych inwestorów. Popularne wskaźniki fundamentalne są łatwe do policzenia i w prosty sposób pokazują wybrany wycinek firmy. Jeśli interesujesz się inwestowaniem w akcje powinieneś zapoznać się ze wskaźnikiem Cena do Zysku (C/Z) – kluczowego elementu wpływającego na atrakcyjność danej spółki.

Wskaźnik Cena do Zysku P/E

Czym jest wskaźnik ceny do zysku na akcję?

Popularny wskaźnik Cena do Zysku na akcję jest oznaczany poprzez symbol C/Z lub po angielsku P/E – pochodzący od nazwy Price to Earnings ratio. Jest to stosunek obecnego kursu akcji do zysku, który przypada na tą akcję. Przyjmuje się, że jest to zysk netto podmiotu, który został wypracowany przez ostatni rok obrotowy.

Wskaźnik Cena Zysk

W rezultacie C/Z można interpretować jako cenę, którą inwestor musi zapłacić za możliwość korzystania z dochodów firmy. Niektórzy oceniają, że można w ten sposób wyrazić okres, po którym zwróci się nabycie akcji spółki, jeśli będzie ona generować zyski w wysokości nie mniejszej niż przez ostatnie 4 kwartały.

W jaki sposób można wykorzystać wskaźnik C/Z?

W najbardziej praktycznym ujęciu wskaźnik C/Z może być używany do oceny atrakcyjności spółki lub rynku. Dzięki temu można porównać je pod względem niedowartościowania lub przewartościowania względem innych spółek lub rynków. Historycznie wskaźnik C/Z przyjmował dla amerykańskiego indeksu S&P 500 średnią na poziomie 15. Jest on uważany za wartość neutralną, jednocześnie wszystkie inwestycje poniżej tej wartości będą uważane za bardzo tanie a powyżej za zbyt drogie.

Akcje spółek z całego świata kupisz tutaj:

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

Przykładowa interpretacja – ocena kondycji spółki w oparciu o wskaźnik ceny do zysku

Wskaźnik cena do zysku na akcję można łatwo policzyć na przykładzie polskiej spółki KGHM:

  • kurs akcji wynosi w przybliżeniu 143 zł,
  • liczba akcji to 200 mln szt.,
  • zysk netto za ostatnie 4 kwartały to 7,308 mln zł.

Zysk na akcję = Liczba akcji/Zysk netto = 200 mln akcji/7, 308 mln zł = 27,37 zł

C/Z = Cena akcji/Zysk na akcję = 143 zł/27,37 zł = 5,225

Po obliczeniach wynika, że C/Z dla KGHM wyniósł 5,225. Porównując tę wartość do wartości średniej wynika, że kupno akcji KGHM jest bardzo dobrą okazją inwestycyjną – są one bardzo nisko wyceniane w stosunku do innych walorów. Porównując polską spółkę z podobnymi, działającymi w tej samej branży można sprawdzić, które są wyceniane najbardziej atrakcyjnie:

SpółkaKGHMBHP BillitonGlencore
Wskaźnik C/Z5,22526,5131,25
Opracowanie własne

Jak widać w powyższej tabeli KGHM jest znacznie taniej wyceniane niż jej zagraniczni konkurenci. Zarówno BHP Billiton i Glencore mają bardzo wysoki wskaźnik C/Z, co może zniechęcać inwestorów do zakupu ich akcji.

Podsumowanie

Analiza fundamentalna i posługiwanie się wskaźnikami może znacznie ułatwić poruszanie się po rynkach finansowych. Istnieje kilka kluczowych elementów pozwalających ocenić kondycję spółki giełdowej. Do najważniejszych należą wskaźnik C/Z, wskaźnik C/WK, stopa dywidendy, wskaźnik CAPE, wskaźnik ROE. Nawet gdy nie masz możliwości i czasu dokonania głębszej analizy przed zainwestowaniem, warto przyjrzeć się tym wspomnianym, podstawowym indykatorom.

Cena Zysk (C/Z) to jeden z kluczowych wskaźników pozwalających ocenić czy akcje danej spółki są drogie czy tanie. Pozwala w praktyczny sposób ocenić wycenę dowolnej spółki giełdowej. Wskaźnik C/Z to po prostu relacja zysków firmy do jej obecnego kursu notowań. Jeśli C/Z występuje poniżej 15, to spółka jest niedowartościowana, natomiast wartości znacznie powyżej 20 – nawet 30, świadczą o przewartościowaniu spółki i fakcie, że jest już droga.

2 komentarze
  1. Hej,

    W przykładzie jest błąd. Skoro liczymy zysk na jedną akcje to powinno być zysk/liczba akcji. Nikt tego nie zauważył?

    • Hej Kuba. Nie ma błędu, wszystko jest dobrze. Omawiamy tu wskaźnik Cena Do Zysku (P/E) a nie wskaźnik Zysk na Akcję (EPS – Earnings per share). To dwa różne wskaźniki.

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo