Opłacalne inwestycje – analiza ostatniej dekady i prognoza na 2023 rok

Do grona opłacalnych inwestycji powszechnie zalicza się nieruchomości, złoto, akcje, surowce. Świat finansów nie stoi jednak w miejscu. Bitcoin i spółka (czyli inne kryptowaluty) wywróciły stary porządek do góry nogami. Bitcoin ponownie został okrzyknięty inwestycją roku. Dziesięcioletnia hossa na rynku giełdowym na czoło opłacalnych inwestycji wyniosła również amerykańskie akcje. W poniższym artykule znajdziesz zestawienie opłacalności kilku wybranych inwestycji w przeciągu poprzednich 10 lat. Warto przyjrzeć się faktom.

Bitcoin - jedna z najbardziej opłacalnych  inwestycji ostatnich lat

Inwestycje, które dały zarobić

W ostatniej dekadzie najbardziej opłacalne okazały się m.in.:

  • kryptowaluty, na czele z bitcoinem
  • akcje amerykańskich spółek giełdowych
  • ETF-y na wybrane sektory
  • nieruchomości

Jest wiele aktywów, które dały pokaźnie zarobić inwestorom. Skuteczny inwestor praktycznie na każdym rynku jest w stanie znaleźć okazję i wykorzystać ją realizując pokaźny zysk. Zapewne znasz lub słyszałeś o niejednej osobie, która dorobiła się na nieruchomościach, działkach budowlanych czy najmie lokali handlowych. Lista udanych inwestycji nigdy nie jest zamknięta. Bezspornym jest jednak, iż szaleństwo na kryptowalutach nie ma sobie równych. Wiele młodych, niedoświadczonych na rynku osób zostało niespodziewanie milionerami. Zyski liczone w dziesiątkach tysięcy procent rozpalają wyobraźnię wabiąc na rynek co raz to nowe osoby. Trzeba pamiętać, że rynek bitcoina jest ciągle nieuregulowany. Inwestowanie na giełdach kryptowalut wiąże się z dużo wyższym ryzykiem niż inwestowanie na rachunku maklerskim objętym finansowym nadzorem. Kluczowe jest więc korzystanie ze sprawdzonych platform, które mogą poszczycić się długą historią na rynku i zaufaniem inwestorów. Przykładowe giełdy kryptowalut z dobrymi opiniami traderów to chociażby:

Giełda OpisOcena Rejestracja
Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.

Zonda Crypto

Najbardziej znana polska giełda kryptowalut. Postrzegana jako bezpieczna, ustabilizowana platforma z możliwością realizacji przelewów bankowych w PLN. Duża płynność gwarantująca najlepsze warunki do handlu BTC/PLN oraz na innych parach z polską walutą.

Zonda Crypto opinie i recenzja 2024 r.
2 Binance opinie i recenzja 2024

Binance

Binance to największa na świecie giełda kryptowalut pod względem osiąganego dziennego wolumenu transakcji handlowych. Oferuje dostęp do kilku tysięcy par tradingowych. Giełdę cechują niskie opłaty oraz duża ilość dodatkowych usług.

Binance opinie i recenzja 2024
3 Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Coinbase

Zaufana platforma z USA z długą historią i osiągnięciami. Przy pierwszej transakcji możliwość otrzymania darmowych bitcoinów o wartości 8 euro. Idealna dla początkujących. Jedyna giełda kryptowalut na świecie, która jest spółką giełdową.

Coinbase opinie i recenzja 2024 r.

Najbardziej opłacalne inwestycje – wyniki

Do naszej analizy najbardziej opłacalnych inwestycji wybraliśmy kilka różnych aktywów: bitcoina, akcje Tesli, ETF na S&P 500 oraz złoto. Sam wybór może być oczywiście dyskusyjny. Równie dobrze moglibyśmy przeanalizować zmianę cen innej kryptowaluty, akcji Apple, Facebooka czy Amazona. Chodziło głównie o to, aby wziąć jednego reprezentanta z danej grupy aktywów i sprawdzić jak zmieniała się cena w różnych okresach czasu. Do testu wybraliśmy więc jedną kryptowalutę, akcję pojedynczej spółki, ETF (czyli de facto zestaw wielu akcji) i złoto.

Spójrzmy na początek krótkoterminowo, porównując wyniki na przestrzeni 1 roku.

Bitcoin, akcje Tesla, ETF S&P 500, złoto - procentowy wzrost ceny w ciągu 1 roku
Dane za okres październik 2021 do październik 2020

W ostatnim roku cena za jednego bitcoina poszybowała w górę o przeszło 400%. To niesamowity wzrost! Cena akcji Tesli prawie podwoiła swoją wartość. Również imponująco. Fundusz ETF na S&P 500 odnotował też sporą zwyżkę. Jedynie złoto, uważane za najbezpieczniejszy zakup, w ciągu roku straciło na wartości.

Bitcoin, akcje Tesla, ETF S&P 500, złoto - ceny w październiku 2021 i 2020
Źródło: Yahoo Finance

Powyższe zestawienie prezentuje zmiany cen w ciągu ostatniego roku. Perspektywa tylko jednego roku nie daje jednak wystarczającej ilości danych, by przeprowadzić solidną analizę wsteczną. Poniżej zestawienia dla dłuższych przedziałów czasowych.

Najbardziej opłacalne inwestycje – wyniki za ostatnie 5 lat

Bitcoin, akcje Tesla, ETF S&P 500, złoto - procentowy wzrost ceny w ciągu 5 lat
Dane za okres październik 2021 do październik 2016

Jeśli przyjrzeć się zmianom cen na przestrzeni ostatnich pięciu lat, to można zauważyć, że wartość wszystkich czterech aktywów wzrosła, przy czym wzrost ten nie jest porównywalny. Bitcoin osiągnął nieprawdopodobny skok aż o prawie 10 000%! Również cena akcji Tesli zwyżkowała o zaskakujące 2 000 %. Natomiast fundusz ETF S&P 500 oraz złoto podniosły swoją wartość w umiarkowany sposób, co możesz dostrzec w poniższej tabeli.

Bitcoin, akcje Tesla, ETF S&P 500, złoto - ceny w październiku 2021 i 2016
Źródło: Yahoo Finance

Najbardziej opłacalne inwestycje – wyniki za 10 lat

W akcje można inwestować na dwa sposoby: kupując pojedynczą spółkę lub wybierając ETF na dany sektor i w ten sposób inwestować w wiele spółek jednocześnie. Pewną lokatą kapitału wydawałoby się złoto – ten zakup jednak nie zawsze przyniesie duży zysk.

Bitcoin, akcje Tesla, ETF S&P 500, złoto - procentowy wzrost ceny w ciągu 10 lat
Dane za okres październik 2021 do październik 2011

Przyjrzyj się teraz skali wzrostu za ostatnie 10 lat. W tym okresie kryptowaluty podbiły rynek. Bitcoin osiągnął wzrost niemożliwy do przewidzenia. Niepozornie na tym wykresie wyglądają akcje Tesli, jednak porównując z poniższym zestawieniem zauważ, że ich wartość to skok o 15 000 %. To jest wynik, o jakim chyba każdy inwestor marzy. Fundusz ETF S&P 500 zwyżkował o 263,56 %. Natomiast złoto osiągnęło słabiutkie 6,8 % wzrostu.

Bitcoin, akcje Tesla, ETF S&P 500, złoto - ceny w październiku 2021 i 2011
Źródło: Yahoo Finance

Bitcoin jako inwestycja nie ma sobie równych

Gdy sytuacja na świecie staje się niepewna, społeczeństwo interesuje się coraz bardziej oszczędzaniem i inwestowaniem. Każdemu zależy aby pomnożyć pieniądze, aby były one bezpieczne, a najlepiej żeby przynosiły spore zyski. Po przeanalizowaniu danych za trzy okresy czasu można wyciągnąć kilka interesujących wniosków.

Po pierwsze – inwestowanie w bezpieczne aktywa, takie jak złoto, jest obarczone małym ryzykiem, ale też nie należy spodziewać się spektakularnych zysków. To dobra opcja dla osób, które wyżej cenią bezpieczeństwo i niewielki zysk. Z kolei inwestorzy z uwielbieniem do ryzyka, powinni interesować się nowinkami, technologiami, które dopiero wchodzą na rynek a ich potencjał, jeszcze nie został w pełni odkryty. Tak było z kryptowalutami, które początkowo budziły niedowierzanie i niechęć. Okazało się być jednym z najbardziej opłacalnych aktywów.

Kiedy Tesla rozpoczynała produkcję aut elektrycznych, branża uznała, że jest to absurdalne. Masowa sprzedaż samochodów napędzanych bateriami zasilającymi laptopy nie miało sensu. Jak widać na załączonych wykresach, był to pomysł genialny i zmieniający przyszłość sektora motoryzacyjnego. A dla inwestorów okazało się bardzo dochodowym aktywem.

Bitcoin i Tesla to tylko reprezentanci swoich klas aktywów. Wiele innych kryptowalut przyniosło również spektakularne zyski. Wymienić można chociażby Ethereum, Ripple, Litecoin, Binance Coin czy Shiba Inu. Wśród najbardziej zyskownych akcji ostatniej dekady plasują się inne znane amerykańskie spółki jak Netflix, Microsoft czy Alphabet (Google).

Więcej sposobów jak zarobić pieniądze znajdziesz w serwisie Zarabianko

Co dalej? Jakie będą najbardziej opłacalne inwestycje w 2023 i kolejnych latach?

Zastanawiać się można, czy analiza wsteczna ma w ogóle sens? Czy bazowanie na danych historycznych jest metodą, która pozwoli określić prawdopodobny wynik w przyszłości? Gdyby na podstawie przeszłości w łatwy sposób można by przewidzieć przyszłość, to inwestowanie byłoby najłatwiejszą dziedziną. Jednakże lokowanie kapitału bez jakiejkolwiek strategii również nie jest rozsądne. Zawsze dobrze jest przejrzeć historię aktywa, w które chce się zainwestować. Pewne schematy i cykliczność gospodarek są powtarzalne.

Głównym wyzwaniem jest dostrzeżenie potencjału tam, gdzie inni go nie widzą. Obiecującymi sektorami obecnie są spółki biotechnologiczne, informatyczne i te z sektora OZE. Prawdopodobnie dalej opłaca się inwestować w krytptowaluty takie jak bitcoin czy ethereum. Wysokie ryzyko, ale i duże możliwości zarobku wypatrywać można także na rynku NFT (non-fungible tokens, czyli tzw. tokeny niewymienialne).

Twój portfel inwestycyjny możesz zbudować z wykorzystaniem zasady dywersyfikacji czyli na aktywach obejmujących kryptowaluty, akcje, ETF-y oraz surowce. Pamiętaj, że aby zacząć w ten sposób swoje inwestycje potrzebujesz konta na giełdzie kryptowalut oraz rachunek maklerski z dostępem do ETF-ów, który pozwoli ci jednocześnie kupić akcje.

Firma OpisOcena Rejestracja
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB

Polski dom maklerski z dostępem do 3000 akcji z 16 największych giełd z całego świata. Bez prowizji za handel akcjami i ETF-ami do miesięcznego obrotu 100 tys. euro.

XTB opinie i recenzja 2024 r.
2 Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers

Polski dom maklerski ze świetną ofertą akcji rzeczywistych z GPW oraz amerykańskiej NYSE i NASDAQ. Daje dostęp do ponad 1800 akcji. Brak prowizji za handel akcjami z USA (bez limitu).

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.
3 Exante opinie i recenzja 2024 r.

EXANTE

Broker oferujący dostęp do amerykańskich ETF-ów. Do handlu otrzymujemy 300 000 produktów z 50 rynków z poziomu jednego konta.

Exante opinie i recenzja 2024 r.

1 Komentarz
  1. dodałbym akcje firm z obszaru sztucznej inteligencji – prawdziwe szaleństwo z AI jeszcze przed nami

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo