Jedną z form inwestowania w szeroki rynek akcji jest kupowanie instrumentów opartych na indeksach giełdowych. Największym rynkiem finansowym jest rynek amerykański a najważniejszym na świecie wskaźnikiem jest indeks S&P 500, uważany za barometr oczekiwań inwestorów względem gospodarki USA.
Przyjrzyjmy się co każdy inwestor powinien wiedzieć o tym indeksie, jak on działa, jak można inwestować S&P 500 i dlaczego eksperci uważają, że to mądry wybór.
Co to jest indeks S&P 500 i czym się charakteryzuje?
S&P 500 – formalnie Standard and Poor`s 500 – jest zarejestrowanym znakiem towarowym spółki joint venture S&P Dow Jones Indices. W powszechnym rozumieniu jest to indeks giełdowy zawierający 500 największych przedsiębiorstw notowanych na amerykańskiej giełdzie. Powstał w 1941 roku i od tego czasu na całym świecie postrzegany jest jako najlepszy wskaźnik ogólnej kondycji amerykańskich akcji.
Charakteryzuje się następującymi cechami:
- S&P 500 waży akcje według kapitalizacji rynkowej lub całkowitej wartości rynkowej (liczba wyemitowanych akcji pomnożona przez aktualną cenę rynkową). Im większa firma, tym większy jej wpływ na indeks.
- akcje indeksu reprezentują aż ponad 80% całkowitej wartości amerykańskiego rynku akcji
- wchodzące w skład 500 największych amerykańskich spółek są jednymi z 500 najważniejszych spółek przyciągających uwagę inwestorów z całego świata
- indeks S&P 500 jest podzielony na 11 różnych sektorów, odzwierciedlających największe branże w gospodarce.
To wszystko sprawia, że kupowanie papierów wartościowych, które mają naśladować S&P 500, jest doskonałym sposobem na dodanie bardzo dobrze zdywersyfikowanej puli akcji do swojego portfela. W praktyce jedną transakcją jesteśmy w stanie uzyskać ekspozycję na większościowy rynek akcji USA.
5 metod inwestowania w indeks S&P 500
Nie da się kupić indeksu samego w sobie, gdyż nie jest on instrumentem finansowym. Istnieje natomiast wiele metod pozwalających na inwestowanie w S&P 500, istotnie zróżnicowanych pod względem kosztów i ryzyka. Do najpopularniejszych sposobów należą fundusze pasywne typu ETF, fundusze indeksowe, lokaty strukturyzowane, kontrakty na różnice cenowe.
#1 – Amerykańskie ETFy na S&P 500
Fundusze ETF (Exchange Traded Funds) naśladują zachowanie się rynku i nie próbują go podbić. Mają wiele zalet – niskie koszty zarządzania, nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu, doskonale replikują zachowanie się indeksu. I co najważniejsze, są coraz popularniejsze w Polsce. Fundusze ETF notowane są na giełdach papierów wartościowych i kupisz je w podobny sposób jak akcje spółek.
Zakładając konto u właściwego brokera zagranicznego jesteśmy w stanie nabyć te najbardziej znane, najtańsze ETFy z USA na S&P 500. Wymienieni poniżej to giganci pod kątem uzbieranych aktywów:
- SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) – emitowany przez State Street, na rynku od 1993 roku, z fizyczną replikacją, roczny koszt obsługi to 0,09%
- iShares Core S&P 500 ETF (IVV) – emitowany przez Blackrock, na rynku od 2000 roku, z fizyczną replikacją, roczny koszt obsługi to 0,03%
- Vanguard S&P 500 ETF (VOO) – emitowany przez Vanguard, na rynku od 2010 roku, z fizyczną replikacją, roczny koszt obsługi to 0,03%
Wszystkie przedstawione powyżej fundusze mają typ distributing, co oznacza iż na twoim koncie maklerskim cyklicznie pojawiać się będzie dywidenda. Wadą tej metody inwestowania jest, iż europejskie regulacje znacznie utrudniają dostęp do amerykańskich etf-ów. Możesz je kupić jedynie za pośrednictwem ograniczonej ilości brokerów np. zakładając konto inwestycyjne w Exante, DIF Broker czy Firstrade.
Exante opinie i recenzja 2024 r.
#2 – Europejskie ETFy na S&P 500
Europejskie odpowiedniki amerykańskich ETF-ów to najczęściej stosowana metoda inwestowania w S&P 500. Co prawda, mają trochę wyższe koszty obsługi, lecz ich powszechna dostępność to czynnik przekładający się na sumarycznie większą ilość zleceń w krajach Unii Europejskiej. Najchętniej kupowane są:
- iShares Core S&P 500 UCITS ETF
- Vanguard S&P 500 UCITS ETF
- Invesco S&P 500 UCITS ETF
Lista dostępnych ETF na S&P 500 jest znacznie dłuższa. Kluczowy jest wybór typu ETF – większość z nich mamy dostępnych zarówno w wersji Dist jak i Acc. Przykładowo na giełdach znajdziesz – iShares Core S&P 500 UCITS ETF Acc oraz iShares Core S&P 500 UCITS ETF Dist. Od twojej strategii zależy czy chcesz otrzymywać dywidendę na swój rachunek maklerski czy wolisz aby była ona akumulowana w wycenie. Ta druga wersja jest bardziej opłacalna ze względów podatkowych przy wieloletniej inwestycji. Ta pierwsza, jest atrakcyjniejsza dla fanów pasywnego dochodu, którzy od razu chcą się cieszyć regularnym wpływem na konto.
Trochę zamieszania w temacie wprowadza nazewnictwo. Europejskie ETF-y notowane są na wielu giełdach, przy czym w zależności od giełdy stosowany jest inny symbol. Dla przykładu, wspomniany iShares Core S&P 500 UCITS ETF na londyńskiej giełdzie widnieje pod tickerem CSPX, a na niemieckiej pod tickerem SXR8. Jakby tego było mało, na jednej giełdzie notowany jest w USD, na innej w walucie EUR. Również i na te detale powinieneś zwrócić uwagę decydując się na inwestycję w S&P 500.
Europejskie ETFy na S&P 500 kupisz w większości domów maklerskich m.in. w XTB, DEGIRO, mBank (eMakler) czy w Bossa.
DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.
#3 – Fundusze indeksowe (fundusze aktywnie zarządzane przez TFI)
Fundusze indeksowe to klasyczne fundusze inwestycyjne, które nie są notowane na giełdzie. Są one zarządzane aktywnie. W omawianym przypadku celem takiego funduszu będzie dążenie do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z indeksu S&P 500, przy czym taki produkt niekoniecznie odzwierciedla skład indeksu.
W percepcji świadomych inwestorów, fundusze aktywnie zarządzane pobierają wysokie opłaty za zarządzanie(ok. 3 – 3,5%). Zbyt wysokie, by z nich korzystać w przypadku gdy chce się uzyskać ekspozycję na S&P 500. To fakt, w większości przypadków taka inicjatywa może okazać się mało opłacalna. Na szczęście coraz częściej słyszy się o produktach zarządzanych przez TFI gdzie opłata wynosi poniżej 1%. Miejmy nadzieję, iż rynek TFI dalej będzie podążał w kierunku niższych opłat.
Jednostki uczestnictwa w funduszu opartym o indeks S&P 500 możesz kupić bezpośrednio w wybranym TFI, banku lub poprzez dystrybutora. Zwróć uwagę na nazwę takiego funduszu. W nazwie niekoniecznie pojawi się S&P 500, prędzej spotkasz się z określeniem „fundusz akcji rynku amerykańskiego”.
#4 – Lokaty strukturyzowane oparte o indeks S&P 500
Lokaty strukturyzowane to produkty inwestycyjne łączące tradycyjną lokatę bankową z komponentem inwestycyjnym, powiązanym z notowaniami danego aktywa. Produkt posiada gwarancje wypłaty włożonego kapitału, natomiast czy klient otrzyma odsetki i w jakiej wysokości zależy od zachowania indeksu S&P 500. Kluczowe są dwa terminy: dzień rozpoczęcia i zakończenia lokaty. Bank porównuje wycenę indeksu z tych dwóch terminów i na tej podstawie określa potencjalny zysk.
Na lokatę strukturyzowaną trzeba zapisać się na stronie danego banku w tzw. okresie subskrypcji i przeznaczyć na ten cel minimum 10 tys. zł. Banki przyjmują różne okresy dla tego typu produktów, najczęściej będzie to 24- lub 36-miesięczna lokata.
Zaletą tej metody jest bezpieczeństwo – nominalnie nie stracisz na tej inwestycji, otrzymasz zawsze włożony kapitał, czasami powiększony nawet o pewną pulę odsetek. Wadą – w przypadku braku zysku twój kapitał straci na wartości w wyniku postępującej inflacji. Niestety nie możesz sam decydować o terminie zakończenia tej inwestycji, lokata ma ściśle określony termin zapadalności. Większą swobodę w tym zakresie dają fundusze ETF.
Sprawdź: aktualny ranking lokat strukturyzowanych
Lokata strukturyzowana w Banku Millennium – opinie i szczegóły
#5 – Kontrakty CFD na S&P 500
Kontrakty na różnice cenowe to instrumenty pochodne o charakterze indywidualnym, które nie są notowane na żadnej giełdzie. Stanowią umowę między inwestorem a brokerem. Jeśli w momencie zamknięcia kontraktu cena instrumentu będzie większa niż w momencie otwarcia, to oznacza to zysk dla inwestora. O ile zajął pozycję długą, ponieważ można też grać na spadki danego instrumentu.
Instrumenty CFD są doskonałym narzędziem do inwestowania na dynamicznych rynkach. Zaletą jest niewielki wkład własny, który jest niezbędny do inwestowania. Jednocześnie są one bardzo ryzykowne i wymagają zamrożenia części kapitału, jaki posiada inwestor.
XTB opinie i recenzja 2024 r.
Jak inwestować w S&P 500 w Polsce? ETFy z GPW
Na warszawskiej GPW dostępnych jest zaledwie kilka funduszy ETF. Jednym z nich jest Lyxor S&P 500 UCITS ETF Dist EUR (ticker: LYPS lub ETFSP500) – fundusz, który zadebiutował na polskiej giełdzie już w 2011 roku. Fundusz jest zarejestrowany w Luxemburgu, wypłaca dywidendy i nie zabezpiecza ryzyka walutowego.
W 2021 roku do puli instrumentów na GPW dołączył kolejny fundusz na S&P 500 – Beta ETF S&P 500 UCITS (ticker: ETFBSPXPL). Podmiotem zarządzającym jest AgioFunds TFI, a sam produkt jest o tyle ciekawy, że jest pierwszym na świecie funduszem notowanym na giełdzie z hedgingiem walutowym do polskiego złotego, czyli zabezpieczającym przed ryzykiem walutowym (USD/PLN).
ETFy z GPW są dostępne za pośrednictwem większości polskim domów maklerskich. Istotną różnicę przy zakupie stanowi tutaj prowizja transakcyjna. W bankowych biurach maklerskich, za każdą usługę kupna i sprzedaży danego ETF zapłacisz prowizję w wysokości ok. 0,3%, przy czym w pozabankowych domach maklerskich możesz zupełnie uniknąć tej opłaty (np. w ramach promocji, dom maklerski XTB, nie pobiera prowizji do wysokości do obrotu miesięcznego 100 tys. EUR).
S&P 500 podsumowanie – ETF, fundusz indeksowy, lokatę strukturyzowaną czy kontrakty CFD – co kupić najlepiej?
Lokowanie kapitału w instrumenty oparte o indeks S&P 500 uważane jest za inwestycję o średnim ryzyku. Oczywiście poziom ryzyka zależy od wybranej formy – czy są fundusze typu ETF, fundusze indeksowe, lokaty strukturyzowane czy też kontrakty CFD. W pierwszym przypadku ryzyko jest najmniejsze, w ostatnim największe.
„Nie ma nic prostszego niż kupowanie indeksu S&P 500. I nic trudniejszego niż próba pobicia go.” – John C. Bogle, założyciel Vanguard Group.
Wśród inwestorów krąży opinia iż „w 90% przypadków prawdopodobnie osiągniesz lepsze wyniki kupując indeks S&P 500 niż jako aktywny inwestor wybierający samodzielnie akcje do portfela”. Oznacza to, że dla wielu z nas lepszym rozwiązaniem będzie spokojna, pasywna inwestycja w S&P 500 niż spędzanie wielu godzin przed ekranem na próbach pobicia rynku.